Súrodenec k postihnutému dieťatku. Skôr či neskôr?

chikitacmuk
10. jún 2012

Ahojte,,potrebujem pocut vase nazory,,mam paostihnuteho synceka Samka,,je nevidiaci a nechodi ani nic,,je ako babatko,,,riesime otazku druheheo babtka,,maly ma rok,,a nevieme ci je lepsie mat druhe babo teraz ked je Samko este maly abo neskor,,,teraz si to sice neviem predstavit ale ohladom kocika by to bolo jednoduchsie kedze by sa kupil surodenecky,,ale co neskor?ked Samko bude na voziku,,ja som vacsinou sama doma,,ako vyjdem s vozikom a s kocikom von?Nevim co je lepsie a preto poprosim nazory,,, 🙂 dakujeeeem,,Veronika

sisaha
10. jún 2012

@chikitacmuk ja si myslim, cim skôr...súrodenec ho bude ťahať viac dopredu, budu sa spolu hrať, budu z nich parťaci 😉

chikitacmuk
autor
10. jún 2012

@sisaha trochu sa toho boji,,,sice mi to vravia aj lekari ale bojim sa,,kedze Samko je uplne odkazany na mna,,nesedi, nechodi, neudrzi nic v rukach, takze sa ani sam nehra ani nic,,a tym ze nevidi ze to este horsie,,preto sa obavam,,ja fakt neviem,,,

stastnamamulka
10. jún 2012

kamoskina sestra ma dve dcerky,starsia ma asi 12r,ma DMO a je na vozicku,mladsia ma asi 10r,uplne zdrava...dievcata maju medzi sebou uuuuuzasny vztah 🙂 o technickych otazkach neviem 😅

lola218
10. jún 2012

chúda babatko to mi je luto neviem si prestavit že by malej niečo bolo vela sil prajem.. viem že od témy ..

evvkaa
10. jún 2012

ahoj ja mam brata ma detsku mozgovu obrnu je o 2 roky odomna strasi je na tom tak ze ma svoj svet nevie citat chodit zacal az ked mal asi 12 rokov :( a mam etse dalsich troch surodencov takze sme boli 5 deti podla mna aj prenho bude lepsie ak bude mat surodenca bude sa mat s kym hrat a nebude tak sam

hoogy
10. jún 2012

@chikitacmuk musis si odpovedat aj na otazky kolko mas sil. lebo aj obdobie tehotenstva ked uz mas jedno.aj zdrave dieta, je narocnejsie. tak surodenecky kocik vies vyuzit este aj ked maly bude mat 4 roky. 😉

elen2
10. jún 2012

Tiez si myslim ze cim skor tym lepsie.Pretoze to druhe dietatko bude takou oporou pre to prve.....aspon moja kamoska to vyriesila takto.

mamavera
10. jún 2012

@chikitacmuk tiež si myslím,že čím skôr, aby si ich mohla voziť obidvoch, kľudne to také dva tri roky ešte podľa mňa pôjde a ked už bude mladšie behať, tak budeš mať len vozík, kočík už nebudeš potrebovať. Píšeš, že si na všetko sama, skôr ako sa rozhodneš pre dieťatko, tak skús riešiť toto, cez študentky nejakej školy - cirkevnej, pedagogickej (my sme tak chodili pomáhať), lebo to bude pre teba veľká záťaž. A súhlasím s názorom, že druhé dieťatko bude to staršie posúvať vpred rýchlejšie ako keby ostalo samé. 🙂

wnelia
10. jún 2012

@chikitacmuk Ja by som do toho na 99% nešla...určite by som to nezvládla, viem, čo obnáša MP dieťa. Dobre si to premysli, nie je to jednoduché. Hlavne ti želám pevné nervy a správnu voľbu. 😉

tt5tka
10. jún 2012

Jujj Veronka moja :( neries este taketo veci prosimmmm,Samusko je este maly a nemozes vediet ci skonci na vozicku,juj alergiu mam s toho slova :( vies ako to bolo u nas ze aj moja Eliska mala byt na vozicku a nieje proste som sa do toho obula a venovala do toho vsetku moju silu a eneggiu a vysledok? Eli je prvacka ,uuuplne samostatna chodiaca slecna 🙂)) a prto sa oplati bojovat .a po 6 rokoch som mala Oliverka je tak stary ako tvoj Samusko a problem este vacsi ako Eliska :( asi tak sko tvoj Samko,ale nevzdavam sa bojujem ,cvicim 4 krat denne stale s nim pracujem a vysledky su kazdy den nejake lepsie 🙂) a to je moja radost a slovo vozik u nas nesmie pouzit nikto 🙂)) zvladneme to a basta )))

finka19
10. jún 2012

ja som tiez za variant, cim skor, tym lepsie...
Samozrejme, ak sa citis na 100% mat dalsie dietatko... urcite bude fajn, ked tu uz vy nebudete, aby mal niekoho, kto tu pre neho aj nadalej bude... na druhu stranu, to druhe dietatko bude mat dozivotne bremeno na pleciach, starat sa o svojho choruckeho surodenca, aj ked uz bude mat napr. svoju rodinu...

Vsetko ma svoje pre aj proti...
Asi ti najlepsie poradi niekto, kto si uz tymto rozhodnutim presiel.

wnelia
10. jún 2012

@tt5tka 10000x LIKE!!! úplne s tebou súhlasím, tiež by som to riešila tak, že sa budem venovať na 100% prvému, aby som mu čo najviac pomohla 😀

finka19
10. jún 2012

@tt5tka nádherné, držím vám palce !!!
Rovnako aj @chikitacmuk ! Hlavne veľa pozitívnych myšlienok.

meiwe
10. jún 2012

Ja mam 5 rocne babetko, a az teraz sa rozhodujeme ci dalsie dieta, vsetko mam premyslene=) male bude vo vaku, maly v kociku, surodenecky kupime tedd a phill kde sa obaja zmestia, existuje aj pridavne sedadlo ku kociku, ktore sa da pripojit k reha kociku, inak poznamka: ak maly nesedy neries vozik ale rehabilitacny kocik v buducnosti je to pohodlnejsie=] , inak som videla aj pridavne sedadlo ktore sa umiestnuje na kocik konstrukciu, klipy jtorymi spojis dva kociky osobne si myslim ze do 3 rokov by som druhe dieta neriesila, my sme behali po lekaroch, teraz pojdeme do skolky na 2 hod 2 krat do tyzdna, odych pre mna=) a inak ja popri malom pracujem muz mi velmi s nim pomaha, berieme ho ako zdrave dieta

gemini2
10. jún 2012

@chikitacmuk
Veronika,
vsetko je o tom ako sa na to citis....ja sama mam dve male deticky- dvojicky a poviem ti, obcas je to riadne o ,,drzku,,.
V tomto ti nikto neporadi.....ak mas dost sil a odhodlania- tak do toho. Ale tym, ze sa nevies rozhodnut a otvorila si temu, myslim, ze sama vahas a nevies. Radsej by som pockala, kym si budes ista. male dietatko ti zaberie vela casu, energie...ved vies......ale vsetko je to na tebe. ty budes s detickami ...... 😉

xenicka13
10. jún 2012

ja by som zo dva tri roky pockala mat deti s malym vekovym rozdielom je dost narocne, ale ked to citis, ze by si to zvladla tak drzim palce

sisaha
10. jún 2012

@chikitacmuk viem, ze mas strach, ale vzdy je tu este pomoc rodiny, kamaratok, ktore ti pomozu so zdravym babatkom, takisto 9 mesiacov tehotenstva je dost dlha doba, aby si sa na to pripravila + nejaky cas kym sa ti podari otehotniet. Lekari ti to preto odporucaju, lebo maju skusenosti s tym, aky je surodenec opora pre chore dietatko. Nemusis mat obavy, ze by si jedno dieta zanedbavala, kym by si sa starala o druhe. Vezmi si,co taka matka, ktora ma trojicky v rovnakom veku? Drzim ti palce. Urcite to zvladnete.. 😉

hajanka
10. jún 2012

@chikitacmuk ahoj, ja sice nemam ziadnu osobnu skusenost ani z okolia, ale napisem len ako to vidim ja, moj nazor je totozny s @wnelia a @tt5tka a naplno by som sa mu venovala, predstava dvoch surodencov, s malym vekom vekovym rozdielom je sice krasna, no zahrat sa mozno zahraju tak spolu najskor tak vo veku cca 2r (mladsieho surodenca) a ten cas dovtedy bude velmi narocny, rozdelit ho medzi oboch, predsa je este malicky a potrebuje ta nonstop na 200%, zaroven aj ten jeho surodenec-novorodenec ta bude potrebovat nonstop na min. 100%, bude to urcite velmi narocne (tym nechcem povedat ze nezvladnutelne, alebo ze by si to nezvladla). Osobne by som tomu dala cas, venovala sa na maximum Samkovi, spravila vsetko co sa da preto aby sa jeho zdr. stav zlepsil (ak sa to da). Drzim vam palce.

lucula73
10. jún 2012

@chikitacmuk ahoj,ja napíšem tiež moj názor.......nešla by som do toho..........je pravdou,že zdravý súrodenec by potiahol postihnutého,ale podla mňa by si sa mala venovať tomuto chrobáčikovi maximálne,kým čas neukáže ako bude ďalej s ním.....,malé detičky sú schopné sa veľmi veľa naučiť a čím viac sa mu budeš venovať,cvičiť,učiť ho,tým bude mať vačšiu šancu v živote .....
si ešte mladá,máš čas mať druhé dieťaťko aj neskor 🙂
držím ti palce 🙂

mischella26
10. jún 2012

Milá Veronika....dovoľ,aby som mohla aj pridať komentár k téme..neviď malého na vozíku,prosíííím!(píšem to z vlastnej skúsenosti,veď vieš)Samuško je veľký bojovník,máte toho dosť,ale netreba hneď odpísovať choré dieťatko len preto,akú má diagnózu..väčšinou to takto riešia lekári,zaklincujú a výsledok nik nevie!! Určite v budúcnosti bude treba súrodenca pre malého,len môj osobný názor je taký,že ešte máte chvílku čas,ste mladí,zdraví rodičia,povenujete sa Samkovi naplno(čo aj robíte)a uvidíš,príde ten čas,kedy Samko bude samostatný a budete na stopro presvedčení,že chcete druhú ratolesť..úprimne Vám želám more zdravia,lásky a trpelivosti,lebo my mamky,kt.majú VÝNIMOČNÉ detičky to vedia najlepšie pochopiť...♥♥

vladkapri
10. jún 2012

moja ja si myslím,že to bude zo začiatku trošku náročné ako všetko čo nové začínaš je komplikované a náročné ,ale zvládnete to
možno by si mala počkať ešte aspoň rok dva a potom sa na to dať mať druhé bábo, ste silný obaja vlastne všetci traja, máš manžela,ktorý ťa podrží, nie každý chlap by to zniesol,že má dieťa s DMO
držím palčeky a hlavne malý nech sa drží a veľa lásky prajeme 😉

iwesska
10. jún 2012

Moja, ja som ti uz pisala davnejsie, ale ozivim to v tejto diskusii. Medzi mnou a bratom je 15 mesiacov rozdiel. Ja som zdrava, moj brat hendikepovany - DMO - postihnute vsetky 4 koncatiny, mentalne o par rokov pozadu. DMO dostal ako 6 mesacny pocas vysokych horucok. Mama mala odrazu zo zdraveho dietata doma bezvladne leziace telicko, co ani jest nechcelo. Ja som bola, mala a mama sa vacsinu dna musela venovat len jemu - neustale cvicili, chodili po lekaroch a po veceroch este do 3 rana sila pre nas veci, kedze nebolo kde co kupit. Ja som sa musela naucit byt samostatna, co nebolo ani na skodu. Napriek tomu bola mama rada, ze sme takmer ako dvojcata - ja som sa s nim od rana do vecera hrala - bol pre mna ako babika. Mentalne som ho obrovskymi krokmi tahala vpred, ostatne bolo na mamine. Toto trvalo az do puberty - kedy uz som zacala mat svoje zaujmy. Ked tak na to mama teraz spatne pozera, nevie sama ako to dokazala vsetko zvladnut, ale zvladla, lebo musela. Brat teraz byva s nimi a ja mam vlastnu rodinu - docakala sa vnucatka, ktore od brata mat nikdy nebude. Takze moja rada - surodenca urcite ano, ale ak mas pocit, ze uz teraz je toho na teba vela, pockaj radsej zo dva roky, nesil to. Uzivaj si Samka, venuj sa mu naplno - pretoze druhe babo na to brat ohlad nebude a na 200% fungovat bude pre teba vycerpavajuce. Aj ked ja mam svojho brata velmi rada, je pravda, ze boli obdobia, kedy som sa citila "na vedlajsej kolaji", lebo stale som bola ta, co vsetko musela zvladnut sama, vsetko chapat, nikdy nerobit chyby...lebo mama uz bola niekedy s nervami fakt v koncoch jednak z psychickej, aj fyzickej stranky, kedze otec bol od rana do vecera v praci, aby sme mali nejaky prijem. Ja myslim, ze je ine, ked sa babatko "pritrafi" a ine, ked mas moznost si ho naplanovat, tak aby si to bez stresu vsetko zvladla. Navyse, si po cisarskom, iste mas dost co robit so Samkom, ked ho hore-dole dvihas a jazvu este nemas uplne zhojenu....poloz si otazku, ci to budes zvladat aj ked by si napr. kvoli tej jazve potrebovala kludovy rezim pocas dalsieho tehu, aby sa ti tolko nenamahala. Toto vsetko su veci, ktore musis zvazit. Ale prajem stastne rozhodnutie! Tak ci onak, surodenec urcite raz bude 😉

dionyzka
10. jún 2012

Veronika, ja by som s druhym babatkom tiez este pockala. Maly Samko Ta potrebuje na 100%. Nikto nepochybuje, ze by si to nezvladla, ale Ty si tiez iba clovek... a pri viacrocnom plnom nasadeni den i noc moze vycerpanost urobit svoje i na Tvojom zdravi - a deticky Ta budu potrebovat zdravu a vitalnu - a to tiez nie je samozrejmost. A s kocikmi by som si nerobila starosti. V dnesnej dobe urcite najdes surodenecky kocik vyhovujuci i pre vacsie dieta s vacsou zatazou - toto je len otazka peniazi. Drzkajte sa 🙂

chikitacmuk
autor
10. jún 2012

Kocky dakujem za kazdy nazor,,,tym slovickom v nadpise "skor" som myslela 2-3roky,,,teraz by som druhe babatko nezvladla, kedze Samko je uplnne zavisly na mne,,a je to stale moje babatko,,,, 🙂
@tt5tka zlatko moje ja viem :( len vzdy ked pridem od toho neurologa, ktorý mi stale vravi ze proste maly sa mi nepostavi a ze budem rada ked udrzi stabilne hlavicku, tak si zacnem predstavovat do buducna,,co bude ked bude mat 10rokov?a viac,,jaaaj niekedy proste to nezvladam,,ale to asi poznas,,,U nas je problem aj to ze financne si nemozeme dovolit vela veci co by Samkovi pomohli,,v prvom rade auto :( chodim s nim do nemocky bussom a niekedy ked prsi abo tak je to o "drzku" aj my cvicime a masirujeme, prepajame hemysfery presne ako nas naucili v nemocke,,ale Samko sa tsale nepretaca, nesedi ani ziadne pokroky :( uz som z toho niekedy na nervy zlatko vies,,a potom ma napadaju take otazky aku som dnes polozila,,,Druhe babtko si teraz predstavit neviem,,myslela som tak za 2-3roky,,,chyba mi nieco vo vnutri, zazit ten pocit mat zdrave babo :(:( neviem ako to mam opisat, Samka milujem ale v mojom srdci akoby je kusok prazdna,,,,jooj moja,,Verim ze aj my budeme pripad vasej Elisky, ktora je neskutocna a aj ty si neksutocna, lebo si s nou tvrdo makala a verim ze aj Oliverko to dokaze,,lubime vas

chikitacmuk
autor
10. jún 2012

@meiwe aj my berieme Samka ako zdrave dieta,,,ale niekedy, najma ked pridem od lekarov,,ma prepadaju take myslienky ze co bude,,,ale asi to poznas :( do 3rokoch urcite pockame a neviem,,asi uvidime ako bude s malym a potom sa rozhodneme,,ale chyba mi nieco,,neviem co,,zazit to mat uplne zdrave babatko a vidiet ako sa vyvyja :(

chikitacmuk
autor
10. jún 2012

@wnelia dakujem pekne,,,2-3roky mame cas,,ale niekedy sa zamyslam co potom :( a prosto je to niekedy uz neunosne stale o tom premyslam,,ked mi lekari povedia ze maly je na tom zle a ze ma tu najhorsiu formu,,pritom nam sa javi uplne super,,ze vnima aj vsetko, len ten pohyb :(

hajanka
10. jún 2012

@chikitacmuk no vidis, ja som to skor ci neskor pochopila ako teraz (v blizkej buducnosti) alebo o niekolko rokov... 🙂 prajem vam vela stastia, zdravicka aj sily, on sa ten kustik v srdiecku urcite raz zaplni a aj Samko vam bude robit radost 🙂

iwesska
10. jún 2012

@chikitacmuk Pocuj, napadla mi jedna vec - ked ma Samko epi - nemoze absolvovat liecbu akupunkturou? Lebo mojmu bratovi to velmi pomohlo - uvolnili sa mu svaly, postavilo ho to vyslovene na nohy, ktore mal predtym stuhnute. Ak by to bolo mozne, ja by som to skusila radsej alternativne - lebo moj brat mal tiez len lezat a dychat podla viacerych lekarov...az tento neurolog - akupunkturista mal na to dost odlisny nazor a nemylil sa...

mia258
10. jún 2012

Ja by som tiež do toho šla skôr, bude mať parťáka a ty si to "odrobíš" akoby naraz, lebo potom ti budú už obidvaja rásť.
Akurát to, že napr. v tehu by si nemala dvíhať ťažké veci, keď budeš náhodou na rizikovom, budeš musieť ležať, ako to bude so Samkom? 😒

mmonika
10. jún 2012

@chikitacmuk ja by som asi druhe dieta mala, ale až ked bude mať Samko 3 roky.. dovtedy by som mu dala všetko čo by bolo v mojich silach.. pišes že potrebujete auto.. tak prečo neskusis poziadať mistny urad prace ?? viem, to podla toho, že susedka ma tiez dieta telesne postihnute, a o auto žiadali cez urad prace..nesmierne im to pomaha, teiz su viac v nemocke ako doma, potom chodia po rehabilitaciach , po kupeloch , takze to auto potrebuju na 100000000%.. a este viem ,že na to male dostava nejake prispevky z uradu prace, prerobili kupelku tiez z prispevkov..
moja velmi ti držim palce a prajem vela trpezlivosti.. budeš ju aj ty aj Samko potrebovať 😉