Bežné detské pády a prilba

papricka33
20. okt 2014

Aký máte názor na anti-shock prilby pre batoľatá? Stretla som sa aj s proti názorom, vraj sa dieťa nenaučí padať 😒

sissy27
20. okt 2014

@papricka33 podľa mňa len ďalší ťahák peňazí z peňaženiek rodičov...

bubinovci
20. okt 2014

každý má na to svoj názor, rozhodnúť sa musíš ty. my sme ju mali a neľutujem. nemáme problém že by sa malý nenaučil padať.

metlonka
20. okt 2014

no mozno je to naozaj tahak penazi...ale ja viem ze ju pouzivaju hlavne deticky, ktore maju epilepsiu, alebo deti ktore su tak trochu"nesikovne"...myslim tym ze maju zlu motoriku... alebo velmi zive deti..podla mna je to na uvazeni rodica...isty cas ju nosil aj moj maly..bol a vlastne aj je velmi zive dieta..kupila som ju na bazare a potom aj posunula dalej 🙂

abbey1
20. okt 2014

Asi 2 dni spätne som čítala článok od lekárov, ktorí sa vyjadrovali skepticky. Niečo v zmysle nesprávneho zatazovania a fungovania svalov pri používaní.

tajka1986
20. okt 2014

My ju mame a jedine lutujem to,ze som ju nepouzivala. Mala spadla rovno cielkom na obrubik. Nestihla som ju zachytit a ak bude mat nejke nasledky,neodpustim si to do konca zivota. ☹ Je vela zbytocnosti pre deti ktore maminky nakupia ke cakaju babo,al toto medzi ne rozhodne nepatri kedze moze ist o zivot.

papricka33
autor
20. okt 2014

@sissy27 o niecom takom som kedysi ani neuvazovala. pri dcerke si ani nepamatam, zeby si udrela hlavicku. ale maly mi zacal lozit v 6 mesiaci a teraz sa uz stavia na nozicky, posuva... a to bude mat len za chvilu 7 mesiac ukonceny 😒 Je to velke dieta (skoro 10 kil), a mam pocit ze "nestiha" za tou svojou vahou a velkostou, tak je taky nemotornejsi. Kazdu chvilu sa vykoti 😖 Mame dost priestoru s tvrdou dlazbou, takze sa obavam ze bude otlceny. Nechcem ho obmedzovat v pohybe nejakou ohradkou, tak mi to pride ako "mensie zlo". Myslim, ze ma prirodzeny strach z padu, snazi sa nejako to vzdy vyrovnat 🙂 takze, tiez si myslim, ze sa v pohode nauci padat. Uz ma skusenost 😖

papricka33
autor
20. okt 2014

@tajka1986 mne sa maly v 5 mesiaci skotulal z pohovky na dlazbu. som sa skoro zblaznila. navrela mu hrca ☹ boli sme na pohotovosti a zdalo sa ze je to o.k. Myslim, ze odvtedy sa riadne boji. Ked sa zvali tak, ze sa ani nebuchne, aj tak sa srdcervuco rozplace.... 😒

zeleny_cajik
20. okt 2014

@abbey1 Fakt? VeĎ je to v podstate taká mierne vystužená čiapka, dieťa ani nevie, že niečo má, ak teda myslíme to isté.

@papricka33 Ja som ju mala pre syna v období zhruba 8 m - 15 m, túto http://www.prenasedeti.sk/obchod/action/product... . Nevedela som ho naučiť padať na zadok, zachytiť sa rukami, a to sme chodili odmalička na cvičenie, kde to deti učia hrou. Padal ako postavičky v Tom&Jerry, kolmo na zem na hlavu, keby to nebolo nebezpečné, bolo by to aj smiešne. Tak som mu to kúpila, aby sme predišli vážnym úrazom. On ten pád aj tak cítil, aj sa zľakol, aj cítil asi miernu bolesť, takže to nie je tak, že by to používanie malo za následok nejaké zníženie opatrnosti. Postupne sa naučil, že na zadok a s rukami je to lepšie 🙂 A ja som bola trochu kľudnejšia. Pri dcére sme to nepotrebovali, hoci bola živšia, padať vedela lepšie, aj keď nejakým hrčám sme sa aj tak samozrejme nevyhli.

sissy27
20. okt 2014

@papricka33 pozri, ak ju chceš, tak si ju zaobstaraj a používaj, nepotrebuješ na to naše odobrenie... ja som pred 11 rokmi nemala internet, kamošky ešte deti a skúsenosti nemali, mama už tiež niektoré veci pozabúdala, tak som robila všetko podľa vlastného uváženia a vieš čo? dobre bolo 🙂

abbey1
20. okt 2014

@zeleny_cajik Určite hovoríme o tom istom. Ja som čítala len tak povrchné, lebo sa ma téma priamo netýka, ale zaujímal ma pohľad odborníkov.

papricka33
autor
20. okt 2014

@sissy27 🙂 veď ja len nahlas uvažujem. inak ja pred 12-timi detto. ale každé dieťa je iné, aj my nemladneme... reflexy sú horšie 🙂

kofoluska
21. okt 2014

@papricka33 Denne vidam na ihrisku vela deti, ktore nevedia padat. Doslova letia ako hnile hrusky. Su totiz zvyknute na to, ze ich rodicia istia alebo ze maju na sebe nieco, co ich pri pade ochrani. Nijaky pud sebazachovy, nijake zlepsovanie koordinacie a motoriky, aby si pri pade neublizi. Ja som syna nechala, nech sa nauci padat uz ked sa zacal stavat popri nabytku. Jasne, ze padne. Jasne, ze narazi do zarubne alebo sa potkne a do niecoho vleti. Jasne, ze ma obcas niekde modrinu alebo hrcu. Ale prve, co sa naucil bolo, ako padnut tak, aby si vazne neublizil. Bez kadejakych takychto pomocok. A myslim si, ze je to efektivnejsie a prirodzenejsie a ze tymito pomockami a neustalym drzanim a istenim robia casto rodicia detom medvediu sluzbu.
Ale to je len moj nazor. Rozhodnut sa musis sama. 🙂 Kazdopadne, pred 30-40 rokmi nic taketo nebolo a teda neviem o tom, ze by deti hromadne umierali kvoli padom ci mali nejake strasne nasledky. 🙂

janickacrazy
21. okt 2014

@papricka33 Podla mna je to úplne zbytočné, moj starší syn má skoro 15, vtedy také nič nebolo, no čo ved spadol pár krát a potom sa naučil, že ako treba chodit, aby nepadal. Všimla som si, že kamoškina malá nevie padat tak aby si neublížila ale prečo? Lebo kamoška ju neustále pridržiavala a stále jej stála za zadkom, len aby nedajbože nespadla, teraz má 3 roky a nevie vobec padat normálne, lebo sa spolieha na mamičku, že ju zachytí, celé zle. lekári odporúčajú, že treba dieta nechat samé, aby sa naučilo padat správne.

salome123
21. okt 2014

ja si myslim, ze je prirodou dane, ze detska lebka musi zvladat bezne pady bez ujmy.

siska53
21. okt 2014

@papricka33 zvazovali sme ju pri malom,lebo sa naucil skoro chodit,ale nevedel padat. No nakoniec sme ju nekupili,lebo on sa starsne poti a kebyze ju ma mat doma,tak by mal stale spotenu hlavu.
Ma az teraz,ked uz jazdi na kolobezke.
Pri dcerke sme ani neuvazovali. Ta zacala chodit o dost neskor a bezpecne.
A co preletela cez odrazku,tam by jej prilba nepomohla,lebo spadla rovno na tvar,teda dolnu cast tvare. Tam.by jej skor pomohol chranic zubov. Ale aspon vie,ze si ma davat pozor,ze sa nema blaznit. Chudatko,len raz sa rozjasila a babka ju uz nestihla zabrzdit..

Skor sme zabezpecilu byt,aby sme sa vyhli horsim urazom o rohy a prilba skor na von,ked uz maju odrazadla,bicykle ci kolobezky. Tam ma syn i chranice kolien a laktov.

Ved dajte si prilbu a budte v nej takmer cely den v byte..zacne vam to prekazat.

stanulienkat
21. okt 2014

Ja som si prilbou u dietata usetrila niekolko rozbitych hlav. Takze ak fakt casto pada,tak kup.

katrinka8
21. okt 2014

Ja si tiež myslím, že je to ťahák peňazí od rodičov. Deti proste padajú a keď sa má udrieť na hlavičku, just sa udrie vtedy, keď prilbu mať nebude. Či to by ju to dieťatko malo totálne celý deň na hlave? Neviem si to dosť dobre predstaviť. Náš má 11 mesiacov a každú chvíľu sa niekde udrie, spadne... keď nie sám, tak staršia sa mu určite o dáke to udretie postará 😠 Najnovšie ho totiž prevláča ako mača po byte 😠 Mimochodom, dcérka aj so svojou 8-ročnou sesternicou by asi mali byť obalené celé, tie sa svorne aj na rovnej zemi dokážu potknúť - v lete majú nohy horšie ako chalani 😀 Pud sebazáchovy jej asi tiež chýba, hockde je schopná sa hodiť. Ale čo už, spadnú, postavia sa a idú ďalej 😉