Štvormesačné bábätko a poruchy spánku

marionmarion
10. jún 2012

Ahojte,
kedze v ziadnej teme som nenasla presne to, co som potrebovala, zakladam novu.Snad mi niekto z vas bude vediet poradit. Nas 4 mesacny syncek ma velky problem zaspat. Vacsinou ho musim pracne uspavat v hojdacke, aj to sa po par minutach zase budi s placom. Sam zaspat nedokaze iba pri kojeni, alebo v nosici / kocik odmieta / ale taktiez sa po par minutach budi s placom, malokedy si pospi viac ako polhodinku. Jednoducho viac spat nedokaze. Uz som skusala zatienit okna, byt uplne ticho aby som ho nerusila...nepomohlo nic. V noci spava, aleje tiez nekludny, mrvi sa, obcas sa aj zobudi a chvilu mrnci. Uz sme z toho vycerpani vsetci, vratane maleho, lebo ten spanok by ozaj potreboval...poradte ako mu pomoct aby spal kludne a dlhsie...

xlucia
10. jún 2012

@marionmarion to nie su ziadne poruchy spanku, ale dost bezna vec. ako dieta rastie, dozrieva mu nervova sustava, uci sa aj dlhsim spankovym interavalom. musi si zvyknut. a na spanok ho skus zavinut, aby cititl istotu aku mal v brusku. to iste skus aj do kocika. zavinute ruky a mierne na bok.
alebo cez den skus dat spat na brusko. uvidis co pomoze

marionmarion
autor
10. jún 2012

@xlucia zavinute ruky? to by v ziadnom pripade nestrpel, on ma rad ruky volne, uz len ked ho dekou prikryvam prve co urobi je, ze si vytiahne ruky. to by mi nezaspal urcite...a vyssie som spomenula ze maly odmieta kocik, takze to nam tiez nepomoze. na bruchu spat nechce detto. takze sme tam, kde sme boli ☹
ale dakujem za snahu...

pia22
10. jún 2012

@marionmarion bohužiaľ súhlasím s príspevkom od @xlucia. My sme zažívali to čo píšeš, hojdali sme sa do zbláznenia, nosili sme celá rodina do zbláznenia...jednoducho sa nedalo inak. Postieľku sme mali len na hranie, poznala som všetky nočné programy. A to do roka. Potom sa to začalo postupne zlepšovať, drobec začal spinkávať v postieľke, intervaly budenia sa predlžovali, jednoducho to postupne prešlo, aj keď to trvalo 2 roky. Ak máš nejaké pochybnosti choď k lekárovi či v tom nie sú nejaké zdrav. problémy, skús masáže, kúpele, upokojujúcu hudbu, nič iné poradiť neviem. Držím palce.

xlucia
10. jún 2012

@marionmarion a skusala si to vobec? zavinut ho do nejakej pevnej plienky? a chvilku vydrzat? deka je tepla, to je ine. kolko krat deti chvlku bojuju, ale potom sa upokoja a ta mierna tesnost im pripomenie tesnost z bruska.
spat na brucho som myslela, upat na rukach a polozit na brusko uz spiaceho

marionmarion
autor
10. jún 2012

@pia22 dakujem za radu...nemyslim ze by mu nieco bolo, myslim zdravotne, ziadne ine problemy nema, okrem obcasnych soplikov, je aktivny, zvedavy a sikovny, trosku aj popredu co sa vyvoja tyka...takze nam asi neostane nic ine nez to preckat? ☹ aspon keby bol ochotny byt v kociku, by pomohlo...ale co uz
mozno skusim tu hudbu. este raz vdaka

marionmarion
autor
10. jún 2012

@xlucia poznam svoje dieta a viem ze nema rad zavinute ruky. nebudem ho predsa uspavat za cenu placu. on nema rad ani to ked ho pevne drzim, vacsinou sa vrti a snazi sa vyslobodit. a na rukach mi tiez nezaspi, to som skusala nie raz. ja verim ze tebe sa tieto metody usvedcili, ale ver mi nedaju sa aplikovat vseobecne na kazdeho

pia22
10. jún 2012

Skúšajte čo by mu "sadlo" a pravdaže aj vám, každé dieťa je iné, jedno má rado pri spinkaní úplné ticho, inému vyhovuje mierne rušno, niekomu úplná tma, inému len prítmie, taktiež s kúpeľom je to podobne - väčšine detí vyhovuje pred spaním, ale poznám viacero, ktoré naopak kúpeľ prekrví natoľko, že majú problém zaspinkať. Čo sa týka hudby odporúčam hudobné premietačky, ktoré zároveň hrajú upokojujúce melódie a premietajú rôzne obrazce, dieťa sa "unaví" zvukovo aj vizuálne. Je ich na trhu plno, odporúčam odskúšať 😉 .

marionmarion
autor
10. jún 2012

@katren vdaka, popozeram

marionmarion
autor
10. jún 2012

@pia22 kde tie hudobne premietacky zozeniem, vies mi poradit?

pia22
10. jún 2012

@marionmarion v hračkárstvach, všade, kde predávajú hračky...a aj tu na nete 😉

breslerka
11. jún 2012

@marionmarion ..Ahoj, ja som mala takuto strasiu dceru a ta navyse v case bdenia vela revala, furt daco ine chcela, no typicke narocne dieta. So spankom sme sa natrapili, ale asi sme len bojovali.....casom sa ozaj intrevaly predlzovali, ale bolo to veeeelmi postupne....najvacsie zlepsenie nastalo az ked vysli vsetky zuby, tie ju velmi tiez rusili. Bolo to po 2 rokoch. Dovtedy nosenie v Manduke, doobedu aj kocik, vecer tiez taka zavsesna hojdacka a ked som bola uplne KO (lebo mala spavala so mnou a chcela byt stale na prsniku,co sa fakt nedalo....), muz ju hupaval aj v noci. ked sa uz do hojdy nezmestila, resp, ked ju uz odmietla, muz nasielna nete take hojdacie pruziny na postielku a cele noci sme ju striedavo hupavali, hlavne kde jej sli zuby.
Moja druha je podobna äale je kludnejsia, ked bdie, skoro neplace, len treba menit dost aktivity, ale som zvyknuta), spava len po polhodkach, co ale neznamena, ze jej to staci...to uz viem od starsej.takze doobedu vie spat aj v kociku, ale s apreberie po polhodine, potom ide dieta vzdy do lahsieho spanku, ale kedze je to zive, temperamentne dieta (vieme to aj od neurolioga, boli sme pre istotu, ale vsetko ok, proste je to take dieta tiez)...co v buducnosti asi znamena, ze bude mudre...starsia ma 3 roky a sama sa naucila citat a uz aj pise....no proste ked ide do lahkeho spanku, je zvedavam preberie sa..doobedu ju ale uspim v kociku, ked ide kocik, alebo ho hupem, ale to potom uz stale..takto mi vydrzi aj 2 hodiny...nakoniec....Poobede kocik uz nic, bud hojda, alebo je v nosici, lebo chodim pre starsiu do skolky...bud zaspi po polhodke, alebo ked nie, aspon nereve....kocik by ale poobede uz nefungoval.Inak nam tiez velmi pomohlo zavinutie, ale to som robila od porodnice..teraz ju uz praveze ucim s volnymi ruckami, aby si nezvykla....uz sa to zlepsilo, doteraz rozhadzovala nimi ako besna a este aj to ju budilo. vecer ju uspime v hojde, ale treba po polhodinach hupat, neskor upadne do hlbsieho spanku.....nadranom uz je len pri mne pri prsnicku.....
podla mna ti ta premietacka moze pomoct, ale nemyslim, ze dosiahnes dlhsi spanok, mozno lahsie uspavanie. U nas v hojde zaspi hned , ked je unavena, potom kukaa, oci nasiroko, ale opatovnym hupanim, zas upadne do spanku.

zuzanockamt
12. jún 2012

@marionmarion pises, ze uspavas v hojdacke alebo nosici, po zaspati ho z nosica vylozis a das do postielky? ... moj syn totiz po uspati na rukach alebo v satke sam na posteli spal mozno 20 - 30 minut (aj menej obcas), ked ostal v satke/nosici, tak v pohode potiahol 1 - 3 hodiny, cize som ho pocas spanku mala na sebe

marionmarion
autor
12. jún 2012

@breslerka vidim ze si si tiez uzila 😉 kolko ma druha dcerka?

@zuzanockamt v nosici zaspal iba parkrat ked sme boli na prechadzke, to som ho vylozila lebo tam bol v takej blbej polohe, ze by sa po chvili tak ci tak zobudil. ked zaspi v hojdacke, nevyberam ho, necham ho tam spat, ale aj tak sa budi...

uz ani neviem, kto sme dal tip na knihu " kazde dieta sa vie naucit spat". da sa volne stiahnut na nete, co som aj urobila a zacala ju citat...s niektorymi vecami nesuhlasim, ale je tam vela trefnych veci a bohuzial som si musela uvedomit kde vsade som robila chybu a preco teraz moje dieta nedokaze spat bez pomoci...jasne ze tam hra rolu aj nezrelost nervovej sustavy, ale dietatko ak je cule a inteligentne / co nase rohodne je / zafixuje si nejake veci a uz sa ich nepusti..napriklad ze kojenie znamena spanok...cize bez kojenia spat nebudem. to iste s hojdackou...je tam podrobny navod ako dieta postupne naucit zaspavat samo, bez pomoci a bez placu. program sa odporuca od pol roka, odvtedy babatko vraj uz plne rozoznava den a noc...asi to vyskusam ked bude mat tych 6 mesiacov, lebo takto som vynervovana nielen ja, ale aj moj maly, ked je stale podrazdeny z nevyspatia...:(

breslerka
12. jún 2012

@marionmarion ..stale si uzivam, druha ma len 5 esiacov...cez den ani v noci nic moc spanok....ale aspon ke je bdela tolko neplace ako starsia, da sa zaujat.......

breslerka
12. jún 2012

@marionmarion ..ano ja ju z hojdy neprekladam, ani z nosica, z nicoho...aj tak s aprebudi, potom treba chodit, hupat alebo inak byt v pohybe....

breslerka
12. jún 2012

@marionmarion ...hm, ta kniha, neviem.....my sme skusali, ale len raz, revala by aj 3 hodiny..starsia....povedala som si nikdy viac, postupne sme utahovali opasok....o spanok sme sa ale snazili, aby nebola unavena, potom je dieta nespokojne.....ked inak neslo, tak v pohybe

marionmarion
autor
12. jún 2012

ved aj moj sa vsade budi...posledny tyzden mam pocit ze je to stale len horsie a horsie, uz aj take bolo ze kazdu polhodinku som ho prikladala k prsniku len aby spal...ale co som citala tu knihu, som si uvedomila ze nerobim dobre, lebo ho naucim na to ze zakazdym ked v noci zaplace dostane pit...pritom viem ze nie hladny, lebo ma po par cucnutiach vypluje, cize ma zjavne pouziva ako uspavadlo...skusila som mu teda ten prsnik nedat a namiesto toho som ho hladkala po chrbte. chvilu plakal, ale postupne sa ukludnil a zaspal...takze sa to da aj inak...ale bude to fuska ho naucit...

marionmarion
autor
12. jún 2012

no ak pritom bude revat tri hodiny, tak to asi nie...ale za pokus to stoji, mozno nam to pomoze...aj tak je na to este maly...

breslerka
12. jún 2012

@marionmarion ..ano s tym prsnikom mas pravdu..to som u starsej urobila chybu....mladsia do zatial robi nad ranom iba, tak to je dam....ked sa to zacne zhorsovat seknem s tym.....
Unas je problem ze ju moc nechcem nechat plakat v noci, lebo by mi zobudila strasiu...tu sme ale mohli aj hladkat ked bola babo, ked nemala cicik, alebo nebola hupana, konieeeec...myslim v tomto veku. tato mladsia sa v noci da uhladkat, nad ranom uz ale nie, to uz ma vlastne den, takze to je normalka, len ja nechcem tak skoro vstavat, aby starsia nebola hore od 5tej.... A ty mas toto babo prve?

marionmarion
autor
12. jún 2012

@breslerka hej mame iba jeho...ty to mas podstatne zlozitejsie, ked musis brat ohlad aj na druhu...my tu budime iba susedov 😉 a ty si u prvej skusala podla tej knihy? co presne?
no minulu noc papal uz vyse hodiny, teda papal ako papal, prisaty spal a obcas si cucol, tak som mu to z ust vybrala a bol cirkus...vcera nepomohlo ani hladkanie, nakoniec som ho dala do hojdacky sediet a neuspavala som, iba som ani som nehojdala - to uz neplakal, kukal a bol ticho..vyckali sme do dalsieho krmenia a potom az dostal jest. a bol to fakt rozdiel, lebo sa napil pomerne rychlo, ako pije cez den a potom spal dve a pol hodiny v kuse az do dalsieho krmenia...neviem ci to bolo tym ze som neustupila, alebo tym ze bol unaveny...no rozhodne sme sa do rana vyspali lepsie nez inokedy...

ivana.natasha
12. jún 2012

mi sme toto mali asi týždeň po príchode domov z porodnice- skúšali sme všetko, zavinúť ruky- troška pomohlo ale iba na chvílu, uspávať na rukách, tiež iba efekt na chvílu, prikrmovať, uspávať v kočíku, dokonca musela občas prísť sestra aby som sa vôbec vyspala aspon pár hodín, potom ked už som nevedela čo dalej išli sme doktorke a došla na to, že sú to bolavé ušká, akonáhle sa to preliečilo, spinkala stále dlhšie a dlhšie, no a teraz to už máme v pohodke, aj zaspávanie aj spinkanie. viem ze je to vyčerpavajuce- ja som za ten prvý týžden schudla 4 kg a spala asi 2-3 hodiny denne. ale treba skúšať.skús nech spinká s tebou, Lili rada spinkala na hrudi aj mne aj mužovi cez deň, hladkat jemne chrbátik a oddychneš si aj ty trocha.

breslerka
12. jún 2012

@marionmarion My sme skusali dat do postielkya chodit po 3,5 a 7 minutach......no asi 2 krat sme skusili.....u starsej teda...proste to u nej neslo.Strasne plakala a bolo jedno ci mala 6 ci 10 mesiacov...co ale neznamena, ze u tvojho to nepomoze...
To byt rpisaty na prnik a ked ho clovek vyberie, hmed je hore poznam....tato druhe moja to do takej pol5 nerobi, mozem vybrat, ona s apomrvi a spi, len musim byt blizko nej, to ma rada....nad ranom je ale cicik v puse vacsinou a spanky uz polhodinove.Ale ked to zacne robit aj v noci viem, ze bude cas na zmenu.
Ja sama neviem, co je lepsie, viem, ze keby som dala malu teraz od seba, aj tak to nepomoze, navyse v 8 mesiacoch pride ta uzkost 8 mesacnych....
Treba zlaty stred...napr. ked ja budem uplne KO, bude ju muz hojdat v noci a hotovo

breslerka
12. jún 2012

@marionmarion ...no ja sice mam 2 deti, ale zas skusenosti od starsej dcery..mat tak 1 dieta s tymi skusenostami:O))))))

marionmarion
autor
12. jún 2012

@ivana.natasha no tu situaciu ti nezavidim...my sme praveze doteraz nemali nejaky problem s nocnym spankom, zacalo to asi pred tyzdnom a odvtedy sa to zhorsuje...maly spava od zaciatku pri mne, nikdy nespal v postielke, tak o deficite mojej pritomnosti to asi nebude...
@breslerka no uvidime ci to u nas zaberie...a tie skusenosti, keby sa to dakde dalo kupit, ze balicek skusenosti 😀

shira_
12. jún 2012

@marionmarion ja som malého mávala počas celého denného spánku na prsníku alebo pri prsníku- čítala som pri tom knihu alebo robila niečo s notebookom. mali sme aj fázy, že musel byť počas celého denného spánku v nosiči- pri tom sa dá čo to porobiť alebo ísť cielene na prechádzku. náš sa nedal položiť vôbec do 9 mesiacov, spal cez deň len na mne. potom to prešlo zo dňa na deň. mali sme režim- najprv 4 spánky, potom 3,2,1- vždy v presnom čase. snažila som sa, aby spal v tých istých časoch a dokopy aby to bolo nejaké 3 hodiny... cca od 9 mesiaca sa dal položiť z rúk do postielky. nočný spánok bol lepší-tam spinkal sám tak 2-3hodiny vkuse, nadojčil sa a spal zase dalej. je to veľmi individuálne.. časom sa to zlepšuje. radšej sa mi vždy oplatilo ho ponosiť potrebný čas, ako mať nevyspaté umrnčané dieťa bez režimu.

zuzanockamt
12. jún 2012

@marionmarion ak sa rozhodujes postupovat neskor podla tej knihy, tak skus, je to tvoja vec, ale snad si uvedomujes aj rizika a tu je velmi zaujimavy clanok - http://www.nosenie.sk/?jazyk=sk&kateg=130

marionmarion
autor
13. jún 2012

@zuzanockamt neviem este ci budem postupovat podla tej knihy...nejde mi o to aby moje dieta spavalo same v postielke a robilo tak hoci aj so strachom len aby som mala pokoj...ide mi hlavne o to, aby vobec vedelo zaspat a spat tolko aby bolo oddychnute. clanok som si precitala a suhlasim, no niektore veci sa na nasho maleho jednoducho aplikovat nedaju...On sa v noci budi a chce pit aj kazdu polhodinu napriek tomu ze odjakziva spava pri mne v posteli a stale citi moju pritomnost. nikdy sme ho spat do postielky nedali a ani to nemam v plane urobit kym na to nebude sam priparaveny. Takisto ho nosime, mame doma baby vak aj manducu a ja by som ho nosila aj castejsie ale on sam to odmieta...proste nema rad ked sa nemoze uplne volne hybat, citi sa tam asi stiesnene...neviem cim to je, mozno aj tym ze sa narodil sekciou a nezazil ten pocit prechodu porodnymi cestami...ale nic ine mi neostava nez to akceptovat...ked sa tam neciti dobre, nutit ho tam nebudem. mavame ho casto na rukach, rozpravam sa s nim, spievam mu, casto ho hladkam a tulim a aj ked sa hra sa, stale mu davam najavo ze som nablizku, pridem sa prihovorit, pohladit...nemyslim si ze mu neprejavujem dostatok lasky a telesneho kontaktu, ale som uz zufala z toho ze sa v noci aj cez den stale budi, je nevyspaty a podrazdeny...nemyslim ze mu je takto dobre a tiez nemyslim ze mu davat mlieko kazdu pol hodinu je spravne - uz len preto, ze ho z toho celkom logicky moze boliet brusko a zvykne sa aj dogrcat...proste chcem ho nejako naucit ze moze pri mne zaspat aj inak...preto uz druhu noc mliecko davam iba ak vidim ze je naozaj hladny a namiesto toho sa ho snazim hladkat, spievat mu a prihovarat sa kym nezaspi...funguje to tazsie, priznavam ze si pri tom trochu poplace, no ten plac nie je zufaly, skor taky mrnkanie a potom vzdy zaspi...
ake mas ty sama skusenosti?

marionmarion
autor
13. jún 2012

@shira_ my s tym nosicom to take jednoduche nemame...niekedy tam proste byt nechce a nechce byt ani v kociku...tak nas na uspavanie ostava iba hojdacka...ale tam ma neciti a budi sa...

zuzanockamt
13. jún 2012

@marionmarion obdivujem ta teda, lebo podla toho, co pises mas ozaj narocne babo, ale vyrastie z toho, len to chce cas ... u nas bol problem so spanim pocas dna, ale vyriesila som to tym nosenim, nastastie nosenie mal rad a hned mi tam zaspal a spal dost dlho ... v noci maval obdobia, ze sa budieval, ale to boli na pricine zuby - jednotky, dvojky, ked mu isli ... inak spaval dobre, len na mlieko sa budil, ale v takych beznych intervaloch, nic vynimocne ... takze ozaj neviem, co ti poradit, kedze vidim, ze fakt skusas vsetko a naplnas jeho potreby aj na ukor seba zatial