Uplakaný prvák na základnej škole

makimakimaki
14. sep 2012

Ahojte,
z nasho syna sa stava triedny placko. Nechapem. V skole sa mu paci, je sikovny, ma tam kopu kamosov so skolky, ...
Napriek tomu akoby kazdy den hladal dovod, preco si poplakat. Bol placko uz aj predtym, ale nie takyto brutalny.... Pravdupovediac, ja som bola podobny pripad, preto by som ho od toho chcela uchranit. Bojim sa, ze sa mu deti budu smiat a on bude plakat este viac a castejsie.... Prehovaranie, vysvetlovanie ani motivacia nepomahaju. Slubi ze nebude plakat, ale aj tak ho to potom zmoze.
Inak je to velky betar a doma je velky a dost neposlusny hrdina. Je spolocensky, deti ma rad.
Ako mu pomoct? Nema niekto osvedcenu fintu na uplakanca ?

Diky!

anjelik0907
14. sep 2012

@makimakimaki keď nepomáha, keď si sa s ním rozprávala ty, tak skús poprosiť pani učiteľku. Ona má lepšie skúsenosti ako na takéto detičky ...

malapepka
14. sep 2012

Ja viem, že ťa to trápi, ale možno je to v ňom a jednoducho to potrebuje takto dostať von. U nás v škole sme mali chlapca, ktorý bol najlepším žiakom nie v triede, ale v ročníku a každé ráno plakal do školy, v škole pri otcovi, keď ho odprevádzal a robil to až do 3-4. ročníka. Na druhom stupni ho to prešlo.
Viem, že som ti nepomohla, len som ťa chcela povzbudiť, že ono sa to obráti. Aj neter bola plačko a teraz je z nej šťastná slečna s kopu záujmov a kamarátov... Možno by som to iba povedala p. učiteľke, aby o tom vedela, tolerovala to, prípadný problém ti oznámila.
Tebe i synovi prajem veľa veselých rán, hlavne ráno do školy. 🙂

bets
14. sep 2012

s tymto sa casto stretavame. deti chodia do skoly pre nadane deti a je bezne, ze je nerovnovaha medzi intelektovou a emocionalnou oblastou. clovek ma pocit, ze dieta sa rozumne stavia k roznym poznatkom, vela veci vie a potom ho prekvapi, ze nezvladne jednoduchu situaciu, jednoduchu pre beznych rovesnikov. aj moj syn place hlavne pre nespravodlivost, pretoze nie je schopny ju pochopit a riesit, tak place. ale uz je vo veku, kedy sa aj za to hanbi, takze to skryva, ale v kutiku si poplace. dcera ma spoluziaka, ktory podla jej slov place min. 1x denne, ostatni tiez riesia rozne situacie placom, takze plac u u nich dost bezny. su na to ucitelky pripravene a ked dieta to vyslovene nezvlada, tak je moznost, aby rodic byval zo zaciatku s dietatom v triede na vyucovani. kazdy pripad sa riesi individualne.
a co s tym robim, je jedine to, ze sa snazim dieta pochopit, prejavit ucast na jeho velkom trapeni, a dufam, ze raz vyzreje aj v emocnej oblasti.

katecameron
14. sep 2012

viem o com píses aj my sme tym presli moj syn tiez plakaval v skole jedna sa o velmi citlive dietatko

martinka05
21. sep 2012

@makimakimaki ahoj, naša prváčka plače od kedy nastúpila do školy a to nielen ráno, ale aj večer. Školská psychologička jej urobila kompletné psych. vyšetrenie a zistilo sa, že je nadpriemerne inteligentná, ale emočná a sociálna stránka je podpriemerná. Z tej emočnej a sociálnej stránky je nezrelá na školu, ale keďže bude mať v novembri 7 rokov tak odklad u nej nepripadá do úvahy. Bude teda chodiť k psychologičke a časom by sa to malo zlepšovať, samozrejme ma upozornili, že to môže trvať dva až tri mesiace, potom sa to môže zlepšiť, ale s keď príde nejaká záťažová situáciu tak sa to môže opäť zhoršiť.
Nenapísala si či plače ráno alebo počas dňa, a do ktorej triedy chodí?

ivett1
24. sep 2012

@makimakimaki ahoj, myslím, že sa nemusíš báť toho, že sa mu deti budú smiať😉...veľa prváčikov rieši plačom "svoje problémy"... pre nás to problémy nie sú, ale to neznamená, žeby sme to mali pred nimi zľahčovať...finta ako sa vysporiadať s plačom v škole je asi v tom, že tomu svojmu dieťatku prejavíš "účasť"...t.j. povzbudíš ho, ale nie v zmysle, aby neplakal, že už je veľký a pod. "silácke reči", ale skôr, aby nemal obavy, že ho čaká úspešný-veselý deň v škole...a že sa už tešíš, čo nového ti povie...
aj naša dcérka-prváčka, hoci sa do školy veľmi tešila, tiež si ráno trošku poplakala (emocionálnu aj sociálnu zrelosť má "v poriadku" a inteligenciou dosť prevyšuje svojich rovestníkov😉)...skrátka iný - nový systém, veľký stres pre malého človiečika... možno ani zďaleka netušíme aký veľký, veď, keď sme to zvládli kedysi my-rodičia, myslíme si, že to zvládnu aj naše deti...dobrý prístup, len niekedy nezaberá...
u nás sa naozaj osvedčilo, že ráno v škole sa ešte objímeme, dáme si pusinku a zaželáme si nádherný a úspešný deň...a keď vidím, že sú ešte nejaké slzičky v očiach ...odvediem pozornosť a spýtam sa napr. či sme už dočítali nejakú kapitolu v jej obľúbenej knižke, alebo či by chcela večer ešte maľovať...a pod.

natty07
20. jan 2014

@makimakimaki chcem sa opytat ci sa plac u vasho dietatka zmenil po roku? my riesime nieco podobne 😒

makimakimaki
autor
20. jan 2014

@natty07 Ahoj, no zlepsilo sa to, ale stale je placko 😉 V 2. polroku prvej triedy ho uz ucitel chvalil, ze sa uz len tak nerozplace... ze aj ked sa mu chce, tak sa ovladne
Ale v tomto roku - uz je druhak - ucitelka povedala, ze ma take obdobia, kedy sa ho boji vyvolat, lebo rozplace sa aj ked sa sam hlasi a vyvola ho..... Ked som sa pytala preco, povedal ze sa nanho ostatni tak cudne divaju a kamosi nanho robia opicky. Poradila som mu, nech sa na nich ani nepozera, nech pozera na ucitelku a tusim to trochu pomohlo 😉 A na telocviku place skoro vzdy - pretoze sa udrie, trafi ho lopta,niekto ho kopne .... Inak vôbec nie je taky precitlively na bolest, ale na telocviku je vsetko "strasna bolest co sa neda vydrzat"....
Su aj s jednym dievcatkom stale najuplakanejsia dvojka, ale urcite je to uz lepsie ako na zaciatku....
Skola mu ide, ine ako 1 este ani nedostal, je sikovny, len nejaky malo sebavedomy...
Len trpezlivost, podpora, posilnovanie sebavedomia - ine s tym asi nenarobime...

enrikad
19. jún 2014

neviem ako sa za ten čas zmenilo plačúce obdobie synčeka?... mám ten istý problém, môj syn chodí do predškolského zariadenia, je hyperaktívny, tak som ho dala do špeciálnej školy. Rád chodí do školy, teší sa tam, ...ale aj on je od narodenia hrozný plačko, za všetko plače... chodili sme od dvoch rokoch k psychologičke, ale vôbec nepomáhajú jej naštudované teórie 😒 Tak sme od jeho druhých narodenín začali chodiť aj k pedopsychiatričke, a chodíme až dodnes. Ona jeho prejavy nazvala depresiami, tak sa liečime na depresiu. Je obdobie kedy sa drží a menej plače, ... my sme si už na to zvykli ale najhoršie je, že ho izolujú aj jeho kamaráti, nechcú sa s ním vôbec hrať - kvôli plaču... a ked prídeme prenho, privíta nás plačom ☹ Mám obavy, že nebude chcieť dalej chodiť do školy,... ☹

zuzi0911
8. sep 2015

Ahojte kocky mame podobny problem.Dcera nastupila do 1rocnika.Kazdy den ako prideme do skoly a ma vojst do triedy zacne revat ako male decko.Ked sa snazim odist reve este viac..uteka s placom za mnou keby aspon potichu ale ako by ju zvkoze drali.Deti vybehnu z triedy jej spoluZiaci a hromadne sa jej smeju Ze place..Neviem ako ju donutit aby to nerobila.Ona chce mna byt somnou ona tam nechce byt a podobne veci.Kolektivom sa celkovo vyhýba.Rada sa hravala scdetmi vyhladavala ich zrazu bum a vyhyba sa im uz adi od 3rokov co este ani do skolky nechodila aj tam vedela rano plakavat.Doma nie rano v pohode len ked ma ist do triedy.Ako na nu??dakujem

zuzka1008
8. sep 2015

s dcérou,zatiaľ školu neriešime,chodí do škôlky, ale pokiaľ bude po mne, ja som bola tiež riadny placko, do školy som sa sice tešila ale bez pľacu sa to nezaobišlo. trvalo to asi celý prvý ročník. niektoré deti sú citlivejšie, ako iné ,

zuzi0911
8. sep 2015

@zuzka1008 ved prave ona je citlivka...nechce sa s nikym bavit no nechapem preco...

googwife
8. sep 2015

Ahojte tak aj môj syn je placko začne to po ceste k busu a pre reve celu cestu a potom chvíľku aj v škole. V autobuse chodí sám teda o zastávku ďalej čo sú 3minuty nastúpia ďalšie dve spolužiačky a v škole ho čaká svokra robí tam kuchárku. Šofér mi poradil aby som s nim nechodila že je ešte viac rozcitliveli len on sám na zastávku by nešiel už som mu aj hračku sľúbila tak som zvedavá zajtra ráno inak je v pohode len ten ranný plač 😢

zuzi0911
8. sep 2015

@googwife my placemevlen ked ma vojst do trirdy...inak pohoda..nechce ma pustit reve..spoluziaci sa jej smeju ona reve no co ti poviem ciste psycho..aj mne slubila ze zajtra uz nebude uvidim

googwife
8. sep 2015

@zuzi0911 no ved to je najhoršie nik iný neplace tiež sa bojím aby sa mu deti nasmiali on je na mňa strašne naviazany fakt sa bezo mňa ani nepohne. Tak držím palce až už máme suché ráno 😉

zuzi0911
8. sep 2015

@googwife tak tak drzme si palce 😉😓nic ine nam asi nezostava

jeennyv
8. sep 2015

@googwife Ja si dodnes pamatam ako toto robil moj jeden spoluziak v prvej triede, ze stale plakal ked ho mama dala do skoly... u neho to pramenilo z toho, ze potom cely den opakoval a bal sa ze mama po neho uz nepride, ze si ho jednoducho nevyzdvihne zo skoly...cize podla mna toto bude vyrazny podiel a boj proti tomu zahajila aj ucitelka, ktora mu povedala, ze jasne ze mamina pride a my sme aj ako kolektiv podporovali, cize treba najst nejaku oporu aj v kamaratoch ci v uciteloch 🙂 Drzim palce 🙂

googwife
9. sep 2015

@zuzi0911 ahoj tak ako? U nás to už bolo trošku lepšie do autobusu už bez plaču len keď sa usadil tak trochu spustil no snáď to bude zo dňa na deň lepšie 😉

katkaking
9. sep 2015

@zuzi0911 presne ako pises, prezivame to iste....uplne..hadam to prejde ..

zuzi0911
9. sep 2015

@googwife
@katkaking tak dnes isla pekne sama do triedy atd bez revu..no si to bolo tym ze isiel aj muz a chcela sa mu pochvalit..uvidim zajtra 🙂

jarus1
9. sep 2015

ahojte🙂 tak aj my máme prváčku - a tiež posledné dva dni plače...pritom úlohy si urobí, pripraví sa, kreslí obrázky pani učiteľke a deťom a ráno ked mám odísť zo školy, tak plače....
Pritom je to veľmi šikovné dieťa, logicky na vyššej úrovni, ale emocionálna stránka je asi úplne pod čiarou. Okrem toho je introvert a obávam sa, že ten smútok drží celý deň v sebe a trápi sa...nie je uvoľnená a neteší sa ☹
Celkovo je veľmi plačlivý typ, ale hlbavý vo svojom svete. Nemá rada množstvo ľudí, ruch, hlasnú dudbu...toto všetko ju rozrušuje.
Ako jej pomôcť?

jana_eyre
9. sep 2015

@jarus1 ahoj, akoby si o mne pisala ked som bola dieta.. do dnes som introvert a ked som bola v skolskom veku - bola som presne taka ista.. moj plac a nechut ist rano do skoly ale umocnovalo vedomie, ze moja triedna ucitelka na mna nemala trpezlivost.. vsetko sa zlepsilo az vtedy, ked sme dostali novu druzinarku.. bola to stara pani, ktora ked ma videla ako sa trapim, zobrala ma na ruky a trpezlivo mi rozpravala a vysvetlovala.. pri nej som si na skolu zvykla a aj nasla kamaratov.. bohuzial moj plac trval az do druheho rocnika..

takze ja si od svojej skusenosti myslim, ze na taketo deti treba citlivo zo strany ucitelky.. pretoze dieta sa tam citi neisto, je to pre neho vsetko nove a ucitel by mal byt ten, ktory dieta uisti, ze je tam vsetko v poriadku..

osvecsilo sa mi to aj pri mojom synovcovi.. najprv ho nemali zobrat do skolky a kedze som doma s mojimi deckami, dohodla som sa s bratom, ze mu skolku urobime u nas.. prvy den velmi plakal a podarilo sa mi ho utisovat tym, ze som ho objimala a uistovala.. stale dookola, lebo to boli take navalove vlny smutku.. nakoniec ho do skolky zobrali..

neda sa to sice porovnat kvoli veku, ale ja si aj tak myslim, ze dieta sa citi v skole podobne ako prvy krat v skolke.. je to nove, nepoznane a treba si na to zvyknut.. o to viac ak je dieta introvert..

jarus1
9. sep 2015

@jana_eyre Malá je okrem iného veľmi vážny týpek, všetko berie vážne, nepozná príliš srandu...je zložité a ťažšie s ňou komunikovať, všetko sa jej dotkne 😔
Ale nadovšetko ju ľúbim a chcem jej pomôcť. Určite sa porozprávam s učiteľkou, zdá sa mi fajn, ale predstava, že sa pokúša objať malú, to mi k nej zatiaľ nejde. Možno je toho schopná. Družinárka je úplne super a aj možno preto, lebo sa s nimi nemusí učiť 😝 , ale na mňa pôsobí veľmi dobre.
Viem, že čas urobí svoje a zvykne si, ale "trpím" s ňou, že je v napätí a potom sa nemôže dobre sústrediť na to čo robí

jana_eyre
9. sep 2015

@jarus1 tak ak je fajn, dcerka si mozno zvykne aj bez objimania - hlavne aby ju vedela ucitelka uistit, ze skola je super a ze sa tam vdaka nej bude citit dobre..

to verim, ze musia byt narocne tieto zaciatky..

moj starsi syn zatial do skolky nesiel, ale je to tiez introvert, ktory si na nove veci moc zvykat nevie /ani na deti/ a tak sa uz teraz trocha obavam ako bude zvladat zaciatky..

jarus1
9. sep 2015

@jana_eyre presne🙂 nové veci, nové situácie...niečo ako predohra 😀 musím jej do detailov vysvetliť čo sa bude diať, nové tričko, nové topánky, cez slzy sa k nim postupne dopracujem...preto si myslím, že to celé tkvie v tom, že je to nové prostredie, nové deti, nové učiteľky, povinnosti, veľa ľudí v triede, na chodbách, v jedálni...tieto deti majú radi kľud pokoj a svoju stálu istotu 😵

kamajka
9. sep 2015

@jarus1 ahoj mam taku istu dcerku...uz ma 12rokov teraz zacala chodit na gymnazium osemrocne, a musim povedat, ze je to pre nu vykupenie... na gym.je to uz o inom, je tam kludnejsie prostredie ako na mala na zs...velakrat chodila zo skoly podrazdena,rano bola nestastna ze znovu tam musi ist...trapili sme sa do stvrteho rocnika, v piatom to trochu preslo..introvert je stale, iq nadpriemer ale eq podpriemer...☹ nechcela chodit na ziadne kruzky, na ziadne aktivity, deti ju odstrkovali lebo za vsetko vrieskala.... teraz ma novu skolu a tesi sa velmi, hoci deti nepozna a prve tri dni bola nervozna z toho vsetkeho. S takymito detickami nic nenarobime asi, len ich musime prijat take ake su a bezvyhradne ich lubit🙂. Nam to pomaha, ale vela spravi aj vek, deti casom dozrievaju...drzim palce

jana_eyre
9. sep 2015

@jarus1 a nie len deti, aj dospeli - ja tiez neznasam nove veci a situacie.. len v dospelosti to clovek vie zakryt, dieta sa to len uci.. minule mal muz /tiez introvert/ skolenie z prace, kde sa rozoberali tieto typy povah /on pracuje vo firme, kde sa kladie doraz na dobru psychiku ludi../

psycholog sa vyjadril, ze byt introvertom je narocnejsie preto, lebo sa vie "pretvarovat" a dokaze sa prisposobit okoliu, ale stoji ho to viac energie..

drzim paste dcerke, nech je jej zvykanie co najrychlejsie a nech je co najkratsie smutna..

katkaking
9. sep 2015

@zuzi0911 tak zazrak, dnes ani nasa neplaka, ale sa tesiiiii uz aj na zajtra. Super!!!

mravvcek
9. sep 2015

@makimakimaki ja som mala v triede dievcatko,ktore tiez kazde rano plackalo. Vies co je dolezite,aby mu pomohla pani ucitelka. Viem dievcatko a chlaocek je to rozdielne. Ja som tu moju vzdy zavolala,possdila na kolena a opytala sa ci ju nieco trapi. Slubila som jej ze som tu pre nu,budeme kamosky a posepkala som jej ze aj ja som plakala 🙂 ona mala tiez zly pocit,niektore slovka komolila bola bilingvalna madarcina slovina. A bala sa ze sa jej budu smiat. V tom som ju ubezpecila,ze take sa nic nestane. Ale ja som mala senzacnych 22anjelov triede aj ked sibalov ale so srdieckom. Ked mala problem vyjadrit sa,hocikto povedal,ooravil ju ja som nan zmurkla 🙂 vzdy sa podakovala. Ale ono zalezi od zoskupenia deticiek,ale kazde sa da zvladnut. Trvalo to mesiac tie place. Drz sa 😉 poprosila by som pani ucitelku o podporu. Na to tam je 🙂 dokonca je viac casu pocas dna s detmi ako mamy,kedze su deturence casto aj v druzinach. Je ako druha mama.

rolandik
10. sep 2015

@katkaking To je super. Moja síce neplače, ale vrčí. Takže ten plač už trocha dokáže potlačiť. Už som si myslela, že dnes to bude OK, ale včera dostala pani učiteľka nápad deti popresádzať. Hotová katastrofa!
Bola som s ňou až v triede, kde sa ma držala ako kliešť. Odtrhla som si ju od tela a dala učiteľke. Toto mi robila aj v škôlke, ale teraz som s tým už nerátala! A to som jej dala odklad, lebo je prázdninová. Och jój, čo len mám robiť?