2,5-ročné dieťa nerozpráva

anna12399
25. máj 2021

Ahojte dievčatá chcela by som sa len vyrozprávať a počuť vaše skúsenosti . Mám 2.5 ročného chlapčeka ,ktorý nerozpráva nejakých 10slov aj zopakuje keď sa mu chce . Dosť sa mu venujeme je kľudný hravý vie sa sústrediť . Kedy vaše detičky začali rozprávať ? Ďakujem pekne za odpovede

martinka13
25. máj 2021

Až v škôlke. Dovtedy som tej jeho hatlanine rozumela len ja a z časti manžel 😀

anna12399
autor
25. máj 2021

@martinka13 aj doktorka odporúča škôlku len nám ho nechcú zobrať lebo nerozpráva

martinka13
25. máj 2021

No nás šiel keď mal 2 roky a 8 mesiacov. Šiel aj so sesternicou. Ta mu robila zo začiatku tlmočníčku smerom k učiteľkam

anna12399
autor
25. máj 2021

@martinka13 a boli ste aj na logopedii? My sme išli lebo doktorka nás poslala aby sa vylúčilo či nieje autista ( vďaka Bohu nie) asi fakt len kolektív deti pomôže .

dusankomoj
25. máj 2021

@anna12399 dcéra mala cca 1,5 roka a rozprávala ako rádio(včetne R) a syn má 3,5 roka a síce mu ide huba vkuse(polovicu z toho prežúva), ale až posledný polrok to je viac zrozumiteľné a keď ko opravíme pri výslovnosti, tak 1-2krát skúsi a potom povie:ano,to som myslel🤣

redana
25. máj 2021

@anna12399 to,ze dieta v 2,5 r. nerozprava,nie je indikaciou iba na vylucenie autizmu..existuje dalsich xy moznosti..ako napr. Oneskoreny vyvin reci (dieta rozumie ale nerozprava) alebo ak je zasiahnute aj porozumenie tak moze z toho byt naruseny vyvin reci..

anna12399
autor
25. máj 2021

@redana áno viem rozprávali sme sa o Tom s logopedickou , zatiaľ povedala že to nebudeme riešiť lebo podľa nej je úplne zdravý chlapec len sa mu nechce .

mimka11111
25. máj 2021

@anna12399 ahoj,no ešte ti bude toto obdobie chýbať...synček začal viac rozprávať až okolo 3 rokov a do škôlky ani nechodil...teraz sa mu pusa nezatvori,ako je deň dlhý.....a všetkým všetko krásne porozpráva a hneď 🤦

anna12399
autor
25. máj 2021

@dusankomoj 😀 aj som sa dobre zasmiala ďakujem . Možno len ešte neprišiel jeho čas ale ja strašné závidím mamičkám ktorých deti rozpravuju (v dobrom )🙂

anna12399
autor
25. máj 2021

@mimka11111 a ako to prišlo zo dňa deň ? Alebo ako . Stále sa mu venujeme čítam mu knižky veľa sa rozprávame .

bafka
25. máj 2021

@anna12399 známej syn začal rozprávať skoro 3,5 ročný. Dali ho do škôlky. Ale ozaj z ničoho nič pekne rozprával, všetko bolo rozumieť, žiadne maznanie. Tak sa ho spýtali po pár dňoch čo rozprával, čo to má znamenať, že ako krásne rozpráva a on že “nemal som o čom”. 🤷🏻‍♀️😂

kate_cs
25. máj 2021

@anna12399 syn má tiež presne 2,5 roka a veľmi malo rozpráva. Má pár slov a s tými sa dorozumie a nemá veľmi snahu sa učiť nové. Je to okolo 15 jednoduchých slov (ajaj, papá, Ham, nono, toto...) Zvieratá pomenováva podľa toho, aký zvuk vydávajú a tak isto aj niektoré veci.
Autista nie je, lebo rozumie všetko až veľmi dobre a komunikuje s nami. Pediatrička stále vraví, že ešte má čas a nechcela nás poslať ani k logopédovi, že deti do 3 rokov aj tak majú problém spolupracovať.
Trochu som z toho nervózna, keď vidím ako rozprávajú ostatné deti, ale vždy si poviem, že ho nemôžem porovnávať, on je zas lepší v iných veciach.
Do škôlky ho tento rok nedávam, tak uvidím, kedy sa rozrozprava.

bafka
25. máj 2021

@anna12399 A kamarátkin syn začal v 2,5 prisávať slová, v 2 a 3/4 už ako tak viac a v 3 rokoch zas viac a v 3,5 sa mu ústa nezavreli. Chápem vás, že možno sa cítite blbo, že má 2,5 a nič pomaly, ale to príde 🙂

redana
25. máj 2021

@anna12399 mojmu starsiemu sa nechcelo tiez,od 2,5 r. chodil do skolky a rozpravat zacal az v 3r..ziadne izolovane slova..rovno suvetia..tzv.skokovy nastup reci..porozumenie mal 100%..mladsi ma 2,8r.,nerozprava,porozumenie nieje 100%..takze pravdepodobne naruseny vyvin reci..

elizabet173
25. máj 2021

@anna12399 to je nezmysel, že vám ho nechcú zobrať, lebo nerozpráva, minimálne tretina detí v jeho veku na začiatku dochádzky do materskej školy nerozpráva. Stačí predsa, ak rozumie a dokáže prikývnuť - áno, nie. Hľadaj inú škôlku a môžeš aj logopéda, ale veľa deťom sa rozviaže jazyk až okolo tretieho roku veku.

mimka11111
25. máj 2021

@anna12399 "z týždňa na týždeň"...resp.tak sme si to my všímali a stále pridával nové a nové slová....vyzeralo to tak,že sa mu skôr rozprávať nechcelo....doslovne také slová zo seba dostával,že sme nechápali

anna12399
autor
25. máj 2021

@elizabet173 boli sme logopedicka povedala že sa nemám báť že je zdravý chlapec len sa mu zrejme nechce ale skúsim sa popýtať aj inde ohľadom tej skolky

dusankomoj
25. máj 2021

@anna12399 hovorí sa,že chlapci sú lenivší,ako baby.Načo by sa unúvali,keď majú súkromnú otrokyňu,ktorá splní všetko a rozumie aj vetám typu:Ooovor eeep...toto! 🤣

mogaa
25. máj 2021

@anna12399 dieťa bolo treba normálne od septembra prihlásiť do škôlky, to že dieťa nerozpráva nie je dôvod aby dieťa neprijali ak už v septembri bude mať 3roky....dovtedy ste mohli dieťa dať na pol dňa do súkromnej škôlky aj v štátnej by boli potom prístupnejší aj syn by začal viac komunikovať.....u nás začal chodiť k logopedičke chlapček čo sa dorozumieval len komunikáciou , tiež že v škôlke sa rozrozpráva, no deti to brali ako hru a keď sa s chlapcom rozprávali tiež začali ukazovať....stačí že sa v škôlke dorozumie aj posunkami len musí rozumieť a spolupracovať....

mogaa
25. máj 2021

@anna12399 *dorozumieval sa len ukazovaním posunkami...

romanuella
25. máj 2021

@anna12399 mam znamu ktorej 5 rocny syn iba zacina rozpravat.dva a pol roka u chlapcov je bezne ze nerozpravaju . On zacne 🙂

martinka13
25. máj 2021

@anna12399 ano, chodili sme na logopediu. Dokonca neskôr, ešte aj na začiatku prvého ročníka. Inak nie je nijako spomalený, naopak chodi do triedy aprogen . S ničím problém nie je. Proste sa mu nechcelo. Asi nebolo o čom.... 😀

elizabet173
25. máj 2021

@anna12399 ak to logopedička zhodnotila, že je to OK, tak sa rozreční skrátka neskôr. Čo sa týka tej škôlky, ak ho tam chceš dať, v poriadku, ale nie všetky deti sa tam automaticky rozrečnia, aby si ho tam nedávala len kvôli rozprávaniu, ak by si s ním inak ešte zostala doma. Každé dieťa má iné tempo.

anna12399
autor
25. máj 2021

@elizabet173 áno povedala že sa niet coho báť že je v poriadku . Tak na jednej strane by som si ho viac užila keby ešte nechodil do škôlky ale zas na druhej strane to odporučila aj doktorka aj logopedicka. A zas viem že by mu to aj prespelo velmy sa mu páčia detičky všetko chce opakovať po nich . Ďakujem za radu

elizabet173
25. máj 2021

@anna12399 veď v podstate, ak si nebola na zápise, tak zrejme pôjde do škôlky ako 3,5 ročný

gbgb
25. máj 2021

@anna12399 ked si myslis,ze si spravila vsetko pre to aby rozpraval a nejde to,tak vyhladaj logopeda.

lindusss2016
25. máj 2021

@anna12399 moja ani v troch rokoch nerozpravala tak, ze by jej niekto rozumel 🤷‍♀️ teraz ma 5, huba sa jej nezastavi, vie asi milion basniciek, pesniciek, vymysla si vlastne rozpravkove pribehy, sama si sadne a pise jak o zivot... proste si to trosku dlhsie davala dokopy, ale ked spustila, tak uz isla....

bejusicek
26. feb 2022

@kate_cs Dobry večer chcela by som sa opýtať, či sa vám synček rozrozpraval? Lebo my sme úplne presne na tom ako ste boli vy…

kate_cs
27. feb 2022

@bejusicek syn mal na konci októbra 3 roky. V tom čase aj napriek mojej naozaj veľkej snahe nevedel povedať ako sa volá, koľko má rokov a neopakoval po nás slová. Pediatrička stále tvrdila, že má čas. Ja som krátko po tom, čo som sem písala príspevok kontaktovala logopeda, centrum reči… nik nás nechcel vziať. Vraj má času dosť a majú veľa pacientov. Jednu logopedičku som doslova uprosila aby nás pozrela. Termín dala o 4 mesiace. Nakoniec keď sme tam prišli, povedala, že je dobre, že som to riešila. Teraz ale robí obrovské pokroky. Neviem či to chcelo čas, alebo vidieť našu prácu a snahu a možno aj všetko dokopy. Opakuje po nás slova, každý deň pridáva nové a nové, tvorí celé vety, dá sa s nim dohovoriť. Stale je to podstatne menej ako jeho rovesníci, ale ja som šťastná z týchto pokrokov.
Odporúčam Knihu o detskej reči, dá sa stiahnuť v PDF z netu a skúste kontaktovať logopeda, možno budete mat viac stastia ako my a dostanete sa k nemu skôr. Držím palce 🙏🏻

bejusicek
27. feb 2022

@kate_cs ďakujem za info náš sa snaží po nás opakovať slova ako napríklad čauko kakauko ale povie to tak po svojom ale povie… ale netvori vety povie hauko hapá a ma veľa svojich slov… u logopedicky sme boli len dva krát potom sa nám nedalo keďže logo je v meste časovo nám to nevychádzalo potom zdravotne ťažkosti..a napríklad ste čo take urobili? Odporúča sa prestať s telkou čo je u nas ťažké…