Trojročná nechce spať sama, v noci vrieska a plače za mamou

gabriela_obzerova
14. jan 2021

Ahojte maminky. Uz som na nervy z trojrocnej dcery, ktora ma momentalne aj obdobie vzdoru. Od oktobra sa snazim ju naucit spat samu, ale absolutne bez uspechu. Neustupujem, vysvetlujem, ukludnujem, citam rozpravky... okolo jednej sa budi s placom, ze chce spat so mnou. Lahnem si s nou a cakam kym zaspi, potom odidem. Okolo stvrtej to iste. Pokial odidem kym nezaspi, zacne vrestat, ze chce spat so mnou. Takto to uz je dva mesiace. Teraz sa mi narodilo babatko a tak si viete predstavit, kazdu hodinu a pol v noci kojim a do toho 2-3 krat idem za trojrocnou. Ked nemozem zostat s nou, lebo zrovna je aj maly hore a treba prebalit alebo nieco, vrieska na cely dom, ze chce spat so mnou. Takze posledne dva tyzdne spim v sucte tak 3-4 hodiny v noci a dcera spi kazdu noc kratsie o 2-3 hodiny a takisto aj obedny spanok ma skrateny o hodinu minimalne, lebo aj na obed robi to iste. Sama spi ovela menej, ako ked spavala so mnou v izbe. Dva mesiace skusame po dobrom, po zlom, tatinko to uz vzdal, chcel s nou spavat on v izbe. Ale nie, iba mama.... Jednu noc skusila so mnou a s miminkom spat, ale v podstate nespala ani ona, budila sa na kazde mrnknutie maleho. Takze spolocne spanie uz nepripada do uvahy. Uz som vycerpana, skuste poradit prosim

bavlnka92
14. jan 2021

ja by som skúsila zopárkrát ešte to spoločné spanie aby zistila že pri menšom sa nevyspí a v izbe by mala kľud 😇

gabriela_obzerova
autor
14. jan 2021

@bavlnka92 skusila som teraz cez obed, lebo zase robila cirkus. Namiesto dvoch hodin co spavala poobede, spala len polhodinu a este aj maleho zobudila 😏 Tvrdohlava je neskutocne. Dva mesiace odolava a ja uz to vzdavam. Skusim asi dnes v noci ju vziat k nam, ked sa zobudi, lebo tuto noc som uz o stvrtej plakala aj ja 🤦🏼‍♀️

bavlnka92
14. jan 2021

môj tiež teraz odmieta zaspávať sám. to že nadránom vždy prišiel by mi až tak nevadilo ale teraz uspávam a je jedno koľko tam som vždy keď odchádzam sa dvihne a začne jačať. neviem si predstaviť čo bude robiť keď začne škôlka alebo mne práca a budem o 4 vstávať 🙈

gabriela_obzerova
autor
14. jan 2021

@bavlnka92 no presne, muz je uz tiez na nervy. Rano vstava do prace a ona s nami cvici kazdu noc dva - tri krat aspon hodinu. Ak odidem “predcasne”, kym zaspi, vrieska na cely dom... Je uplne neutisitelna, nezaberaju pekne reci ani “vyhrazky”, ide si svoje

evalin88
14. jan 2021

Ja to teraz idem skusit s 2 a pol ročmým cez hracku, maly si niekde nasiel obrazok plyšaka.. tak som mu povedala, ci bude spat s plysakom namiesto mna a on ze hej. Tak sme sa dohodli, ze ak zvladne zaspat sam, dostane ten plysak, aby potom s nim mohol spat. Krsna mi radila, ze ho mam naucit na neaku hračku, ktoru bude mojkať pri zaspavani ( namiesto mna)

gabriela_obzerova
autor
14. jan 2021

@evalin88 skusim. Ja som jej kupila nove lampicky na stenu do izbicky, to mala ako motivaciu, aby sa nebala spinkat sama. Teoreticky to u nej fungovalo. Prakticky to Nefunguje 😏

eviann
14. jan 2021

Ocividne nie je pripravena spinkat sama. Dietatko zvykne regresovat aj po takej udalosti, akou je narodenie surodenca. Nesilila by som to, cela rodina je v strese. Naco??? Moj maly zacal spavat vo svojej izbe od troch rokov, prespi desat hodin vkuse v drvivej vacsine pripadov, ked dvakrat za tyzden pride spat k nam, nemam problem. Ibaze on bol pripraveny a chcel spat vo svojej izbicke. Tvoj dcera si vypestovala averziu voci svojej izbe. Chyba. Nedavaj ju tam, len su z toho vsetci v strese. A ona bude streckovat ktovie dokedy. To ju naozaj dva mesiace do toho nutis? Naco? Nema 16. Viem, ze je narocne starat sa o male dieta a k tomu dalsie male dieta, hold, ono si to nenaplanovalo.

evalin88
14. jan 2021

@gabriela_obzerova ja som si vsimla, ze sa neako zacal bat tmy. Spi so mnou koli ekzemom, ked ich maval kazdu noc sa budil o 2. rano a bolo ho treba ukludnit, nosit na rukach, aby vobec zaspal. Vtedy sa naucil zaspavat so mnou. Kedze ho do skolky nevzali, tak ho nejdem silit, ale vyskusam, ked uz ten plysak tak chce 🙂

gabriela_obzerova
autor
14. jan 2021

@eviann praveze vo svojej izbe chce spat, ale chce spat aj so mnou. Nechce ist do spalne, nechce ist do maleho izby. Vo svojej je spokojna. No to uz mi zostava len prestahovat postielku a maleho veci a nastahovat sa jej tam aj s babom 😏 Jednu noc sme skusili a pri kazdom kojeni a prebalovani bola hore, potom zase nevedela zaspat, rano bola hotova, no ako po prebdenej noci

eviann
14. jan 2021

@gabriela_obzerova Chapem. Ine by bolo, keby jej nevadilo, ze sa musis v noci starat o male a spala by. Zapeklita situacia. A pri ockovi nebude spinkat?

elizabet173
14. jan 2021

@gabriela_obzerova nechala by som ju spavat v jej izbe a nastahovala by som sa tam aj s malym. Postupne si zvykne a nebude sa budit na jeho plac. Je v obdobi vzdoru a este aj surodenec nabural jej istoty - ze mama je tu len pre nu, nesil to, nevyspite sa takto nikto. V lete moze byt vsetko inac, mozno aj skor

gabriela_obzerova
autor
14. jan 2021

@eviann zial ona sa budi na maleho, maleho budi, ked nie je po jej v noci.... Ona chce spat len vo svojej izbe a len so mnou. Ale napriklad ked je u babky alebo u mojho brata, tak si na mna vobec nespomenie a spi ako zabita do rana 🙄

gabriela_obzerova
autor
14. jan 2021

@elizabet173 ked je u mojich rodicov alebo u brata, tak na mna civia ako na blazna. Normalne ide spat a zobudi sa az o osmej rano, vobec sa v noci nebudi a spi v cudzej izbe sama.... Doma robi cirkus, lebo som tam ja a o siestej ma uz taha do obyvacky

elizabet173
14. jan 2021

@gabriela_obzerova no to trochu meni situaciu, ale robi to presne preto, ze si tam ty, ked u inych spi. Plus ziarlivost na surodenca. Nelamala by som to cez koleno, o rok budu spat zrejme obidvaja vo svojej izbe, ani si nespomenies. Pocas dna nema tendenciu posuvat vami stanovene hranice?

gabriela_obzerova
autor
14. jan 2021

@elizabet173 jasne, tvrdohlava ako baran. Dupe, krici, nervak strasny... Ja uz som z nej na prasky

elizabet173
14. jan 2021

@gabriela_obzerova no chce to tvrde pravidla a nepolavit z nich. Dupat, kricat moze, ked zisti, ze sa nic nezmeni, po case ju to prestane bavit. S kludom jej povedz, ze moze dupat, kricat, moze sa aj tresknut o zem, svoje nedosiahne. Ty nesmies dat na sebe poznat, ze ta vytaca, reagovat pokojnym hlasom, bez kriku, aj ked by si ju najradsej pretrhla. Ona ma problem zvladnut svoje emocie, je to vyvojova faza.

gabriela_obzerova
autor
14. jan 2021

@elizabet173 ja si aj preto myslim, ze toto spanie nespanie je len z trucu. Vsade inde spi uplne v pohode, iba ked som ja na blizku, robi cirkus. Ale bojujeme uz dva mesiace a nezlepsuje sa to. Svokre odmietla upratat svoje oblubene hracky, tak jej ich akoze vyhodila a ju to vobec netankovalo 🙂 Zatial nedosiahla zachvatmi hnevu nic, maximalne ze ju poslem ukludnit do izby, no stale ju to bavi 😏

didi2102
14. jan 2021

@gabriela_obzerova tak ja mam2.5r aj on potrebuje späť s niekým budí sa,jedine riešenie bolo že manžel s ním spí v detskej celú noc a ja s malou v spálni(nikdy som s takým spaním nesuhlasila) manžel je však veľa mimo SR,celé týždne .. vtedy spíme všetci spolu v jednej izbe,ja s málou na posteli syn má svoju posteľ pri manželskej,o Tom ako je to v noci nehovorím,jediná záchrana že kojim a len sa mala pohne už ku nej skacem s prsom,je toho hubu ale je to o zvyku

didi2102
14. jan 2021

@gabriela_obzerova inak my sme.to skúšali ešte pred pôrodom čiže už je to skoro rok a bez výsledku,sú deti kt potrebujú spat s rodičmi , ja som liezla ešte ako 8rocna a priznám sa že veľmi ma bolelo keď si rodičia robili posmešky že tam chodím,no nikdy ma neposlali preč.. len som potrebovala byť pri nich

juju7
14. jan 2021

@gabriela_obzerova ahoj,to ako keby si pisala o nas len s tym rozdielom ze nasa slecna trojrocna nespi sama v izbe ale so starsou sestrou ( skoro 6rocnou) a ja teraz cakam babo. Tiez ma obdobie vzdoru a noc co noc vrieska ze chce maminku,ked ide muz tak toho dobreze nevykopne z izby a vrieska na cely dom.Snazim sa na nu aj peknym slovom ale obcas aj nakricim lebo sa to uz neda niekedy zvladnut.Za jednu noc je schopna 3 krat sa zobudit a vrieskat a vymyslat.Je to hrozne vycerpavajuce a este ked pribudne babo tak si to neviem predstavit ako budeme fungovat.

elizabet173
14. jan 2021

@gabriela_obzerova No prave, ked si nablizku. Ked si u rodicov aj ty, aj vtedy ide sama spat vedla? Asi nie, ze. Ja by som nebojovala, vidis, ze to k nicomu nevedie. Nechaj to dva tri mesiace tak a skus potom.

gabriela_obzerova
autor
14. jan 2021

@juju7 no tak tiez to mame tak, mam aj 6 rocnu 🙂 Ale s tou 3 rocnou nechce spat, lebo ju budi. Cize 6 rokov, 3 a teraz babo. Je to o hubu s tym jej nocnym budenim

kubkovamama
14. jan 2021

@gabriela_obzerova po narodení surodenca normalka. 😂 U nas to bolo tiez,syn bol uz velky ked sa narodila dcera,mal svoju izbu,no dovolila som aby kludne lahol k nam,postupne a vcelku rychlo ho to preslo-keby zakazujem apod.isto bojuje ďalej.Teraz tretie dieťa a dcéra spavala sama od 3r.bez problémov,pocas tehotenstva to prislo..Jednoducho tak reaguju na bábätko.Pri nej som striktnejsia,muz s nou chvilu polezi a malá pride az nad ránom.Velke plače už ustupili a tiez ak sa cez den riadne vyhráme je unavena a spi ako poleno.

gabriela_obzerova
autor
15. jan 2021

@kubkovamama prva zvladla surodenca lavou zadnou. Druha ziarli, ale je zla. Musim davat velky pozor, aby mu nieco neurobila. Ale nocne jacanie prislo uz pocas tehotenstva

elizabet173
15. jan 2021

@gabriela_obzerova ak by mala tendenciu ublizit babatku, tam by som bola velmi razna. Dieta musi citit, ze je milovane, aj ked vymysla a nesprava sa podla nasich predstav, ale zamerne ublizit mladsiemu surodencovi je hodne cez.

ivangeline
15. jan 2021

Veľmi neskoro ste sa snažili, aby spala sama. Príchodom súrodenca sa cíti odstrcena a bude to proste robiť. Dlhšie bude trvat zmena. Treba len vysvetľovať... A vysvetľovať. Náš mal 2 roky a čoskoro bude pripravený spať sám. 🤷

gabriela_obzerova
autor
15. jan 2021

@eviann tak tuto noc sa zobudila s krikom o druhej rano klasicky, ze chce ist spat s mamou. Tak som jej dovolila. O 10 sekund zacala vymyslat ze ide spat s tatkom. Vravim nie. Behom troch minut zobudila starsiu sestricku, mna aj manzela... a jacala 🤦🏼‍♀️ Kedze len vymyslala, teraz uz som to nevydrzala a dostala po zadku 3 krat a poriadne. Zostala zaskocena, prestala vrestat a isla si nakoniec so mnou lahnut a spala az do siedmej rana uz bez budenia... Asi ma tu zozeru za nie pedagogicky pristup, ale po dvoch mesiacoch trapenia, prosenia, dohovarania a chapania ako je to pre nu tazke, pomohla jedna obycajna “bitka”

gabriela_obzerova
autor
15. jan 2021

@ivangeline toto ale robila dva mesiace pred narodenim, uz v tehu. Spala som s nou dlho, lebo bola kojena do 2,5 roka, detto starsia dcera. U starsej v tomto istom veku sme riesili zvlast spanie a uplne bez problemov...

elizabet173
15. jan 2021

@gabriela_obzerova nie, nezozeru, nikto nema nervy zo zeleza. Si matka troch malych deti, z toho jedno babatko, musis sa aspon trochu vyspat, aby si mohla fungovat. Vtedy clovek zabuda aj na zasadu nepouzivat telesne tresty 🙂. Dufam, ze to pomoze a budete mat lepsie noci.

kubkovamama
15. jan 2021

@gabriela_obzerova určite je strasne veľa takýchto malých ziarlivcov..a do 20tky to robiť nebude,neboj.😄moja všeobecne skúša aj starší sa rád vyvlieka z čoho môže,lebo najprv podvedome cítili a teraz aj vidia,že jednoducho nevládzem,nestíham,nevšimnem si,nedokážem už sa im každému venovať na 200% a zneužívajú to.Nieco robia naschvál,niečo sa proste vyskytne.Ked bude aj tretie väčšie,ono sa to utrasie.A nočné behačky sú ešte to menšie zlo,aj keď verím,že ťa to musí vyciciavať