Slobodné maminky, ako to zvládate?

danadany
26. dec 2012

Slobodné mamičky s malými deťmi ako to všetko zvládate? Myslím hlavne finančne. Skôr ma zaujíma maminky, ktoré bývajú samé s deťmi nie u rodičov. Myslím, že ak to takto pôjde ďalej budem aj ja slobodná maminka. Našťastie mám byt ale nájom spolu so všetkým je do 300,- Eur mesačne.

slobodnamaminka
26. dec 2012

ja som s dcérkami sama a zvládam to finančne velmi zle..:(

zdenkakremenova
26. dec 2012

Byvame zatial u svokry,viete si to predstavit,ale zhaname si byt,tak dufam že budeme vediet existovat.

heidynka
26. dec 2012

obdivujem vás...platia otcovia aspoň výživné? mňa so sestrou vychovávala mama sama a otec (ak sa to teda o ňom dá povedať) neplatil ani cent!

slobodnamaminka
26. dec 2012

@heidynka výživné????..čo to je.. ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

heidynka
26. dec 2012

@slobodnamaminka :( nemám slov a to žijete len z materskej?? prečo nemáš nárok na výživné?

liz_lemon
26. dec 2012

@slobodnamaminka ale ved ked neplati vyzivne, treba s tym nieco robit, dat to na sud, potom exekutorovi, podat trestne oznamenie, ziadat nahradne vyzivne

slobodnamaminka
26. dec 2012

@heidynka ano len z materskej.. ☹ ..na výživné mám právo,ale až keď sa to dorieši,lebo môj "priatel" je neviem kde,ževraj je niekde v Rakúsku.podala som trestné oznámenie.tak uvidím čo bude ďalej.. ☹

heidynka
26. dec 2012

@slobodnamaminka je to na dobrej ceste, určite sa to vyrieši 🙂 držííím palce ... to sú teda poriadne špiny, niektorí otcovia!

slobodnamaminka
26. dec 2012

@heidynka ďakujem velmi pekne..🙂..keby som nemala kamerátku ktorá mi pomáha,neviem ako by som to zvládala..:(...niektorí sú teda.. ☹ ☹ ☹ ☹

heidynka
26. dec 2012

@slobodnamaminka vynikajúca kamoška to musí byť🙂

sissy27
26. dec 2012

@danadany čo sa týka financií, tak som to zvládla jednoducho - nebola som 3 roky doma ale išla som pekne krásne naspäť do práce... a v tom čase nebola možnosť poberať rodičák (ktorý bol aj o dosť nižší, ako je dnes) a zároveň plat, takže o ten som prišla... ku koncu "materskej" zmenili zákon a k platu som dostávala polovicu rodičáku... dnes ak sa nemýlim je možnosť pracovať a zároveň poberať rodičák...

danadany
autor
26. dec 2012

@sissy27 to je mi jasné že budem musieť ísť do roboty, ale aj tak to ledva utiahnem ☹ a srdce mi to trhá malý má len 10 mesiacov bude musieť ísť do jasiel, ale to si zjavne ocko neuvedomuje a dnes mi zabil že mi dá 60 eur som nevedela či sa mám smiať alebo plakať ale zistila som že existuje výživné na nevydatú matku do dvoch rokov dieťaťa, ak bude takýto hajzlík a nebude chcieť dať peniaze tak sa budeme súdiť

strawberry17
26. dec 2012

@sissy27 a kde bolo dieta kym si bola v praci?

tak baby ja to vobec nezvladam, hlavne financne...isla by som do roboty hned, ale nemam kde dat maleho...kvoli zdrav.problemom (a aj kvoli inym veciam) som ho musela zobrat z 2 skolok

my osobne nemame kde byvat od februara 2013 tak ak sa najdu slobodne maminy, ze by sme si spolu prenajali byt tak by som bola rada...

viac o mne kludne v IP

sissy27
26. dec 2012

@danadany vieš, ja nie som z tých, čo by v tomto prípade prejavili extra ľútosť, tak možno budeš veľmi sklamaná a možno aj urazená z toho, čo teraz napíšem, a to podotýkam napriek tomu, že veľmi dobre viem, čo je to byť slobodná matka... ale partnera a otca svojho dieťaťa si si predpokladám vybrala sama a dobrovoľne, nehovor, že neboli žiadne náznaky o tom, aký naozaj je, len si ich nechcela vidieť ... trojročná platená materská je vymoženosť SK, CZ a možno ešte nejakých pár krajín,ale všade inde buď pekne krásne naspäť do práce alebo nech sa postará kto chce, a funguje to, deti aj matky prežijú... a to výživné na nevydatú matku - no veľa šťastia, ale ak bude tvoj ex natoľko prechcaný, že na súde vydokladuje minimálny príjem, tak budeš rada, ak ti dá spomínaných 60€ na dieťa a nie ešte niečo na teba...
keď som otehotnela a uvedomila som si situáciu, v akej som, tak prvé čo som riešila bolo, ako sa JA postarám a zariadim, nie na čo mám nárok a o čo sa budem súdiť...lebo aj právnika bolo treba zaplatiť a ja neverím, že taký pridelený zadarmo ti poskytne rovnaký servis ako ten zaplatený... ale samozrejme nárok na výživné tu je, len to nejde tak ľahko a rýchlo ako sa píše...

rachel36a
26. dec 2012

ja som bola sama s dieťaťom do jeho 13 rokov... nikdy som s otcom svojho syna nežila, a nikdy som od neho nečakala viac ako výživné... je to ťžké ale keď sa žena rozhodne byť mamou, a ostane sama tak urobí všetko aby to utiahla... ja som nastúpila do práce keď mal syn 6 týždňov... chodila som len cez víkendy od rána až do večera... našťastie mi so synom vted&y mohla pomôcť mama... mala som troj izbový byt, a udržala som si ho...my ženy sme niečo ako roboti, dokážeme všetko pre svoje deti...
@danadany

baklik
26. dec 2012

@danadany ak su to celkove naklady na tvoj byt, tak su dost vysoke... ci si v podnajme?

baklik
26. dec 2012

@sissy27 tak trochu empatie by nezaskodilo... zalezi od toho, kde otec jej dietata pracuje. nie kazdy ma taku vymozenost ako moznost zdokladovat akoze minimalny prijem - tak snad nespada do tejto skupiny.
a ano, ma narok na vyzivne na seba do veku 2 rokov ich dietata, ak nepracuje z dovodu toho, ze sa stara o dieta

sissy27
26. dec 2012

@baklik kedže jej ex sa vyjadril ako sa vyjadril, tak isto prehodnotil svoje možnosti - na toto sú všetci dosť šikovní a vychcaní...

slobodnamaminka
26. dec 2012

@heidynka noo to je super kamarátka..🙂..so všetkým mi pomáha..🙂..

luciaaak
27. dec 2012

@danadany a kolko mas sudom stanovene vyzivne? a inac ja by som to riesila sudnou cestou bez ohladu na to, ci bude chciet dat penize alebo nie. je lepsie mat urcene od sudu sumu, ktoru ti ma platit. ak nezaplati, tak potom vies peniaze vymahat ci uz od neho alebo existuje myslim aj fond nahradneho vyzivneho (stat ti zaplati vyzivne a bude to vymahat od otca). a este mozes ziadat vyzivne aj spatne, co by som vyuzila tiez a z tych penazi by som sa snazila vybudovat si financnu rezervu na horsie casy

luciaaak
27. dec 2012

@sissy27 niekedy tie naznaky naozaj nie su. niekto je pocas chodenia velmi mily a splni ti vsetko, co ti vidi na ociach a po svadbe, spolocnom byvani, narodeni dietata sa moze zmenit. moze sa stat, ze zacne pit a zmeni sa. a hlavne kazdemu sa moze stat, ze sa zamiluje do nespravneho cloveka. a autorka riesi ako sa postarat financne o syna, pise ze sa bude musiet vratit do roboty, ale aj tak jej to nebude velmi financne vychadzat. s tym, ze 3 roky materskej je vymozenost slovenska suhlasim, aj stat s tym nejak tak rata, preto nie je velmi vela statnych jasliciek. v zahranici zvladne mama z platu zaplatit aj jasle, aj najom, na slovensku je to trochu problem. moze si najst este jednu pracu, ale zase nastane problem kam s dietatom. ak bude prezivat z mesiaca na mesiac a nahodou dostane vypoved, ochorie a zostane bez prijmu, tak vtedy bude neskoro riesit vyzivne a naroky dietata, lebo kym sud rozhodne, moze byt uz z bytu vystahovana. a otec je tiez rodic s narokmi a povinostami. a inac poznam aj pripady kedy bol muz dlhodobo nezamestnany a sud urcil vyzivne 100e na dieta a pravnik pritomny nebol, len kuratorka

liz_lemon
27. dec 2012

@luciaaak suhlasim s tebou, kazdy tu vytahuje, ze je je platena RD do 3 rokov, ale nejak si neuvedomuju, ze z 200 E sa vyzit neda, a aj napriek tomu, ze sa da ist pocas RD pracovat, tak vacsinou mimo BA je to za min. mzdu, a z takeho prijmu si osamela matka len tazko moze dovolit platit opatrovatelku/sukromne jasle, a k tomu vsetky naklady na seba a dieta, tak sa to jednoducho neda, ak muz neplati vyzivne, resp. plati nejaku smiesnu sumu
moj pripad to nastastie nie je, ale dokazem sa vzit do situacie takychto zien, aj ked uznavam, ze vo vacsine pripadov je to vsetko preto, ze si vybrali nespravneho partnera, lebo si mysleli, ze sa bud zmeni, alebo mali ruzove okuliare, je to vidiet aj tu na MK, ked sa stazuju uplne mlade dievcata, no ale co cakali od cca 20 rocneho chlapca, ktory je este sam dieta

mima4
27. dec 2012

@luciaaak ahoj, rada by som poznamenala, ze v 95 % pripadov uz chlap sa prejavuje pred svadbou a v tomto suhlasim s @sissy27 a vidim to aj v realnom zivote, aj tu na MK, a ked clovek napise svoj nazor, alebo povie, tak hned sa na neho "dotycna" obori, aby sa nemiesal do vztahu, aby sa nestaral... a dobre "dotycna" vidi, aky je, ale najivne si mysli, ze ked chlap uvidi "ruzovucky balicek", tak mu neviem ako prdne v hlave 😉 a bude ten naj naj manzelik a otecko na svete...

Uz pred svadbou si treba vsimat take veci ako:
- ako priatel vychadza so svojou sucasnou rodinou? vazi si ich? ma s nimi vztahy?
- ako pomaha v sucasnej rodine? Su pre neho domace prace a starostlivost o druhych samozrejmostou, alebo drichme kym sa da a ma full servis v mnohych veciach? Uvedomuje si, ze ked sa ozeni a bude mat dieta, bude pre neho samozrejmostou starostlivost aj o domacnost, o dieta?
- ako sa sprava k ludom? ma rad ludi, je vnimavy na ich potreby, tuzby, zaujima sa o druhych, alebo vidi len sa seba?
- ako zvlada konflikty a problemy? Je vybusny, je nervak, alebo sa snazi hladat v klude riesenia s ohladom na inych?
- a x dalsich veci...

No v reale vidim, ze maloktora holka sa realne nad tymito vecami zamysla, skuma ich.. Teraz jedna kocka zo sirsej rodiny, ma frajera uz asi 5 rokov, ktory ma velmi blizko k alkoholu... a ona s nim otehotnela... no co si asi "dorka" mysli? veri na zazrak, ci co? Teraz idu chystat svadbu, ale to uz davno nezaiteresovany clovek vidi, ze to nedopadne dobre... a ze ona skonci ako ta posledna chudera...

amouramour
27. dec 2012

@mima4 to si inak velmi vystihla....tiez nechapem naivne dufanie, ze chlap uvidi prve, druhe, tretie az xte dieta a zmeni sa...ani zeny, ktore naschval otehotneju a cakaju zazrak...ale tak pravda je, ze slobodne mamky to maju ozaj tazke, vsetka cest...preto je dolezite popracovat aj na zadnych dvierkach, nielen ledva skoncit skolu a uz byt v tom...

sissy27
27. dec 2012

@luciaaak žiaľ, tie náznaky sú tam na 99% vždy, len zamilovaná ženská je slepá, hluchá a blbá - nebola som iná, ale spätne som si všetky tie maličkosti uvedomila a nechápala som, že som ich prehliadla... ako písala @mima4 , veľa napovie jeho správanie k rodičom, v rodičovskej domácnosti, ale to si proste máloktorá pripustí, že raz sa takto bude chlap správať k žene...a áno, aj "otec" je rodič s nejakými povinnosťami, len žiaľ, tie sú častokrát veľmi ťažko vymožiteľné a teória o tom, na čo všetko má žena s dieťaťom nárok, je diametrálne odlišné od praxe... a je pekné, že niekde súd priznal 100€ výživné nezamestnanému, ale čo z toho, keď ho on proste platiť nebude, alebo stačí ak sem tam pošle niečo a exekútor mu ani nemá čo zobrať? čo z toho, že si to aj dotyčný odsedí? bude to splácať po 5€ a dovi, viac nemá, ako súdne trestaný bude mať problém zamestnať sa a žena s dieťaťom je tam, kde bola...
Pre mňa je materstvo stále o tom, že v prvom rade sa musím postarať ja a nie sa spoliehať hoc aj na toho najlepšieho chlapa na svete, lebo nikdy neviem, čo bude zajtra... asi som proste iná 😉

luciaaak
27. dec 2012

@mima4 hej, tomu rozumiem, preto ak sa ma kamaratka spyta na nazor tak jej vzdy hovorim aj zlu pravdu, co si o jej patrnerovi myslim, ale casto som sa stretla s vecami, ktore sa predpokladat nedali. napriklad aj moj otec vyzeral vzdy ako dokonaly muz, pomahal babke a mal ju vzdy velmi rad, aj inym ludom a kamaratom pomahal. vsetky deti ho zboznovali, lebo s nimi robil blbosti, to mu zostalo doteraz. ja som ho sice nezazila, ked s mamou chodil, az v nefungujucom manzelstve. na mamu bol doma hnusny, ale ked boli v spolocnosti, tak obratil spravanie. moj otec zacal pit az tri roky po svadbe, odmietal sa liecit, pracovat... ona mi hovorila, ze jej otec bol velmi dobry a preto nejak naivne verila, ze zli muzi neexistuju. potom sa rozviedli. ja tym ze som niektore veci videla uz ako mala, videla som ako sa muzi dokazu k zenam spravat, tak sa snazim davat si pozor, aby som nedopadla ako moja mama. bohuzial s tou babou v tvojej rodine to je tazke, lebo ona si nenecha vysvetlit koho si berie. ale tu to okolie vidi. ja som sa velakrat stretla s tym, ze to vidiet nebolo a az casom sa to ukazalo.
@sissy27 nie si ina, naopak poznam kopu zien, ktore sa o deti financne starali bez prispenia muza, vacsinou to bolo kvoli tomu, ze vyzivne stanovene mali a muz neplatil. niektore to zvladali financne vpohode, ale poznam aj pripad kedy matka kupila 6 rohlikov s tym, ze kazdemu dietatu dala 3, sebe nic a este im povedala, nech si aj na zajtra odlozia. ja som vtedy bola dieta a len som na to pozerala, lebo jeden rohlik v tej dobe stal 1sk a neslo mi do hlavy ako nemozu mat viac penazi aby mohla matka aj sebe nieco na jedlo kupit. a ta matka robila 12h denne a ledva jej stacili penaize na najomne, druhu pracu si nevedela najst. o nas s bratom sa starala financne len mama, otec mal 700sk vyzivne a z toho zaplatil mozno 40%. z toho co som v detstve zazila som sa poucila, tiez by som sa spoliehala sama na seba, ale o vyzivne by som poziadala. ale to je jedno, toto autorke nepomoze, treba skusit hladat riesenie. pozerala som si jasle vo zvolene, statne stoje 230e a prispevok na jasle od statu je 230e. co je super. pripadne som nasle aj sukromne za 230e, co je velmi dobra cena a tym padom by mala jasle zaplatene statom a cely plat by jej ostal na najomne a stravu. to v pripade, ze by sa rozhodla ist do prace. privyrobit popri materskej nie je uplne jednoduche podla mna, napada mi len orifleme, avon a neviem ako je to so zakonmi

myshalka
27. dec 2012

Dani, ja som s malou bola 2roky v podnájme, a poviem ti tak, že zvládneš to...musela som ísť aj ja skôr do práce /mne totiž nechal ešte aj dlhy/...ale ten klud je NAOZAJ na NEZAPLATENIE....a ty más fakt neskutočné plus, že bytík je tvoj...my sme boli v podnájme v 1i byte za 230e...ale ja som velmi rad,a že som to dokázala urobiť...takže ak aj u vás niet cesty späť, pekne mu ukáž, kde sú dvere...my ženy sme silné,a hlavne MY MAMINY dokážeme aj nemožné...takže určite to síce bude ťažké, ale uľaví sa ti, a časom si povieš, že sa sama sebe čuduješ, že si to neurobila skôr...držím palce :-*

danadany
autor
27. dec 2012

@mima4
@sissy27
@luciaaak ako baby sorry ale riešite tu úplne niečo iné ako som čakala, nechcem ani ľútosť ani nič podobné, viem že je to aj moja chyba ale čas sa vrátiť nedá, neľutujem ani rok čo som s ním lebo mám to naj dieťa na svete ako každá matka len sme si proste po pôrode prestali rozumieť
čakala som skôr nejaké nápady ako sa dá vyžiť a kde ušetriť a nie tu rozoberať že nejaké 20 ročné baby majú ružové okuliare

danadany
autor
27. dec 2012

@myshalka a malá kde bola? ja sa najviac bojím tých jaslí, malý je naučený zaspávať so mnou v posteli, v postielke nespí vôbec je to taký môj cecok 🙂

sissy27
27. dec 2012

@danadany prepáč, máš pravdu, diskusia sa zvrhla trošku iným smerom, ako to už obyčajne býva 😉
každopádne neostáva ti nič iné, len sa spoliehať v prvom rade sama na seba, vrátiť sa do práce... sú to z môjho pohľadu veci, na ktoré si mala myslieť skôr, ale čas sa vrátiť nedá... výživné samozrejme riešiť treba, ale tam počítať s tým, že pán ex bude dosť vychcaný na to, aby mu nepriklepli nejakú závratnú sumu a že sem tam bude s platením meškať- ak by predsa len si dostala slušné výživné a ešte aj načas, tak vždy je lepšie byť príjemne prekvapená ako nepríjemne zaskočená...