Aké občianstvo bude mať moje dieťa?

cukricek8998
12. jan 2012

Dobry vecer.Dufam,ze mi bude vediet niekto poradit.Som slovenka ..moja dcerka sa mi narodila na Slovensku....teraz som dopisala jej otca ktory je cech a ma po nom aj priezvisko.A teraz ako?ake ma moja dcerka obcianstvo ? Ma akoze dva a v 15-tich spadne pod otca a bude mat ceske obcianstvo..alebo ostane stale slovenka so slovenskym obcianstvom?Ma niekto podobnu situaciu ?

cicimon
12. jan 2012

@cukricek8998 kedze je narodene na Slovensku, tak ma automaticky slovenske obcianstvo
http://mic.iom.sk/sk/obcianstvo/vseobecne-o-obc...

cukricek8998
autor
12. jan 2012

no ano je narodene na Slovensku...ale dam priklad..moja kamoska je slovenka,porodila v Cechach a otca ma cecha..ale ked sa pytala ci ma dieta automaticky ceske obciantvo..tak jej povedali ze nie..ze ma aj slovenske aj ceske ....ze sa potom rozhodne kde si urobi obcianku,tak ja uz neviem.Pytam sa len preto lebo chceme ostat v Cechach,mala automaticky ziskala trvaly pobyt v Cechach po otcovi,a teraz neviem ci mozem vybavovat aj ostatne veci ako pas..popripade obcianku v Cechach

eaka
12. jan 2012

@cukricek8998 Má nárok na obidve.

cukricek8998
autor
12. jan 2012

@eaka dakujem aj ja som si myslela ale nikde na internete som to nenasla . . .

cicimon
12. jan 2012

@cukricek8998 ked ma trvaly pobyt v CR tak jasne ze aj dalsie doklady v CR

nanulik
12. jan 2012

@cukricek8998 na SR paltí personálny princíp to znamená že ak jeden z rodičov má SR občianstvo aj dieťa automaticky získava SR obč. bez ohladu na to kde sa narodí

svetlankat
12. jan 2012

@cukricek8998 presne tak, kludne mozes vybavovat v CR

cukricek8998
autor
12. jan 2012

@nanulik takze mala ma narok na obydva .. kedze aj v Cechach plati podobny princip . . .ja mam trvale bydlisko na Slovensku,jej otec v Cechach . . .

tea333
12. jan 2012

mala ma obcianstvo slovenske aj ceske. ceske zakony ak sa nemylim hovoria, ze dieta nadobuda ich obcianstvo, ak je jeden z rodicov cech, aj ked sa dieta v cechach nenarodilo.

svetlankat
12. jan 2012

@cukricek8998 Najbežnejším spôsobom nadobudnutia štátneho občianstva je filiácia, čiže narodenie v príslušnom štáte. V celku je najjednoduchším spôsobom nadobudnutia občianstva narodenie v danom štáte. Dieťa narodené na území určitého štátu sa stáva jeho občanom v prípade, že aspoň jeden z rodičov je občanom príslušného štátu. Toto sa stáva napríklad v prípadoch, že sa dieťa narodí mimo územia, ktorého občanmi sú jeho rodičia, poprípade jeden z rodičov. Nie v každom prípade musí mať rodič také isté štátne občianstvo ako dieťa, napríklad v prípade bezdomovca. Tento pojem sa v medzinárodnom práve chápe ako stav človeka bez štátneho občianstva. V tomto prípade získa dieťa automaticky štátne občianstvo štátu, v ktorom sa narodilo. Tento spôsob nadobudnutia štátneho občianstva je sprevádzaný tým, že rodič alebo obaja rodičia dieťaťa ostávajú na území štátu, ktorého je ich dieťa občanom a tým nemôžu byť z krajiny vyhostení.

tea333
12. jan 2012

a prosim vas, nepiste ze dieta bude mat obcianstvo v buducnosti, ci ked si ho uplatni, tu ide o pripad, kedy dieta ziskava obcianstvo narodenim.
@cukricek8998 tvoje dieta uz obcianstvo oboch krajin ma

lienka434
12. jan 2012

@cukricek8998 presne ako pises,ma narok na obidva,trvalym pobytom mozes vybavovat ceske doklady.My mame RL cesky aj slovensky,sme obidvaja Slovaci,az nadobudne moc neviem ci 15alebo 18 moze si dat zhotovit OP slovensky alebo cesky a myslim ze to pojde aj oboje🙂)) pri tych nasich uradoch!:/

nanulik
12. jan 2012

@cukricek8998 malá ho už má, získava ho pri narodení. nezáleží od TP rodičov

cukricek8998
autor
12. jan 2012

@tea333 takze teraz ma mala narok aj na ceske obcianstvo....a keby ze som chcela ist zit do Ciech ..musim nahlasit seba na cudzinecku a poziadat o prechodny pobyt,ale malu uz nebudu brat ako cudzinca ze?

tea333
12. jan 2012

@cukricek8998 ako som napisala.ona nema narok, ona to obcianstvo uz ma. od narodenia.

stardust
12. jan 2012

@tea333 ahoj. Moji synovia maju nemecke obcianstvo a slovenske po mne ziskali narodenim. Keby sa niekedy v buducnosti rozhodli stat sa obcanmi nejakej inej krajiny, kde mozu mat iba to jedno obcianstvo, musia sa zbavit slovenskeho obcianstva? Asi hej, ale kto to bude kontrolovat? Krpcom som este nevybavovala slovenske rodne listy.

cukricek8998
autor
12. jan 2012

@tea333 aj ked som otca dopisala az teraz ked ma mala 2 roky ?takze nieje cudzinka ani v cechach..je doma aj tu aj tam hej ? 🙂

tea333
12. jan 2012

@stardust tam sa treba pozriet na zakony nemecka. tie ja neovladam.samozrejme, ak sa obcianstva musia vzdat, kontrolny mechanizmus pravdepodobne funguje.nechapem vsak celkom, preco by chceli este obcianstvo tretej krajiny 😕

@cukricek8998 tak 😉

cukricek8998
autor
12. jan 2012

@tea333 dakujem pekne za rady 🙂

stardust
12. jan 2012

@tea333 co ja viem? Keby zacali blbnut a potom nadavat, ze musia platit 700 euracov Slovenskej republike len za to, ze sa narodili slovenskej matke a SR im pritom nic nedala.

anjelicek26
12. jan 2012

@stardust - nie neprijde o ani jedno obcianstvo, rozhodnutie je na dietati, ktore na to ma narok, nie na rodicoch.

Moje deti su na polku nemci po otcovi (narok na nemecke obcianstvo) a narok na slovenske obcianstvo (po mne), Max ma este tym, ze sa narodil v anglicku narok na to anglicke 😅

Pasy maju len nemecke, Saska ma slovensky a Max anglicky rodny list. Takze pekny gulas. Ale zatial to nikomu nevadilo.

Inak slovenske obcianstvo sa ziskava LEN po rodicoch, takze neziskava sa narodenim! Ked anglicka mamicka (alebo hocijaka ina zahranicna) porodi na slovensku, neznamena to, ze jej dieta je automaticky slovak! Napriek rodnemu listu ostane v tomto pripade anglican. Ziskat obcianstvo tym, ze sa dieta v krajine narodi uz ma len malinko krajin, z europy tusim uz len Velka Britania...

tea333
12. jan 2012

@stardust to je ok. ja som to len nepochopila s tou dalsiou krajinou. akoze by okrem nemeckeho obcianstva chceli nadobudat ine? akoze ked sa prizenia do saudskej arabie a najdu si tam robotu?

stardust
12. jan 2012

@tea333 keby sa rozhodli vystahovat do nejakej krajiny, kde sa musia vzdat svojich povodnych obcianstiev.

tea333
12. jan 2012

@anjelicek26 to ze ziskava narodenim, to znamena, ze ho ziskava k datumu narodenia, cize hned, nie z titulu narodenia. titul bol na zaklade personalneho principu (mama slovenka)

tea333
12. jan 2012

@stardust tak ked sa budu musiet zbavit, tak sa zbavia 😅 inak to nevidim 🙂

stardust
12. jan 2012

@tea333 chudaci, platit za nic 700 eur...a oplati sa mi na nieco ziadat slovenske rodne listy, ci mam na to kaslat a ked budu chciet, vybavia si ich neskor?

lubina
12. jan 2012

@cukricek8998 Je to takto, ak ty ako matka mas slovenske statne obcianstvo, tak tvoje dieta, nech sa narodi kdekolkvek na svete ma slovenske obcianstvo.Je to podla zakona 40/1993 Zb o statnom obcianstve SR, je to § 5. Ci bude mat aj statne obcianstrvo CR treba posudit v sulade s ceskym zakonom o statnom obcianstve.A inak dieta moze mat aj dvojite statne obcianstvo, ak rodicia maju rozlicne statne obcianstvo. Zakon si mozes najst podla cisla 40/1993 na linku http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jas.... Hadam som ti pomohla.Lubica

cukricek8998
autor
12. jan 2012

@lubina dakujem pekne..ano pomohla si 🙂)) takze ma dvojite...a to som predtym ani nevedela ze moze mat niekto dva obcianstva

vulka
12. jan 2012

Štátne občianstvo sa riadi v každej krajine zákonmi danej krajiny. Na Slovensku platí zákon, že človek zo slovenským štátnym občianstvom môže mať len toto jedno štátne občianstvo (ak žije na Slovensku).

lubina
12. jan 2012

@vulka vulka nie je to tak, ako pises. Deti mozu mat aj dvojite obcianstvo, prave som napisala cislo zakona o statnom obcianstve SR cukricku.Je tam aj link, kde sa ten zakon v plnom zneni da pozriet.