Ako naučiť ročné dieťa spať v postieľke?

zaira301
20. sep 2012

Ahoj, prosím o radu niektorej z Vás, mám ročného synčeka a stále mám problém s uspávaním......už od narodenia bol veľmi plačlivý, mával koliky, tak 3 mesiace som ho buď na rukách uspávala, alebo v kočíku...a ak som ho dala samého spať do postieľky neskôr, keď už bruško prestalo bolieť a relatívne bol už v pohode, tak nedokázal sám zaspať...vyskúšala som všetko...aj som mu spievala, aj rádio nechala hrať...ale plač bol tak silný a bolo mi ho ľúto, že vždy som ho uspávala v kočíku a potom prekladala do postielky...a tak to robím dodnes...kočík už mu je malý ale fungujeme v káričke....a po prebudení musím ho prekladať v noci k nám do postele, ako keby zistil, že spí v postieľke a už nedokáže zaspať...a tak sme všetci nevyspaní a ja som neskutočne nešťastná, že som niekde urobila chybu a neviem, ako by som to napravila...aj som skúšala ho nechať vyplakať...ale on dokáže v postieľke plakať aj hodinu a stojí , neľahne si, takže ani to nepomáhalo....a keď si ja s ním ľahnem, tak lozí po posteli a to nevedie tiež k ničomu....fakt neviem ako to napraviť...asi už je neskoro...??? díky za vaše rady a pripomienky....

nenuka
20. sep 2012

@zaira301 presne viem o čom hovoríš, ani náš malý si neľahne, od 4 mesiacov keď sa naučil pretočiť nechce byť na chrbátiku, o postieľke ani počuť.hádam ti poradia skúsenejšie maminky, mi sa uspávame v nosiči alebo na prsníku.

kvetinka211
20. sep 2012

@zaira301 okolo postele matrace a nech spi s vami ... jedine bezkonfliktne riesenie ... a pockat kym bude ochotny sa odstahovat sam ... prinajhorsom ked si najde frajerku tak asi uz bude chciet mat vlastnu postel 😉
Okolo roku je najhorsi cas na naucenie, moze mat akurat najvacsiu separacnu uzkost ... ja som tiez skusala par dni kontrolovane vyplakanie, ale k nicomu to neviedlo, bolo to trapenie pre vsetkych ... a tiez by dokazal plakat nekonecne dlho ... Musite si teraz najst nejaky novy sposob zaspavania ktory bude znesitelny ... treba aby bol cez den dobre vyspaty, potom vecer ist uspavat v spravnom case, ked je akurat unaveny, poslednu hodinu stlmit svetla, hudbu, vypnut telku, pokojne si citat, hrat sa ... okupat, par ritualnych cinnosti (knizka, uspavanka atd.) a potom spanok ... ak sa neda inak, nechat 3-4 minutky poplakat a potom si k nemu lahnut, hladkat po chrbatiku, ak este kojis, dat mliecko a dufat ze zaspi 🙂
Ono sa to dost zhorsuje aj ked rastu zubky, mozno mu prave rastu, alebo ma tu separacnu uzkost, teda realny a hrozny strach ze sa uz nikdy nevratis ...
Ale tazko sa radi ... v kazdom pripade chapem ze si uplne zufala, aj ja som v tom obdobi bola ... nemala som ani minutku pre seba cele dni, dlhe hodiny som vecer co vecer travila po tme v spalni pri uspavani ...

sirene
20. sep 2012

@zaira301 ja som malú takisto do roka uspávala na rukách, potom som ju naučila zaspať vedľa seba v posteli...o 20.hod zaspala, dala som ju do postielky, tam do 23.hod spala ako drevo a potom v nej uz ani za svet...akonahle zistila, ze je v nej, rev neskutocny spustila, len medzi nami spala a to sme boli dolámaní obaja...tak sme dali dole jednu bocnicu a zarazili sme postielku o stenu našou manželskou postelou a je na úrovni nášho matracu a teraz...su noci ,kedy si ju kontrolujem, ci vobec dycha, co tak dobre spinka. Sem tam sa objavi noc, co halabusi, ale ju trapia zubky a po dedovi je strasne vnimava na spln mesiaca, takze ja vidim len zlepsenie...ale ako pisala kvetinka211, ked si najde frajerku, urcite zaspi rad aj s nou 😉 drzim palce

leusska
20. sep 2012

tak my to mame velmi podobne...tiez sme to vyriesili tak, ze sme odobrali jednu bocnicu a postielku prirazili k nasej posteli...maly sa niekedy nastahuje do nasej postele a niekedy spi v postielke. Co sa tyka uspavania tak dlho sme fungovali na rukach, teraz staci, ked si idem s nim lahnut a prituli sa ku mne. Ked vystriehnem spravny cas tak zaspi hned, ked nie tak je to 10 az 45 minut...lozi, vymysla, ale necham ho tak, netrapim sa s nim a az ked zacne byt placlivy tak ho zoberiem nasilu uspat.
Citala som vela rad typu "nechaj ho vyplakat" ale on by dokazal plakat asi aj tri hodiny a ja nato nemam srdce a nesuhlasim s tym, ze nech sa vyplace...
Asi som ti moc neporadila, ale aspon vies, ze si neurobila nikde chybu, su babatka, ktore zaspinkaju same a su take, ktore potrebuju citit blizkost svojej mamicky 😉

rolla20
20. sep 2012

@zaira301 nieco podobne sme riesili pred cca 3 tyzdnami. Maly spaval s nami a to sme ho 30-45minut uspavali tlapkanim po ritulke, spievanim a kade cim.... potom sa stavalo, ze sa sam prebral z nicoho nic a sadol si alebo zacal stvornozkovat. Az to skoncilo tym, ze raz padol z postele, ale tak decentne, no hned na druhy vecer sa ozvala riadnu supa z izby a veeeeeeeelkyy plac. Hned na druhy den sme prelozili postielku k nasej posteli, tak zosikma, za tam kde ma hlavicku je opreta uplne k nasej a tam kde ma nozky je medzera. Cize ked aj v noci zaplace, podam mu ruku, vie, ze sme tam a spinka dalej. Ked sa ho nedari uspat v postielke, uspime na velkej posteli a prelozime. Tiez som velmi trpla, ci sa vobec niekedy nauci spat v postielke a ci uz nieje nato "stary". Takze my sme to zvladli zo dna na den, bez velkych placov. Nam ked sa zacal vstavat v postielke alebo sadat, prosto vymyslat, tak sme isli do obyvacky a hral sa dalej, cize nasilu som ho neuspavala, az ked si pretieral ocka a otvaral vratka 😵

michaela.g
20. sep 2012

@zaira301
Ahoj, moja skusenost... Metoda nechat vyplakat, ale s citom. To znamena ze som z izby neodisla, postielku som dala k nasej posteli co najblizsie. Dala som jej mliecko a dala ju do postielky, kazdych cca 5 minut som ju pohladkala a polahla. Bola to narocna prva noc, trvalo to skoro hodinu.

ALE ostatne spanky boli uz lepsie behom 3 dni zaspala bez stresu, trosku skusa ci si to nerozmyslim musis byt odhodlana... Stale zostavam v izbe kym uplne nezaspi. Ale stale je to pohodlnejsie lezat v posteli ako ked mi zaspavala na prse a zizlala ma aj hodinu... V noci sa vo svojom 1 roku budila kazde 2 hodiny na papanie, to bolo doost narocne.

Momentalne po 3 tyzdnoch sa napapa a ju ulozim do postielky a niekedy si uz ani nestihnem lahnut a mala spi... V noci sa budi okolo 03:00 to dam uz mliecko a este postiahne do 05-06 a to ju uz potom beriem k sebe do postele.

Zaciatok bude narocny, plac a pod... musis byt ty odhodlana a hlavne musi byt aj partner na tvojej strane...

Drzim palce...

emily84
20. sep 2012

ja mam sice este len 3 mesacnu dcerku, no tiez bola zvyknuta zaspavat na rukach. Ja teraz skusam druhy den takuto medotu:
Ked vidim ze je unavena, polozim ju do postielky, ked zacne byt nepokojna, resp. plakat, vezmem ju na ruky a len tapkam po chrbatiku (nerozpravam na nu, neprechadzam sa s nou...), no len pokym sa neupokoji a hned spat do postielky. Ked zacne opat protestovat, opat ju zdvihnem na ruky a ukludnim a sup spat do postele.... atd, atd...
Vcera som to opakovala presne 31 krat, cca 45 min a uz ked som si myslela ze z toho asi nic nebude, malicka v sekunde stichla a pekne buvala (podla knihy su deti, ktorym prvu noc moze stacit 20 zdvihnuti no aj 120).
Dnes som opakovala to iste ked sme sli buvat, no len 6 krat a malicka zabuvala.
Takze zatial to vyzera, ze to funguje 🙂

zaira301
autor
22. sep 2012

@kvetinka211 ďakujem pekne....myslím, že vo všetkom máš pravdu, že už je moc starý na to, aby som ho učila...aj to sa bojím, že potom aby nemal nejakú traumu, či nebodaj sa neskôr nezačal zajakávať.....

zuzmor002
22. sep 2012

Skús si prečítať toto: http://www.mamadar.sk/fotky8875/Kazde-dieta-sa-... , možno pomôže. 🙂

kvetinka211
22. sep 2012

@zaira301 tiez si myslim ze vyplakavacie metody nemozu mat dobry dopad na psychiku, hocijako je vyplakavanie kontrolovane. Zvlast ked mame doma silne osobnosti ... ktore treba skor jemne naucit respektovat nez zlomit takymito postupmi ... preto tu knizku co dala link @zuzmor002 neodporucam, je prave o vyplakavani ... lepsia je od Elisabeth Pantley "No cry sleep solution", ta knizka mi velmi pomohla je myslim ale iba v EN. Pani co ju pisala ma 4 deti, tak asi vie o com pise 😀 Samozrejme ked nam uz ide sibnut z nekonecneho uspavania, tak par minut placu v postielke zatial co to predychvame nikomu neuskodi 😉

emily84
23. sep 2012

@kvetinka211 ahoj, zaujala ma ta kniha o ktorej pises, uz som zopar knih na podobnu temu (sleeping problems, contented baby) precitala, tak by som sa pustila aj do tejto. Tiez nie som zastancom nechat babo vyplakat.
Ja mam 3-mesacnu dcerku, ktoru momentalne musime uspavat na rukach (s dudlikom). V noci prespi sama v postielke, no su noci, ked sa castejsie budi a pyta naspat dudlik. Nemusim ju sice zobrat na ruky, dudlik jej staci, no posl. noc som musela k nej ist za 3 hodiny 14 krat. Takze by som s tym chcela nieco spravit, myslis, ze kniha by mi vedela pomoct?

lenka268
23. sep 2012

@zaira301 Ahoj prosim ta co by bolo neskoro, samozrejme ze sa to zlepsi. Presli sme si tym a urcite mnohe. Ja som maleho uspavala v kociari do 17 mesiacov. V noci 8 krat hore minimalne a to opat nezaspal sam, herec maly , pekne 8-10 krat za noc do kociara hojdat a znova do postielky a znova hojdat .... No zrusila som to. Ved aj my sa chceme vyspat rodicia, aby sme mohli cez den fungovat ze ano. Za dva tyzdne si zvykol. No a k otazke. Teraz ma 2 roky a 4 mesiace a takeho pol roka uz v postielke nespal. Spi s nami. ( hore je 1 -2 krat niekedy vobec. ) Zvykli sme si. Rozmyslam uz nad postelou pre neho s takym ochrannym tym bokom aby nepadol. Zvykne si tam verim tomu. Sak nebude s nami do 10 rokov spat. Drzim palce 😉

pancake
23. sep 2012

my sme sa trápili 9mesiacov a aj tak to nie je stále také 100%. ale pomaličky si zvyká. jasné že je jej lepšie ked ju držím v náručí, ale to bolo pre mna už velmi únavné. pomaličky sme sa konečne k tomu dopracovali aj ked nám to trvalo skoro tri štvrte roka. 😢

kvetinka211
23. sep 2012

@emily84 ta knizka je dost o tom, ze neexistuju rychle instantne riesenia ... ze ked chceme zlepsenie, tak je to skor postupna snaha na niekolko tyzdnov az mesiacov, tiez su tam pekne vysvetlene spankove cykly babatka, to co ini autori beru ako neziaduce je tu vysvetlene ... mne odtial najviac pomohli rady na predlzenie denneho spanku ... urcite tam najdes nieco aj na dudlikovy problem 😉

lenka268
23. sep 2012

@zaira301 a to som pisala ozaj iba okrajovo, tie place a jedy, stveranie s postielky a ze chce ist do kocika.... chcela som tym povedat teda napisat ze sa to urcite zlepsi, aj ked nespi maly v postielke som rada ze sme sa zbavili toho kocika.

kristintie79
11. feb 2013

no ja som prave odisla von zo spalne hlavu si vyvetrat, ja sa prave dostavam do stadia,ze zacinam mat toho nekonecneho uspavania akurat tak dost,mala bude mat rok, ked bola mensia zaspavala sama ale posledneho pol roka katastrofa,neskutocne je to vycerpavajuce ju uspat a lezat pri nej velakrat aj hodinu.Skusala som ju aj dat do postielky a odist,ale ona sa okamzite postavi, rozbombarduje tam vsetko,bere to ako hru a cca po 8 minut spusti rev, o spanku ani nahodou a fakt nemam chut ju uspavat dalsich 5 rokov,alebo jej tolerovat spavanie s nami pomaly do puberty, takuto chybu som uz raz urobila pri synovi a nemienim znova. A to ze ju mam nechat revat neviem kolko dlho v izbe nedokazem,max vydrzim minutu ☹

renatka100
11. feb 2013

@kristintie79 ahoj mam presne ten problem ale mala ma uzdva roky. Do roka ked som ju vladala mat na rukach som ju uspavala tak ale posledny rok sa to uz neda tak chodim s nou von v kociku a tam som niekdy aj hodinu v mraze vo vetre a dazdi. Uz ma z toho ide porazit minule som ju spat ani nedala ale bola do vecera neznesitelna. Tak sa trapime uz dve. No nebolo nam nadelele dieta ktore zaspi same v posielke ☹ skusala som aj postielku raz som si meyslela ze to uz vyslo ale ona sa tak nahnevala ze si dokusala cele nohy, minule som to iez skusala a pridem tam a ona bola cela vyzlecena. Tak to uz ani neskusam a uspavam vonku. Nviem kde sa stala chyba do troch mesiacov zaspavala sama bez cicikania a potom tozacalo vecer ju aj hodinu uspava muz a cez den ja 😒

emilyz
11. feb 2013

Joj tak tymto sme si presli aj my - kocikovanie za kazdeho pocasia, zavidela som deti, kt. zaspali same v postielke 😀 Potom sa to zacalo lamat a zacali sme sa ucit zaspavat doma - a ked vystrajal, tak som ho nechala revat aj 10 min. v postielke - no samozrejme, pre mna to bolo hrozne, ale musela som to vydrzat - potom som sa vratila a opytala, ci uz budeme spinkat, zobrala a uspala som ho tak, ze som si k nemu lahla, ale islo to uz rychlejsie, lebo si uvedomil 😉

zaira301
autor
14. feb 2013

@kristintie79 ....ahoj, čitam tvoj príspevok o uspávani.....ja tiež som už unavená z toho uspávania, a neviem si rady.....tiež mi ho je lúto,aby som ho nechala plakat dlho, lebo on je tak neunavný, ze dokáze plakať aj hodinu.....a potom ma z toho nočne mory, plače aj počas spánku.....tak asi budem mať s tým uspavaním problém ešte poriadne dlho...... len kárička v ktorej ho uspávam je mu malá a neviem, čo potom, keď sa do káry nevmestí?.......

ktimi111
22. feb 2013

u nas to islo postupne, najprv zaspala pri kojeni, to do 7mesiacov, potom na rukách s umelým mliekom, teraz si lahnem vedla nej a dam jej do ruky mlieko a kým to vypije uz aj spí,niekedy sa postavi, ale tolkokrat ju "tlacím"dole,zase mlieko,niekedy sa to opakuje aj 10x ale musite byt pokojna, nezvisit hlas, tak robim keby som aj ja spala, ked sa v noci zobudi dam jej do ruky iba vodu, alebo cumlik, a tak sa zaspí, teraz skusim ze dam ju do postielky s mliekom a dufam ze ma nebude hladat a tak zaspí