Úloha - prerozprávanie rozprávky

10. apr 2024

Potrebujem radu syn dostal úlohu porozprávať rozprávku vybral si kocúra v čižmách...no majú to vravieť ze najskôr pred udalostou,potom udalosť, a pi udalosti ....ako by to mal asi tak povedať ďakujem za každú radu

danniiee8
10. apr 2024

Absolútne nechápem .. akože v budúcom, pritomnom a minulom čase či čo?

martinmmartin
10. apr 2024

Ja zas nechapem kto konkretne dostal tu ulohu.

martinmmartin
11. apr 2024

@danniiee8 To zadanie je absolutne jednoduche.
Ako by rozpravku uviedla hlasatelka v telke
Ako ju porozprava niekto kto kocura prave pozoruje dalekohladom a ako o tom porozprava niekto niekomu o rok neskor.

ja ked si predstavim mojich rodicov zalarmovat pol sveta s mojou ulohou tak to je ine scifi

jaskolka
11. apr 2024

Jednoducho, je to klasicky úvod, jadro, záver. Takto je to vo väčšine rozprávok.
Príklad - má to byť trebárs o tom, ze kocúr v čižmách ide hľadať stratenú princeznú. Takže na úvod (pred udalosťou) zistí, ze sa stratila princezná. Ide ju hľadať so svojimi kamarátmi (prichádza jadro - udalosť) ktorá vrcholí nájdení princeznej. Popritom môže tam byť pár slov na opis, ako ich cesta vyzerala (v lese, po kopcoch a podobne). Stratenú princeznú nájdu a odprevadia do jej kráľovstva(záver - po udalosti) , kde im poďakuje kráľ a dá im odmenu. Koniec

danniiee8
11. apr 2024

@martinmmartin aha keď to napíšeš takto tak je to úplne jednoduché.. z popisu autora som však nepochopila absolútne nič..pred udalosťou potom udalosť a po udalosti...
Podľa popisu som skôr to chápala asi tak, že čo sa dialo pred rozprávkou (vymyslieť si príbeh), samotná rozprávkach a vymyslieť nejaký koniec akože ..

autor
11. apr 2024

@danniiee8 tiež som to s tej tej úlohy tak pochopila

danniiee8
11. apr 2024

A ako znelo úplné presne znenie úlohy? Odfoť alebo tak

pietra
11. apr 2024

Je to tak, ako napísala @jaskolka Pred udalosťou sa myslí úvod, v rozprávke teda také tie vety Kde bolo, tam bolo, žil raz jeden mlynár ..... Udalosť je samotný príbeh, čiže jadro. A po udalosti je to, keď je už všetko vyriešené, keď sa už majiteľ kocúra oženil s princeznou a žili spolu šťastne až do smrti.
Len takéto rozdelenie (pred udalosťou, udalosť, po udalosti) sa žiaci zvyknú učiť v súvislosti s jednoduchým rozprávaním na slohu. Tak by som len overila, či sa naozaj majú naučiť prerozprávať rozprávku.