Ako vyriešiť strach z kúpania 16-mesačnej dcéry?

miruslb
23. sep 2019

Ahojte, chcela by som sa poradiť. Naša dcérka má 16 mesiacov a zo dňa na deň sa začala hrozne báť kúpania. Nič zlé sa jej nestalo. Predtým sa pekne kupala, doniesla si sama hračky , nahádzala si ich do vane a už sa štverala na vaňu že sa chce ísť kúpať. A zrazu, z ničoho nič hrozná panika a strach. Akoby sa začala báť odtoku, kam voda odteká. Keď ju mám na rukách, tak len sa díva do vane a máva a kričí ahoooj. Proste kyva vode. Pritom nikdy s tým problém nebol. Aj keď s ňou do tej vane vleziem s ňou, tak to nepomôže. Prosím o radu ako ju znovu bez strachu okúpať. Lebo podľa mojej mamy ju tam mám proste šupnúť a nasilu umyť. Aj napriek tomu, že dieťa sa ma drží ako kliešť, nohy ani nepoloží na dno. Len vidím na nej obrovský strach. Takže tam cesta nevedie. Ešte idem skúsiť vybrať jej detskú vaničku a okúpať ju v nej a v inej miestnosti. Už som skúsila aj len sprchovať, aj rôzne ju nalákať ale nič nepomáha. Trvá to približne posledné 4 kúpania. Nikdy sa nepopalila, ani neudrela, ani ju neštípal šampón alebo niečo podobné.

kika831
23. sep 2019

@miruslb s mladsim synom sme si prezivali to iste- nic ine ako nasilu dieta umyt asi nepomoze. Nas neskutocne plakal takze u nas sme sa co najrychlejsie umyli- manzel mi maleho podrzal, ja rychlo umyla a bolo. Takto to trvalo strasne dlho- niekolko mesiacov. Ale babatku to clovek nevysvetli a umyt ho treba. Drzim palce

ola101
23. sep 2019

To budete musieť len vydržať, ako viem, že sú to také ťažké boje, no kúpaniu sa nejak vyhnúť nedá. Proste len veriť, že to prejde

tumira
23. sep 2019

nemate este klasicku vanicku, v ktorej ste kupolai ked bola mensia? mozno by to pomohlo prave, ze by tam nevidela ten odtok, vyskusat to tak, dat jej ju aj do inej miestnosti a postupne ju zase takto naucit, ze sa nemusi bat a samozrejme stale skusat

tigev
23. sep 2019

u nas bolo toto iste ked bola prva dcerka mala, pomohlo ze som tam vosla prva, tancovalatam s nou a pomalilinky ju v ramci tanca namacala,, popritom spievala a niekedy aj kojila :D blazninec, co vam poviem.. ale iba to pomohlo.. trvalo to asi 3 mesiace celkovo, kym si zvykla.. ale prve 2 mesiace to muselo byt celmi pomale namacanie. ja som to nasilu nedokazala a ani moj muz nie.. pozerela asa nam do oci s takym pohladok, ako keby sme ju isli zabit..
pripadne nemas teraz ako sa ochladilo studene ruky a ked ju taku holucku chytis tymi studenymi ukami, ci jej to nevadi.. neviem inak poradit.. drzim palce

sisulia
23. sep 2019

Nejako ju zabavit ked pojdete do vane a skusat to stale, mozno aj to spievnie tancovanie skusit, nejakym hrackami este pri vani ju zabavit a tak. Lebo nasilu aby z toho nemala potom este vacsiu traumu

lavender273
23. sep 2019

@miruslb

Neskusala si ju len osprchovat? (Sice to by tiez nebolo ok, kedze voda ide do odtoku). Alebo skusit najprv kupat babiku a hovorit jej ze co robis a ako sa to babike paci. A vodu z odtoku vypustis az neskor? Moja 3r na mna s takymi fobiami chodi ze sa mi az rozum zastavi, takze sa musim zakazdym ucit nove finty ako na nu. 🙄

jeliz59
23. sep 2019

No najlepšie detská vanicka a kúpať v izbe

zuzubb007
23. sep 2019

Len vydržať kým to samé prejde my sme mali toto pri synovi zo dňa na deň plac ako keby ho rezali upozorňujem každý jeden večer necelý rok pritom nic sa tiež nestalo čisté zúfalstvo všetko sme vyskúšali čo existovalo bohužiaľ nezabralo nič ako to prišlo aj odišlo po roku sprchovania zo dňa na deň ticho normálny deň, drzim palce a pevné nervy

rainbow82
23. sep 2019

Aj my doteraz sme sa nebáli,sama vbehla do kúta a teraz posledné 3 týždne keď ju tam dám plače 🤔.Po pár minútach je u dobre ale tie začiatky sú preplakane

bea226
24. sep 2019

U nás tiež nastal taky problém s dňa na deň odmietal kúpeľ a to doslova kričal od radosti keď sme povedali že sa ide kúpať trvalo to asi dva mesiace nakoniec sme skúsili dat penu do kúpeľa a ta pomohla a samozrejme musí mať vaničku plnú hračiek skúšala som ho kúpať aj v normálnej vani ale to nechce tiež plače... Bojím sa toho dňa keď nám vanička bude mala 😅