Trvalé zúbky. Ako rástli vašim deťom?

martija
13. sep 2010

Dobry vecer, skusala som to pregoooglovat, a nenasla som temu na trvace zubky, tak by som sa rada spytala mamiciek, kedy a ako zacali rast vasim detom trvace zubky. Mna totiz velmi zarazilo to,ze mojmu 6 rocnemu synovi zacala rast stolicka!!! Mliecne zubky mu rastli ukazkovo,presne ako mali, a v dvoch rokoch mal vsetky vonku. Doteraz mu vsak ani jeden mliecak nevypadol,a ani sa nekyve, a vzadu sa mu prerezava stolicka, podla mna dost divne? ako rastli vasim detickam zubky? a este by som sa rada opytala,ci plati to, ze cim neskor zacnu rast mliecne zubky (teda ak vyrastu neskor,ako zvycajne),tak potom zacnu aj neskor vypadavat? Dakujem.

junovka
13. sep 2010

@martija ta stolicka , ta je 6-ka, ta je uz trvacna, a je to uuplne normalne.Mojej starsej zacali pomaly rast ked zacala uz chodit do skolky, ale co sa tyka ostatnych mliecnych, tak ked nastupila do prvej triedy uz 2 predne nemala, ale tlacili sa jej uz trvale jednotky.A na tu poslednu otazku ti mozem odpovedat, len to, ze to pravda neni, nakolko starsej prvy zubcek mliecny vysiel na 11 mesiacov ...a trvale...uz som napisala 🙂

jaduska
13. sep 2010

Priznám sa, že ja som si ani nevšimla, kedy našej najstaršej narástli druhé stoličky, ale má 7 rokov a už ich má všetky. Mliečne zuby jej začali vypadávať až pred nedávnom. Najprv spodné jednotky a teraz horné jednotky.

junovka
13. sep 2010

@martija a este jedna dobra rada...ked sa synovi prereze uuplne cela trvacna stolicka 6-ka, tak ju daj zapecatit, aby sa nekazila.Podla mna urcite chodite k zubarovi, tak by vas mal o tom informovat 😉

martija
autor
13. sep 2010

Aha!!! dakujem za odpovede! takze ako sa zda,tak to bude celkom normalne,ze najskor stolicky von,a potom zacnu vypadavat jednotky, ja som si myslela,ze ide taky isty postup,ako pri mliecnych,ze najskor vypadnu jednotky,dvojky, atd....a az uplne nakoniec zacnu rast stolicky. My mame nastup do prveho rocnika posunuty,takze aj nam asi uz ako prvakovi vypadnu zubky,ale to bude mat uz 7 rokov. A k zubarovi asi veru pojdem radsej uz! Aj ked sa poctivo starame,zubky ma krasne bielucke vsetky, ale aj tak urcite najvyssi cas ....

junovka
14. sep 2010

@martija 😲 😲 teda ja ziram, ze ste este neboli vobec u zubara??S dcerkami som zacala chodit hned ako im vysiel prvy zubcek, a to 2x do roka 😉

martija
autor
14. sep 2010

My sme chodievali na pravidelne kontroly v spanielsku a tam nam vzdy kontroloval churp obvodak, vzdy povedala,ze vsetko je ok,takze som to moc neriesila.....ale odkedy sme na sk, tak urcite zabehnem za odbornikom radsej, lebo trvace zubky uz nenahradi nic....teda ak neratam vyklapacky... 😀

betkavlcekova
24. sep 2010

Nasmu Marekovi vysiel prvy mliecny zub v 9 mesiacoch, teraz ma 5 rokov, vcera sme mali premieru, vypadol mu 1 mliecny zubok a dnes sa mu uz kyve dalsi, a k zubarke chodime tiez 2x do roka na preventivne prehliadky 🙂

tinasc
17. okt 2010

ahojte, tiež by ma zaujímalo, kedy deťom začínajú rásť trvalé zuby, ja viem je to individuálne. Ale čo ma prekvapilo je, že včera za mnou prišla dcérka že má niečo so zúbkom (spodná jednotka vľavo) a jej sa ten zúbok kýve 😕 je to podľa vás možné, pretože za dva týždne bude mať len 5 rokov.

junovka
17. okt 2010

@tinasc neboj, je to normalne 😉 ...aj vypadavanie, kvyanie, rast trvalych zubkov je u kazdeho indi-vindi 🙂

tinasc
18. okt 2010

@junovka ďakujem za odpoveď, si ma upokojila, 5. nov. sme objednaní na prev. prehliadku k zubárke, nech jej to pozrie. Viem, že je to individuálne, ale naozaj v 5. rokoch som to nejako nečakala, bola som dosť zaskočená 🙂

junovka
18. okt 2010

@tinasc mne zubarka povedala, ze dievcatkam sa mliecne zubky tlacia neskor , ale za to trvacne skor...tak neviem 😉

tinasc
18. okt 2010

no presne tento čo sa jej kýve, tak jej vyrástol prvý v 6. mesiacoch... nuž asi je prvý na rade 🙂 no tak bude štrbavá škôlkárka, lebo ešte bud. rok bude chodiť do škôlky nakoľko je októbrová 😀

friiva
30. okt 2010

Ahojte.Moj 6,5 rocny syn ma este vsetky mliecne zuby ani sa mu nekyvaju a vpredu dole mu za mliecnymi rastu uz zuby trvace.V utorok je objednany k zubarovi.Len sa chcem opytat ci niekto neviete aky je v takom pripade postup co asi mu bude zubar robit.

bodka70
31. okt 2010

@friiva , aj naša staršia dcérka mala trvalé zúbky za mliečnymi. Asi ťa nepoteším, ale postup je v takomto prípade jednoduchý - mliečny zub, za ktorým je trvalý, ide von - vytrhnú mu ho. 😒 . Ale dobrá správa je, že tie mliečne, ak už za nimi rastie trvalý zub, sa už väčšinou kývu, zubár potrie ďasná znecitlivujúcim gélom a mliečny zúbok vytiahne. Našu to skoro vôbec nebolelo. A takto jej rástli len prvé 3-4 zuby, z toho prvé 2 vytrhla zubárka a ďalšie si už vykývala a vytiahla sama. Ostatné zúbky už jej rastú v poriadku, ale tú jednu "jednotku" má trošku doboka, lebo sme si ten trvalý zub všimli neskôr a už začal rásť nakrivo.
Väčšinou sa to stáva deťom, ktoré majú prisilné korene na mliečnych zuboch. Naša ich vraj mala podľa zubárky poriadne 🙂.

friiva
31. okt 2010

@bodka70 Tak to s tym trhanim si ma velmi nepotesila lebo synovi tie mliecne zuby drzia ozaj poriadne bojim sa ako pojdu vytrhnut.Snad to zvladne doteraz nemal problem sadnut si do kresla pretoze sa jednalo len o preventivne prehliadky.

anesim
31. okt 2010

@friiva malej tiež išla spodná jednotka za mliečnym a mliečny sa jej ešte ani nepohol, volala som zubárke a tá mi povedala, že stačí prísť za mesiac, ak by sa nehýbal a bol stále tam. No ten trvalý naňho tlačil a sám sa začal hýbať a za chvíľu vypadol a trvalý sa sjej posunul pekne dopredu

junovka
31. okt 2010

@friiva moja starsia mala tiez ten isty problem , trhaniu sme sa vyhli, vraj vsetko chce svoj cas...aj tiez zuby 🙂 ...a veru, po par mesiacoch sa nejako riadne rozkyvali a vypadli same 😉

silvia07
2. nov 2010

my sme boli akurat minuly tyzden tak trhat zubok....tiez uz jej rastol trvaly a ten mliecny nie a nie von....nasa zubarka zasa vravela, ze cim skor, tym lepsie, aby sa trvaly zubok dostal na spravne miesto...teraz si ho ma zatlacat jazyckom...
a vraj vobec trhanie nebolelo 🙂 ...mala ani nepipla

friiva
2. nov 2010

Tak sme dnes boli u zubára aby rozhodol čo ďalej.2 hodiny sme sa vysedeli v čakárni a nakoniec len ukázal ako si má mliečne zúbky kývať a o 10 dní máme prísť na kontrolu.

bodka70
4. nov 2010

baby, tak to asi závisí od prípadu, ja som si myslela, že to každému tak vytrhnú zúbok, ale zrejme to ovplyvňuje aj to, ako pevne "sedí" ten mliečny zúbok, ako krivo rastie ten trvalý za ním a asi aj od postoja zubára 😉, ako to zvykne riešiť.

tinasc
9. nov 2010

ahojte, my sme boli v piatok u zubárky, zúbky má slečna v poriadku, to kývanie je vraj v poriadku, len nám to bude dlhšie trvať kým vypadne, vraj má dobré korene 🙂

aduskatt
10. nov 2010

@friiva rovnaky problem...maly povedal zubarke, ze nechce, aby ich vytrhla. Zubarka suhlasila, ze to aj same vypadne, tak mame dva rady zubkov a je to v pohode🙂

abbey1
10. nov 2010

Našej museli asi 8 zubov mliečnych vytrhnúť,pretože nechceli ani za svet vypadnúť.Už mala 8-9 rokov a rástli nové trváce,ale mliečne sa držali ako kliešte.Zubárka je naša veľmi dobrá kamarátka a čakala do poslednej chvíle.Je to veľmi individuálne,ale väčšinou vypadnú samé ako ich tie nové vytláčajú.Trhajú sa iba ak nemajú nové miesto,a mohli by rásť krivo.

smarti
27. jún 2011

Mamičky poraďte. Šesťročnú dcéru v nedeľu a sobotu "bolelo líčko". Nevedela to opísať, že čo ju bolí. Dnes ju pozrela dr, lebo pred dvoma týždňami sme mali zápal ucha, vraj tam nič nie je. Večer sa znovu sťažovala na bolesť, ale ukázala mi ďasno vzadu. Už jej vypadol aj prvý mliečny zub. Môže byť, že sa jej vzadu tlačí stolička? Ja už si na ten pocit nepamätám, ale môže to spôsobovať bolesti?

tanulka007
28. jún 2011

Ahoj, ja tie stoličky veľmi nesledujem kedy vychádzajú. Iba kontrolujem či zuby sú dobre umyté a či sa niekde neobjaví kaz. A čo sa týka tých predných zúbkov, tak ja by som mohla povedať,že u nás platilo to, že čím skôr narastú tým skôr vypadnú. Staršej dcére sa 1. mliečne zúbky prerezali keď mala 5 mesiacov a kývať sa jej začali už v 5-ich rokoch.

tanulka007
28. jún 2011

@smarti Ja si myslím že ano môže to bolieť.Spomeň si keď tebe rástol zub múdrosti. Bolelo ťa to? Mňa poriadne. Tak asi to bude nejak podobne. Skús jej priložiť studený obklad. A ak by to bolelo veľmi, skoro na nevydržanie, tak normálne podaj liek od bolesti ( Panadol, Nurofen a pod ).

smarti
29. jún 2011

@tanulka007 presne tak mi kázla doktorka. A čo sa týka zubov múdrosti, tie mi radšej nespomínaj, tlačili sa von viac ako rok, vkuse ma bolelo hrdlo a nakoniec museli ísť von, lebo boli okolo nich hnisavé vačky. To bolo trápenie. Dúfam, že ju to minie.

tanulka007
29. jún 2011

Určite ju to prejde, len musí vydržať kým ten zub sa neprereže. Prajem veľa trpezlivosti.

oliinka
3. mar 2013

Ahoj maminky chcem sa spýtat kedy sa začali kývat vaším detom stoličky štvorky,petky?

katarina43
7. máj 2013

@junovka dcerke kedy vychadzali trvale zubceky skor ako v 6 roku?dakujem