Prváčik a písanie slov

humajova85
23. mar 2021

Viete mi prosím poradiť.malý je prvák a ked píše slová vynecháva písmenka,buď nejaké v strede alebo na konci.snažim sa mu to vysvetliť,nech si to rozdelí,ale on akoby na tie v strede,na konci zabudol,nepočul ich tam.

Máte nejaký typ,radu ako mu pomôcť?
Ďakujem

sandri
23. mar 2021

Ahoj, mali sme podobny problem. Velmi pomohlo, ze si maly hovori pri pisani pismena nahlas - ak teda aj nejake vynecha, viem ho hned opravit. Plus vela cvicime prepisy a odpisy. Vzdy, ked dopise do cvicneho zosita, musi si to po sebe nahlas precitat - casto tak vychyta chybicky. Horsie sme na tom s diktatmi, tam stale robi vela chyb, hoci diktujem uplne prehnane - napr. Ema maaaaaaa baaaaaabu.

kataleya
23. mar 2021

@humajova85 pozri cvičenia na sluchovú analýzu a syntézu. Cvičte každý deň ráno a večer Cca 10 minút hravou formou. Skladajte, rozkladajte slová. Choďte od najľahšieho po najťažšie od kratších slov po dlhšie. Skladajte písmena, slabiky až potom slová. Povedz mu napr 10 slov a nech vraví najprv len prvé písmeno v slove, potom posledné. Poprípade pozri pracovný zošit kuliferdo sluchové vnímanie

euka210
23. mar 2021

moj tiez obcas vynecha, ...toto co pisali hore...nech si hovori po pslabikach alebo aj pismenach, kontrola po sebe, nech precita co napisal. Aj sluchovo co pocuje nech povie...na zaciatku, na konci, po slabikach. Moj vynechava dlzne a samohlasky v slovach. Ked som mala problem, stale som to konzultovala s ucitelkou a povedala, co robit...moj si aj domysla pri citani slova

humajova85
autor
23. mar 2021

@euka210 no to aj moj pri citani,povie niečo ine ako je napisane,vymýšla si

zuzikak
23. mar 2021

je este len prvacik. Je to na to dietatko skoro. Si zober ako rychlo napreduju - kazdu chvilku nove pismenko. Nez sa to v tej hlavicke ulozi a zrovna....treba trenovat tak ako pisu dievcata vyssie. Zdoraznovat kazde jedno pismenko a hlavne trpezlivost....

humajova85
autor
24. mar 2021

@zuzikak len jemi to ucitelka napisala ze vela slabikuje
Len on mi povie ze to inač nevie

abbies
30. mar 2021

@humajova85 toto robieva aj náš syn. Keď číta, povie š k o a prečíta to ako šok. rovnako, keď píše, pri diktáte nenapíše jediné slovo dobre. Text, ktorý pozná, prečíta, ale vymýšľa si slová. Text, ktorý vidí prvý raz, číta otrasne. Pani učiteľka má podozrenie na nejaký problém, dis dačo, alebo niečo iné. Dala nám papiere do CPPPaP, takže ideme sa tam poradiť. Pri prvákoch to väčšinou nerobia, ale u neho je veľký rozdiel medzi ním a spolužiakmi. On sám je z toho nešťastný...

humajova85
autor
31. mar 2021

@abbies presne aj moj,ale ucitelka zatial nehovorila ze by bolo treba.asi myslela dyslexiu to je porucha citania.
Ja snim doma aj cvičim slova,ze ich piše,no niekedy mam tlak 300/300
Uz neviem niekedy ako by som mu to vysvetlila
Prvyx ked cita text,tiez strasné,ale zaleži aky text,niektory mu ide lepsie a niektore horsie

Dajte prosim vediet co vam povedali

jana005
31. mar 2021

@humajova85 ahoj, aj môj syn mal problém s čítaním a písaním, nakoniec mu zistili dysortografiu
@abbies syn robil presne to iste, nový text keď čítal, otras, keď ho už čítal viackrát, tak to bolo lepšie.
A diktát hrôza. Odkedy mu zistili dysortografiu, tak má úľavu v diktáte - prepisuje ho.

abbies
31. mar 2021

@humajova85 myslela som to tak, ze si nie je ista, ci ma dyslexiu, alebo nieco ine. Dnes sme boli druhy raz v Cpppap a podla psychologicky ma urcity problem s pozornostou. To v skole tak nevidno, ale doma a tam sa to prejavilo. On neobsedi, odbieha od uloh, alebo musi kopat nohami, hrat sa s ceruzkou a tak. O 2 tyzdne ideme znova a potom k specialnemu pedagogovi a potom uvidime. Inak kupila som nam kriskros a robime krizovky. Hrame sa, ze on opisuje slova z okolia a mne dava pisat, co si vymysli. Ked urobim schvalne chybu, tak ju vzdy najde. Takze to mozno bude nieco ine... On si hlavne velmi pamata, co maju citat. Casto to recituje naspamat a necita to.

abbies
31. mar 2021

@jana005 prosim Ta, ako sa potom uci, ked treba nieco naspamat? Uvazujem, ako to robit, ked sa maju ucit basnicky, ci mu to citat, ci ako. Lebo casom toho bude viac, ked ich zacnu skusat ucivo, ktore treba mat v hlave..

jana005
31. mar 2021

@abbies on je druhák, tak zatiaľ sa toho veľa naspamäť neučil.
Ale minulý týždeň mal vedieť básničku, tak si vybral úplne krátku. A robíme to tak, že ja mu čítam, a on to opakuje po mne.
On má ešte aj problém s rečou, sykavky a r, tak je to o to ťažšie

humajova85
autor
19. apr 2021

@sandri a neriesili ste to nejak?ucitelka vam nic neppvedala ze to je chyba alebo nieco?

sandri
19. apr 2021

@humajova85 nie, nijako specialne to neriesime. Vela trenujeme a maly sa skutocne velmi zlepsil. Nadtastie mame skvelu pani ucitelku, ktora dava bud 1 alebo nic. Takze dieta nie je demotivovane zlou znamkou. A ani my doma z uciva nerobime vedu. Ak nedonesie znamku, lebo mal vela chyb, tak si to doma cele znova prejdeme a povieme si, ze nabuduce to bude lepsie 🙂

loliki
19. apr 2021

@humajova85 Trpezlivosť. Tento rok je pre každého náročný. Prváci to mali obzvlášť náročné osvojiť si čítanie a písanie. Pomaly čítať, slabikovať, odsledovať, či pozná každé písmenko správne, či nezamieňa, či vidí a počuje dobre, či nečíta z prava doľava, atď. Keď sa bude dať a bude treba navštívite CPPaP a poradia vám.

sandri
19. apr 2021

@humajova85 a este taka vtipna prihoda. Teraz preberali dvojhlasky. Cely tyzden ich omielali. V piatok pisali pisomku - mali napisat obrazok slovom (ciapka, kvietok a pod). Maly prisiel domov nestastny, ze to mal cele zle, ze mu ucitelka povedala, ze keby to znamkovala, tak ma trojku. Kuknem na to a on vsetko napisal s J - cjapka, kvjetok a pod... Ja ked som to videla, zacala som sa rehotat. Nemohla som si pomoct, proste cisty bernolak - pis ako pocujes 😁😁😁

humajova85
autor
20. apr 2021

@sandri oni uz teraz maju v slovach dvojhlasky
A.moc sa mi nezda ze by im to nejak extra vysvetlovala

humajova85
autor
20. apr 2021

@sandri píšete s ním len slová?aj si ich potom rozoberáte po písmenkach hej

sandri
20. apr 2021

@humajova85 vela prepisujeme. Kamoska mala prvacku minuly rok a vraj oni povinne museli kazdy tyzden prepisat 3x po 3 vety. Vzdy v pondelok ucitelka kontrolovala, ci maju napisanych 9 viet lubovolneho textu. Tak sa tym snazim riadit. Mam svoj stary slabikar a z neho prepisuje vzdy texty k pismenku, ktore aktualne beru. A este som kupila taky zosit s roznymi ulohami zo Sj a Mat, vola sa to Domace precvicovanie, tak to robime. Syna to celkom bavi, je to robene hravou formou. Ak ma nieco zle, snazim sa mu vysvetlit, ako to ma byt spravne a vela sa o tom rozpravame. A zacali sme hlaskovat - len tak, hocikedy, napr na zastavke autobusu mu poviem vyhlaskuj mi slovo...