Skoro trojročný syn odmieta nosiť topánky

15. aug 2022

Ahojte, chcem sa poradiť. Mám taký "menší" problém so synom (o mesiac bude mať 3 roky). Od malička, ako začal chodiť, odmieta nosiť topánky. Vždy bol okolo topánok strašný cirkus, rev, že on nechce topánky, neustále sa vyzúval. Žiaľ, trvá to stále, jednoducho odmieta nosiť topánky. Proste on chodí bosý, alebo v ponožkách. Nepomáha absolútne nič. Už som mu dala aj telefón, pustila som rozprávku, a medzitým som ho obula, ale ako sme vyšli von zistil, že má topánky, zahodil topánky do koša 😞 Úplatky, tresty, nič nepomáha... Poraďte mi prosím. Už mi ide dosť na nervy, keď sa ma pýtajú ľudia ktorí idú okolo nás, že prečo nemá topánky. Ďakujem za každú pomoc a radu 🙏

thereisabear
15. aug 2022

Barefoot obuv ste skúšali? Alebo ísť s ním si vyskúšať a vybrať? Motív obľúbenej rozprávky? Neísť nikam, kým sa neobuje a dodržať to?

autor
15. aug 2022

@thereisabear V obchode s obuvou predavačka sama povedala, že také dieťa ešte nezažila. Nedovolí si ani len vyskúšať topánky 😞 Ako mu idem obuť, strašný rev, cirkus, odmieta si ich čo i len obuť 😞

viera
15. aug 2022

V zime vonku ako chodil?...

autor
15. aug 2022

@thereisabear Problém je v tom, že ráno nosíme staršieho do školy, aj pre neho do školy. Čiže musím ísť, nemôžem ostať doma, lebo si on nechce obuť topánky.

autor
15. aug 2022

@viera V zime v kočíku, alebo som ho musela dať so nosiča, lebo mal mokré pančuchy ako chodil po snehu bosý a išli sme rovno domov 😏

jana_eyre_2
15. aug 2022

Podľa mňa sú super tie ponožko topanky, skús tie a povedz mu že sú to ponožky.. do zimy sa to môže aj zmeniť, lebo je ešte dosť mesiacov.. ja mám synovca čo zase odmietal ponožky, dnes má 17 a ponožky stále nenosí 🤷 neviem ako funguje, ale proste ho nikto nedonutil.. len pár krát ja som mu vystríhla do ponožiek diery vtedy si to obul 🤣 ale keďže som nebola jeho mama, tak som na tom netrvala dlhšie..

autor
15. aug 2022

@jana_eyre_2 Môjho zas nikto nedonúti topánky nosiť a ja som už vážne na nervy z toho 😞 Aj keď sme boli na kúpalisku, tak tam len bosý behal, ani len papuče si neobul 😏

nwnw
15. aug 2022

A nezabere, ze mu bude zima na nohy? Alebo vydieranie, ked nebudr obuty nejde jednoducho von?

autor
15. aug 2022

@jana_eyre_2 Majú niekde aj kamenný obchod?

jana_eyre_2
15. aug 2022

Jaj to neviem, v športových obchodoch by také mohli mať.. ono to ponúka viac obchodov, ale zatiaľ som to naživo videla len na deťoch a na nete.. ja som také chcela kúpiť sebe, len som to ešte neriešila.. tiež strašné rada chodím bosá..

autor
15. aug 2022

@nwnw Problém je v tom, že ráno nosíme staršieho do školy a o 12:30 chodíme pre neho, tak a ja nemám s ním čas zakaždým vyjednávať kvôli topánkam.

marzuz89
15. aug 2022

Skus barefoot, mozno ma nevhodnu velkost, tvar spicky ci typ topanok, mozno su mu tvrde a nepohodlne. Vezmite 2 cin3 pary z obchodu domov (zaplatit samozrejme 🤭) a skuste doma v klude, co mu sadne. Ak ma s tym problem, nech nema este stresujuce prostredie a nervoznu mamu. Rozpravaj sa s nim, spytaj sa, ako tie topanocky vyskusate, co navrhuje. Je uz velky. Nejako hravo odstranit ten stres a hlavne v spolupraci s nim. Ja som za bose behanie po trave, po kamienkoch popri jazere a tak, ale nedovolila by som synovi chodit bosemu takto bezne a ani by som ho v 2,5r nevozila po vonku v kociku len pre to, ze sa nechce obuvat.

Inak medzi recou, nerozumiem tomu odputavaniu pozornosti deti - nechcu jest, nechcu sa obuvat, nechcu toto hento. Tak mu dame do ruky mobil, pustime rozpravku, spravime z neho blbecka s prepacenim a nakrmime, obujeme, ani nevie. Prave naopak, treba to riesit tak, aby dieta si bolo vedome, motivovat ho, najst sposob. Ked zistil, ze zrazu ma topanky, musel zurit nenormalne a pocotam, ze o to silnejsie zarazi kazdu tvoju snahu..

Este mi napada, celkovy vyvoj hodnotis ako? Je nieco, co sa ti este nezda v poriadku? Pokial to totiz nie je nevhodnym pristupom, nespravnou motivaciou, ustupovanim, chybajucimi hranicami a podobne, taketo veci si typicke u deticiek s PAS, im vyslovene fyzicky neznesitelne vadia niektorym cedulky na obleceni, ponozky, topanky, dlhe rukavy a podobne.

1mina
15. aug 2022

@marzuz89 inak toto s PAS aj mna napadlo, ale nechcem byt netaktna alebo aby sa tu nerozhnevali maminy ale precitala by som si na mieste autorky par clankov ci nesedia priznaky...3 rocny by si mal uz dat vysvetlit ze topanky mat musi...ja som bola tiez presvedcena ze dcera je ok, vzdy bola mega sikovna, zhovorciva, a presne napr jeden rok by jej nikto neobliekol kratase za ten svet... A postupne sa to kopilo teraz vyzera ze je Asperger. A presne zacali jej az tento rok vadit aj hrbolcek na ponozke ked nema zrovnany napriklad alebo sev na gatiach nakrivo, vyslovene ju to vraj boli a odmieta spravit krok kym si to nenapravi ...predtym jej toto nevadilo cim je starsia, tim jej viac toho vadi

marzuz89
15. aug 2022

@1mina neberiem to ako netakt a verim ze ani autorka ❤️ prave pre toto, co pises, mi to napadlo ako prve, nie v zlom, len cisto z "praktickeho" hladiska. Ze bud sa niekde nieco potrebuje zmenit v pristupe, alebo to moze byt spojene s tymto, ak nahodou autorka vnima aj ine nestandardnosti. Aj ked u Aspergerov tieto veci nabiehaju vacsinou postupne, tuto chlapcek nema rad topanky od malicka, moze byt aj zly vyber, raz som synovi este malinkemu skusala take tvrdsie, nosil vzdy BF, no chodil v tom ako zaliaty betonom, az nedokracal ani tie 2 metre v obchode na skusku. A to mu nikdy topanky nevadili a nevadia.

1mina
15. aug 2022

@marzuz89 ano samozrejme nemusi to byt, moze to byt naozaj len zlm vyberom, ktovie mozno ma chlapcek inak tvarovane nozky, sirsie ako moj mladsi tomu bol problem nejake nazut tiez, alebo kadeco v tom moze byt,,,, aj ked je vhodne v tich 3 rokoch sa zamysliet aj nad touto moznostou, ja som napriklad si 3 roky hovorila ze je len taka precitlivena, vybusna, mozno troska zvlastna v niektorych veciach,,,, teraz ma 4 aj par mesiacov a divim sa ze som si to nikdy nepripustila skor,,, aj ked tento rok jej tie zvyky boli vzdy nejake ale ozaj pribudaju tento rok, takze sa to uz neda len tak si zahovorit u nas

bamboa
15. aug 2022

Neviem akú veľkosť potrebuješ, ale tu ich majú https://www.bububu.sk/vyhladavanie/?string=Skin...
Sú tam šikovní, pomerajú, poradia... 🙂

reanda
15. aug 2022

obuvat len barefoot, siroke, makke a lahke - kozene capacky a podobne a tam, kde moze chodit bosy, tam nech chodi, napr. na kupalisku fakt nechapem, preco chces, aby si obuval papuce.. doma nosi papuce? .. po snehu ho nechas boseho a na kupku ma mat papuce? si to aj sama trochu zrovnaj v hlave, ze kde je fakt nutne, aby bol obuty

linduska86
30. aug 2022

Jednu po riti si neskúšala? 😆

anicka176
30. aug 2022

Podobny problém mala dcéra, začala okolo 1,5 roka, keď sa naviazala na jeden typ topánok-sandále do novembra... Ale potom prišli aj iné veci, že obuť ju mohol určitý človek, ktorého si vybrala... Nakoniec sme zistili, že sa jej páčia ružové a trblietavé topanky na štýl barefoot. Teraz keď je staršia 4r. už nemá problém obuť sa vhodne vzhľadom na počasie, ale je lepšie ak sa podieľa na výbere topanok, aby sa jej páčili, netlačili.... ponuka na trhu je široká takže náš problém sa vyriešil 😊