Hádzanie kamienkov na šmýkľavku

egyptanka
7. júl 2014

Ahojte maminy, možno pre niekoho zvláštna téma, ale potrebujem poznať názor ostatných. Moja mladšia dcérka rada hádže kamienky na šmykľavku. Ja osobne na tom nevidím nič zlé (aj staršia to rada robila). Beriem to tak, že deti sú fascinované v určitom veku tým zvukom. Ale dnes na ihrisku na mňa jedna mamička zazerala, keď som to dcérke dovolila (pokaždé som samozrejme kamienky dala zo šmykľavky dole), lebo ona prikazovala svojím deťom, že sa to nesmie robiť. Tak som trocha zmätená, že čo je na tejto činnosti také zlé. Ďakujem a pekný deň.

marthuska
10. júl 2014

Mat problemy tohto typu a zavaznosti...

azbestica
10. júl 2014

@egyptanka nasa mala sa v tom dako nevyziva hodi sem tam ale len jeden kamienok a nie viacero naraz. . Samozrejme jej to nedovolim ked za nou stoja ine deti aby sa smykali. ale myslim ze by som jej dovolila hadzat aj celu hrst kamienkov nevidim na tom nic zle ked nezdrzuje ostatne deti a ked to za sebou popratame. a ze sa tym nici smykalka tak si myslim ze to nie je pre smykalku nic fatalne. Ved to tie deti nerobia non stop.
Tiez nepokladam hadzanie kamienkov na smykalku za nejaku tvorivu cinnost, ale ani ziaden vandalizmus 😀 na ihriskach sa deju aj horsie veci ako toto.

brady1
10. júl 2014

@egyptanka a ako sa tam smykali ostatne deti,ked tam hadzala kamienky. asi nijak lebo sa bali. ☹

siska53
11. júl 2014

@brady1 a preco by sa bali? Ved ked vidim,ze sa deti chcu ist smyknut,tak kamienky dame prec. My to robime,tak a nielen my. Ja som sa so ziadnou negativnou reakciou nestretla,ani zo strany rodicov,ani zo strany deti,ze by sa bali... Skor ja som upozornovala skolakov,aby sa neohadzovali kamienkami a nelozili na drevene strechy domceka a auticka. Lebo uz im ini velkaci aj tak znicili lavicku a popisali cely domcek.
a ked mam porovnat smyklavku,ktora je v kamienkoch s tou,ktora je v piesku,tak ta v kamienkpch je v lepsom stave. Zaujimave..skor by som to ocakavala naopak,kedze je viac vyuzivana - spusta sa z nej z plosiny kde je dalekohlad,kormidlo a teda je to pre deti atraktivnejsie - a podla vas kamienky smyklavku nicia...ale je to naopak.

preshibana
12. júl 2014

Ako chcete ucit svoje deti respektovat a chranit spolocny majetok, ked im dovolite , z vasho pohladu taku skvelu nevinnu , malickost ako hadzanie kamienkov. Smykalka je na smykanie sa deti, kamienky si mozu hadzat napriklad do vedierka, je to podobny prima zvuk....inak, pride mi to divne, ak hadzanie kamienkov oznaci niekto ako TVORIVU hru....pri tvorivej hre je vysledok iny...tu tie vase deti vytvoria iba tak neporiadok...bingo.... Ja to malej zakazujem, ak nejake dieta pred svojou megaosvetenou liberalnou matkou ohadze smyklavkou, milo, slusne mu poviem, ze to by nemalo robit, lebo ine sa chcu smykat. A pritom vobec nie som nejaka drbnuta mater, len svoje dieta odmala ucim respektu k spolocnemu majetku...

siska53
12. júl 2014

@preshibana ja to za tvorivu hru sice nepovazujem,ale deti robia x veci,ktore nam mozno pripadaju divne. Pozerala som video Chtel bych byt vic,nez peitel tvuj a tam ten,chalan,sa hra s palicou tak,ze vrta do hliny diery,bucha tam po tom povrchu,ci kresli kriedou ciaru po mure..no deti take veci robia. Ide o to,ze to treba udrzat v hraniciach. Kladenie kamienkov nepovazujem za nicenie,kedze a to som vlastne,uz pisala vyssie. Ly detom,nezavadziame,ked sa ide niekto smyknut,odpraceme,takisto to spravia mojim detom,ze kamienky tie ine deti odpracu. A deti,ktore by nechtiac naozaj mohli majetok nicit,boli aj z mojej strany upozornene..lenze...vecer by tam museli stat policajti,lebo tam,chodia pubisi,svedcia o tom napisy v domceku a zlomena drevena lavicka v auticku. Okrem tych pre vas problematickych kamienkov (nie pre mna ani,mamy v mojom okoli) mojim detom majetok nedovolim nicit. Nikdy som to nerobila ani ja (a to strasne rada kopem,do kamienkov na,chodniku pri chodzi,ale davam pozor,kam ten,kamen ide,nie som,predsa blba. Jedine si tak,mozem znicit topanky,preto to drzim v norme a robim len,v teniskach).

preshibana
12. júl 2014

@siska53 Aj ja upozornujem pubertiakov, vlastne kohokolvek, kto nieco nici.... tak asi ti pubosi mali rovnako benevolentnych rodicov...ano, pridu komenty typu "kazdy v puberte rebeluje", ale rodicia su ti, ktori nastavuju mantinely pocas primarnej socializacie.... aj ja som bola v puberte a v zivote by som si taketo nieco (lamanie/ nicenie majetku inych/ spolocneho) nedovolila.... tolko moj pohlad.

sharmana
12. júl 2014

Ja chápem, že deti ten zvuk fascinuje a viem aj, že si neuvedomujú žiadne nebezpečenstvo, ale rodičia by mali vedieť, že šmyklavka je na šmýkanie a nie ohadzovanie kamienkami.
Verím, že mamičky dávajú pozor, aby sa neublížilo iným deťom, že to po svojich deťoch dajme tomu aj upracú, ale mali by ich viesť k tomu, že sa to nerobí. Lebo vy to síce upracete, ale tie deti nie a tak sa to aj naučia. Ohodia hocičo hocikam a nechajú tak. Ved niekto to po nich uprace.
S kamienkami sa dá hrať aj inak. Presypávať si ich z rúčky do rúčky, alebo naberať do kýblika. Nemusia sa hádzať na šmyklavku. Lebo malé deti potom nevidia nič zlé v tom, že to budú robiť stále, a prípadne tam nahádzu aj iný bordel. Aký účel má takáto hra? Čo prinesie dieťaťu? Myslím že nič.

Okrem iného, ja som väčšinou mala z mamičiek, ktoré toto dovolili na ihrisku iný dojem, vôbec neriešili, že hore čaká dalšie dieťa a nechali ten bordel tam, respektíve si ani nevšímali, že to tam to ich dieťa sype. A to sa mi nestalo jeden krát.

Nie je to žiadna veľká kritika, je to môj názor. Rodič by mal vedieť rozoznať, čo je hra a čo je robenie bordelu, aj keď ho dajme tomu po dieťati upracú. Zmysel? Žiadny. 😉 Respektíve, aj doma praktizujete, že necháte dieťa vysypať na dlážku ryžu, lebo ho to fascinuje, nepoškodí to povrch a potom to po nich zametáte? 😅

siska53
12. júl 2014

Mile mamicky,tak potom podme zakazat hadzanie kamienkov vseobecne.aj do vody.. Preco? Nenici sa tym sice nic,ale ublizit moze. Spomenula som si na prihodu z detstva. Aj my sme radi hadzali kamienky do vody,ucili nas,ze len tam,kde nie su ludia. No a stalo sa toto: boli sme pri Dunaji,okupat sa,opalovat sa..nasi sa opalovali,ja som sa trochu namacala,predsa,pred plavanil vo vo velkej rieke som mala,respekt...bolo tam viac ludi aj vo vode.sestra si hadzala kamene,samozrejmz mimo ludi,ved vedela,ze tym smerom,kde su,hadzat nesmie. No raz sa nestrafila..teda strafila sa presne..na moju hlavu..a ten,kamen,bol teda mozno aj polkilovy..nastastie sa nic nestalo...
preto,ked tak brojite voci kamienkom na smyklavke,ze mozu aj ublizit,aj ked je tam,dozor,no nie vzdy sa to da ustriehnut,to iste teda spravit s kamienkami do vody..odkial viete,ze vzdy to ustriehnete??

P.S. Aj pri kladeni,hadzani kamienkov sa dieta tiez moze naucit pravidlam a resektu-ak sa ide niekto smyknut,kamienky idu prec. Kamienky nesmieme hadzat silou,skor ich tam kladieme,inak ideme prec. Mojho starsieho syna inak uz "hadzanie "kamienkov uz az tak nebavi..radsej mi ich podava cez taku dierku,co je na,drevenej preliezke a dava si ich do vedierka. Nebyt mladsej sestry,uz by mu to asi ani,nenapadlo.. Teraz si skor zo slyklavky spusta auticka,alebo loptu..
aj len take kopanie do lopty moze niekomu ublizit..preto s avymyslel futbal,aby boli pravidla a ani s loptpu sa nujto nesmie hrat hockde..napriek tomu,ze sme sa kazdy s loptou hravali a zo zaciatku,ked sme boli mali,tak,naoeaj takmer hockde,vekom kazdy normalny skolak vedel,ze uz ma silu a s loptou sa ma ist hrat tam,kde neohrozi inych a ani ich majetok. Ved aj doma sa mozu deti s loptou hrat za urcitych pravidiel a hranic. A tie im urcujeme my a hladime na ich nedodrzanie. Ak to nezvladneme,vtedy je problem.

seginiatko
17. júl 2014

@smario5 musim napisat - aj moja chodi v bielych teplakoch, bielej sukni aj v bielom tricku na ihrisko 🙂 ale to neznamena ze to nesmie zaspinit 🙂 takze netreba sudit podla farby oblecenia 🙂
a vyjadrim sa aj k teme - aj moja to robieva , ale ona hadze kamienky len zdola na koniec a ide sa potom smyknut 🙂

smario5
17. júl 2014

@seginiatko som tam zabudla napísať, ze to dievčatko, potom mamička zjazdila ako "malé decko" 😀 , že nech sa pozrie aké má špinavé legínky...... 🙂

seginiatko
18. júl 2014

@smario5 esteze tak 😀 ale ja tomu nechapem preco jej teda dava veci kt nemoze zaspinit. ako aj moja ma zopar sukni ci nohavic v kt s nou na ihrisko urcite nepojdem ale tak ci tak ked to zaspini tak ma to nejako brutalne netrapi - pokial to nie je od ceresni 😀

siska53
18. júl 2014

@seginiatko ja som to pochopila tak,ze stoji dole pri smyklavke a tak tam "hadzu " kamienky. Inak to moje deti nerobia,ze kanienky hore a spustit dole.to by som nedovolila.

tristanianz
18. júl 2014

odporucila by som vsetkm mamickam, ktorym vadia kamienky, sa ist stazovat na mestky urad a ziadat, aby boli kamienky z ihrisiek odstranene, nakolko to deticky rozptyluje a miesto smykania sa, sa hraju s kamienkami. ..

tristanianz
18. júl 2014

moja to robi tiez a pokial tym nikomu neublizi, tak jej to dovolim robit dovtedy, kym ju to neprestane bavit.. Ak by ich vsak vyhodila do vzduchu, ci by chcela hodit do niekoho, to nemoze a taktiez ked sa ide niekto smykat, dame kamienky dole..

zitaje
6. aug 2014

@tristanianz dobry postreh s mestskym uradom 😀
Mna pobavili argumenty typu "smyklavka je na smykanie" 😅 a napr. vedierko je na naberanie piesku, tak bubnovat sa na nom nesmie? Ihrisko je na hranie, preco by sa tam nemohli deti hrat ako chcu, ked tym nikomu neublizuju?

digysa
12. aug 2014

Ja som sa tu dobre pobavilaaa 😎

Inak to o akych "balvanoch" pisete, co nicia smyklavky? A preco vlastne mate kamene pod smyklavkami??? nema tam byt nieco makksie? Trava, piesok, umela hmota?

zitaje
12. aug 2014

@digysa teraz je vela takych ihrisk, ktore su vysypane drobnymi kamienkami-okruhliakmi

bambina78
12. aug 2014

nechapem preco by mali deti hadzat kamienky po smyklavke????? ..treba ich viest ktomu, ze veci sa maju chranut a nie to co nemam doma sa uz moze aj otlkat kamenmi. Vsade robia nove ihriska (konecne!!!) a aj kvoli takym materiam co vsetko dovolia je to o chvilu znicene, doskriabane.. tiez by som urcite upozornila matku, ved ta ma poznat hranice.. Kamienky mozu deti hadzat do mlak a jam..naco po smyklavke?? doma im tiez nedas kamen, aby triafali do vane ci?Ved to by bol tiez super zvuk! ale poskrabane doma nechceme vsak ano.. inak riadna tema 😀 😀 😀

siska53
12. aug 2014

@digysa no zial,podavali vselikde kamienky....
Na jzdnom u nas tiez dali na jednu cast prave kamienky..
Akurat tam,kde je smyklavka.🙂) ale ta je plastova a vyzera hrozne uz davno..tie kamienky tam dali len teraz a ona bola znicena uz i pred dvomi rokmi..len z coho,ked tam predtym ziadne kamienky neboli???az tuto jar..
Ona vyzera cela zle,farba opadana,daka ta hrdza..na smyjacej casti same skrabance aj z bokov a zo spodu...ale za to moze daco ine, nie kamienky..

siska53
12. aug 2014

@bambina78 ihriska su znicenz kvoli pubertiakom...popisane a dolamane drevene preliezky..a to je teda tiez napad dat drevene nekvalitne preliezky..staci horsie pocasie a netreba na to ani pubertu..
U nas mame aj smyklavku z toho materialu takeho plechoveho ci co to je,su tam kamienky,deti icj tam kladu (hadzanie je prehnany vyraz v ich pripade,aspon u nas to tak je,myslim moje i cudzie deti z ihriska) a ta smyklavka vyzera v pohode,je neposkodena..na rozdiel od plastovej,o ktorej som pisala vyssie.

dana_l
12. aug 2014

tie kamienky u nas su vo velkosti od max 1cm mensie. neviem ako taky "kamienok" by mohol ublizit smykalke. alebo u vas mate balvany na ihriskach. lebo takych kamen 30 cm v priemere - to si teda viem predstavit ze znici smykalku alebo urobi preliacinu do plechu.

zuzulienaba
13. aug 2014

boze, boze ... to je koniec sveta citat nejake nazory 😀 😀 chudatka deti

denae
13. aug 2014

Mamičky, kľudne povoľujte svojim deťom hádzať kamienky na šmykľavky, veď podľa vás nerobia nič zlé, je to predsa zvukovo fascinujúce a je to navyše ešte aj tvorivá činnosť, ako sa vyjadrila jedna z vás. Vedome povoľujete svojim deťom mechanicky poškodzovať to, čo nie je vaše, čo ste neplatili z vlastného vrecka, čiže cudzí majetok, ktorý má ale slúžiť všetkým, teda aj vašim deťom, rovnako. Prečo nenaberiete svojim deťom kamienky do kýblika a nedáte im ich hádzať doma, trebárs do novej vane, keď je pre ne ten zvuk taký fascinujúci? Nie, to neurobíte, pretože vaňa je vaša a tým by sa predsa poškodila!!!
Stále sa sťažujete , že ihriská máte v dezolátnom stave, že šmykľavky sú popraskané a vaše deti si na nich trhajú tepláčiky a sústavne žiadate miestne úrady o opravy. Vám nedošlo, že aj vaše deti takýmto spôsobom prispeli k poškodeniam? Pardon, nie deti, ale VY! Pretože dieťa nevie, že poškodzuje, ale VY áno!!! A že to môžu byť zárodky budúceho vandalizmu, to vám takisto nedošlo? Tak im to len dovoľujte aj naďalej a ešte ich v tom aj podporujte.

denae
13. aug 2014

@frozenelza no a možno práve tým pubertiakom mamičky tiež najskôr dovolili hádzať kamienky na šmykľavku 🙂

deny3
13. aug 2014

milujem tie neskutočné problémy na koníku 😀
aj môj syn v určitom veku sa hrával s kamienkami na ihrisku, aj ich dával na šmýkačku a čo? ked sa išiel niekto šmyknuť,spratali sme to, aj iné mamičky to robia, a ak som si to nevšimla, lebo som sa zakecala s inou mamičkou ( a to sa stane každej ), nie je problém slušne povedať, neodpracete tie kamienky dole, chceme sa šmýkať.
ale slová o tom, že kamienkami ničím cudzí majetok, ktorý som nezaplatila ( nie celkom je to tak, platím predsa dane ), dokonca, že takto vychovávam vandala, no pardon, ale to je silné kafé, z nevinnej detskej hry urobiť kauzu na 8 strán 😠 😲

sherynkamalinka
13. aug 2014

hehe super tema...ja neviem, ako decko som to robila tiez, tiez som liezla po smyklavke od dola hore /na to sa niektor matky pozeraju akoby vase dieta bolo prinajmensom nenormalne), hadzala som kamene, hojdala som sa opacne, na preliezkach som bezne liezla dole hlavou...nikto sa nikdy nad tym nepohorsoval a zo mna vyrastla myslim si celkom normalna a inteligentna zena 😀 . Moje deti tiez hadzu kamienky /pokial tam nie je ine dieta ktore sa chce smyknut). Nahadzu si dole kamene a potom sa na ne smyknu...ked ideme domov, vyzeraju sice ako cunici ale no a co. mame pracku. To ze sa nici smyklavka...ja si myslim ze veci, ktore su urcene pre deti maju aj nieco vydrzat. Nemozu cakat ze sa na tej smyklavke bude kazde jedno decko smykat dobre ze ne na vankusiku pod ritou aby ju neposkodilo. Doteraz u nas niekde funguju tie stare komunisticke zelezne smyklavky a cuduj sa svete, sice uz nemaju bohvieaku farbu, aj hrdza je kade tade, deti sa na nej nadalej smykaju....Pokial decko nehadze kamene do druhych, nestrka ostatne deti na smyklavke, nebrani ostatnym detom smykat sa tak si myslim ze tu nei je co riesit...deti sa maju hrat !

siska53
13. aug 2014

A smyklavky sa mozu podla mna doskrabat aj od tych cvokov ci ako sa volaju tie kovove gombiky,co byvaju na nohaviciach casto aj zo zadnej strany...

bambina78
14. aug 2014

siska 53 😉 tema je o hadzani kamienkov detmi na smyklavku. Neriesi sa a ni nicenie pubertakmi, ani nicenie drevenych preliezok poveternostnymi vplyvmi, uplne zbytocne rozvijat tuto nenarocnu temu 😀 Moj nazor je o nehadzani kamienkov, ani kamenov detmi kdekolvek.. nieto este na smyklavku na nejakom ihrisku. NACO?? za 1. sa nici, za 2. sa moze nieco prihodit, ako to tu uz bolo rozvadzane.. ale ked niekto dovoli detom uplne vsetko aby sa nahodou nenudili a aby sa "spravne" rozvijali.. tak potom je to na kazdej mame.

eri150
14. aug 2014

@egyptanka Ahoj, ja som to dcere dovolila, ale ked niekto bol pod smyklavkou alebo sa chcel smyknut, musela prestat samozrejme 🙂