Školy a nariadenia od 3.3.2021

nana123
2. mar 2021

Ahojte, prosím dobre som pochopila, že od zajtra mám deti nechať doma zo školy lebo môžem pracovať Home Office, ale na ocr nemôžem ísť,lebo pracujem z domu? Ďakujem

kliatana
2. mar 2021

@nana123 clovek teraz celkovo nevie co ma robit, lebo uz v tom je velky chaos. Ale v podstate ano, pokial si doma, tak by si deti mala nechat doma. Lebo skoly a skolky budu iba pre tie deti otvorene, ktorych rodicia musia chodit do prace a nemozu mat homeoffice.

nana123
autor
2. mar 2021

@kliatana a to myslia vážne že mám pracovať a ešte sa s nimi učiť sa a starať sa o nich? Ja keď pracujem tak nemám čas od toho vstať mňa neplatia za sedenie na zadku a deti chcú niečo nemám čas ani odpovedať a deti nechápu že čo to za mama

petruldo
2. mar 2021

@nana123 no a zrušiť HO ísť na očr? či to je pre zamestnávateľa problém?

rebellefleur
2. mar 2021

@nana123 - ja tak pracujem, učím sa a starám sa od decembra. Áno, myslia to vážne..

0silvia0
2. mar 2021

@nana123 urob ako pise
@petruldo

dzina007
2. mar 2021

@petruldo ja sa priznam ze ja tymto nariadeniam moc nerozumiem. lebo pred tym bolo moznost SKD pre deti ktorycho rodicia nemozu pracovat z domu ale studium bolo stale nazyvane ako distancne.

Teraz pisu: Možnosť prezenčnej výučby je zachovaná pre:
žiakov MŠ a 1. stupňa ZŠ, ktorých rodičia musia pracovať z pracoviska

tak vlastne ani neviem ci mam pravo ist na OCR lebo ja to chapem ze ak mozem pracovat HO dieta je doma so mnou. Ak nemozem pracovat z domu tak dieta mam dat na prezencne vyucovanie do skoly. Alebo to znamena ze mam moznost volby?
Stale to inak formuluju a potom sa je tazko v tomto vyznat.

chastity
2. mar 2021

@petruldo ale je teraz narok na pandemicku ocr

@nana123 uplne ti rozumiem... ved to je na hlavu, akoze nase deti sa vydrzia hrat hodinu same, ale 8 urciute nie... co ich mame posadit pred tv

petruldo
2. mar 2021

@chastity ja viem, nerozumiem prečo mi to píšeš?

timetotime
2. mar 2021

@rebellefleur presne tak ako je to sice na hlavu, no mnohi to takto musia zvladat uz od minuleho roku a nik sa ich nepyta ci to zvladaju alebo nie

petruldo
2. mar 2021

@dzina007 ja by som napísala zamestnávateľovi niečo takéto: vzhľadom k aktuálnym opatreniam - nariadenej distančnej výučby deťom rodičov s možnosťou HO, nemôžem plnohodnotne vykonávať nariadenú prácu z domu a teda prechádzam na pandemickú OČR.

nana123
autor
2. mar 2021

@petruldo no veď nemáme nárok ísť na ocr pandemicku, lebo škola otvorená pre deti ktorý nemôžu pracovať HO a čo môžu pracovať HO majú pracovať a nie ísť na ocr. Oni jedným s druhým vylúčili ocr

nana123
autor
2. mar 2021

@dzina007 máš možnosť voľby, buď dať dieťa do školy alebo pracovať HO, ale pandemicka ocr nie je možná

nana123
autor
2. mar 2021

Nehovorím o Tom že od školy nemáme žiadne info ako vlastne sa budú deti učiť distancne. či online, alebo len pošlú čo sa učiť. To je pre nás tiež veľký rozdiel

alenah31
2. mar 2021

@nana123 normálne choď na pandemickú OČR. HO ti môže byť síce nariadený, ale nie je povinný. Čiže ak sa ti nedá pracovať z domu z objektívnych príčin oznámiš zamestnávateľovi, že ideš na pandemickú OČR - v tom čase ale nesmieš vykonávať HO (logicky🙂 ). Otázne je ako sa potom k tomu všetkému postaví tvoj zamestnávateľ keď pandémia pominie. Vo viacerých firmách budú zrejme čistky.

petruldo
2. mar 2021

@nana123 vieš mi dať zdroj, kde sa píše, že ak máš síce umožnený HO, ale nemôžeš ho vykonávať z objektívnych príčin, nedá sa zrušiť a nemáš nárok na pandemickú OČR? lebo ja som toto nikde nenašla.

lucylaila81
2. mar 2021

Chcem sa Vas opytat ja mam 3 a 6 rocne dieta a telefonujem s klientmi to sa neda robit HO ak su doma. Mozem cerpat Ocr?

sylvine
2. mar 2021

@petruldo @lucylaila81 nemozes poberat prijem z prace (ani z HO) a zaroven aj ocr...narok na ocr mas iba vtedy, ak celodenne poskytujes staroslivost o dieta alebo o blizku osobu, ktora vyzaduje celodennu staroslivost

petruldo
2. mar 2021

@sylvine ale kde ja píšem, že má brať plat za HO a aj poberať OČR? HO treba zrušiť, nahlásiť zamestnávateľovi že prechádzaš na očr, a v čestnom prehlásení do SP vykázať dni za ktoré platí zamestnávateľ a dni za ktoré platí SP

lucylaila81
2. mar 2021

Tomu rozumiem ja som pisala, ze HO robit nemozem aj ked zamestnavatel to umoznuje, ale pri drobcoch sacto neda takze pojdem na ocr. Viem, ze sa nedaccerpat naraz ja by som cerpala len ocr. Pytala som sa ci mam na vyber ist na ocr ?

nana123
autor
2. mar 2021

@petruldo no práve ani ja som nenašla a to bola tá otázka z diskusie. Ale logicky mi to vyplýva, aj škola otvorená tak buď ich dáš do školy alebo pracuješ z domu, ale na ocr nie lebo škola otvorená. Nie je nárok

sylvine
2. mar 2021

@petruldo prepac, v rychlom zbehnuti prispevku som to blbo pochopila 😉

meluela
2. mar 2021

@nana123 myslim ze to este nie je jasne, ale je sanca ze to bude tak ako predtym ked mohli ist len deti kritickej infrastuktury - ze si teda budes moct vybrat medzi ocr a HO, s tym ze ocr bude mozno o nieco viac platena nez doteraz ...

sylvine
2. mar 2021

@meluela len neviem, ci na socialke nezacnu vymyslat, ze budes musiet mat potvrdenie od zamestnavatela, ze nemozes vykonavat HO...ja som dokonca teraz musela kazdy mesiac na socialku predkladat potvrdenie o preruseni prevadzky MS, aj ked boli vsetky uzavrete na zaklade vyhlasky od 18.12.2020 😠

petruldo
2. mar 2021

@nana123 logiku vypusť, ak nemôžeš dať deti do školy lebo si na ho a ho vykonávať nemôžeš lebo sa musíš starať o deti tak ho rusiš a ides na pandemicku ocr

atikab
2. mar 2021

https://www.socpoist.sk/aktuality-kedy-potvrden...

Otazne ale je, ako pise @silvyne, ci nebudu zo SP ziadat potvrdenie zamestnavatela, ze sa HO neda vykonavat.

lucylaila81
2. mar 2021

Ved to ci budu brat ohlad nato , ze ja sice HO robit mozem no nemozem sa starat aj o deti. Preto musim ist na ocr. Ja mam asi tak aj 50 hovorov za den s klientmi takze chapem, ze niekto moze robit HO a starat sa o deti no nie kazda praca to umoznuje. Preto dufam, ze ocr je mozna, lebo potom neviem co budeme robit.

lucylaila81
2. mar 2021

Super tak teda asi narok mam. Teda podla toho linku na socialku.

lucylaila81
2. mar 2021

No dufam, ze nebudu pytat od zamestnavatela toto, lebo konecna🤦‍♀️

meluela
2. mar 2021

@sylvine ano, mas pravdu, zalezi na detailoch ako to bude formulovane v nariadeni + ako si to ta-ktora pobocka socialky vysvetli ...

rebellefleur
2. mar 2021

@timetotime - môj syn nikdy nemal zle známky, teraz bohužiaľ ma viditeľne horšie - ja robím smenovo HO 12tky,chlap do večera v práci, popritom predskolak, takže keď mám tri dni 12ky po sebe, jednoducho nemám kedy, resp toľko času na synovi učenie a podla toho vyzerajú aj známky.. Bohužiaľ..