Problémy so zaspávaním u 21 mesačného chlapca

adena7
6. jan 2014

Ahoj mamičky, mám 21mes. syna. Spí v postieľke, ktorú mám prisunutú k posteli. Cez obed aj večer ho ukladám do postieľky, ľahnem vedľa neho a on zaspí tak, že hladká moju ruku - zaspí cca za 30 min, v poslednej dobe však aj za hodinu i viac, pričom ruku mi musí stále držať . Som z toho unavená, chcem ho naučiť zaspat samého. Preto posledné dni ho uložím, na 5min vedľa ľahnem, poviem mu, že idem cikať s tým, že sa vrátim...on si sadne alebo sa postaví a čaká, neplače, takto to spravím 2-3x, a vrátim sa k nemu. Chcela som intervaly mimo izby predlžovať, keď však dlhšie nechodím, začne na mňa vykrikovať, a keď neprídem, začne plakať a zlostiť sa. Dnes na obed som si povedala, že neustúpim, chodila som takto stále hore-dole, vysvetľovala, upokojovala, a on plakal, jedoval sa, dupkal nohami celú hodinu..nestačilo, keď som si k nemu ľahla, chcel skrátka držať moju ruku..nakoniec som musela spraviť malý ústupok - lebo už bol celý vynervovaný - dala som mu moju ruku pohladkať a pomaly ju odsúvala, až kým nezaspal - no podla mňa zaspal od únavy. Teraz mi ho je ľúto, že som ho takto vynervovala pred spaním, i keď viem, že istým spôsobom so mnou takto manipuluje. Neviem, ako na neho íst večer. Poraďte mi prosím, ako ste vy naučili takéto STARŠIE detičky zaspávat, ďakujem za prečítanie a vaše skúsenosti

luba28
6. jan 2014

@adena7 ja postielku nemam hned pri posteli,...dam do postielky,predtym potulim,pozrieme cez okno vonku a ulozim lahnut a odidem,....on sem-tam vystraja,place,povyhadzuje vsetko von,....ja pridem este raz vsetko poskladam,zase potulkam ,ulozim a viac nemusim chodit,....asi by si mala dat postielku od postele dalej a skusit ako ja,....neviem 🙂

dannaniella
6. jan 2014

ja tomuto vôbec nerozumiem. prečo má zaspávať sám? lebo ty to chceš? aha. a ty zaspávaš sama? alebo pekne počkáš na mužíčka. či on tiež spí sám? či to je iné? najlepšie už aby bábätká spinkali samé všakže? prečo nemôžeš s ním zaspávať? lebo tetky povedali že už sa to nepatrí, či už ho máš dosť za celý deň?

jacine
6. jan 2014

@dannaniella ja zase nerozumiem tebe 😒 . skoro 2-rocne dieta nie je babatko, a mama tiez nie je otrokom svojho dietata preboha

cherry1981
6. jan 2014

No ja Ti teda poradim iba to, ze vvyrastie z toho 😀 Ja som vsetky tri deti jedno este stale uspavam ,ma tiez 21, ale prve dve som uspavala do 3 rokov. Aj mne to ide sem tam na nervy, ale nikdy som nedokazala dieta nechat vyplakat mozno som si ich sama tak zle naucila ,neviem. Dcera so synom su uz velky, ale najmensiu uspavam , v kociari a to spi pol hodinu a musim ju dalsie dve hodiny hockat inak nebude spat. V noci spi s nami v posteli, uz mam tiez toho dakedy dost. Ale hovorim si, aj prvy dvaja s nami spali a uz maju vlastne izbicky a spia sami, tak isto to raz skonci a vecne uspavat nebudeme 😉 😅 😅
Pevne nervy prajem viem ake to je cely , ja som dakedy az unavena , ale hold asi som si ich zle naucila tak musim vvydrzat.😀

saurian
6. jan 2014

@adena7
ahoj ja som moje deti dodnes nenaucila same zaspavat, a to maju 4,5 a 3. tiez som byvala unavena z "dlheho" zaspavania, to sme potom zistili ze asi nepotrebuju uz tolko spat, a uspavanie sa skratilo u oboch na cca 10 min. cez den uz nespia vobec. dnes uz nemusim byt pri starsom, som pri mladsom. ak je vecer doma tatinko, sme kazdy pri jednom 😀 .
jeden cas som bola z toho na nervy, velmi ma to unavovalo, chcela som to zrusit. skusali sme kadeco. ale starsi tak strasne za nami plakal, az sa zajakaval pri tom placi, tak im to neodopierame, naopak, pride mi to celkom mile a si to uz vychutnavame. pockame si, kym pride ich cas, ze sa rozhodnu zaspavat sami. jednoducho ked z toho vyrastu.
ci uz sa na to das a sa nauci maly alebo nie, drzim palce.

adena7
autor
6. jan 2014

@luba28 no len mne sa inak postielka v spalni otocit neda :(

adena7
autor
6. jan 2014

@cherry1981 vdaka za skusenost, chcem sa spytat, tie starsie deti potom zacali zaspavat same od seba? Nemusela si ich tonejak ucit? Len sa trocha bojim, ze nie kazde dieta z toho vyrastie, svagrinini chlapci spali v manzelskej do 5 rokov! A bojim sa tiez ako sa neskor nauci sam spinkat v izbicke, chceli by sme druhe babo a neviem ako by sme sa do spalne pomestili :( ale to uz mozno predbieham...

adena7
autor
6. jan 2014

@saurian cize myslis, ze ho mam dat do postielky neskor? No skusim... Mam asi teraz take obdobie, ze mi to vadi :( resp hodinu pri nom lezat sa mi zda dlho 🙂 len sa trocha bojim, ze z toho nevysrastie, lebo poznam i take pripady... A kedze chceme aj druhe, neviem ako to budeme riesit potom, lebo moj muz robi na smeny, cize nie kazdy vecer je doma :(

adena7
autor
6. jan 2014

@dannaniella dakujem za nazor, z casti mas pravdu

luba28
6. jan 2014

@adena7 aj my mame Adamka,....to su sikovnici,,,,,urcite sa Vam to podari,.... 🙂

saurian
6. jan 2014

@adena7
no to ja mozem tazko povedat, najlepsie mozes ty usudit ze ci ma uz mensiu potrebu spanku, v kazdom pripade to skusit mozes. a s dvomi to je (bude) zlozite 😉 moj tiez robi vselijak v praci, aj nocne, a kym sa s detmi ako-tak zladili, a som ich poukladala niekedy to bolo dost tazke. v podstate sme ich dali do izbicky az spolu, starsi odmietal spat sam v izbe, takze aj do izbicky sme ich davali uz spolu. dovtedy sme spali vsetci v spalni - mensi v postielke a starsi s nami 🙂
ale by som asi skusila neskor, si pamatam ako sme toho mladsieho aj 1,5hod uspavali v mensom veku, a proste ani za nic, a ked sme ho proste davali neskor, tak zaspal v tom istom case, akurat ze sme boli vsetci spolu, a nie jeden so starsim v obyvacke a druhy s mladsim v spalni.
ale asi by som to skusila, davat ho neskor. ono je skutocne asi kazde dietatko ine, mojho bracha male odmalicka zaspavali same bez problemov, sestrine deti s nimi, svagrina ucila malu zaspavat "nasilu" odmalicka - jednoducho nech sa nauci, velmi vela jej doslova revavala v postielke (ona na to mala "nervy", ja by som nemala) a aj tak ked bola starsia (po 3r) zacala chodit k nim. zalezi fakt na dietatku, ono som aj citala "osvedcene" rady ako to dietatko naucit, ale my sme sa na to nikdy nedali. dolezite je (aspon podla mna) prihliadat na vsetkych v rodine - na vas aj na dietatko, a najst sposob ako to bude pre vsetkych co najmenej bolestive.

michaela7
7. jan 2014

ja si tiez myslim ze kazde dieta je ine.my mame 20mesacnu dceru a spava sama vo svojej izbicke a prespi celu noc.ked bola s nami v spalni tak sa casto budila,plakala ked som ju dala k nam do postele vtedy ozila,zacala skakat,tancovat..a potom som ju uz nevedela uspat vobec.bratov syn zase zaspi len s nimi v posteli,tiez mu spravili izbicku a tam nechce spat len place.a to ma 3 roky

adena7
autor
7. jan 2014

@michaela7 mas pravdu, kazde dieta je ine ako aj my dospeli 🙂 ja si neviem predstavit, ze by som teraz nasho maleho dala spat do inej izby, asi by sa zblaznil 🙂

michaela7
8. jan 2014

adena7 nam Ninka sama od seba chcela spat sama..ked som vecer povedala ze ideme spinkat tak utekala do svojej izbicky a tam do postielky.V spalni ma taku istu postielku a tam nechce spat...neviem preco,ale ked jej to tak vyhovuje tak to nechavam tak,a ked mne je smutno tak ma tam pripravenu uz aj velku postel tak si lahnem tam 🙂
Inak mala spava s plienkou,tiez ma drzala za ruku a zaspavala tak a ja som jej dala plienku a tu si drzi alebo si ju da k tvaricke a spi tak..ale to som ju ucila skor neviem ci by to fungovalo teraz keby sme to zaviedli ale skusit mozes 🙂

zuzkala
10. jan 2014

@cherry1981
Ja mám 10 ročného syna a tiež trvalo pokiaľ sa naučil sám spať. Pevné nervy a ked si to mamička može dovoliť, treba isť spať poobede s dieťaťom. 🙂

adena7
autor
11. jan 2014

@michaela7 uz som skusala, aj plysovu hracku oblubenu, pri zaspavani chce jednoducho len moju ruku :(

michaela7
11. jan 2014

tak potom uz len vydrzat 🙂

culia1
11. jan 2014

@adena7, ja mam takmer 20 mesacneho. Ja som asi tiez z tych "netrpezlivych matiek" co ocakavaju od svojho dietata, ze zaspi samo. Ked mal 14 mesiacov, sam sa oducil kojit, tak som mu dala flasku a presunula do vedlajsej izby do jeho postielky (uz nie vysokej) a cakala som kym zaspi. tiez potreboval moju ruku na bruchu, nechcel inak zaspat, trvalo to polhodinu, hodinu a ja z toho na nervy (a nech si mysli o mne kto chce co chce) potom mi vsak po dvoch mesiacoch zacal v noci vystrajat s tym, ze chcel aby som pri nom lezala aj v noci, ked sa zobudi a vlastne celu noc. co som samozrejme odmietala, takze som zvolila postupnu strategiu. Vyrevanie mi nikdy k nicomu nepomohlo, tak som pekne jeden vecer sadla vedla postielky s rukou na jeho brusku, takto zaspaval 2 vecery. Dalsie dva vecery som dala ruku prec z bruska, vrtel sa, krutil sa, protestoval, ale naucil sa a kazdy druhy vecer som sa vzdialila cca o 1-2 kroky od postele. asi do 2 tyzdnov zacal pekne zaspavat sam, s tym ze vedel sam zaspat v izbicke cca do 10 minut. drzim palce!!!

euka210
11. jan 2014

@culia1
@adena7 no aj nam treba nejaku fintu, maly je sice od jesene vo vlastnej izbe kvoli prichodu surodenca, ale zaspava so mnou alebo mm a tiez to v tom lepsom pripade trva pol hodky, v horsom hodinu. Bolo by to ok, ale mame aj babo a to zacina byt problem ked som na nich sama na obed. Ma normalnu postel, vie si otvorit dvere, takze nechat ho len tak nehrozi. Skusala som odmenu, ale je este vo veku, ked byt s mamkou je viac ako nejaka sladkost ci nieco ine...on by to chcel aj hned, casovemu vyrazu potom akoby nechcel alebo nevie este rozumiet.

adena7
autor
10. mar 2014

@culia1
@michaela7
@luba28 dievcata, chcem vam len zreferovat, uz sme cca mesiac bez cumla - vnoci i cey den - ale poviem vam, ze lutujem, ze som ho nenechala aspon na noc. Odvtedy, ako sme zrusili cumel, maly velmi zle spi, v noci sa budi, mrnci, krici zo sna, pravidelne, skoro kazdu noc :( neviem presne, ci to uplne suvisi len s cumlom, lebo idu aj ocne zuby, ale zacal mavat aj zle sny, rano sa castejsie budi - o hodinu skor. MOzno, ze prechadya nejakou vyvinovou fazou, neviem... Na dudku sa pravidelne pyta vecer pred spanim. Myslela som, ze o tyzden-dva zabudne, ale ako vidim, mylila som sa :((((

luba28
10. mar 2014

@adena7 my dudku mame na noc,...aj ked ju potom vypluje,...mne neda,aby som mu ju este nedala,...ale potom mu vrch odstrihnem a sam dufam,ze prestane ju chciet,....

culia1
11. mar 2014

@adena7 ahoj, aj nam sa pokazilo to zaspavanie, ale ja to vidim tym, ze maly vnima kazdy den viac a viac, clovek mu priam vidi do hlavy, ako sa mu tam krutia koliecka ako to vsetko spracovava, co sa okolo neho deje a ako kazdym dnom viac chape, takze ja to zaspavanie prisudzujem tomu, ze mu trva niekedy aj polhodinu kym zaspi,vyklada si v posteli, niekedy ma take vecery, ze musim pri nom posediet nejakych tych 10 minut, aby sa zmieril s tym ze zaspi sam. A samozrejme, aj mojmu sli teraz dva ocaky + choroba do toho, takze aj tomu prisudzujem tuto zmenu, co sposobilo aj, ze sa opat v noci aspon raz zobudi. Ale podstatne je, ze zaspava sam, hoci mu to dlhsie trva a zaspi sam aj v noci, ked ho dam naspat do postele.
Hehe, neboj sa, oni tie deti raz vyrastu a budu spat 😉 a my sa budeme len smiat, ze jooooj to boli ale starosti 🙂