Ako motivovať 26 mesačné dieťa na šerblík

kllamarka
22. okt 2018

Ahojte,
idem si po radu..takto do velkej skupiny. Lebo uz mi radili kadeco.
Mame taky zapeklity problem s odplienkovanim. Mame 26 mesiacov a zapeklity myslim, ze uplne odmieta. Nezabera motivacia ziadnym sposobom...tablet, rozpravky, cukriky nic.
Ocividne ani pocit cisteho zadku nie je pre nu motivacia, lebo s kakom v plienke je schopna si behat veselo aj par hodin - kym moj čuch to nezaregistruje.
Ak si raz za cas aj dobrovolne sadne, tak len naprazdno, aj to je fakt vynimocne.
WC nechce vobec.
Milion rad je pockat, kym dieta "nedozreje" a samo sa nezacne pytat. To by som aj ano, idealne takto v klude si pockala.
Lenze mame problem hlavne s tym kakanim..aj do plienky zadrziava. Resp miname enormne mnozstva plienok..lebo kaka po štipkach. Cize castokrat musime vymienat v podstate suchu plienku len slabucko okakane, len s flakom.
Ked ju necham bez plienky, necika kade tade, vie si udrzat moc dost dlho - aj 2-4h podla pitia.
Potom uz ked nevydrzi sa pocika hocikde. Sice na to upozorni, ale to je tak vsetko...zopakuje, serblik nechce.
Skusali sme polahky - nie nasilne od roku a pol. Pociatocne kratke nadsenie opadlo a uz necikala do serblika.
Teraz ma 2 roky a chodi 2 mesiace do skolky. Tu zvlada super, tesi sa tam, je uplne bez problemov.
Dufala som, ze tam deti ju budu motivovat, odkuka od nich zvyky..ale nie..ide si zatial tvrdohlavo svoje s plienkami.
Len ma trapi to enormne mnozstvo plienok koli tomu ne-kakaniu. V tomto veku uz by som to najradsej riesila odplienkovanim....jednak naozaj kvantum plienok ale aj podrazdeny zadok nonstop. Ale ide to s nou tazko pretazko.
Mate rady ako motivovat totalne nemotivovatelne dieta?? Este nerozprava, takze s nou nic nevydiskutujem ani nevyjednam ☹
Dakujem vopred za vsetky rady.

3009
22. okt 2018

@kllamarka asi ti nič nové neporadím, len trpezlivo čakať. Naša vnučka sa tiež odplienkovávala od 1,5 roku a skončila zo dňa na deň keď mala 32 mesiacov. A presne sme zažívali to čo ty. Proste musel mozog dozrieť a musí na to prísť sama. Povedz si, že do školy nepôjde s plienkou.

pribinak
22. okt 2018

Nechaj ju tak, fakt je este mala. Skus to tak o pol roka. Neber jej plienky. Je to horsie, ked deti začnú zadržiavať ako kupivat par mesiacov este plienky.

kllamarka
autor
22. okt 2018

@pribinak ved to...idealne by som ju kludne nechala. Ale vyhadzujeme fakt velke mnozstvo kvazi cistych plienok. Neviem ako jej v tom pomoct. Dobre nie je s plienko a bez tiez nie :(

henikav
22. okt 2018

@kllamarka ste vo veku ked sa kazdu chvilku odplienkuje kazdu chvilku, alebo to este par mesiacov potrva, ale neboj, zo dna na den nebude chciet plienky, mozno rovno aj na noc, aspon u nas to tak bolo az okolo 3 rokov a zo dna na den si sama odlozila plienku a uz ju nechcela, kdezto predtym sme skusali odplienkovat, mala normalne panicky strach bez plienky. Ja som z tych mam co neradi stresuju dieta, tak sme ju nechali s plienkou kym sa sama nerozhodla. Podobne sme to mali s dudlikom takmer do 5 rokov, aj to pominulo zo dna na den, ako ich sialene lubila, tak ich potom zo dna na den nechcela

zuzanka2411
22. okt 2018

Verim ti ze je to narocne aj s tymi plienkami, ale podla tvojich slov si urobila maximum..vies poznam starsie deticky co maju plienocky lebo to jednoducho ,,nejde"..tlak okolia je silny a najma ,,ved deti v jej veku uz behaju bez plienky"..my sme sice odplienkovanie zvladli vyborne ani neviem ako, ale s rozpravanim to nevyzera ruzovo 😀 ma 2r4m...skusala si posadit na nocnicek pred telku? Ja vieeeem to je velmi zle riesenie, ale pozornost by bola inde..este ma napadlo..neviem ci to je mania mojho synceka 😀 ale on ked sadne na nocnicek musime ho vyzliect ale vsetko aj ponozky..skus ju vyzliect 😀 inak iba doma to tak chce nikde inde ho nevyzliekame 😁

pribinak
22. okt 2018

@kllamarka Kupuj nejake lacné.

kllamarka
autor
22. okt 2018

@pribinak to ano, na tie premium znacky ani nemame 🙂

@zuzanka2411 jasneee TV, tablet, ...nic. Aj cukrik si radsej neda 🙂 Ak aj sedi s tabletom, alebo pred TV tak vynimocne a vzdy naprazdno. Akcia naprazdno...odtrpi to tam.
Uz dokonca tam sedela naprazdno aj s kakom 'v zakrute'...fakt jej h*vno bolo uz v zadku vidiet ale nie, na serbliku naprazdno sedela. :(

Zamorime planetu plienkami...ale vyzera to, ze nenamotivujem nijako.

henikav
22. okt 2018

@kllamarka podla mna daj pauzu mesiac a skus zas, vzdy tomu daj chvilku pauzu, skor ci neskor k vysledkom dospejete. Drzim palce

kllamarka
autor
22. okt 2018

@henikav dakujem. Pauzujeme pravidelne...skusame cca po mesiaci/dvoch vzdy.

nani89
22. okt 2018

@kllamarka moja mala tiež nechcela na nocnik. Stále ho odmietala a nosila si plienku aby som ju prebalila. Teraz keď bolo leto tak som jej plienku nedavala. Pocikavala sa.mi kade tade a kôpky som hľadala ako po psikovy. 🤣 keď som videla že cika rýchlo na nocnik. Hoc len jedna kvapka v nocniku tak som jasala,tlieskala a tancovala 🤣😂 komické ale zabralo to. 🙂 od vtedy používame nocnik a sama si zatlieska a ukazuje mi aby som tlieskala a tancovala spolu s ňou 🙂

zuzanka2411
22. okt 2018

@kllamarka sice teraz v zime tazko ale ja by som ju nechala bez plienky a ono to bude chvilku trvat ked sa pocika a pokaka a ,,nic,, to s nou nebude robit ale ona by si to po case uvedomila..a povedat ze plienocky uz nemame ze ked nechce mat mokre gatusky musi sadnut na nocnicek..ze sa tam aj pohrate a hlavne nic sa nedeje ked sa nevycikas teraz, skusime pozdejsie 😊

kllamarka
autor
22. okt 2018

@nani89 sikovna je 🙂 Tak aj my tu tancujeme od radosti uz len ked si sadne 🙂 dokonca sedi a cika babika, macko aj mama si tam sadla...(dala som si tam aj vodu, akoze soms a vycikala)...ale zatim nic.

a_lexie
22. okt 2018

@kllamarka a nechces vyskusat latkove plienky? Ja viem, je to otrava prat a susit. Ja tak mam maleho od malicka, striedam to s papierovymi. Ale mozno jej to bude neprijemne a uvedomi si, ze do serblika to pojde lepsie. A dalsia vec, z latkovych plienok nema cervenu ritku. Za to ked ma papierove, tak musim kremovat a kremovat.
Ja som skusala na nocnik davat skor. Obe babicky do toho tlacili. Maly najprv reval a utekal z nocnika. Tak som to nechala tak, ze ho nebudem trapit. Potom som skusala dat ho do vane, ked sa zobudil z poobedneho spanku. To sa mu pacilo, lebo som mu pustila vodu, oplachla nozicky. Inac nocnik som nechavala v obyvacke. On sa s nim hral a ked si nan zacal sadat obleceny, skusila som hom ho rozbalit. Kym sme tam citali knihy, tak aj obsedel, ale naprazdno. A pred par dnami ho to zacalo vyslovene bavit cikat do nocnika. Velmi sa mu paci ako chodime nocnik vylievat. Ale zatial tam len cika, kakanie nehrozi.

lulistek
22. okt 2018

@kllamarka aj my mame problem s kakanim. Syncek zacal cikat na serblik ked mal 2 roky a 3 mesiace ( presne ako dcerka ) sam od seba. Rano do nocnej plienky nakakal a maval plienku aj na obedny spanok. Lenze on niekedy kaka aj 4-5 x , nie sice ako pisete vy ze len zaspinene ale normalne hovienko len mensie.od mala tak kakava. Ked ma cely dem slipy tak nekaka. A potom ho boli brusko. Mam dilemu ze co robit. Dcerka tiez mala problemy s kakanim nevedela sa vykakat potom uz museli sme ju drzat nad wc aby to z nej vypadlo to su strasne muky pre to dieta ked je zapecene :( potom mala dva roky cca prpblemy ze kakala raz za tri dni ale okolo 5 roku sme sa naucili kakat kazdy den. Stravu mala v poriadku. Mozno vasa dcerka tiez je zapecena, trebalo by jej pomoct s travenim ( susene slivky, odvar z nich, marhule aj z kompotu, probiotika, acidofilne vyrobky,hrusky, olivovy alebo tekvicovy olej davat ku chlebiku atd ) .rád je vela len treba skusit co pomoze prave vam

liduska12
22. okt 2018

Akoby som citala o svojej dcerke 😂 ma 2r4m a tiez bojujeme. Sedi si zvycajne na prazdno, ale par dni dozadu sa zacala sama pytat “ciki ciki”, a vcera sa dokonca aj normalne naplno vycikala 🙂 som sa tesila velmi prevelmi. Od polky septembra chodi do jasiel a tam moze mat plienku, ale posadzaju ju tam na nocnik pravidelne a vydrzi tam aspon sediet aj ked doteraz naprazdno. Co sa tyka kakania, mne od leta zacala pravidelne kakat vonku do plienky 🤦‍♀️ Musime vydrzat a byt trpezlive asi, nic ine nam neostava. My mame este rocneho syna a ja ju nenecham bez plienky ked vidim, ze to nema vyznam. Tiez dlho zadrziava az sa pocika. Nebudem proste vsade mlacky utierat, nemam na to energiu a cas. Ked na to dozreje, dame prec plienky a bude chodit na nocnik/wc a hotovo. Tiez ma otravuju pohrdave reci hlavne zo strany mojej rodiny, ale co uz, je to moje dieta, ja jej tie plienky kupujem a vymienam a sama sa za nu neodplienkujem...raz to pride, verim, ze coskoro 🙂

kllamarka
autor
22. okt 2018

@a_lexie no chodí celý týždeň do škôlky, latkove maximálne po vikendoch. A aj to často sme preč po vonku...tiež si to neviem (nechcem?) predstaviť s latkovymi.. :(
Doma ju večer nechám behať so sukničkou bez plienky...A tak čakám, že raz príde deň kedy si spomenie na nočník sama...

kllamarka
autor
22. okt 2018

@lulistek my máme problém že častokrát vidím že zadržiava. Drtivu väčšinu to na ňu príde vonku pri pohybe. Vtedy sa zastaví a vidím ako ztrnie a zatahuje ritku..

lulistek
22. okt 2018

@kllamarka dcerka ma asi daky blok. Vklude to moze byt tym ze kakala a ako to bolo tuhe tak ju to bolelo.Mozno by bolo mudrejsie vyriesit najprv tento problem ze zadrziava aj do plienky. Mozno zmenit stravu... Alebo zistit odkedy to trva ci to nie je tymi jaslami, moze mat aj stres atd.

montemotherone
22. okt 2018

@kllamarka kým jej budeš dávať plienky, bude to robiť do plienok. To je celé. Prečo by sa snažila to meniť 🙂 A 26 mesiacov, no, to už je dosť neskoro na začiatok odplienkovania. Začať "trénovať " zadanie na nočník treba okolo 1,5 roka 😏 A potom ale trénovať a nepoľavovať len preto, lebo je to pohodlnejšie

dahra
22. okt 2018

@kllamarka - moja presne ako tvoja, totálna ignorácia. Aj si posedela, nikdy nič nespravila. Až teraz začíname. A to má čoskoro 3 roky. Začalo to v septembri. Vzala som jej plienky, dala gatky. Kludne si robila potrebu dalej, až na to, že sa čudavala, že sú pod nou sem-tam mláky a s h-om v gatkach to nebolo také pohodlné aj s h.-om v plienkach. No nič. Ani nou nehlo. Muz sa hneval, tak zasa spat plienka. tyzden som ju nechala zasa v plienkach. Ale zaciatkom oktobra som sa zatla, že proste bude, že vydrzim tyzden. jedno ráno som si ju posadila a hodila rec ako s dospelakom. jasne ze nic, ale na druhý deň sa jej nejakou náhodou podarilo vycikať sa. Proste stastie jak svina, vystihla som okamik. Kukala ako puk a potom zacala tancovat okolo nocnika a tlieskat. V ten den sa jej už nepodarilo, ale na druhý deň od rána som ju proste dávala sedieť a vždy sa vycikala. Na treti den sa uz nepocikala, a odvtedy vôbec. No kakanie....nič, len gatky. Asi po 2tyzdnoch sa pokakala riadne, nevšimla som si, ďalej sa hrala....no des, smrad, teraz také prat, zlostna som ostala, nakricala som na nu, ukazala som jej, az ma natiahlo, vravim jej, ze teraz take hnusne mama musi prat. Ona zvykla kakat pri hre, ked si kocky stavala, alebo veci rozkladala, snazila som sa jej aj atmosferu navodit, neslo. Ale zasa stastie, vystihla som chvílu ked ostala stáť v divnej polohe, tak som ju hned schmatla a sups na nocnik. Uz to slo rovno tam, zasa stastna, ja tiez, vravim si, aspon skusila. No zrazu dalsi krát uz sama bezala po nocník pri kakaní, a potom aj cikaní. Takze nejaké 3 týždne a od nijakého cikania, kakania a uplneho ignorovania serbla sme sa dopracovali k tomu, že doma sa sama chodí posadiť, už len kricí utriet. Má 35 mesiacov.

dahra
22. okt 2018

@kllamarka - no a starsia, tá sa na cikanie odplienkovala za 3 dni, mala 26 mesiacov. Žiadny problem, nikdy sa viac nepocikala. No kakakńie, len plienka, len pocas poobedneho spánku, v posteli. Mala 30 mesiacov, bol dedember, zacali sme na nu tlacit, pripominat, vycitat, nabehla som jej pred zobudenim a posadila v posteli na serbel, zakryla paplonom, aby mala podobnu atmosku. Nič. Zacala zadržiavať aj 4-6 dni. Potom kakala aj uprostred noci, v spanku, museli sme ju zobudit, sprchovat aj o jednej, ked sa smrad ako v carihrade siril po byte. Takto to trvalo až do juna. To už mala 37 mesiacov. Hrozby, krik, motivacia, prehovaranie, nic. Raz nekakala dlho a boli sme na prechadzke, vratili sme sa a bolo jej treba cikat. Sadla sa nocnik, uvolnila sa a zrazu z nej vyslo vsetko. Sok, vyskocila, prekvapenie, vsetky emocie a nakoniec sa rozosmiala. To porusilo blok a prestala kakat do plienky v posteli. Zato prislo leto a zacala kakat do gatiek pri skakani na trampoline, potom jej uslo este parkrat vo vani. Takto chaosila mesiac asi. Dodnes si pamata, ako sa pokakala vo vani a plavalo to okolo nej 🙂))))))) Vrestala ako divá, to bolo naposledy a odvtedy sa pýtala kakať ako cikať, ale už nie d o nocníka, ale na záchod. Takže mala 38 mesiacov, čo bola plne odplienkovana a vedome dchodila na wecko. Plienky na spanok sme zrusila asi o 2-3 dalsie mesiace.

dahra
22. okt 2018

@a_lexie - ja som pouzivala pri vsetkych 3 detoch len latkove, jednorazovky len na spanie. Figu, ani mokrota ich netutila pytat sa. Vsetci traja rovnako.
To bud mama vypiple od malicka, ako sesterka, ta začala vo veku 7 mesiacov usadzat malu, ale poctivo po kazdom jedle, piti, aj 10x denne, nič ine nerobila iba jedlo, serbel, mna by slahlo a tiez nesedim len doma. Ale ona len okolo nej. Mala nevie nič povedať, ale zato 18 !!!! mesacna uz vravela cccccccccc a odvedy je bez plienok a pyta sa.
Druha moznost je, ze sa necha na dieta, ale okolo 3 rokov (plus minus) to je potom vacsinou, ak sa netrenovalo predtym pravidelne. Potvrdzuju to moje 2 dcery, aj svagrinina mala. Ta sa odplienkovala ako 33 mesačná.

matazirafa
22. okt 2018

Ja som tak dúfala že cez leto ako mal 2r už bude bez plienok, bolo teplo mohol vonku skúšať s tatkom, no ale dajak ho to stále netrápi, keď je doma holy sadne si na nocnik cikat, aj si ho sám ide vyliať a umyť, ale nič iné tam už neurobi. Keď nemá plienku čaká kým mu ju dám na spánok a potom spraví čo musí. Sice keď už ideme von dám mu slipy a každých 30 sekúnd sa pýtam netreba ti cikat, stále povie nie, slipy mam. No a drží to až kým neprídeme domov, koľkokrát ho nestihnem ani vyzuť a uz to pustí. Kým pôjde do škôlky sa to snáď naučí ale občas mám pocit že aj moja 10 mesačná sa odplienkuje skôr ako on.

pieksamaki
23. okt 2018

@kllamarka
Daj do tej plienky,keď je fľak kúsok toaletaku...alebo predtým ako kaká...tak ušetris plienku až kým ju neprecika

kllamarka
autor
23. okt 2018

@lulistek Ono so stravou ma problem, jedine co v pohode zje su obedy a mlieko.
A to podotykam doma. V skolke papa dokonca este lepsie, len ani za svet nechce studene jedla typu chleba s natierkou atd. Zeleninu absolutne surovu odmieta, ovocie papa hocikedy pohode.
Zo skolky nema vobec stres, sama sa tam rano pyta obuva, tam nevidim nic absolutne. Tento problem uz je dlhodoby davno pred skolkou. Dokonca som dufala, ze sa zlepsi v skolke, a odpozera od deti..ale nie..ide si svoje :( Nie vzdy ma tuhu stolicu. Ale ako u kazdeho obcas podla stravy tuhsiu inokedy maksiu...

kllamarka
autor
23. okt 2018

@pieksamaki Heh to ma nenapadlo. No fakt vyskusam 🙂

kllamarka
autor
23. okt 2018

@dahra ja aj viem vystihnut kedy ide kakat..lebo sa zastavi, a vacsinou zatlaca takze ztuhne. No ale na serblik ju neposadim vystriera sa ako lata..a ked ju tam nasilu zatlacim..tiez zle, nekaka.
Zoparkrat uz to z nej islo same - nemala na vyber, drzala som ju na serbliku. S placom sa vykakala.
Potom sme kako v serbliku oslavovali aj odmenili...a nic.

kllamarka
autor
23. okt 2018

@dahra ...no budeme to musiet max stihnut do 36 mes...potom ide statna skolka tam uz musi byt bez.
Ja len ze som este taketo zatate dieta nikde neregistrovala... :D uz fakt nic na nu neviem vymysliet.

ninka123
23. okt 2018

@kllamarka ahoj, skor prakticka rada.. ja by som davala do plienky tu separacnu plienku, ktora sa dava na latkove plienky.. su v krabicke po 100ks, podla mna lepsi napad ako toaletak.. vyhodis kako, ak je plienka sucha...

jamika27
23. okt 2018

@kllamarka ahoj, nechcem nahnevať, ale motivácia tabletom, cukríkom a podobne nie sú výchovné metódy. Môjho som odplienkovala rok a 10 mesiacov, ale plán som mala už skôr. Tiež bol dosť tvrdohlavý oproti ostatným. A podľa mňa to nie je o tom (väčšinou), že by bolo dieťa nepripravené, ale väčšinou pohodlnosťou aj rodičov, tvrdohlavosťou a tým, že deti si robia čo chcú. Ćiže za mňa jedine tvrdším ráznejším prístupom (u každého individuálne). Proste si rodič, máš rázne povedať a stáť si za svojim. Ja by som plienku nedala, a nech chodí docikaná a treba proste vydržať a neustále upozorňovať a aj po vycikaní posadiť na šerblík, nech vie, že tam bude sedieť aj keď sa vyciká do nohavíc.

To je môj názor, nechcem nikoho uraziť, porovnávam len okolie deti čo poznám.