Kedy je vhodné dať dieťa na tenis?

traffic
10. jún 2015

Otvaram temu o tenise, Pozyvam k diskusii vsetkych sportuchtivych aj pasivnych sportovcov. Tento sport sa mi velmi paci a chcela by som dat malu na tenis.Chcela by som vediet, kedy je vhodne dat dieta na tenis, ako casto trenovat, kolko sa priblizne plati mesacne alebo hodinu za tenis. Hravate aj vy so svojimi detmi tenis mimo treningov, ako casto?

pribinak
10. jún 2015

Kamoskyne deti chodia na tenis, začali ako predskolaci, teraz su uz na ZŠ, trénujú 3x týždenne, co je dost. Ona s nimi nehrava, tie tréningy im stačia a oni s nou ani velmi nechcú, lebo ma iný štýl ako tréner (ale to je ich špecifikum, asi )

Neviem koľko plati, ale hovorí, ze je to sakra drahy šport, tréningy, rakety, obuv ci zápisy na preteky

aliza
10. jún 2015

@traffic my sme cela rodina velki fanuskovia tenisu 😎, obe moje deti hraju tenis, ale nezijeme na SK. Dcera zacala ked mala 4 roky, ale to boli skor take hry, tenis hrali par minut, skor rozvijanie koordinacie a podobne. Teraz ma 10 a je vo vrcholke, cize tenis kazdy den....3 individualky a 3 skupinove treningy. hravala som sem tam aj ja s nou, ale ona so mnou velmi nechcela, najma taka mala a teraz jej uz velmi nestiham 😝, uz som akurat nasmiech. Krpec ma 4 a pol a hra od 2 a pol, tiez zacinal v takej skupine, kde su rodicia na kurte spolu s detmi a vlastne sme sa spolu hrali, aj sem tam skusili nejaku tu lopticku nahodit, hralo sa len s penovymi. Este stale hra s penovymi loptickami, ma 2 skupinove treningy tyzdenne a jednu polhodinku s trenerom. Ako casto trenovat zalezi na veku dietata a na tom, ako vazne sa chcete tomu venovat. tenis celkovo je velmi dlha cesta, naucit sa spravne techniku trva vela rokov, ale da sa hrat aj rekreacne bez techniky. A ano, tenis patri medzi najdrahsie sporty. samozrejme, nie na tej zaciatocnickej urovni, ale neskor to ide riadne do penazi.

janickacrazy
11. jún 2015

@traffic Určite je to drahý šport, možeš tam dať dieťa tak od 5 rokov, ale lekári to veľmi neodporúčajú, lebo je tam jednostranné zaťaženie na jednu ruku. Kamoškina dcéra tam chodila, stálo ich to kopu penazí a nakoniec musela skončiť zo zdravotných dovodov, mala problémy s chrbticou, no ona hrala veľmi často, jej otec bol úplný magor, chcel mať z nej hviezdu, trénovala dlhé hodiny. Ja osobne by som vybrala asi nejaký iný šport, ale ked sa ti tenis páči, tak skúsiť to možete.

aredhel
11. jún 2015

@traffic moj mladsi brat chodil od 5 rokov ale nebavilo ho to co je skoda lebo tenis je pekny sport 🙂

traffic
autor
11. jún 2015

@aliza
@aredhel
@janickacrazy
@pribinak
dakujem za odpovede, ja by somm chcela dat malu na tenis, len ked som zistovala cenu tenisu tak sa mi hlava zakrutila, na hodku nas to vychadza cca 10 eur co je vvelmi vela podla mna, ak to bude mat tak 2x do tyzdna je to ok, ale kedze mam dve baby, tak obidve by tam chodili a to znamena ze 20 eur na hodku sa mi zda nesmierne vela, takze uvazujeme, ci ich tam dame alebo nie, a zaroven uvazujem, ci to nie je dost neskoro kedze mala ma 7 rokov a chcela by som aby sa tomu venovala na vyssej urovni, cize profesionalne, pretoze vidim na nej, ze je velmi pohybovo zdatna, ale zase tiez to nechcem prehanat, aby som z nej urobila neviem co, len vcera sme si boli pozriet kurty a velmi sa tam malej pacilo, len ta sumicka ma dost odradza, myslim si, ze tento sport je skor pre bohatsich ludi

simca06022011
11. jún 2015

@traffic je to drahy sport, hlavne tie treningy, najlpesie by bolo keby niekto vedel hrat a venoval sa na zaciatok detom on vo volnom case. Ak budu na to zdatne a mali by sa venovat profesionalnejsie mozete to prehodnotit. Teningy idu riadne do penazi a aj vsetko okolo... ( u nas je vela rekreacnych tenistov, brata sme dali na riadne treningy a chodil tam cca 2 roky, a teda pocitit to pocitili rodiciapo financnej stranke. viac ako akykolvek iny sport, kurty, trener... to nie je lacna vec a nakoniec sa z toho vykluje to ze sa tomu nebudu chciet venovat a nieco podobne...). 7 rokov urcite nie je neskoro 🙂)))))

traffic
autor
11. jún 2015

@simca06022011 moja mala je sporotvo zalozena a velmi ju bavi sutazit, tak preto ju chcem dat na tenis, len naozaj ta cena je prislis vysoka, a to by bol len zaciatok, dva roky by to bolo len take zoznamovanie s tenisom,t ak presne ako pises, asi najst niekoho kto vie hrat a venoval by sa jej,lebo ti "profesionalni" treneri su fakt drahi, aj ked v nasej obalsti sa o uiadnych profeisionalcoh neda hovorit a preto to cloveku pride predrazene na to ze su to obycajni chalani,ktori hralii tenis rekreacne, ked uz mam platit tak chcem mat aj kvalitu a nie len tak do neba vyhadzovat peniaze, treneri mi inac hovorili, ze na zaciatok dieta moze hrat kdekolvek, ze nemusi to byt antuka ani trava ale aj take tie ihriska klasicke ako sa teraz robia na sidliskach, no uvidime zvazime moznosti

simca06022011
11. jún 2015

@traffic no tak nejak, len zase aby sa naucila spravnu techniku, treba najst toho soravneho cloveka 🙂

traffic
autor
11. jún 2015

@aliza kedy zacala mala hrat sutazne a zavisi to od toho ako hra, cize musi byt medzi najlepsimi, alebo trener vybera kto pojde na turnaj, plati sa aj asi nejake startovne za tie sutaze, nezatazuju malu kazdodenne treningy, a kolko vas to vyjde tak cca mesacne,ak to nie je tajomstvo

pribinak
11. jún 2015

@traffic no tak ked je pohybovo zdatna, tak ju daj na atletiku ci volejbal. 7 rokov nie je vela

simca06022011
11. jún 2015

@traffic inak estek cene, ona zasenie je takaprehnana ked si vezmes ze aj pocet deri je limitovany... kym na gzmnastiku chodi s malou aj 30 deti... kym na tom tenise boli iba 10ti... a kurty su u nas drahsie ako telocvicna 🙂
Ale na profi sport 7 rokov nie je vela... ed deti 4-6 aj tak iba cvicia nejaku sportovu pripravu s roynzmi sportami a pod. Mozete si vzbrat hocico ine 🙂 Ja by som skusila nieco kolektivne 🙂

lubina
11. jún 2015

@traffic moja dcerka ma 6 rokov, je predskolacka...zacala minuly september. Trening mamu 2x do tyzdna po jednej hodine. V zime mali raz do tyzdna "kondicku" - hravali sa rozne pohybove hry, ucili sa atleticku abecedu a behali. Jednu hodinu mali "tenis" ucili sa backhand, forehand, podanie...teraz od maja hraju na kurtoch, celkom jej to uz aj ide. Trener hovori, ze mladsie deti to este nezvladaju, ze aj ta najmensia raketa je tazka pre take 4 - 5 rocne dieta, ze najlepsie je zacat s predskolakmi. Platime 42 euro na mesiac, plus za halu alebo za kurty osobitne. Ak ta nieco este zaujima napis 😉

aliza
12. jún 2015

@traffic dcera isla prvykrat na turnaj ked mala asi 6? ale to len tak, aby aspon dostala obraz o tom, co je to zapas a tak. My zijeme v UK, cize tu si prihlasujem dieta na turnaje sama, aj sa za ne plati. Neviem, ako to teraz funguje na SK. Moj brat bol profi tenista, tento rok akurat zavesil tenisovu karieru na klinec a zacal trenovat ako trener. Takze my sme si tym presli, vieme, do coho ideme 😖 . Ono je velmi dolezite mat kvalitneho trenera, cize takeho, ktory nauci zaklady kvalitne. lebo tenis sa da hrat hocijako, da sa aj vyhravat bez techniky, ale neskor to bude stopka v kariere. Ucenie spravnej techniky je velmi dolezite uz v tak malom veku, netreba potom neskor preucat, co detom akurat zoberie motivaciu a chut. Dcera je prvy rok vo vrcholovom centre, tvrdo maka a tenis proste miluje. Jedna individualka stoji £25, co je takmer 35 eur. Ona ma 3 individualky tyzdenne. Za skupinove platim v prepocte okolo 550 eur za 3 mesiace. A plus samozrejme rakety, vypletanie, tenisky takmer kazde 2-3 mesiace, jedny okolo 50 eur, oblecenie. Chodi asi na 2-3 turnaje mesacne, jeden turnaj v prepocte okolo 10-20 eur., vyssia kategoria aj viac. Tenis je velmi drahy sport, najma na tej sutaznej/vrcholovej urovni. A 7 rokov je este v pohode, nie je to neskoro, len musite mat stastie na dobreho trenera.

traffic
autor
13. jún 2015

@aliza kedy zacala dcera hravat tenis a ako dlho trvalo, kym sa hrala svoj prvy zapas proti niekomu? ake boli prve treningy? myslim tym, co sa ucila na zaciatku a ako islo napredovanie? ako vyzeraju jej treningy teraz, piseste ze ma 3x do tyzdna, mava aj nejake kondicne ttreningy, alebo je to klasika tenis, Kedze pisete, ze brat je profeisonalny tenista, kedy zacnu detom dvojfazove treniningy? A ten vyplet na rakete sa ako casto napravuje alebo meni vobec nemam o tom pojem. Potom by ma zaujimala dalsia vec, ked sme prisli na 1 trening, tak trener nam povedal, ze treneri sa budu menit, aby dieta si nezvyklo na jedneho trenera a potom aby nemalo problem si zvyknut na dalsieho, to znamena ze ju budu trenovat rozni treneri, s cim ja velmi nesuhlasim, ale uvidime ake to bude, preto sa chcem spytat, ci je lepsie mat jedneho stabilneho trenera,a lebo jeden den 1 trenera a dalsi den ineho? A uplne suhlasim s tym, ze treba natrafit na dobreho profesionalneho treneera, aby dieta malo ten najlepsi zaklad, z kotreho sa pootom moze rozvijat dalej. Lenze my byvame v takej oblasti, kde profesionalni treneri ani ie su, su to ludia, co sice hrali 20rokov tenis, ale neviem, ci sa oplati do toho tenisu vrazat take velke peniaze, ked viem, ze ta kvalita nie je taka aka by mala byt, Ale napriek tomu, malej sa prve hodiny pacili, tak ju dam na ten tenis a uvidime co prinesie bududcnost.

aliza
17. jún 2015

@traffic Ahojcek, sorry, ze som sa dlhsie neozvala, ale mame tu Aegon, takze som denne na kurtoch a povzbudzujem nase baby... 😎. Dnes bola aj dcera cely den so mnou, nesla ani do skoly, tak ma krasny zazitok a velku motivaciu...
Dcera zacala hrat ako 4 rocna a asi do takych 5 rokov to boli len hry, najma loptove, na koordinaciu, tenis hrali podstatne menej, len im nahadzovali lopty, bez pohybu. Neskor uz zacali prehadzovat s trenerom cez siet, i ked na malu vzdialenost, pridali sa udery v pohybe, cize bezat, zastavit a udriet, chytit raketu druhou rukou pri udere, aby bol uder dotiahnuty s laktom hore. Potom zacala robit skupinove hodiny, kde uz si decka prehadzovali medzi sebou, co je omnoho tazsie, ako s trenerom, kedze trener vzdy nahadzuje dokonalo, ale deti udieraju ako im vyjde. Cca od tych 7 rokov hra turnaje pravidelne. cez prazdniny castejsie, cez skolu menej. K tym trenerom, ja si myslim, ze prilis caste striedanie nie je az take super, nakolko kazdy trener uci inak, ma ine metody, iny slovnik a dieta moze byt z toho akurat zmatene. Niekedy sa tomu neda vyhnut, ale stabilita je podla mna prospesnejsia. Na individualky by som uprednostnila nemenit trenera, kym sa nezvladne technika, ale na skupinove treningy, kde sa prevazne trenuje konstantnost a taktika, by to az tak vadit nemalo. Dcera ma momentalne 2 trenerov, ale obaja spolu spolupracuju, ma ich na individualkach, aj na skupinovych, cize pravidelne rozoberaju, co a ako trenovat. K vypletu, zalezi, ake lopty pouzivaju a ako casto dieta hra. Dcere menim vyplet kazde 2-3 mesiace, ale ona hra kazdy den s tvrdymi loptami. Myslim, ze u vas to este nie je potrebne, zatial 😉.
Pozeram, ze si z Banoviec? to by ste nemali mat daleko do Novej Dubnice, ci Topolcian, tam by to malo byt kvalitnejsie, ak by ste sa tomu vaznejsie chceli venovat.

jajo1
17. jún 2015

Aj naši synovia hrávajú tenis, obaja súťažne (14 a 10 rokov) na celoslovenskej úrovni. V okolí Bánoviec je asi naozaj najlepšie orientovať sa na Topoľčany, ako radila vyššie aliza. Chlapci začínali od útleho veku, o mladšom hovoríme, že sa narodil s raketou v ruke. Ale ako tvrdia ostatní, 7 rokov nie je ešte neskoro. Dôležitý je správny tréner, ku ktorému bude mať dcéra dobrý vzťah a ktorý tvoju dcéru hneď na začiatku bude učiť správnu techniku, lebo preúčanie od zlej techniky je veľmi dlhý a zložitý proces. Taktiež naši synovia začínali len loptovými hrami a koordinačnými cvičeniami a samotná tenisová technika sa k tomu pridávala postupne. Keďže trénujú už veľa rokov, je okrem samotného tenisu dôležitých aj veľa ďalších faktorov - majú svojho fyzioterapeuta, ktorý na nich dohliada po zdravotnej a ortopedickej stránke, chodíme pravidelne plávať, chlapci okrem tenisu hrávajú aj iné loptové hry, aby boli v kolektíve, keďže tenis je veľmi individuálny šport. Taktiež majú kondičnú prípravu a samozrejme normálne chodia do školy, kde nemajú žiadne úľavy - keď to takto vypisujem, je to naozaj náročné a okrem toho je to beh na dlhé trate ... Cez víkendy turnaje, súťaže družstiev, ... Ako vraví tréner - tenis je drina - zatiaľ to však chlapcov veľmi baví, pretože inak by to nemalo zmysel. Ak by si potrebovala akékoľvek podrobnejšie info, pokojne sa pýtaj.

traffic
autor
18. jún 2015

@aliza
@jajo1
dakujem krasne za vycerpavajuce odpovede, ako pisete naozaj zmena trenera nie je dobra, pretoze dieta si zvykne na jedneho trenera a potom ma problem s druhym, ako moje baby chcu chodit iba k jendemu trenerovi a druheho ani vidiet necchu , tak sa musim porozpravat s hlavynm trenerom, ze chceme ma jedneho trnera, myslim si, ze by nam to mal umoznit nakolko ked si platime tolke peniaze za to , by som bola rada keby mali jedneho trenera, uvidim co mi povedia,
aliza a ten Aegon je co som trochu mimo, lebo ja poznam poistovnu Aegon, to mate nejaky turnaj v ramci Aegonu, vyplet pises, ze menite kazde dva mesiace, cize ten co ma na rakete ide uplne dole a dava sa novy, preco je to dobre tak casto menit, je to velmi povolene po tych dvoch mesiacoch alebo je to uz aj znicene?
jajo chlapci kedy zacali hrat tenis a ako sa potom prihlasuje na rozne sutaze, trener ich prihlasi alebo sledujete si to samy, a tiez plati sa nejaky poplatok za kazdy turnaj? v lete trenujete s vasimi trenermi aleboich davate aj niekde do tenisoveho tabora?

aliza
18. jún 2015

@traffic je to zensky turnaj Aegon Classic, je tu Hantuchova, Rybarikova, zo svetovej spicky Simona Halep, Ana Ivanovic, Azarenka a vela dalsich top 20 hracok....chodime kazdy rok.
K vypletu, samotny vyplet je synteticke 'lanko', ktore je natiahnute na urcite kilogramy, cize je pod stalym tlakom a musi pruzit. Po urcitom case pruzit prestane a vtedy ho zacne nahradzat ruka, co moze sposobit zranenia. Vyplet sa z rakety vystriha a vypletie sa nanovo.

jajo1
18. jún 2015

@traffic začiatok trénovania - starší syn od 4 rokov, mladší od 2 rokov - ale to necháp ako klasické tréningy, ale bola to jednoducho všestranná pohybová príprava s vedomím, že to smeruje k tenisu - takže cvičenia s loptičkami, koordinácia pohybov, hry a postupne sa k tomu pridávala raketa a údery - ale naši chlapci mali o to obrovský záujem, rakety mali úplne od malička také plastové, používali penové loptičky, a hrali to doma v obývačke, na dvore, na ulici, potom sa postupne pridali kurty. U nás to prišli úplne prirodzene, pretože mm hrával rekreačne tenis, takže deti nám spali v kočíkoch a my sme boli na kurtoch.
Prihlasovanie na súťaže - individuálne turnaje nahlasujú rodičia cez stránku www.etenis.sk, predtým však musíte mať registráciu v Slovenskom tenisovom zväze (www.stz.sk) - buď bude dcéra registrovaná priamo v Slovenskom tenisovom zväze, alebo už priamo v klube, kde hráva - treba vyplniť tlačivo Žiadosť na http://www.stz.sk/matrika/obnova-hracskej-regis..., dať ho potvrdiť do klubu a odoslať na stz - to ti presne povedia aj v klube, keďže tam majú skúsenosti s registráciami. Až po tejto registrácii na ww.stz.sk ti pošlú prihlasovacie údaje a nimi sa dostaneš do systému www.etenis.sk, kde sa budete online prihlasovať na turnaje. V lete sa za štartovné na turnaj platí cca. 8-10 eur, v zime 10 - 15 eur.
Okrem týchto individuálnych turnajov sú aj súťaže družstiev - ale to už je záležitosť klubu, tam prihlasuje tréner družstvá zo svojho klubu. Sú aj súťaže družstiev do 8 rokov, do ktorých by spadala aj tvoja dcéra. Niektorí tréneri nesúhlasia s tým, aby deti už v tak skorom veku chodili na turnaje, ale nám sa to osvedčilo, pretože iná je atmosféra na tréningu a úplne iné je to na turnaji - chlapci získali na turnajoch skúsenosti, priateľstvá, precestovali sme takmer celé Slovenska a aj mimo Slovenska, chlapci sa osmelili a získali istotu aj v cudzom prostredí, sú výrazne samostatnejší a ostrieľanejší ako ich rovesníci. Zároveň ich tenis učí rozumne si rozložiť čas, sebadisciplíne a starší skúsení tréneri tvrdia, že deti, ktoré sa venujú športu, majú preukázateľne veľmi dobré výsledky v škole, čo sa nám zatiaľ potvrdzuje. Avšak pozor aj na zbytočné preťažovanie - tréningy treba dávkovať s mierou, chlapci napriek tomu, že hrávajú najvyššie súťaže, netrénujú každý deň (niektorí v ich veku už majú dokonca dvojfázové tréningy), treba to brať s rozumom. Pre trénerov je to vlastne ich zdroj príjmu, takže mnohí sa snažia naplánovať tréningový proces dosť nahusto, keďže je to pre nich zárobková činnosť. Pre nás je dôležité, aby to chlapcov bavilo, aby sa na tréningy tešili a úspech je pre nás len potešením, nie cieľom za každú cenu. Musím ale povedať, že máme šťastie na skvelého trénera, ktorého moje deti zbožňujú.
Tenisové tábory - v lete je to príjemná obmena tréningov, takže deti si vždy sami nejaký tábor alebo kemp vyberú. Radi tam chodia a keďže starší už vyrástol z "táborových čias" a žiaden tábor by už nevyhovoval jeho tenisovej úrovni, dohodli sa partia viacerých spoluhráčov na približne rovnakej úrovni a zajednali si ubytovanie a tenisové dvorce v peknom horskom prostredí a idú tam spoločne s trénerom na "sústredenie".

traffic
autor
12. júl 2015

@jajo1
@aliza
@simca06022011
@lubina
Ahojte kocky, chcem pre deti (7 rokov) kupit tenisove lopticky, lenn neviem, ake su dobre pre nich, kedze iba pred mesiacom zacali hrat tenis mam im kupit detske http://www.sportobchod.sk/tenis/lopticky-pre-deti - len ponuka je vacsia a neviem, aky je medzi nimi rozdiel a ktore by bolo vhodne kupit, mozete mi prosim poradit, ci zobrat tie wilsonky, alebo ine, alebo ci im mozem kupit klasicke lopticky pre dospelych. Ponuka je velmi pestra a ja neviem ake by boli vhodne pre nich kedze maju sedem rokov a su zaciatocnicky. A tiez chcem poradit ohladom tenisovych tasiek, asi sa kupuju podla znacky rakety, alebo je jedno aku tasku im kupim, a aka taska je podla vas lepsia na plece alebo na chrbat? dakujem za rady

aliza
12. júl 2015

@traffic ahojcek. Myslim, ze najlepsie sa poradit s trenerom a pouzivat take lopty, ake maju na treningoch. V tych loptach byva rozdiel, z vlastnej skusenosti, aj vo velkosti aj v makkosti. My sme pouzivali babolat orange myslim. Mali by to byt oranzove lopty, nie zelene alebo cervene. Cervene su pre mladsie deti a zelene zase pre starsie. K tym taskam, pre 7 rocne deti rozhodne ruksak, tasky na rameno su velke, tazke a neprakticke. tenisove ruksaky su super vec, my mame dobru skusenost s babolat ruksakmi, nakolko nie vsetky su mohutne. treba sledovat obsah. Teraz ma dcera wilson ruksak, dcera ma vyse 140cm a je na nej obrovsky. A nemusi byt znacka tasky ako znacka rakety, v tomto veku este nie

aliza
12. júl 2015

@traffic som sa pomylila, treba sledovat objem tasky, nie obsah 😀

kitty27
12. júl 2015

Ahoj. Moj syn zacal s tenisom kratko pred 7. narodeninami. Dovtedy hral futbal, tenis mu vsak prirastol k srdcu, tak sme nakoniec futbal vynechali a navysili pocty hodin tenisu. Aktualne hra tenis 3x do tyzdna plus 1x kondicka. Co sa tyka financii, mesacne to vychadza vyse 200 eur. Syn by mal rad aj individualne hodiny, ale kedze jeho biologicky otec nechce platit, lebo tvrdi, ze sport a dovolenky su nadstandard, musim sa zmestit do svojho rozpoctu. U nas stoji individualka okolo 30eur, hala v zime je samozrejme drahsia. Aktualne ma syn 9 rokov a zacal hrat turnaje druzstiev. My mame trenerov viac, ja si prave pochvalujem, ked sa striedaju, lebo kazdy mu da to najlepsi zo seba. Zatial to nechceme prehanat, lebo mnoho deti v synovom veku je uz pretrenovanych a premotivovanych a vraj sa to neskor moze v puberte obratit proti rodicom. Nie kazdy moze byt Djokovic😉 a nikdy nie je neskoro zacat. Vela stastia.

jajo1
12. júl 2015

@traffic ako píše aliza, je treba sa dohodnúť s trénerom. Ale oficiálne sa na všetkých turnajoch na Slovensku používajú loptičky značky dunlop, deti do 8 rokov hrávajú s Dunlop Stage 2 (orange) a deti do 10 rokov s Dunlop Stage 1 (green). Určite nepoužívať loptičky pre dospelých, sú ťažké a rýchlejšie, pre 7-ročné deti by boli veľkou záťažou na zápästia a celú ruku. My sme ale na tréningoch nepoužívali dunlopy, ale loptičky wilson (tie napr. teraz používa český tenisový zväz na svojich turnajoch) - odľahčené s oranžovou a neskôr zelenou bodkou, len ich už teraz nedokážem nájsť na internete..
Taktiež zatiaľ neodporúčam tašku, ale batoh - my sme vyhrali na turnaji, takže sme nekupovali - ponuka je veľká, asi by som išla do športového obchodu a nejaký vyskúšala - sú rôzne veľkosti, tvary aj vzory. Ale pravdupovediac, na začiatku sme žiadne značkové batohy neriešili, raketu si deti nosili v púzdre od rakety od výrobcu - hoci uznávam, že batoh je samozrejme krajší, praktickejší, ..., a už vonkoncom som neriešila, či je batoh rovnakej značky ako raketa. Teraz po čase už samozrejme musím riešiť trochu aj vizuálnu stránku chlapcov, takže batohy a tašky majú značkové, ale v 7 rokoch som toto určite neriešila, teda aspoň pre mňa to nebolo dôležité.