Každé dieťa sa vie naučiť spať - reálne skúsenosti

maji182
26. jan 2018

Ahojte maminy, chcem sa spýtať či je tu niektorá z vás, ktorá ide podľa tejto knihy.... Ja som sa k nej dostala po Tom čo moje dieťa odmieta zaspávať samo a budí sa v noci x- krát.. Režim máme nastavený od narodenia že každé tri hodiny papať a spat ..potom fáza bdenia a zas ... Kúpanie o 19:30,cecok a spankovce ... Bolo to tak že som ho dala do postieľky a spal ...teraz robí okolo toho caviky a niekedy mu to trvá aj tak, že spať ide o 9 pol 10 pritom vidím, že je unavený ale plače pri Tom, akoby ho z kože drali. Potom spí pekné do pol 2 tu sa zobudí naje sa na ceciku a spí ďalej ...ale po novom je schopný sa zobudiť aj každú hodinu a to niekedy ani hladný nie je ... V Tom som spravila chybu ..ale otázka znie ako sa vrátiť ku starému režimu? Prespával mi aj noci alebo sa zobudil raz o 3 a spal do pol 8 ..má niektorá skúsenosti? Ďakujem 😘

katharines
26. jan 2018

Ahoj, dietatko sa castejsie budi (aj kazdu hodinu), ak mu idu zubky, alebo aj cokolvek ine. Maj ho pri sebe, v posteli, tak si i ty viacej oddychnes. Uz len vydrzat 😉

lavieenrose
26. jan 2018

bohuzial niekedy dietatko nespi z roznych dovodov ako zuby velke kroky vo vyvoji ktore musi hlavicka spracovat..musi spracovat aj zazitky pocas dna...niektorym matkam prespia deti celu noc...a struhaju macherky ze to je ich zasluha....neboj sa raz sa vyspis nerusene aj celu noc...len nehladaj chybu v dietati ani v sebe..proste to tak je ;) neviem co je v tej knihe..ale asi metoda kontrolovane placu ? mne sa dieta zachadzalo..cize omodrala behom sekundy takze ziadne vyplakavania u nas nefungovali..a to ze sa mu neda zaspat svedci o tom ze je preunaveny...musis najst spravny cas ulozenia dietata do postielky .ani prilis skoro ani neskoro..lebo potom to tak vyzera..ze nezaspi

ivanamyl
26. jan 2018

s vekom dietatka to tak ide. cim starsie, tym viac vymysla 🙂 🙂

krepes
26. jan 2018

Ja sa riadim tou knizkou no nenapisala by som svoju skusenost ale skusenost mojej kamaratky ktora tiez sa riadila tou knizkou, vsetko v pohode, mala nemala problem zaspat sama v postielke a ani cez den nechcela spavat, v noci sa budila. Vyšiel jej zubok a ukludnilo sa to. Ja osobne si myslím ze vo vacsine pripadov za to mozu zuby.moj syn tiez ked mu idi zubky tak sa budi v jednom kuse, niekedy aj s placom proste zmena oproti tomu co byva. Aj teraz nedavno uz som nervacila lebo zase kazdu hodinu plackal a takyto nekludny bol skoro tyzden, potom zrazu jedna noc uplne klud az rano na papanie sa zobudil a rano ako sa chechtal kukam zubok prerezaný 🙂 nevracaj sa k staremu rezimu,ta kniha je skvela riad sa tym dalej. A v ziadnom pripade by som ho nebrala do postiele k sebe a nenechala spat na cecku. To len zlobu urobí do buducna. Moj nazor.

lenpi
26. jan 2018

Citala som toho o spani vela a vyplynulo mi z toho, ze u deti nad cca 4 mesiace je caste budenie najcastejsie dane tym, ze dieta nevie zaspat samo - ked pride lahsia faza spanku, dieta si uvedomi, ze chyba mama/mlieko/hojdanie..., samo zaspat nevie, takze sa rozplace, aby mu niekto pomohol a uz to ide. O tom su vsetky vyplakavacie metody - nie ze by ten plac ako taky pomohol, ale ze dieta sa nauci zaspat samo. Osobne nie som ich zastancom, ucila som zaspavat samych postupne - najskor som ho nenechala zaspat pri kojeni, ale na rukach, potom v postielke, ale bola som pri nom a hladkala ho, potom som len bola pri nom...a vzdy som pri jednej faze vydrzala, kym nebol v pohode a nezvladal to bez problemov. Takze placu bolo minimum a bola som stale pri nom, nebola som stotoznena s tym, ze ho necham plakat sameho.

bosoriak
26. jan 2018

Ja som tu metodu vyskusala na prvej dcere, ked mala asi 10 mesiacov. Prvy vecer, odisla som na jednu minutu, na dve, na tri... knihu som hodila do kosa a odvtedy som uspavala vsetky moje deti pri citani knihy v postielke, kde som ich drzala za ruku. 😀 Aj hodinu.

Deti sa v noci budia z roznych dovodov. To, co v tej knihe uvadzaju ako fakty, (napr. ze dieta sa zobudi a ked nie je vsetko tak ako bolo pri zaspavani, tak nedokaze opat same zaspat), su v skutocnosti nicim neoverene nazory autora. Ja si zas myslim, ze ked dieta necha clovek plakat akokolvek dlho, tak mu pochopitelne dojde, ze to nema zmysel. Otazkou je, ci je to skutocne to, co ako rodic chcem dokazat - rev si kolko chces, nic tym neziskas. Je mi jedno, ze sa bojis, ze ta nieco boli alebo ze len chces byt so mnou. OK, tuto metodu pouzivam tiez, ale na deti, ktore su starsie, nez 4 roky a rozhodne nie pri zaspavani 😀

Neexistuje pravidlo, princip, riesenie na neprespate noci. Zlepsi sa to, vekom. Urcite ti tu kopec mamin napise, ze u nich to fungovalo. Moj nazor na tu metodu je jasny. Ini rodicia to robia inak a mna do toho nic nie je. Ani im to nezazlievam, je to kazdeho osobna vec. A tak to bude vzdy - urobis si podla seba vo vsetkom. Daj na svoju intuiciu, nie na nazory ostatnych (plati univerzalne vo vsetkom co sa deti tyka).

Vela zdaru.

bosoriak
26. jan 2018

@maji182 A este cosi, ten spanok a jeho fazy a kvalita sa bude menit tak do 2 rokov. Nemozes ocakavat od trojmesacneho dietata, ze bude pravidelne ako hodinky. To nemozno ocakavat ani len od trojrocneho. 🙂 Na to prides casom, ja som tiez hystercila pri prvej dcere ked sa zacala budievat v noci... v 3, v 7 mesiacoch, v roku, v roku a pol... vzdy pred chorobou, so zubami, alebo z neznamych dovodov. Pri tretej dcere uz som vedela, ze mi nepomoze robit stres ani pocitat kolkokrat sa zobudila. A je to vsetko ovela menej stresujuce. Odporucam.

karkulka1
26. jan 2018

Ináč mimochodom to odlúčenie dieťaťa od matky / rodiča môže viesť u niektorých detí k separačnej úzkosti 😠 a neskôr v (pred)školskom veku môže mať dieťa rôzne problémy. Napr. ak u dieťaťa je predispozícia na autizmus (o ktorej sa väčšinou nevie), tak tá separačná úzkosť môže ten autizmus spustiť a nemusí to byť hneď.😖
A absolútne súhlasím s príspevkami od bosoriaka.👍👍👍

lavieenrose
26. jan 2018

@karkulka1 ja som citala ze separacna uzkost je bezny medznik vo vyvoji...moje dieta ju nikdy nemalo..mozno tym ze prve tri mesiace cely den v satke,nikdy nevyplakane vzdy jej tuzby po blizkosti splnene, teraz to vobec nie je mamin cicik..

karkulka1
26. jan 2018

@lavieenrose áno, je bežný, ale nie všetky deti na ňu reagujú rovnako. A súhlasím s Tebou, dieťa potrebuje cítiť blízkosť rodiča, mať ten pocit bezpečia a potom práveže bude neskôr aj dostatočne samostatné.❤
Ešte mi k tomuto napadlo, mám kamarátky, ktoré majú adoptované detičky. Keď boli malé, deti im spali v tých začiatkoch 2x za deň (niekedy aj po 2 hodiny) a spali poriadne aj v noci. A ono to bolo vysvetľované tým, že deti boli v dojčenskom ústave (čiže nie u profesionálnej rodiny) nemali veľa podnetov a dotykov a aj keď plakali, nikto za nimi neprišiel, tak sa "naučili" spať a "nevyrušovať". Ešte že tie ústavy zrušili a rodičia majú možnosť si "zobrať" nechcené dieťatko dosť skoro po narodení.

alami
26. jan 2018

Je tu uz bohatá diskusia na túto tému. Daj si názov tejto témy hľadať na fóre, nájde ti aj tú starú diskusiu.

maji182
autor
27. jan 2018

Áno už som to našla ..mohlo ma to aj skôr napadnúť..
Malého nenachavam vyplakať 😊 len som si všimla kedy vymýšľa a kedy nie ... Spával v postieľke sám od narodenia ...to nehodlam ani meniť už je aj vo svojej izbičke lebo som mala pocit že keď sa prevalujem v postel, tak ho rusime. V knihe som našla ale dôvod toho prečo sa mi to pokazilo a to, že som ho nechávala zaspať na prsku ..včera som ho skúsila dať do postieľky v bdelostosti a nebol problém 😊 len ma prekvapilo že bol celkom pravidelný spáč a takto v noci sa začal budiť ... Som prvorodička, tak ešte všetko neviem ..idem podľa toho ako to cítim a sem tam si pomôžem napr. Aj literatúrou ... Nie vo všetkom súhlasím s danou knihou .. ale s veľa veci áno... veď som sa tak riadila aj sama pred precitanim knižky. ..😍 len som potrebovala trocha ešte nasmerovať

maji182
autor
27. jan 2018

O separacnej úzkosti viem toľko že si ňou prejde každý..len to každý inak vníma, niekto viac a niekto menej ...

lubka3232
27. jan 2018

ja som mala od narodenia maleho spankoveho "tyrana". ked sa narodil zacalo ho boliet brusko, takze spal len na mne a nechcel spat vobec v postielke. potom sa mi podarilo naucit ho na postielku, ale s tym ze som ho uspavala na rukach. to trvalo fakt riadne dlho, ale nastastie aj v noci ked som ho kojila, tak ked dopapal dala som mu dudlik a vlozila ho do postielky. potom sme presli na flasku a UM ale stale ostalo uspavanie na rukach - v nosici. no uz bol celkom velky a tazky (9m a 9kg) a pri vkladani do posteilky sa zacal budit, tak sme museli hladat iny sposob. naucili sme ho zaspavat sameho v postielke. nebolo to lahke, lebo pri tom plakal a pytal sa na ruky :( , ale nastastie to netrvalo dlho, teraz pekne zaspava sam, s tym ze je som s nim v izbe kym nezaspi. a postupne ho chcem naucit na to aby zaspaval uplne sam. knizka je fajn a urcite su tam dobre rady, prajem vela stastia

suhajsvarny
23. apr 2022

Mate niekto tuto knizku na predaj?