Bitka o hračky, agresívne verzus tiché deti. Ako to riešiť?

gaga1
20. jún 2012

Mile maminky 🙂 Napada ma otazka, ako riesit / neriesit? tie popularne trenice medzi drobcami - boje o hracky. Zasahujete, ked Vasmu dietatku vezme druhe hracku? Treba to vobec? Ako vychovavate Vasho drobca - stylom, drz si hracku, je Tvoja (vychovavame tym lakomcov?), alebo daj chlapcekovi/dievcatku (a teda - s cim sa ides hrat?). Mate osvedcenu formulku, ktoru pouzivate? A co s agresivnymi detmi, ktore deti biju, sacu a pod... Dakujem Vam krasne za vsetky odpovede, maminky🙂

katren
20. jún 2012

pokial si Dominicka vezme bez opytania, tak napomeniem a vratime......ak si najskor vypyta a pozicaju jej, tak neriesim.....ak si vypyta a nedaju, tak poviem, ze sa dietatko boji o svoju hracku a snazim sa ju zabavit niecom inym.....
ak vezme Dominicke nejake hracku "na drzovku", nasa mala sa nenecha a vezme si ju spat 😅 😀 , ak si vypyta, nema problem s pozicanim 😉 / povacsine/
a agresivne deti.......vacsinou "utrusim " hlasnejsie poznamku, ze takto sa to nerobi a dalej si to s dietatkom riesi maminka..... 😉 nemam pravo hresit ci napominat jej dietatko

lamina
20. jún 2012

s mojim budem vela rozpravat, teraz je malinky. z domu bude nauceny co sa patri a co nie, i ked to samozrejme v praxi bude o tom co prave chce. zalezi aj od veku dietata a jeho povahy. ale policajta medzi detmi robit nebudem, neskor za nich problemy riesit nikto nebude. samozrejme hovorim o istej hranici, myslim tym hadky, branie si hraciek..bitku a agresivne spravanie by som riesila priamo s detmi, obom by som vysvetlila co je ok a co nie.teda - zastavam skor nazopr, ze vela doma rozpravat, vysvetlovat a mat nahlad nad mensimi nedorozumeniami - deti si ich vyriesia same.

fialkaa
20. jún 2012

Toto je dobra otazka a som zvedava na odpovede. Ja riesim, ked maly niekomu vezme hracku, s ktorou sa v tom momente hra ine dieta (to sa stavalo hlavne kym bol mensi, vtedy deti este nevnimaju celu situaciu, vidi len hracku, ktoru chce, tak ju berie), alebo ked jemu dakto vytrhne hracku z ruky. Vtedy zasiahnem. Poziciavanie hraciek riesim skor sporadicky, mne tiez neprekaza, ked si niekto pozicia nasu formicku alebo kyblik, pretoze kym by som sa dopatrala k majitelovi, dieta aj hracka prestane bavit. Na nasom ihrisku je v podtstae aj taky uzus, ze deti sa viac-menej hraju so vsetkymi hrackami. Ine je to pri vacsich hrackach ako su odrazadla, velke auta apod., to si musi vypytat, resp. ja idem s nim a spolu si vypytame. Ak ide o nejaku drahsiu vec, tak sa rovno dohodneme, ze to patri niekomu inemu a nemoze sa s nou hrat. Nepaci sa mi, ked niektori rodicia dieta haltuju, ze sa nesmie ani dotknut cudzej veci a vyrvu im ju z ruky ako keby palila. Skor mam niekedy pocit, ze rodicom sa nechce riesit taka situacia a radsej nechaju dieta revat, len aby nemuseli komunikovat s druhymi rodicmi. Alebo trapne posielaju deti, ktore este nevedia rozpravat, aby si isli vypytat nejaku hracku, pretoze im sa to nechce riesit. To fakt zasnem. Dnes sa nam na ihrisku stalo, ze sa maly usadil v pieskovisku a zacal sa hrat s cudzimi formickami. Hned sa k nemu dovalili dve dievcataka a hracky mu vytrhli z ruky, ze mu ich nepozicaju. Tak som mu bez emocii vysvetlila, ze dievcatka mu hracky nepozicaju a povedala som, nech sa ide radsej smykat. O chvilu ho kocky vyhanali uz aj zo smyklavky.. To som uz zasiahla a povedala som im, ze smyklavka je pre vsetky deti. Myslim si, ze vtedy mali zasiahnut ich maminy, ale nikto sa neozval. Nevychovavam maleho systemom drz si svoju hracku a nepozicaj. Z duse nenavidim taketo sukromnicenie. Veci su len veci. Napriek tomu je do isteho casu skupy na svoje veci a ked k nam pride navsteva, nechce hracky pozicat. To uz je potom otazka vyskej diplomacie, ako to vyriesit. Co sa tyka inych trenic medzi detmi, ked sa dostane do konfliktu s rovesnikom, necham, nech si vec vyrieisia medzi sebou sami, len dozeram. Ak ide o mladsie alebo starsie dieta, zasahujem.

zuzu309
20. jún 2012

Ak maly niekomu vytrhne z ruky hracku, musi ju vratit naspat a opytat sa, ci mu ju dietatko pozicia. Ak nie, tak vacsinou sa snazi hracku ktoru chce, vymenit za nejaku druhu, a napodiv to zabera🙂 spokojne su vacsinou obe deti. Ak to ani tak dieta nepozicia, tak mu poviem, ze teraz sa hra dievcatko(chlapcek), a ze sa vyskusame o chvilku opytat a snazim sa jeho pozornost uputat na nieco ine. Tiez nemam rada sukromnicenie (to je tvoja hracka, nemusis ju nikomu pozicat), v buducnosti to moze viest az k izolacii dietata a k nalepke lakomec, ale urcite hranice musia byt. Riesim, ked mu niekto vytrhne z ruk hracku s ktorou sa momentalne hra. Snazim sa mu vstiepit, ze hracky sa poziciavaju, ze aj on si rad pozicia od druhych, ale ze najprv sa musime opytat, ci smieme - tyka sa hlavne odrazadiel, kocikov a veeeelkych aut 🙂

digysa
21. jún 2012

U nas vzdy fungovalo pravidlo- "hracku, ktoru si zoberies do parku, budes musiet pozicat" -Ci to bolo auticko, babika, lopta...alebo drahsia hracka, na tom nezalezalo.... pozicat a podelit sa o hracku bola a je povinnost.
Ked nechces pozicat, tak ju nenos do parku.

Ked boli deti male, tak som bola pri nich a vzdy som dohliadala na to, ci beru hracky alebo su im hracky brane. Tam je tazko nechat dieta len tak same...

Neskor som uz nechala volny priebeh- treba aby dieta bolo asertivne a dokazalo konat a komunikovat same za seba. Ked syn prisel za mnou, ze niekto mu zobral hracku, tak som mu povedala: " Chod poprosit o svoju hracku naspat". Ak dieta hracku nevratilo, tak som zasiahla, niekedy sme nasli alternativnu zabavu/hracku

Ak moje deti zobrali hracky, tak sme ich vratili, alebo nasli dieta/rodica a spytali sa, ci ich mozeme pouzivat

Medzi vlastne deti nezasahujem vobec (aj ked su mladsia a starsi). Ak vsak pridu a zacnu zalovat, tak idem zistovat situaciu a podla toho sa zariadim.

Ak sme mali pri sebe "problemove deti" (to sa nam velmi casto nestavalo), tak som ich nasmerovala k inym detom, alebo som ich zaujala niecimy inym. Vzdy som vsak nahlas povedala: " Podme, ideme sa hrat s detickami, ktore sa pekne hraju". Nic viac, nic menej.

vinifred
21. jún 2012

..keď sa moji hrajú s hračkami a druhé príde si požičať,nechám to na nich..ak požičajú fajn..ak nie,prečo by si mali dať z ruky hračku,ktorá ich práve baví??Moji si vždy slušne vypýtajú,ak cudzí požičajú,dobre,ak nie,nájdeme si niečo iné..nevynucujeme..ja zas nemám problém cudzie decko upozorniť,keď nám niečo ničia/,najčastejšie kýblik/,lebo dosť často sa stáva,že vlastná mater je ticho,alebo ho upozorní takým štýlom,že decko má hlboko v paži..ja sa nekašlem,zväčša to dopadne tak že,decko má vyvalené oči,mamička niečo zakokce a začnú si dávať väčší pozor,alebo sa s našimi vecami okamžite prestanú hrať..

salma22
21. jún 2012

nasa ma momentalne take obdobie ze chce prave to co vidi druhemu ale to ma asi kazde trojrocne dietatko ....snazim sa jej vzdy vysvetlit ked to ma ine dieta ze sa s tym hra potom ked uz sa s tym nebude chciet bavit tak potom si to moze poziciat ked sa opyta....sestricke zas berie vsetky hracky potom zacne plakat a bud jej hracku vrati alebo jej prinesie inu po mojom napomenuti ...ucim ju ze hracky si musi poziciavat pretoze ked pojde do skolky tam je vela hraciek a podelit sa z detickamni musi ...ze nemoze byt lakoma ....mala place ked si jej hracku vezme ine dieta v jej veku vtedy jej vravim ze ona (on) sa s nou pohra a vrati jej ju a snazim sa ju uputat inou hrackou popripade nech sa hraju spolu...mame v rodine aj starsie deticky a nema problem sa hrat s nimi a podelit sa o hracky ....zas mame kamosku ktora ked ma nejaku hracku ktora ju zaujme nepozicia ju a ked ju aj polozi nemoze si ju vziat a ked si ju uz vezme ze sa s nou hra majitelka ju az stipe a hadze s nou len aby si ju vzala spat ....samozrejme ked to mala vidi taketo spravanie tak sa jej to do hlavicky ulozi a robi to ise snazim sa ju napomenut ze sa takto spravat nemoze...zas mame skusenost ze veci ktore mala pozicala sa jej vratili nevratili (nasli sme ich) poskodene zlomene a niekedy si nemyslim ze nieje lakoma ale ze si to akokeby hracky chrani

huxy
21. jún 2012

veľmi zaujímavá téma.neviem,ako budem reagovať,keď bude emka staršia,keď bude už riadne chápať,že veci treba požičiavať alebo pekne vypýtať na požičanie.
chcela by som malú viesť k tomu,aby sa vždy pekne pýtala /keď už bude vedieť hovoriť/,keď si chce požičať hračku.a tiež aby nebola lakomá,a hračku aj požičala.no ako písala @salma22 tak je možné,že dieťa ktoré nerado požičia hračku /možno len konkrétnu-obľúbenú/,tak si ju vlastne len chráni.ja osobne som bola vždy taká,a ešte stále som.nejde o to,že som nerada požičala.hrávali sme sa s kamarátkami,s deťmi v rodine a bez problémov.ale nie raz sa mi stalo,že som niekomu niečo požičala aj na doma a vrátilo sa mi to poškodené.a ja som na to strašne háklivá.nemyslím,že som materialistka.ale veci si vážim,chcem ich chrániť a nedokaziť.tak isto sa chovám,ak mne niekto niečo požičia,strážim to ako oko v hlave 🙂

ajca123
21. jún 2012

Ako čítam a ako sa snažíte naučiť svoje dieťa aby nebralo cudzi hráčku...A tak.. A aj kukam že veľa z vás má Iba jedno nebo dve deti... Ale je tu Mamicka čo čaká tretie..
Moj prvy syn bol úžasný do určitej chvíle a to kým nas druhy syn bol babetko.. Ale ked dovrsil 1,5roka a začal sa hrat so vsema bratovima hrackama,bol konec... A to najskôr prvorodeny hovoril že svojmu bratovi dá všetky hračky ake bude chcet.. Haaaaaaa nebolo tak za každú hračku plač bol a to bola taka hračka s ktorou sa napr. vôbec nehral...
A od te chvíle prvorodeny začal robit zle druhému synovi :( a to kúsat ho sticovat a učiť ho hlúposti :(
A to každú chvíľku sedim s prvorodenym a vysvetlujem a vysvetlujem ,ale nic nepomáha... A raz za mnou dobehl druhorodeny s takým placom a ked som videla ten krvavý kusanec od brata tak som uz v zufalǒ stavu zobrala varechu a dostal po ustach ,ale nie tak že by tam mal otisk.. A pomohlo to uz nekuše druhorodeneho..
A ďalej my ani nemožme na ihrisko lebo prvorodeny sa vždy smial ked to robil bratovi a on si mysli že je to normálne kúsat a šticovat... Áno Dojdeme na ihrisko ale ked spravi niekomu zle bezdôvodne najskôr vysvetlím že sa to nesmie a ked to zopakuje tak sadneme do autá a ide sa domov.. A basta

dusika11
21. jún 2012

caute mam jedena a pol rocne dvojicky surodenecka rivalita ako z obrazkovej knizky/.. 😀 samozrejme ze sa biju o hracky vysvetlovanie nepomoze moj zasah znamena za mojim chrbtom este horsiu bitku..kusance uz boli..drganie tiez..a aj normalne krute boje kde jeden klaci na druhom...
akykolvek zasah to len zhorsuje...vonku sa spravaju uplne bezproblemov..ak im niekro neda hracku.tak sa pozru na seba..v ociach im je vidiet ze si o tom dietatku myslia svoje..uz k nemu neidu..najprv dojdu k dietatku a pozru sa na neho..ako keby sa pyatali ci smu sa hrat...takze caste ich potycky doma im asi pomohli lepsie vychadzat s inymi detmi...su viac empaticki..doma..zasahujem minimalne..netolerujem bitky..to idu do cestovnych postielok..a hracky idu na vylet 😝 lebo sa zlakli... 😎 ja ich pozbieram aby nevideli a dam do skryse,,,potom sa ta hracka o ktoru sa bili vrati na druhy den..ale len k detom co sa dokazu peken hrat...zatial zabera..s agresormi vonku sme sa stretli..ale aj to je pre deti dobre lebo si to vyskusaju pod mojim dozorom...a naucia sa to zvladat lebo v skolke toho asi tiez bude dost..moje deti sa hrubym agresivnym detom vyhybaju..idu sa hrat niekde inde..na piesku si beru ine hracky ale som si vsimla ze hladaju komu to asi patri..a ocami sa snazia ziskat suhlas..a ked sa im dietatko nepaci tak idu prec..ich vzajomne potycky im asi pomohli byt vonku empaticki..ved sa aj hovori tazko na cvicisku lahko na bojisku 😎 snad to takto vydrzi..ja ich inac vediem k tomu aby si svoje veci riesili sami..ale bez agresie a fyzickych utokov...preto ich ani nebijem lebo ak raz by som im ukazala ze bitka je riesenim tak..toprijmu ako fakt a budu sa bit tiez

zuzka1008
21. jún 2012

nasa lenka je skor ticha, ked sme začinali chodiť na ihrisko tak sa stala ešte ustrachanejšia, lebo niektore deti čo robia...
nasypali jej piesok na hlavičku a mnohe ine.. a tie mamy nič 😠 . ona mala 13mes, ako keby si pamatala tak sa deti trocha boji
teraz sa snažim zapojiť ju do kolektivu, a deliť sa o hračky, ked požičas ty, tak aj on tebe požiča 😉

shawn7
10. júl 2012

Ahojte vsetky. Citam Vase prispevky a v kutiku duse Vas obdivujem. Mam jednorocnu dcerku, takze daj a pozicaj nas este len caka, no agresivitu sme uz skusili. Zatial to nebolo nikdy nic vazne, no mne sa nepaci, ked do jednorocneho dievcatka soti asi 2.5 rocny chalan. Napr. dnes sme si pozicali odrazadlo, malej sa velmi pacilo a ten chalan prisiel, skocil nan a odstrkaval ju ....no potom uz len mala pozerala ako prasi prec. A "rozbehla" sa za nim. Potom si vsimla jeho bicykel pohodeny na chodniku a isla ho skumat. Ten chalan dofrcal a opat ju odstrkaval.............nebojim sa ze ked bude vacsia, ze sa postara o seba sama, skor sa bojim ze jedneho krasneho dna vytecu nervy mne. Akoze keby mojmu dietatu ine decko uvalilo kyblom a jeho matka by ani len nepipla, tak asi by som sa nezdrzala.

nibiru
10. júl 2012

tak ja som neštastna s toho že mam doma maleho lakomca ale ako na koho pokial sme doma a dojde navsteva je to katastrofa predtym taka nebola teraz je vsetko jej aj ked jej vysvetlujem že nech pozicia že aj jej požicaju ked dojdeme na navstevu vonku sa vzdy opytame či si može požiciat napriek tomu že chodime vždy s formickami ju zaujmu aj ine lara ked vidi starsie deti je taky pozorovatel ale hned sa zapaja na mensie si dovolí aj jej chcu niečo vziat čo zatrhavam ona sa celkovo nerada hra s menšimi detmi ale s rovnako starymi alebo staršimi tiež ako jej sadne dieta aj požiciava hračky,niekedy ani nevie že ich ma dojde dieta a ona sa s nim hra ako s naj kamoškou a požicia vsetko než dojde ine a nič neda nepozicia ak jej vezmu vezme si spat ale pri niektorych stoji ako stlp a rozplače sa ak jej vezmu hračku naštastie niektore deti viem odhadnut tak aj včas reagovat napriklad dnes sa hrala s 1r. dievčatkom bez problemov požicala hračky a došlo ine a ohen na streche ani lopatku jej nechcela poziciat...kamoška ma zavedene kto si hračku prvy vzal ten sa s nou aktulane hra tak sa mu z ruky neberie celkomsa mi to paci i ked u nas sa to bez revu neobišlo.

mummy01
10. júl 2012

No ja mam tie tiche deti ktorym vecsinou ine deti hracky vzdy zoberu... 😒 vecsinou ak vidim ze dietko co berie hracku mojim detom to mysli v dobrom a chce sa hrat...tak to neriesim a vravim nasim ze ked chcu hracku spet tak nech si ju idu vypytat alebo nech sa zapoja do hry s tym dietatom-co sa apropo stane malokedy kedze su superhanblivy.Ale stalo sa mi ze ked bola dcera malinka tak taky drzy ucháň 5 rocny jej vytrhol lopatku s kyblikom z ruk a este jej tou lopatkou treskol po hlavicke tak to som zakrocila a poslala ho kade lahsie.

wewe22
10. júl 2012

no moja je vzdy ta utlacana je velmi bojazliva a opatrna
ked sa s hrackou hra a niekto jej ju berie zacne pistat a vtedy spravim poriadky, lebo deti ktore ju poznaju vedia ze je bojazliva a su schopne ju ubit
ked ale vidim ze sa s hracku nehrala a aj tak ju nechce pozicat vysvetlujem jej ze co nepotrebuje moze pozicat a potom si hracku znova vezme spat ked sa kamaratka pohra jej ju vrati, malo kedy je to bez placu ale aj o tomto je vychova
samozrejme neni to ruzove preto ze je zvyknuta ze jej hracky si pozicava kazdy, ale jej nikto nic nepozica, ale preto ze su vsetci naokolo sebci nebudem robit to iste a dalsia vec je ze ma mladsiu sestru a s tou sa bude muset tiez podelit a zatial to funguje dokonca jej pozicia svojho naj naj naj macika 😉

xenicka13
11. júl 2012

hracky 😀 ja uz by som mohla ist pre policajny metal 😀 , alebo promovat za sudkynu 😀

anjelicek26
11. júl 2012

Co sa tyka bojov o hracky, tak zasahujem... nenechavam to rozhodne riesit deti same, tym myslim maleho, Saska si uz riesi veci sama... ma len dva roky, pusa mu este tak nebezi a ja NECHCEM, aby sa bil, natahoval o veci, hlavne ak su jeho!

Poziciavat nemusi. Je to jeho vec, to, ze to chce ine dieta je vylucne jeho problem. Ak mu niekto nieco vezme, ci chce zobrat a maly nechce, zasiahnem.. Poziciavat si cudzie veci nepoziciavame, teda nie, ze by to tomu dietatu zobral. Na piesku sa s vecami hraju spolu, to je pravda, ale ked dieta prijde, ze si vezme svoju vec, tak okamzite musi vratit. Len chcem, aby vedel, ze co je jeho je jeho a nemusi to dat inemu len kvoli tomu, ze to dieta chce.

Lakomec je silne slovo, vediet co je moje a vediet si to obhajit je velmi dolezite. Naucit sa hrat s hrackami spolu - na to ma cas v skolke.

Maly je ticha voda, zo sestrou sa netlcu, vychadzaju, hraju sa spolu, krik nie je takmer nikdy, urcite nie pre veci. Funguju normalne, vedia co je koho a dost sa toho drzia...

@shawn7 - pozri ani 2,5 rocne dieta nie je rozumovo tak daleko, aby pochopilo, co znamena rocne dieta a ako sa k nemu musi spravat. Navyse - prvu chybu si spravila ty - dovolila si malej sahat na jeho odrazadlo ;) To, ze si ho brani j v tomto veku prirodzene - a aj spravne. A ver mi urcite da tvojmu dietatu ine dieta kyblom po hlave - a rovnako tvoja mala nasype inemu dietatu piesok za krk, je to NORMALNE spravanie, proste taketo sarvatky boli a budu a netreba z toho robit dramu.

vanessm
11. júl 2012

Ja som moju malú nikdy nenútila aby požičala svoju hračku. Nieuznávam, keď niketorí rodičia učia svoje deti požiačať vlastnú hračku na povel, aj keď sa práve s tou hračkou hrajú a príde druhé dieťa, tak mu rozkážu "požičaj, nebuď lakomý" - tak učia svoje deti jedine to, že na ich pocitoch vôbec nezáleží ( či sa zrovna chcú hrať oni s tou hračkou), ale musia vyhovieť druhým. Moja bola chronický nepožičiavač do 3 rokov, akonáhle nastúpila do škôlky, kde sú vštky hračky všetkých, tak sa úplne otočila a nemá problém s požičaním, ale to je aj vekom a chápaním. Keď bola menšia do tých 2,5 roka a chcel niekto si požičať jej odrážadlo, s ktorým sa vôbec nehrala, tak som sa jej snažila vysvetliť, že toho chlapčeka poteší, kým sa my pošmýkame, niekedy zabralo 🙂
Ale ani ona nevyžadovala od druhých,aby jej požičali.

patkaza
29. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

ja moje dieťa tiež nenútim aby požičiavalo svoju hračku .. ale niekedy aby sa hrali spolu s ostatnými deťmi a s jedno hračkou ... a maličký si nenecha zobrať hračku od druhých ale zase mala som s ním problém aby on nebral hračky ale už sa to lepší a dôležité je aj kúpiť správne hračky .. to je potom základ celého tohoto problému ako ho riešiť http://akoapreco.com/ako-nakupovat-hracky-pre-deti/