18-mesačná dcérka nechodí samostatne

simonaluk
27. aug 2023

Ahojte,rozhodla som sa to sem napísať,máme taky menší problém a mňa to už trápi,máme doma 18 mesačnú slečnu ktorá ešte nechodí samostatne ,a mňa to už trápi lebo všetky detí v jej veku už chodia.
Popri nábytku chodí bez problémov,tiež má chodítko na tlačenie z tým tiež ide bez problémov, chodíme z ňou aj vonku ale tak zatiaľ ani vonku sa nechce pustiť, pred mesiacom ako 17 mesačná sa pustila úplne sama a pekne išla krôčikmi bola som taká šťastná že už konečné chodí no pár krát spadla na zadok v ten deň a už na druhý deň sa vôbec nechcela postaviť začala plakať,problém z chôdzou nemá len ten strach ju nepustí lebo hneď začne plakať keď ju niekde postavím že nech sa pokúsi dať krôčik,povie mi bojím a dá sa sadnúť a hneď na štyri a uteká...
Už som fakt zúfalá,skôr ako mala 15-16 mesiacov som to riešila z ortopedickou,ale tá povedala že to problém nieje ani keď ako 18-19 mesačná nebude chodiť a pokiaľ sa bojí tak sa pusti vtedy keď sa nato bude cítiť istá, oslabený svalový tonus nemá ,4. Septembra sme objednaný na ortopediu tak neviem dúfam že bude všetko ok ,,, neviem už ako by som ju mala nasmerovať aby sa pustila :( v iných veciach je veľmi šikovná vie aj rozprávať viac slov ako deti v jej veku,vie počítať aj farby a také len tá chôdza no :/
Mamičky ktorým sa takto Bali chodiť deti kedy začali v tým neskorším veku?

zuzuliennka1
27. aug 2023

@simonaluk to choditko by som davno zrusila, resp. s nim ani nezacinala. Neodvazi (nenauci) pustit sa, ked ma stale niekde oporu - nabytok, choditko.
Dieta by idealne malo co najviac stvornozkovat, tam sa najviac posilnia vsetky dolezite svaly, najma stred tela - brucho a chrbatik, co je potom zakladom pre chodzu. Pevny “core”.
Pises ze stvornozkuje, sleduje vas ortoped - nechaj ju co najviac a casto stvornozkovat a riadte sa radami ortopeda.

milanemila
27. aug 2023

@simonaluk podla mna su super rozne skupinove cvicenia pre deticky vedene fyzioterapeutom. Jednak ti tam dieta sleduju, ci nema nejake odchylky vo vyvine a jednak ukazu cviky ako dietatko pekne namotivovat k pohybu napr vo vasom pripade k chodeniu. Ja by som zrusila vodenie za ruky aj choditko na tlacenie, lebo ked takto chodi s dopomocou, tak ma uplne ine tazisko a aj ako pises sa potom boji ist sama a ked sa uz pustila, tak to “nevie”.

kittykat22
27. aug 2023

@simonaluk syn zacal chodit v 20 mesiacoch 🙂 ziadny problem po fyz. stranke nemal. Len bol opatrny

hennyinnsbruck
27. aug 2023

Zvykla si uz na choditko aj na ruky 🤷🏼‍♀️jasne ze sa boji tlaciace choditka su velmi zle ,tam ma uplne ine drzanie tela .to by som hned dala hned prec🫣

Vela stvornozkovat , skusat , tesit sa s nou ked sa podari,neboj nauci sa 😉

mogaa
27. aug 2023

@zuzuliennka1 naša sa práve rozchodila s tým chodítkom čo pred sebou tlačila, potom sme jej dávali kočík.....
@simonaluk čím neskôr dieťa začne chodiť tým to dlhšie trvá kým sa rozchodí...jednoducho stačí jeden pád a dieťa si už dáva pozor aby nespadlo, lebo si to už pamätá.....vôbec to nerieš, rozchodí sa....treba skúšať, ked bude niečím zaujatá, prejde aj sama.....musí prekonať len ten blok, strach aby sa pustila sama....čo najviac chodiť na detské ihriská, do parku, dať ju na trávu nech štvornoškuje, okolo hračky.....treba ju podporovať v akomkoľvek pohybe aby získala istotu, či hojdačka(stabilita), či tie detské šmyklavky pre najmenšie deti....teraz už kludne chodiť aj za rúčku, to už nie je o tom že nevie chodiť, ale že sa bojí....na tých najmenších šmyklavkách uvidí ako hore chodia ostatné deti, buď pôjde po štyroch alebo s tvojou pomocou po schodoch...to už naozaj nie je o otm že nevei, ale bojí sa že spadne....

tanuuulka
27. aug 2023

ahoj, netráp sa. keď ti dr povedala, že to je okej, tak je to okej. moja tak dlhšie tiež nechodila. začala skoro ako 16mesačná (viem, že je to o dva mesiace skôr ako tvoja), ale išla rovno a sebaisto bez pádov. postavila sa a išla, nikto neveril, že prvý raz chodí. tiež bola v inom šikovná. rýchlo rozprávala, od roka a pol bola cez deň bez plienok, má vycibrenú jemnú motoriku, zaujímajú ju cudzie jazyky, skoro každé slovo sa pýta, ako sa povie po anglicky a niekedy ma fascinuje, koľko toho vie. teraz má 3,5 a je napríklad zase lenivá sama sa obliekať (budú mať učiteľky v škôlke radosť), hoci to vie, proste sa jej nechce a rada sa nechá obsluhovať. takže naozaj netlač na pílu, noačo, tak bude chodiť o mesiac, dva, veď to je jedno, nič nezmešká. napreduje? napreduje. tak si nerob zbytočné stresy 🙂

lujza123
27. aug 2023

@simonaluk 18 mesiacov je práve tak akurát vek kedy väčšina detí začína chodiť. Do dvoch rokov ma este čas.
Na nohách stat vie, rovnováhu udrží, len si nieje istá. Keď sa raz odváži pôjde to rýchlo, do dvoch týždňov beha rovnako dobre ako dietko co začalo chodiť v 12 mesiacoch.

Keď jej chceš pomôcť vyhod to choditko, nevod ju za ruku, skratka odstráň všetky pomôcky uľahčujúce chôdzu. Doma skus porozmiestnovat stoličky, krabice len tak na dosah ruky, aby mohla chodiť okolo nábytku ale musela sa občas aj pustiť a naciahnut sa aby sa chytila druheho kusu.

Ja som mala dieťa z opačnej strany. Chodiť začala v 9 tich mesiacoch. Jedna jediná výhoda bola akurát to ze som sa mohla chvastat na ihrisku. Ináč katastrofa, nohy rýchle ale mozog nestíhal. Nevedela trafiť do dverí, nevedela odhadnúť vzdialenosti, vkuse rozbitá hlava o stôl, o nábytok. Všade padala, zakopavala, samé úrazy, naozaj až keď bola staršia okolo toho 1,5 roka tak chodila normálne...

Takže naozaj radšej keď začne chodiť neskôr ako príliš skoro

tanuuulka
27. aug 2023

@lujza123 presne toto sa mne stalo s najstarším synom. ten chodil 9,5mesačný. iba som mu všade zachraňovala život. nevedel vymerať vzdialenosť, rozbehol sa aj proti stolu, skrini, v kočíku reval, lebo chcel všade chodiť, a pritom v hlavičke nedozrel natoľko, aby dokázal vyhodnotiť situáciu.. moja jediná záchrana bola ohrádka. kým by som bola na wc, stihol by si hlavu rozbiť. (teraz mám tretie bábätko a veľmi dúfam, že pôjde v trende svojej sestry. zatiaľ to tak vyzerá :D )

joannita
27. aug 2023

Syn zacal samostatne v 19m.
Ked chodi popri nabytku, je len otazka casu ked sa pusti, nemas sa coho obavat.

bolarazjedna
27. aug 2023

Hovoríš, že už chodila samostatne (čiže začala chodiť ako 17 mesačná), len sa bojí teraz. Tak ten vývin nie je oneskorený... moja sestra ako 11mesacna začala chodiť, potom ani nespadla, len babka keď ju videla, vykríkla, že jaj, aby nespadla.... No ona sa toho výkriku tak zlakla, že ďalšie 2 mesiace sa sama nespustila.