Kedy sa vaše deti chceli hrať s inými deťmi?

janapeterjana
18. okt 2021

Maminy, som nesvoja zo synovho správania - má 2,5 roka. Na ihrisku nemá absolútne záujem o deti a keď k nám nejaké príde, pozrie sa na mňa a začne točiť hlavou v zmysle "nie" (ešte nerozpráva). Keď je na preliezke iné dieťa, treba ho vždy povzbudiť, aby tam išiel aj on. Väčšinou nejde, cúva alebo stratí záujem. Alebo keď už sa stretne na preliezke s iným dieťaťom, je z toho rozhodený a najradšej by ušiel. Na doobedie chodí do jaslí, ale tam je to tiež tak, že je "samostatná jednotka" a nekontaktuje iné deti. Strach má aj z hocijakých návštev, ktoré k nám prídu - dokonca aj pred mojimi rodičmi uteká a trvá mu, kým si zvykne. My s mužom sme skôr tichšie povahy, ja som dosť introvertná, návštev máme málo. Odkedy začal chodiť, chodím s ním na ihrisko, ale vždy to bolo takto. Mali ste tiež dieťa s takýmto správaním? Ako sa to vyvíjalo? Lebo niekedy neviem, ako reagovať a ako mu byť oporou, keď sa bojí. Uvidíme, či sa to časom zmení, len som si myslela, že deti v tomto veku sú už trochu viac spoločenskejšie.

tanisha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikpa
18. okt 2021

@janapeterjana keď mal 3,5 roka a to len v tom prípade, že k nemu niekto vyslovene prišiel a zavolal ho alebo mu hodil loptu, šulgol autíčko a pod. Nie každé dieťa je spoločenské a vie nadväzovať kontakty, v tomto pomáha škôlka a kolektív, tam by sa to malo zlepšiť.

michu_
18. okt 2021

nie, nie su spolocenskejsie..;) je to skoro este. dcera az niekedy teraz -cca 3 a pol roka. syn-este v neskorsom veku-4+.

pribinak
18. okt 2021

No čo, bude introvert ako ty. Každé dieťa je iné.

hsara99
18. okt 2021

Ja mam doma ročného extroverta. Čím viac ľudí a hluku, tým lepšie. Miluje ľudí, deti a spoločnosť celkovo. Zase to má tú nevýhodu, že ked sme sami dvaja doma sa nudí a je mrzutý.

zuzuliennka1
18. okt 2021

@janapeterjana moj sa dava do interakcie s inymi detmi a zapaja sa k nim do hry az teraz - ma 3r 10m…. tvoj ma este kopec casu
no a ked ste k tomu navyse ty aj muz introverti - extroverziu ani prilis nemal po kom “podedit” 😁 ja a muz rovnako - introvertne typy, syn je po nas (u vas to bude podobne), neboj, pride to

janapeterjana
autor
18. okt 2021

@zuzuliennka1 jasné, nečakám, že bude mega extrovert... skôr či je ten strach bežný, že proste cúva, chce ujsť, nalepí sa na mňa.

zuzuliennka1
18. okt 2021

@janapeterjana jasne, ma len 2,5roka, objavuje, skuma, moj zas v tom veku bud uplne bocil od deti, alebo im naopak “kazil hru”, ani jedno dobre. ani druhe… a do toho nam prisiel kovid, pozatvarani doma na skoro pol roka, o to horsie, kolektiv potreboval v tom obdobi ako sol….
nuz, co bolo nezmenime, ale postupne si zvyka a teraz od leta asi, 3,5roka - 3r9m sa zacina sam aktivne zapajat k detom a posledny mesiac si s par detmi semtam kope na ihrisku loptu… pride to, netlac na pilu

ankare
18. okt 2021

Asi bude skôr introvertnejsi. Neboj, čím bude starší,tým sa to zlepší. Držím palce!

lucia147852
18. okt 2021

Toto som si všimla už u viacerych chlapcov. Moja dcéra javí záujem o iné deti odkedy si pamätám, tuším prvýkrát sa ťahala ako polročná. Ja furt hovorím, že asi nie je naša 😅 Tvoj syn bude asi silnejší introvert. Podľa mna to príde neskôr, ked bude starší a budú si mat čo povedať 😉

luccija
18. okt 2021

@janapeterjana ten strach je bežný veď je ešte malý a asi veľa ľudí ako introverti nevyhladavate.Posmeluj ho, vezmi za ruku prizeraj sa, ale aj deti v škôlke kde sú denne s kamarátmi 8 hodín sa ešte vo veku okolo 3 r hrajú same.Az okolo 4 r sa začnú deti spolu hrať iste sú aj výnimky...

amelie2017
19. okt 2021

Moja dcera bola podobna. Zniesla jedine 2 dievcatka, dcery mojich kamaratok, s ktorymi v podstate vyrastala od narodenia. V jasliach sa prveho pol roka nehrala s nikym, bola stale ucitelkam pro sukni. Okolo 2 rokov a nieco zniesla par deticiek z jasli, ze aj na ihrisku sa chvilu zahrali- rozumej, neutekala pres nimi, ale pozdravila ich a spolu sa napriklad smykali. My sme mali tvrdy lockdown, 2 mesiace nevidela nikoho len nas. Ked sme mohli ist opat von, prvy mesiac sa deti doslova bala, ked sa nejake dieta priblizilo, len nas objala, ze moja mama, moj papi, moja hracka,...ked mala 2r9m sla do skolky a zas len pri ucitelke. Aj ked sme stretli spoluziakov vonku, nepozdravila a vzdy sa za mna schovala. V 3 rokoch nastal absolutny zlom, zacala deti vyhladavat, na spoluziakov kricala aj z 50 metrov, na ihrisku prisla k cudzim detom, predstavila sa a spytala, ci sa s nou chcu hrat. S dospelymi nikdy problem nemala, s nimi ukecana.
A vobec sa preto netrap, deti do 3 rokov nepotrebuju ine deti, nevedia sa hrat spolu, max sa hraju vedla seba. Az potom to zacina. U niekoho 3roky, u niekoho 3 roky aj par mesiacov. A vzdy treba ratat aj s tym, ze bude rad sam, ze nebude potrebovat vela kamaratov. Ako pises, aj vy ste skor introverti, tak necakaj, ze vase dieta bude showman.

janba
19. okt 2021

Az v skolke, aj to mu hodnu chvilu trvalo 😀

ivangeline
19. okt 2021

Az po 3r deti zacinaju byt socialnejsie stvorenia. Ine je to..ak maju sueodencov,no aj tak sa tie nase hraju skor opakovanim videneho a pocuteho ci zaziteho ale spolu.. 🙂

marianna_peskova
19. okt 2021

@janapeterjana Moja sestra riešila túto otázku so psychologičkou. Povedala jej, že potreba socializácie sa u detí vyvíja až okolo tri a pol roku.
Keď mal môj syn dva a pol roka, chodil do jaslí a s deťmi sa nehral. Teraz má tri roky, chodí do škôlky. S deťmi sa vyslovene nehrá, ale príde k nim a pozoruje ich pri hre.
Kamarátkina dcéra je veľmi extrovertná, ale akonáhle príde do nového kolektívu, dlho jej trvá, kým sa otvorí ostatným deťom.

siska53
19. okt 2021

@janapeterjana moja mladsia, hoci od babatka medzi detmi, kedze starsi surodenec . Nic . Az trosku v skolke, ale to bola viac pozorovatelkou.. az okolo 4,5-5r. sa zacala bavit s detmi tak naozaj.

jannka89
19. okt 2021

Je prvorodený? Mladsi od mala zbožňuje deti, lebo v tom žije a není mu to cudzie hrať sa s deťmi 🙂 ale možno aj povaha, starši dodnes sa vie pekne vyhrať v skupine jedno dve deti, keď ich je viac je to s hrou horšie 🙂

tata1401
19. okt 2021

@janapeterjana dcérka bola presne taká istá,aj bábiku pustila z rúk keď sa k nej priblížilo iné dieťa...teraz má 5rokov a je strááášne spoločenská, na môj vkus až príliš, určite sa to zmení aj u Vás, všetko je ok

telusikk
19. okt 2021

Kamarátov malý bol taký rodičovský cecok to nazvem, s nikým sa nechcel hrávať a báli sa ako to bude v škôlke. Nakoniec sa úplne otočil, začať komunikovať a pekne sa hrá s ostatnými 🙂 Tak ale tiež to záleží na každom dieťati 🙂

darujemti
19. okt 2021

Moja má 4r a väčšinou sa s nikým nechce hrať. Jedine čo máme staršie susedky, tak s tými sa občas pohrá. Takže väčšinou musí už človeka poznať dôverne a potom sa s nim hra, alebo občas sa stane, že jej niekto na prvú šupu sadne, akoby preskočila iskra a s tým sa hrá. Ale vždy sú to buď dospelí alebo staršie detičky.