Odplienkovanie 20-mesačného chlapca

kappikk
3. nov 2022

Ahojte, chcem sa len spytat zo skusenosti.
Asi pred 2 tyzdnami som zacala odplienkovavat 20 mesacneho chlapca. Nerozprava este co je podla mna najvacsi problem pytat sa. Je velmi sikovny, chapavy, vnimavy.. ked nieco chce ukaze alebo si to povie svojou recou. Ked sme doma cely den plienku nema(iba na spanok poobedny a nocny ale z poobedia mava suchu plienku) nocnik ma v kupelni a chodi cikat bud sam ( asi ked ho zbada alebo pre zabavu 🤷🏻‍♀️) a ked sa ho spytam tak ide. Nehôd mame malicko ked sme doma no horsie je to von nakolko sa nepyta. Ked ide cikat musi byt uplne vyzleceny, nemozem mu gate len stiahnut lebo sa ide zblaznit takze cikanie von je nerealne nakolko je zima 🙈
Prvy tyzden bol uplne uzasny, vydrzal aj hodinu von nepocikat sa ale posledne 2-3 dni akoby to robil
naschval 🙈😀 cikat ide vzdy predtym ako ideme von a po 15 minutach sa pocika, urobil to aj doma ze sa 3-4x zasebou pocikal.. nechapem to 🤷🏻‍♀️ ale asi je to normalne na zaciatkoch.
Ale Moja otazka znie,
kedy sa vam deticky zacali same pytat alebo ukazovat ze treba im cikat/kakat? Je este maly nato, aby vedel pocitit potrebu cikania, zadrzat to a vypytat sa ? 🙄
Kedy ste prestali davat plienku aj na spanky ?
Dakujem za kazdu odpoved 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
baluinka
3. nov 2022

@kappikk ahoj,nasa ma 21mes, zacali sme odplienkovavat cez leto,ked mala 18mes. najprv sme to nejaky cas skusali bez plienky len doma, na von som plienku davala. s cikanim moc problem doma nebol, horsie bolo kakanie,to akoby nechcela/bala sa?,zacala plakat..zlakla som sa,tak som to nesilila,nejaky cas som zas davala plienku a pomaly skusala..cikat zo zaciatku tiez chodila len hola,akonahle mala leginy, pocikala sa (asi kvoli tomu pocitu,ze nieco ma,nevedela este vyhodnotit,ze leginy nie su plienka).
casto som sa jej na cikanie pytala,zo zaciatku mozno az moc casto 😀 potom tak kazdu hodinu cca? a skusala ju davat, zachvilu uz bola achopna sa vypytat sama takym vyrazom ako "prt" 😀 na spanky davam stale plienku,pre istotu,citala som ze na noc je to normalne aj do 5 rokov davat 😀
takze moja rada,co najviac doma trenovat, kludne nech beha doma od pol pasa dole holy. A ci je maly na to,aby vedel pocitit potrebu cikanie, je velmi individualne,ale podla toho,co pises,mi pride,ze uz tomu zhruba rozumie🙂 len mu daj cas,skusaj a netlac na pilu 🙂

kappikk
autor
4. nov 2022

@elizabet173 Nechapem tejto odpovedi.Co by som mala akoze sledovat tym co robim? Je xy deticiek co nerozpravaju a mamicky ich dokazali odplienkovat. Moja otazka znela uplne inak ako som dostala od vas odpoved. Ked sa ho spytam ide, ale chodi aj sam alebo ma vezme za ruku, ja som sa pytala kedy sa zacali pytat deti od odplienkovania.
Dakujem.

kappikk
autor
4. nov 2022

@baluinka Dakujem 🙂
ano doma je v podstate stale od pol pasa dole nahy 😀
Odkedy som dala dole plienku velmi rychlo tomu pochopil kde ma cikat, az som nechapala.. Aj ked sme boli mimo domu tak vydrzal necikat a chodili sme na wc na nocnik a pekne sa vycikal az tam, no tieto posledne dva dni ma strajk a nevydrzi ani 15 minut od posledneho cikania. Dufam, ze coskoro mi da znat kedy treba cikat aj von 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kappikk
autor
4. nov 2022

@elizabet173 Aj my mame doma nocnik ako male wc a da sa aj splachovat a tiez je to super motivacia, z cikania ma radost vzdy si zatlieska a potesi sa tomu. Myslim si, ze tomu velmi dobre rozumie no este mi nedal recovo najavo ze cikat, a to bolo vlastne moja otazka, kedy vam deticky zacali davat najavo ze treba. Sme len cca dva tyzdne bez dennej plienky. Tak uvidime ako to pojde dalej. Kedze mu to ide cez den super, nechcem sa vratit k plienke len preto , ze ideme napr von.

81anina
4. nov 2022

@kappikk podľa mňa má nejaký regres to sa stáva že sa začnú znova pocikavat. Je to len obdobie možno na pár dní, týždeň len vydržať plienku by som už naspäť nedávala. Môj doma chodil sám na nočník a vonku cikal do gatí dlho to trvalo našťastie bolo leto nenutila som ho nosila von veci na prezlečenie časom sa naučil aj vonku cikať

gabika128
4. nov 2022

@kappikk ja som dávala plienku na von a postupne sa naučil aj vonku cikat. Najskôr doma do vane, potom po stojacky do pisoara a vonku.😊

kappikk
autor
4. nov 2022

@81anina Dnes je uplne uzasny. Ani raz som mu to nepripomenula proste chodi cikat sam. Ked sa hra napr tak zrazu vystreli a uteka cikat akoby citil ze treba.Ale zial nijak to nevyjadri co je momentalne skoda lebo vonku to bude stale o nehodach. Ked som isla na nakup a nemala som ho komu nechat tak som plienku dala a ozaj to nerobi nic dobre lebo potom si bude mysiet ze vonku je v poriadku to urobit do gati

81anina
4. nov 2022

@kappikk nie je to o tom či vie rozprávať môj už dávno kecal keď sme ho odplienkovali no vonku nepovedal ani za boha že sa mu chce cikať. Potom mal asi jeden týždeň že cikal aj vonku po stojacky potom zrazu sa začal vonku pocikavat to trvalo aj viac ako mesiac potom postupne zase začal cikať aj vonku on sa buď pocikal alebo vydržal domov niekedy to pustil do gatí pred vchodom. Na cikanie vonku asi musia dozrieť.

rodinka20
14. máj 2024

Baby a ako riešite, keď dieťa si vôbec nechce sadnúť na šerblik ? Ani na wc ? Proste odmieta boji sa. Príde, a donesie mi plienku aby som mu ju dala. Lebo mu treba cikať alebo kakať.

81anina
14. máj 2024

@rodinka20 počkaj ešte keď som ho chcela odplienkovat a teda aby si sadol na wc alebo nočník tak nechcel až hysaky chytal tak som ho nechala tak. Neskôr som skúsila znova to už bol ochotný sadnúť si. Ja som ho uplácala lentilkami za každé ciko do ročníka dostal lentilku tak cikal o sto šesť. Neskôr už ani lentilky netrebalo keď pýtal som mu povedala že už zjedol všetky