Pravidlá na ihrisku

9. okt 2021

Ahojte, stalo sa to sice pred niekolkymi rokmi a ja stale neviem ako reagovat spravne. Boli sme na indoorovom ihrisku. Maly mal tak 1 rok. Boli tam taki gumovi medvedici, na ktorych mohli decka skakat. My sme mali jednoho a hrali sme sa s nim zrazu dobehlo za nami asi 4 rocne dievcatko. Chcelo aby sme jej medvedika dali. Ze jej chyba do zbierky. Ona mala vsetkych medvedikov postavenych vedla seba, len nas jej chybal. Vravim jej ze mi sa hrame a ked sa dohrame tak jej ho dame. Ona ho chcela vytrhnut zruky, ked sme isli dalej tak nas dobehla, ked som ho zdvihla co najvyssie tak tam skakala ako opica, no tragikomedia. Tak som jej toho medvedika nechala a isli sme sa inde hrat. Viackrat sme uz stretli taketo drze samorasty. A ja stale neviem ako reagovat.

haley7897
9. okt 2021

No, ono reagovať mal jej rodič, alebo prípadný dospelý dozor ak je to detský kútik s dozorom. 4 ročne dieťa by nemalo byť bez dozoru. Za mňa si reagovala správne, s tým sa veľmi nedá, nebudeš sa predsa hádať so 4 ročnou. Chyba rodiča. Nehrozí, že by som nereagovala v situácii keby moje dieťa bralo hračky iným...

pribinak
9. okt 2021

Rodičia sú ešte možno ešte aj hrdi aké je ich dieťa silná osobnosť a vybojovala si čo chcela.
Ťažko sa hnevať na dieťa, tam chýbal dospelý , ktiry mal dieťa usmerniť

stanulienkat
9. okt 2021

Ja by som jej vynadala,keby sa nevedela skonsolidovat.

evkamotka
9. okt 2021

Aj mne to vadi. My mame dve deti a ak sme s manzelom na ihrisku obaja, kazdy ma na starosti jedneho. Ak sme sami s dvoma detmi, stale sledujeme co ktory robi (zdrziavame sa pri mladsom 1.5r). Neexistuje, aby robili zle. Ak blokuju smyklavku ci tunel atd, zakrocime. A stretávame sa aj na mensich ihriskach s drzymi detmi. Moja mamina takym vynada :D ja som nekonfliktny typ, spravila by som co ty. Tito drzani su tie deti, co vidam ako malicke napospas osudu na ihriskach, mamicky klabosia na lavicke a chudence kolko krat padnu, buchnu sa, buchnu ich ini... A mamky nikde

filili
9. okt 2021

Aby so mnou "cvičilo" cudzie 4 ročné dievča na ihrisku, to by som si teda v žiadnom prípade nenechala... Mohla by sa aj zblázniť a na hlavu postaviť, bolo by mi to jedno, tyranizovať sa ňou nenechám a už vôbec by som neukazovala svojmu dieťaťu vzor, že pri prvom konflikte sa podvolím a utečiem preč, pričom som v práve. Ale s tým musíš byť ty vnútorne stotožnená, že vieš, čo robíš a prečo a s úplným pokojom a vnútornou sebaistotou to riešiť. Lebo to dieťa hneď cíti, že si slabá a že si v roli obete. Ani po rokoch nevieš, čo robiť - takže cítiš, že si sa nezachovala správne. Hračku by som nechala môjmu dieťaťu s tým, že by som sa pokúsila o dohodu (pohráme sa ešte chvíľku a potom ti medvedíka prinesieme) a keď sa nechce dohodnúť, smola. Teraz sa hráme my... Rovnako vediem svoje deti (2 a 4 roky), aby si hračky nebrali, nevytrhávali, ale si ich vymieňali a pokúšali sa vždy dohodnúť. Úplne bežne príde jeden k druhému s nejakou jeho obľúbenou hračkou a poprosí ho, aby si ju s ním vymenil za tú, s ktorou sa hrá on a rovnako ani pri mojich vlastných deťoch by som v žiadnom prípade neakceptovala, aby jeden "agresor" napádal toho druhého. Je to o tvojom nastavení...ja mám deti veeeľmi rada, muž sa smeje, že som na ne ako magnet 😀 často ma vyhľadávajú na ihrisku, chodia za mnou, prihovárajú sa mi, chcú sa hrať. Riešila som už veľakrát podobné situácie, ale na rozdiel od teba s jasným zámerom, presvedčením... snažím sa svojim deťom ukázať model, ako takéto výzvy riešiť. Zvyknem to otočiť na srandu, koľkokrát sa nakoniec zahráme spoločne, nejako sa dohodneme, nájdeme spôsob ...ale keď sa nedá, hranice sú jasné a pevné. Stojím si za tým, čo je správne. Rodičov takýchto detí vôbec neriešim - myslím si svoje, ale keď nechávajú svoje dieťa, nech si všetko rieši samé, tak to rešpektujem a riešim iba s dieťaťom. Navyše obdobné problémy môžeš riešiť aj trebárs s 10 ročnými, ktoré budú na ihrisku bez rodičov...takže na výchovný zásah rodičov sa spoliehať tak či tak nedá.

marianna_peskova
9. okt 2021

Ja by som jej stále trpezlivo vysvetľovala, že sa s danou hračkou hráme a keď skončíme, radi jej ju dáme. S láskou, ale neústupne. Tiež by som nebola rada, keby niekto začal kričať po mojom synovi...

sense
9. okt 2021

Ja by som jej ho. Nedala à povedala nech si ide skákať po mame...

loginexistuje
9. okt 2021

Nevysvetlivala by som povedala by som jej nedam a ak by to spravanie neprestalo zokaijem nedam a proste jej povedat chod prec proste asertivne ty si dospely ty mas mat vladu nad situaciou
ako nie agresivne ale jasne zretelne

dusankomoj
9. okt 2021

Ja by som sa rovno obrátila na matku a oznamila jej,že si má vziať dieťa,aby nás nevyrušovalo. Hotovo.

loginexistuje
9. okt 2021

ak trha z ruky tak chytit ruku a dorazne nesmies (ak sa nevie teda uvedomit) mozno aj rodicia by zaculi a poriesili si ju

1katus1
9. okt 2021

Poslala by som ju za rodičmi aby ju naučili správať a hotovo. Nedostala by nič a nech si reve koľko chce. A pokiaľ jej rodičia nezasiahli išla by som za nimi stačí im povedať aby si dieťa vychovávali a keď sa nevie správať aby so ho doma držali. Povedala som to jedným a bol pokoj.

nikka055
9. okt 2021

Taketo deti na ihrisku milujem , naposledy sa na hojdacke hojdalo vyse 20min dievca moj maly dosiel za nou ,ze ci ho pusti ...s usmevom na perach sa rozhojdala co to šlo hovorim mu počkaj chvilku...došiel neskor,zas to iste tak jej hovorim ja prosím ta pusti ho jasne ze kráska sa rozhojdala ešte viac ...matka na opacnom konci s úsmevom pyšná na svoje dievcatko 🙈 všade sa najdu takéto pripady ,ktoré si myslia ze všetko patrí iba im

luccija
9. okt 2021

A čo Ta napadlo po rokoch nad tým premýšľať?🙂
Vždy som sa snažila byť milá na deti, ale niekedy sa nedá...hlavne, keď som videla tie typy všetko je moje a všetko mozem ....deti vedia byť veľmi kruté hlavne, keď vycítia, že iné submisivnejsie typy sa ľahko podvolia.Moja dcéra bol taký dobrák hlupák

ankare
9. okt 2021

Ja som už na takéto deti alergicka. Mater kavickuje a samorast zle robí, kade chodí.

pribinak
9. okt 2021

@loginexistuje alebo by začali riešiť teba.

Ja som raz upozornila dievčatko na ihrisku ktoré bralo hračky iným deťom, jej mama sa tvárila že je všetko, zabávala sa s mobilom. Deti na pieskovisku revali, lebo ona brala všetko, mamky len cumeli a nikto nič. Ale mala si vidieť ten rev, keď sim slnečne povedala, že nesmie brat z ruky hračky môjmu dieťaťu, tak “milá” maminka vyskočila a zaútočila na mna ako keby som jej dcére hlavu odhryzla
Dovtedy bola hlucha a slepá

zuzanka.zuzu
9. okt 2021

v indoorovom ihrisku by som na celú halu zahučala smerom do priestoru k rodičom "čie je to nevychované dievčisko? nech po mne láskavo neskáče" prípadne by som ešte predtým vyzistila kde má mamu a adresovala to rovno tým smerom.... horšie sú tie bez dohľadu rodičov, ktorí odišli nakupovať

@nikka055 ??? prepáč, ale myslím si, že práve o tomto je tento príspevok (rozdiel je ten, že to dievča bolo agresívne, tvoj syn slušný), nevidím najmenší dôvod, aby to dievčatko pustilo syna sa hojdať

comika
9. okt 2021

Myslim si ze to nie je chyba dietata ale rodica. Ak je dieta zdrave, spravne sa vyvija tak je to o nevychove. Ale zial vela deti ma diagnozu, AS napr Kedy je toto jeden z priznakov. Ale rodic je kazdopadne zodpovedny za dieta

evaachesa
9. okt 2021

Tak toto sa nám stalo 2 dni dozadu. V kútiku náš 2r syn a asi 6 ročný chlapec, no možno aj starší. Zo všetkých autíčok na koberci mu dovolil zobrať len jedno úplne dotlčené bez kolies 😅 lebo on sa hraje so všetkými ostatnými...nakoniec mu manžel vytiahol vlastné autíčka, po ktorých chalan hneď skočil že tie chce...ostali sme v nemom úžase ...muž dal synovi ďalšie a hneď mu ho chlapec zobral 😅 bolo to tragikomické doslova že sme len vyjavene pozerali čo to bolo 🤦...jeho mama prišla až po nejakom čase keď si to konečne všimla. Bola to naša prvá skúsenosť a veru zaskočilo ma to keďže slušné a pokojné vysvetľovanie na neho akosi nezaberalo 😏

nikka055
9. okt 2021

@zuzanka.zuzu vsak tu pise ze dievca chcelo medveda lebo chcelo mat všetky, dievca na hojdacke tam bolo cely cas co sme boli na ihrisku (vyse hodiny) ...keď je toto v poriadku tak OK ...iny sa hrar s medveďom/hojdat nemusia 🙈 ja tam podobnost vidím

maminkadeticiek
9. okt 2021

Ja by som si k nej čupla a povedala jej milum ale raznym hlasom:"Pozri sa na mna.Tam mas poukladanych svojich macikov,tohto si nechame my.Tieto hracky su pre vsetky deti,nie len pre teba,pusti ho." Povacsine sa dieta trochu zlakne a odide.Do dietata sa pusti,do dospeleho nie.Nejde o hadanie sa s dietatom ale jasne logicke zdovodnenie a nedovolenie.Samozrejme vzdy treba riesit situaciu pripad od pripadu.Ale ja to vidim tak,ze ked neurobi poriadky rodic,musim ich urobit ja ak su v tom natiahnute moje deti Ale u nas to chodinl tak neraz kedze sa z videnia pozname ked su skriepky,ze ked poriesim tak este mama na mna zakrici "Vyriesili ste to?Dakujem 😁"

zuzanka.zuzu
9. okt 2021

@nikka055 tento chlapec chcel zobať medveďa, tvoj syn chcel "zobrať" hojdačku, tu je tá podobnosť... to dievča na nej bolo prvé a podľa mňa je neslušné ju odtiaľ vyhadzovať, rovnako je neslušné brať medveďa
(to je ako u dospelých miesta na sedenie, kto prvý príde, ten sedí, hoci unavení môžeme byť všetci rovnako... napríklad. v rýchlosti mi nič iné nenapadlo)

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanka.zuzu
9. okt 2021

@beata_k a ja byť jej mama, rovno zruším teba 😉 hojdala by sa tam ako dlho by chcela. PS: ty si drzá jak ploštica vo všetkých témach, takže viac na teba nereagujem 😀 a niekedy v minulosti si mi písala, že so mnou končíš, tak prosím, dostoj svojím slovám 🙏

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jankapepe
9. okt 2021

Jedno rázne hlasné rozhodné NIE!!! A problém by neexistoval.
To fakt si dnes dospelí nechajú rozkazovat 4 ročným dieťaťom?

autor
9. okt 2021

@jankapepe ja som jej vravela ze my sme mali hracku prvy a ze ona ma dalsich 6, ze ked sa jej paci tento nas nech nam vymeni za ineho. 0 bodov. Potom sa pytam kde ma mamicku. Nejako ani nekomunikovala bola ako zhypnotizovana. Proste ja ja a moje potreby. Neviem co jej bolo ci rozmaznanost ci nejaka porucha, ale to by snad mama bola nablizku, neviem. Ihrisko ma 3000m2. Netusim kde prave bola. Ostatni rodicia zacali uz po mne pozerat, ma zneistili tak sme isli radsej inde sa zahrat.

nikka055
9. okt 2021

@zuzanka.zuzu divny názor ale ok 👌😏😀

monika030
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jankapepe
9. okt 2021

Ako žiadna trauma z toho nebude, ale fakt by to jednoducho a rýchlo vyriešilo jedno ,,nie,,. Očividne si jej zbytočne siahodlho vysvetľovala.
Čo je smutné že tvoj syn videl, že truc nosí ovocie, že vydupat si hračku je úplne jednoduché a že prísť o hračku a ešte aj odísť skôr z ihriska keď si v práve je ,, správne,,

autor
9. okt 2021

@zuzanka.zuzu z tej hojdacky ju predsa nikto nevyhadzoval, chlapec sa bol slusne spytat ci ho pusti. Ona sa na to este viac rozhojdala. Toto mi prislo neslusne. A hojdacky su tam pre vsetkych, neni to jej private. Decka sa tam maju prestriedat.

A moj nikomu tu hracku nezobral my sme ju mali prvy. Asi som sa nejasne vyjadrila. Ona na nas vybafla ze ho potrebuje do zbierky.