Porucha spánku u štvorročného dieťaťa

dnika29
26. nov 2020

Ahojte mame doma 4,5r hyperaktivneho chlapca. Cez den nespava vobec s tym som sa zmierila ale od septembra sa zacal budit v noci. Niekedy sa zobudi aj 5x a vykrikuje nas mna ze sa boji tmy a ci sme tam. Uz sme z toho unaveni.😣 Mam sklerozu multiplex takze spanok naozaj potrebujem. Uz neviem co s nim robit. Doteraz spaval pri zasvietenej lampicke a budil sa rovnako ako ked spi bez svetla. On od babatka trpi bronchytidami a ma nabeh na astmu tak spava pri otvorenom okne aby sa mu lepsie dychamo. Nie je mu zima ani priliz teplo. Chodim ho kontrolovat kym idem spat a spi kludne. Budi sa az od 2-3 rano. Medzi 2 a 7 sa dokaze aj 5x zobudit a plakat alebo kricat. Nemate prosim niekkto podobnu skusenost pripadne nejake rady? Budem vdacna za vsetko🙏

anjelicek26
26. nov 2020

@dnika29 ani v skolke nespi hej? Daj ho k sebe do postele, aspon sa vyspite... alebo priraz jeho postielku k vasej...mozno je to len faza.

ivca88
26. nov 2020

Tiež som chcela napísať, že skúste spávať s ním a hotovo.
Má len 4 roky. Nie je to 8 ročný školák.
Na takéto nočné mory má nárok ..
Určite by som nebehala celú noc za ním.

Ak ho nechcete k sebe, tak je druhá možnosť, nech s ním vyskúša týždeň či dva spávať muž v izbičke.
A uvidíte

dnika29
autor
26. nov 2020

@anjelicek26 Do skolky nechodi kvoli imunite. Ako 3r zacal ale bol kazde 2tyzdne chory tak to dr. neodporucaju ze mu to viac skodi ako prospieva. Ale ani v skolke nechcel spat. On nevydrzi ani chvilku v klude ani rozpravku nevydrzi pozerat ze by pri nej sedel alebo lezal. Stale sa vrti, podskakuje,vydava zvuky😁. A postel sa k nasej nezmesti ani on k nam. Uz som to skusala ale stale sa tocil a kopal.

mogaa
26. nov 2020

@dnika29 skúste sa na pár dní vymeniť, ty do deckej on na manželskú postel k mužovi alebo muž nech ide do deckej alebo na gauč.....4ročný je ešte malý, asi sa v izbičke bojí....alebo ho keď začne plakať dajte k vám do postele....ak je ale hyperaktívny, tak ten nekludný spánok môže spôsobovať aj hyperaktivita, mozog ak sa prebudí začne pracovať a už sa nevie skludniť a vypnúť.....

anjelicek26
26. nov 2020

@dnika29 tak ak je cely den doma, asi je nevybehany? Nemas sancu najst mu mini kolektiv ako nahradu skolky? Opatrovatelku, co ma len 3-4 pevne deti? Vacsinou je to tam lepsie, my sme to tak riesili u starsieho syna.

lasoninka
26. nov 2020

@dnika29 viem presne o čom hovoríš.Moj syn mal to isté stále chorý a v noci sa stále budil.On sa bál zaspať,lebo povedal že sa už nezobudí bál sa smrti.Skoncili sme u psychológa s poruchami spánku potom mu diagnostikovali ADHD a chodili sme psychiatrovi.Dnes už ma 21 rokov . Prešlo to po čase všetko ale poviem ti stalo ma to kopu nervov

dnika29
autor
26. nov 2020

@lasoninka Tak to verim. Maly mal tiez obdobie “nechcem zomriet” ale nastastie uz ho to preslo. Je na mna aj dost naviazany aj trosku rozmaznany ale nie je to ziadna katastrofa. Len v spojeni hyperaktivity s tym nespanim obcas meliem z posledneho aj s nervami😣 Mam podozrenie ze tiez ma ADHD lebo mame problem aj s pozornostou. Nastastie som si uz nasla svoje sposoby ako na neho.Az na ten spanok- nespanok ho ako tak ukocirujem len tu si uz neviem poradit.

lasoninka
26. nov 2020

@dnika29 presne tiež bol taký.Tiez sme to nejako ukočirovali ale problémy začali v prvej triede.Nepozornost,poruchy učenia , stále nosil poznámky.Este aj na strednej škole som bola stále volaná do školy lebo chcel byť stále stredom pozornosti.Teraz už robí vyučil sa za elektrikára a má priateľku s ktorou žije.Ale stále je naviazaný na mňa

dnika29
autor
27. nov 2020

@lasoninka To je presne to coho sa obavam- skola a ucenie. Ked nieco musi a nechce je to s nim peklo. Nikto s nim nepohne. Ale to co ho bavi mu ide velmi dobre. Od babatka bol popredu oproti rovesnikom. Je sikovny v tom co chce a co ho zaujima. Napr. ma vybornu slovnu zasobu a hudobny sluch. V 2r uz krasne rozpraval a rozumeli mu aj cudzi ludia. Ma velmi dobru jemnu motoriku ale nenakresli ani ciarku. Nie ze by to nedokazal ale vrcholne ho to nebavi nema k tomu vobec vztah. Snazim sa mu robit “skolku” doma davam mu rozne kreativne ulohy atd ale neprehovorim ho na vsetko. (viem ake a co by mal zvladnut lebo svokra je ucitelka v skolke a pracuje s malymi detmi) Akonahle ma nieco vyfarbit uz je zle. Zatial kresli len na tabulku fixkou ale inak 0bodov. Bojim sa ze bude mat problem s pisanim ked pride do skoly🙄

dana802
22. máj 2023

V tomto veku sa deťom začínajú snívať živé sny a spájajú sa zo všetkým čo zažili čo videli čo počuli začínajú byť kreatívne a preto sa môže stať že sa mu nieco sníva a v Tom do toho príde drak alebo mu chce niekto niečo zobrať alebo dať tak sa zobudí a plače a neutisis ho musí sa zobudiť skús prejsť do inej izby zasvieť svetlo a skús sa snom rozpravt čo sa stalo on by mal odpovedať a ty ho upokoj Neboj sa miláčik otvor očká pozri sme doma tu je mamka tu je ocko a nič sa nedeje len si mal zlý snik občas sa každému snívajú škaredé sny keď uvidíš že sa začne obzerať a preberať že začne vnímať na chvíľku si k nemu ľahni kým nezaspinka opakuj mu že je doma že ho strazite a že to bol len sen že doma sa mu nemôže nič stať že ste pri ňom ukľudní sa zaspí pritiahne sa na chvíľočku a bude dobre netrvá to večne taká fáza ako aj vzdor alebo dokazovanie si že on je ten čo bude rozhodovať alebo hádzanie o zem to sú vsetko veci ktorými detičky prechádzajú a ktore prejdú do vtedy by som ho ak dala k sebe občas stačí že povedať mamka je tu a bum spí ďalej a ty tiež alebo ho pohladkas a urobíš nejaký zvuk čo si robila keď bol malý a zaspávať u mňa to je č čšsss

sofia1979
22. máj 2023

@dnika29 skús si ho dať k sebe máš istotu aj on uvidíš, ako bude spať