Všetci sa starajú do odplienkovania

29. mar 2024

Ahojte, musím už takto. Nás syn ma 1 rok, je hypotonik, len pred mesiacom začal po mesiacoch driny s vojtovkou stvornozkovat a sediet. Je sikovnik, len ma “hendikep”, o ktorom celá rodina hovorí, že je lenivý a nič mu nie je, ide ma z toho šľak trafiť. Reči o tom, ako ho mám posadiť a vypodlozot vankúšmi, ťahať za ruky, aby začal chodiť, preskočim…
Keď som konečne myslela, že budú aspoň chvíľu radi, lebo spravil v priebehu troch týždňov obrovský progres - začal sa aj stavat okrem stvornozkovania a snaží sa robiť pár krokov popri nábytku, rodina ma začala bombardovať, či ho už posadzam na nočník.

Ja som asertívna, viem sa ohradiť, ale zároveň mi veľmi záleží na tom, aby pochopili, prečo ho na nočník este nebudem učiť. Možno mi poviete, nech sa na to vykaslem, jedným uchom dnu, druhým von, ale ja by som im to naozaj chcela nejako vysvetlit, aby to pochopili a uzavreli si v hlavách.

Ako ste prosím riešili tieto situácie vy? Ako ste to vysvetlili?

Celkovo ma trápia generačne rozdiely medzi mojimi rodičmi, svokrovcami, našimi starými rodičmi. Oni nonstop opakujú, že aj oni nás vychovali a žijeme (posadzali, dávali nás do ohrádky, nechali nás vyplakať, dali do choditka, stále len kocikovali… niekedy tak rozmýšľam, kedy sme my mali priestor na sebarozvoj, keď sme stále len boli v kočíku alebo si trénovali pľúca alebo sedeli na nocniku…), na druhej strane sa im páči, že syn v jednom roku sám papa lyžičkou, ovláda plno zvieratiek, rozumie bilingválne, je veľmi šikovný, len teda ten hypotonus ho vo veľa fyzických veciach ovplyvňuje, ale aj pediatrička aj neurologicka opakovane chvália, aký je mentálne vyspelý a šikovný…

Nechala som sa uniesť a rozpísala som sa tu, ale s blížiacou sa veľkou nocou ako sa všetci stretneme a opäť sa bude riešiť, prečo ešte ma plienky, som im to chcela vysvetlit logick y a raz a navždy tak, aby to pochopili.

hipuska
29. mar 2024

Mala by si to prijať tak, ako to je. Čokoľvek budeš hovoriť, nepochopia to. Preto sa na vysvetľovanie vykašli. Ani sa do tej debaty nezapajaj. A ak sa začne táto téma, odit

autor
29. mar 2024

@hipuska máš pravdu, lenže potom to vyzerá, že majú pravdu a ja nie. Popritom oni sú ti, ktorí sú neznalí a mýlia sa. Oni by mali odchádzať…

mabenn
29. mar 2024

padny argument? este nema dozretu nervovu sustavu...je to skoro

bolarazjedna
29. mar 2024

Neodpovie ti na otázku, ale myslím si, že ak niekto z rodiny je otvorený na nove informácie, poznatky vo vede, psychológii, a na základe týchto nových informácií je schopný pouvažovať nad tým a zmeniť svoj názor, tak u takého človeka môžeš uspieť vysvetľovaním. Ziaľ, drvivá väčšina staršej generácie to pochopiť neidu, môžeš vyťahovať aj odborné články...... Takže darmo im budeš vysvetľovať, že nervová sústava musí dozrieť na odplienkovanie a tym, že ročne dieťa budeš po jedle posadzat na serblik a čakať kedy sa vykaká, este nebude ovládať vedome svoje zvierače....a keď ti nechápu, prečo pasívne neposadzat, "neucit" chodiť za rúčky, atď, nebudú chápať ani toto.... Jedine rázne povedať, nech prestanú s takými otázkami a radami ohľadne výchovy. Máš všetko naštudovanie, dokonca je pod lekárskym dohľadom, riadia sa podľa odporúčaní pediatricky atď....

letfenixa
29. mar 2024

@autorka lenže ich nepresvedčís, dieťa má rok a stále si idú svoje. Je také veľmi dôležité pre teba, kto má pravdu?
Max povedz, že má čas. A odíď.

cookie29
29. mar 2024

nemozes vysvetlit nieco niekomu, kto pochopit NECHCE a/alebo NEMA zaujem. to musis akceptovat. Mozes pozadovat aby respektovali Tvoje rozhodnutia, ale nemozes po nich chciet aby mu rozumeli, chapali ho...

Vies ono pochopenie ide ruka v ruke s tym, ze by si museli priznat, ze mozno to co robili nebolo spravne...

Inak ja som sa zvycajne pytala, ze ci to ma dieta v CV, alebo kedy bol odplienkovany ich najlepsi priatel, kolega a pod.... kedy zacali chodit, rozpravat atd... vacsinou odpoved nepoznaju... takze to asi az take dolezite nebude

minesasubu
29. mar 2024

Tiež som sa doma ( od rodiny ) napočuvala Prečo hento prečo tamto porovnavačky s o pol roka starším chlapcom … 🙄🙄
Keď bude pripravený všetko zvládne všetko má svoj čas -bola vždy moja odpoveď pokial si niekto išiel svoje tak som povedala a čo sme na pretekoch ? čo mu to pomoze ked to bude teraz vediet / robit ?
Čo sa týka odplienkovania mame kod z unionu na plienky do 2r dovtedy bude mať plienky a hotovo moja odpoveď a hlavne ešte na to nieje pripraveny to je len taky prežitok že dieta od 1 roka da ma davat čim skor odpienkovat lebo kedysi to tak bolo

dadka1997
29. mar 2024

Asi by som povedala, ze nech si svoje blbé reči nechajú pre seba, a tymto debata konči.. ak budu u teba, povedz, že tam su dvere, ak budes u nich, zober sa a odíď a odtjeto doby naše stretávania sa končia.. kazdy nech sa stará sám o seba ..
Je to tvoje dietatko ty si jeho maminka ty vies co je pre neho najlepsie a vies co mas robiť.. u nas velmi plati slovo NESTARAJ SA , a bolo by mi ozaj jedno kto to je .. ako som to začala praktizovať, prestali sa starať a keď aj začnú rýpať ... otazka znie .. chceš niečo počut ? Nestaraj sa

Otvorit si poriadne ústa aj pokričať, inak to nepojde

jazula
29. mar 2024

Dcérka na tom bola čo sa týka hrubej motoriky podobne (v ramci 2 týždňov po 1.narodkách štvornožkovanie, stavanie sa o nábytok a konečne aj sed). Odplienkovala sa pred cca 3 týždňami, má o chvíľku 3r.
Robili sme pokus tesne po 2.narodkách, nie kvôli naliehaniu rodiny, ale boli tam znaky, že by to mohlo ísť už. No…bolo to trápenie chvíľu, potom mojim rodičom urobila 2x kako na podlahu a k spokojnosti všetkých sme vrátili plienku 😂.

jazula
29. mar 2024

Inak ja som zistila, že okolie jednoducho potrebuje niečo riešiť a do niečoho vŕtať (je ľahšie riešiť iných ako seba). Ak ho aj odplienkuješ, budú frflať na niečo iné…obrň sa a kašli na nich. Poďakuj za názor a rob si po svojom.

januska12323
29. mar 2024

Prečo ešte nerobí toto? Ešte má čas, podľa lekárky je v poriadku, dám ti na ňu číslo?

mogaa
29. mar 2024

Pravdou je, že volakedy boli deti odplienkované skôr ako v dnešnej dobe, ale je hlavne tým že sa dávali skôr na nočník...samotné odplienkovanie potom trvalo oveľa dlhšie a k tomu samozrejme v kuse prať a umývať podlahu, lebo dieťa sa vycikalo kde stihlo...ale ano, vekovo to bolo skôr ako v dnešnej dobe

stannkal
29. mar 2024

Autorka: chápem tvoje pocity, je to super frustrujúce ale naozaj jedine co môžeš spraviť je naučiť sa ignorovať. Títo ľudia majú svoju pravdu a neviem aké logické argumenty a štúdie im predostrieš nikdy nedosiahneš že zmenia svoju "pravdu". Keď budeš s nimi debatovať tak ti budu stále a stále do toho kecať s novými témami, keď ich začneš ignorovať a vôbec sa nepúšťať s nimi do debaty, prestane ich to po čase baviť. To najlepšie čo môžeš spraviť je sama sa vzdelávať a riadiť sa najnovšími poznatkami a odporúčaniami, ale to už vlastne robíš takže naozaj nemáš mat prečo blbý pocit. Ináč moja bola odplienkovana až v 3 rokoch, pred 2 ani nesedela na nočníku lebo vôbec nemala on záujem. A teda neľutujem, nehody by sa dali spočítať na prstoch, žiadne stresy s ocikanym bytom a pod.

zorkahorka
29. mar 2024

Razne povedz NESTARAJTE SA! Daj mu este par mesuacov, potom skus. Nenutene, nocnik nechaj na ociach. Dueta to musi v prvom rade pochopit samo

zorkahorka
29. mar 2024

@mogaa deti boli odplienkovane skor, aby mamy nemuseli plienky vyvarat. Preto sme sedeli na serbloch skor ako nase deti

anavixy
29. mar 2024

Padny argument? Ma 1 rok preboha 🙉🙉🙉 komu nestaci to ako padny argument, tak pre toho nenajdes ziaden. Rob si ako chces ty! Ked dozreje(te) az v 2,5 roku na odplienkovanie, tak sa odplienkuje v 2,5 roku a nie je na tom absolutne nic zle, strasne ani pohorsujuce.

jaond19
29. mar 2024

Este ma plienky? Babka budte rada ze ich ma on a nie vy. Este riadne nechodí?? No s vami to tiez nevyzera najlepsie. Este mu nedavas rezen? Tiez sa vam zle žuje s pár zubami...

autor
29. mar 2024

Všetkým vám ďakujem za komentáre! Súhlasím s vami všetkými, že obrniť sa a taktika nestarajte sa a pod je riešenie. Len som stále chcela, aby to pochopili. Ale máte pravdu, že pokiaľ to nepochopili za rok, tak nepochopia teraz. Len ma to mrzí. Neviem, načo sa stále rieši, či to alebo ono vie. Je tiež pravda, že vždy sa bude na niečo pýtať a dobového rýpať - už vie citat, aké ma známky a pod. Škoda toho, no.
A najhorsie je, že ta generácia a aj generácia pred tým robili väčšinu veci zle. Odvšadiaľ počúvam (dokonca aj od našej generácie som započula) ja som nechala vyrevat v postieľke a spal mi celú noc. Alebo ja som dala do ohrádky/pavuka a robila si svoje. Tak naozaj potom niekedy rozmýšľam, kedy sa nám ti naši rodičia venovali, keď sme stále len boli niekde odložení a oni si robili svoje… a uchádza mi pointa, prečo je ten prístup lepší a prečo by som to tak mala robiť 🤷🏼‍♀️

mamutka
29. mar 2024

Nepochopia žiadne vysvetľovanie. Odbila by som ich účelovým klamstvom. Že budeš oducat od plienok v lete, bude horúco, môže byt s holým zadkom, keď si cvrkne do gatí, rýchlo ľahko hned vyriešiš. Máš to premyslene a nechceš dovtedy nič počuť o plienkach. Dovtedy si vymyslis ako ich umlčať nech neriešia čo sa ich netýka

idemo
29. mar 2024

Poznam takéto debilné reči. Syn začal chodiť až v 16m. To sú ľudia čo si stále ničo nájdu. Kedy začne chodiť, kedy začne rozprávať, kedy ho prestaneš kojiť, kedy ho odplienkuješ, a vždy keď splniš nejakú požiadavku príde ďalšia.🤦🏻‍♀️. Ja som takéto reči začala ignorovať príp som mala ironickú poznámku a pochopili to a už sú ticho. Je to tvoje dieťa rob ako to ty cítiš a nie ako to chce okolie.

tanyan
29. mar 2024

Ja som prešla aj obdobím, keď som hovorila, že nie je odplienkovaná kvôli mojej lenivosti - lebo nemám chuť denne tepovať gauč a koberce a prať celé dni, ale radšej počkám, kým bude pripravená.
V zahraničí je bežné mať plienky podstatne dlhšie. Je choré ako sa tu na Slovensku tlačí na skoré odplienkovanie.

lia2022
29. mar 2024

Nečítala som komentáre ale podľa mňa je máloktoré ročné dieťa odplienkované pre boha..a ešte k tomu aj uplne zdrave. Väčšinou to začnú mamičky riešiť okolo 2rokov dietata aj to sa nie vždy podarí. Toto by ma absolútne netrápilo tieto ich sprosté otázky a reči, nie to im ešte niečo okolo toho vysvetľovať 🙄.

3petka
29. mar 2024

Ročne dieťa odplienkovat resp. Naučiť na nocnik? No to by som fakt chcela vidieť…. Pri 2 ročnom je problém.
Nevšímaj si nikoho reči. Ja mám takú svokru vždy príde po 3 týždňoch na hodinu a iba otázka no čo už vieme nové?
A to mám predcasniatko tak jasne že proste musí dobehnúť čas.
Jedným uchom dnu druhým von…

tiika
29. mar 2024

Ti rodičia robili to najlepšie, čo si mysleli a vedeli vtedy a presne to iste robíme i my teraz. Akurát mame iné informácie.
Pozerala by som sa na to tak, že im veľmi záleží na šťastí a dobre tvojho dieťaťa a to je predsa krásne. To ta môže dokonca tesit. Toto by som sa snažila pomyslieť si zakaždým, keby ma presviedčali o niečom, s cim nesúhlasím. Sú to len ich slova a je na tebe, z ktorého uhla pohľadu sa na ne budeš pozerať.
Navyše nemusíš riešiť, kto z vás ma pravdu. Všetci mate predsa pravdu opäť zo svojho uhla pohľadu. Oni sa na ten tvoj však nechcú pozrieť. V poriadku, veď netreba ich nútiť. Dôležité je, že stále máš výchovu pod svojou kontrolou ty a rozhodujete o nej s mužom.

livuska124
29. mar 2024

Tiež boli také tendencie u nás v rodine pri dcére, keď bola malá. Chodili sme kvôli istému problému do rizikovej ambulancie a tam mi lekárka vyslovene zakázala chodítka, posádzanie na silu, chodenie za ruky, ťahanie....rovnako povedala, že na odplienkovanie musí dozrieť hormonálna a nervová sústava a väčšina detí je schopná odplienkovat sa až po 2.roku života (vtedy len odporúčala zoznamovanie s nocnikom ) -ak sú odplienkované skôr, štýlom že ich rodičia na nočník musia stále posadzat, nie je to odplienkovanie v pravom zmysle slova - dieťa to nerobí vedome.
Takže keď ktokoľvek mal nejaké pripomienky, povedala som, že postupujem podľa odporúčaní lekárky z rizikovej ambulancie a ak sa im to nepáči a myslia si že sú znalejší problematiky, než doktorka s mnohoročnou praxou, nech ju kontaktujú a poučia... Odvtedy bol kľud. Stále som povedala, že lekárka toto zakázala / odporúča / neodporúča....

mimi3008
29. mar 2024

Jedine, co by som im povedala, by bolo: Co vas je do toho?

1mina
29. mar 2024

Toto poznám od roka deti či sedia na nočníku - ani zdravú dcéru som v roku nenútila. A teraz mám syna autistu a áno padli 3 roky a stále má plienky. Proste ešte nedozrel, nechápe to, raz to pôjde teraz zatiaľ nie. Vedia že ide do špeciálnej škôlky, že tam sú s tím ok, že a ním riešim milión veci a terapii. Ale není návšteva aby nebola poznámka na plienky pomaly s tím že chudák malý akoby mu bolo bez nich dobre (asi keď mama nato kašle ) 😃 mňa to už nebaví, nereagujem žiadno, Max muž povie že nech si ho zoberú a skúsia ho odplienkovat.