Od času ako sa nám narodilo bábätko, tak štvorročná dcérka je zlá

denyskalili
16. jan 2022

Ahojte, staršia dcérka má 4 roky a máme doma mesačné bábätko. Odkedy je snami maličká, tak staršia dcérka je veľmi zlá, naschvál kričí, nedáva pozor na bábätko, neposlúcha, plače že chce hračku. ( má ich milión a nehrá sa snimi ) Keď prišla návšteva k bábätku a doniesli dary tak musela vyskúšať a plakala že jej nedoniesli ( doniesli aj jej iný darček) svojho malého bratranca strká, chodí za bábätkom do izby, chytá jej hlavičku, odvráva nám. Neviem ako k nej mám pristupovať, viem, že je to pre ňu obrovská zmena a že žiarli, ale ona normálne vyprovokuje človeka a potom sa vysmieva keď na ňu nakričím. Už dostala aj po zadku, nepomáha nič vôbec, ani pekne ani krikom. Pomoc...

vikusjk
16. jan 2022

@denyskalili nájdeš si cez deň chvíľku aj iba pre ňu? Že zveríš bábo napríklad mužovi a ty sa ideš hrať s ňou? Rozprávš jej, že ju ľúbiš úplne rovnako, ako predtým a že vždy bude pre teba rovnako dôležitá?

anjelicek26
16. jan 2022

Tak najprv musis ukludnit samu seba. Tvoje dieta prislo poziciu - ja som pre mamu jedina na svete, nech sa clovek akokolvek snazi - toto uz nikdy nebude ako predtym. Treba ju zapajat a chvalit, nech ti s vecmi pomaha - skladat oblecenie babu, chval, ze to babatko este nevie a len ONA jej vie pomoct. Rovnako pri obede - ako pekne sa vies napapat, to babatko vie len to mlieko papat a nema ani zuby 😂 Proste rob s toho srandu, porovnavanie, vyzdvihu to, co ona uz zvlada, ze si na nu hrdu. Podla mna dieta nie je "zle", ale vynucuje si pozornost, ktoru nedostane (a cely svoj zivot malo), teda robi COKOLVEK, aby si sa venovala jej, no aj to - nevhodne... zamestnaj ju pomocou, zamestnaj ju skolkou, treba chvalit, posmelovat, ale nie sa prehnane venovat! To tempo neudrzis. Ta puppocna snura proste najneskor narodenim surodenca skonci... a cim skor to pochopi, tym lepsie...ale musi vidiet aj aspon nejake vyhody pre nu, ktore to ma (takze znova - porovnavaj s babom, co ono nemoze, nevie, ona to bude rada pocuvat).

nikpa
16. jan 2022

@denyskalili mali sme to pár mesiacov dozadu. 3,5 ročný syn tiež ťažko predýchaval nového súrodenca. Ako píšeš, robil schválne zle, kričal, plakal, búchal dverami, otočil sa o 100 stupňov, nedalo sa s ním. Nepočúval mňa ani muža. Nepomáhalo nič ale poteším ťa, trvalo to asi 1,5 mesiaca. Potom si jednoducho zvykol a vrátil sa do normálu.

gleep1
16. jan 2022

Krikom a dávaním po zadku to určite nezlepšis, práve naopak. Ešte aby nedávala po zadku ona potom babu lebo jej ukazujes že menším a slabším sa dáva po zadku. Máš jej ukázať lásku lebo to je to v čom práve nemá istotu a nie jej ukazovať opak.

nikaeli
16. jan 2022

týmto správaním si vyžaduje vašu pozornosť.. je jedno, či dostane hračku, či výkrik, či dokonca bitku - akoukoľvek reakciou s vašej strany dosiahne svoj cieľ - vašu pozornosť - musíte si nájsť čas IBA pre ňu.. bábätko s ockom, dcérka s mamkou a potom naopak.. je prirodzené, že žiarli, túži po tom, čo doteraz patrilo iba jej - celá mama, celý ocko, všetky hračky, pozornosť návštevy, ... musíte jej to vykompenzovať a zároveň ju uisťovať v tom, že ju ľúbite stále rovnako 💗 držím prsty

tramtada31
16. jan 2022

Priznaj jej to, že aj ona je ešte babatko(nepoužívaj vety: si starsia, rozumnejšie, ty si už velka a pod.). Treba si uvedomiť, že má LEN 4 roky, je ešte len dieťa. Keď príde navsteva, tak plnú pozornost nech venujú najprv jej. Keď donesú darcek, popros ju, nech pomoze s vybalenim/umytím. Nech ti asistuje. Dcéra dostala babiku a keď som prebalovala, prebalovala babiku aj ona. Keď som kojila, kojila ju aj ona, keď som kocikovala, tak kocikovala aj ona,..
S dcerou som chodila na kruzok, tak má mala aj pre seba každý tyzden. Všetko sa jej dalo vysvetlit(chod do izby, keď uspim braceka, tak prídem a budeme robit, čo chceš a tak aj bolo).

kacorkaanicka
16. jan 2022

@denyskalili Tvoje dieťa kričí po pozornosti. Má to teraz veľmi ťažké, prišla o pozíciu jediného dieťaťa v rodine. Nájdi si pre ňu špeciálny čas, zahraj sa iba s ňou, smejte sa spolu. Zapajaj ju do činnosti s bábätkom. Ukáž,že bábätko nie je len tvoje, ale vaše, že je veľká sestra. Nikdy jej nehovor, že je zlá. Deti nie sú zlé. Svojím správaním ti chce niečo povedať,len nevie ako. Má čo robiť sama so svojimi emóciami, má ich teraz plný batoh. Hraj sa s ňou každý deň, len vy dve. Stačí chvíľka. Odporúčam knihu Aha rodicovstvi, súrodenci. Držím silno palce ♥️.

pribinak
16. jan 2022

Proste žiarli. Chystali ste ju na príchod súrodenca?
Skús ju postaviť so pozície veľkej sestry, aby akože pomáhala so starostlivosťou o bábätko
Príde návšteva? Ona ich posle umyť ruky, alebo im ukáže ako sa bábätku dáva cumlík, alebo s tebou v obchode vyberie plienky pre bábätko

Musí si zvyknúť, mesiac je malo ak doteraz bola sama a napr nechodila ani do MS

whatever1
16. jan 2022

@gleep1 presne tak👏

lulu0123
16. jan 2022

Venuj sa jej co najviac.Stale jej hovor ze ju lubis, pripominaj casy ked ona bola take babatko.A niekedy si najdi cas len pre nu,babo manzelovi a napr.raz tyzdenne hodinku len vy dve a robte nieco co ju bude bavit.Nerobi nic zle,nenormalne.Len si vyzaduje vasu pozornost.Je to pre nu velka zmena.Hlavne ziadny krik a po zadku. To bude este horsie.

euka210
16. jan 2022

@denyskalili aj my sme to mali pri synoch...poziadaj ju o pomoc s babom, venuj isty cas len jej...to co pisu ostatne...pri 3.ho starsi 2r a 4r chceli kupat 🤣...tak pomahali v ramci moznosti...

miadi
17. jan 2022

Ja len nesuhlasim stym nazorom ze ju pochvalit ako pekne papa a poukazat na to ze babatko len mlieko pije ani zuby nema, zas netreba ju vyzdvihnut a zhodit to mensie v ramci srandy Lebo to moze vypalit tak ze sestra sa bude vzdy vyvysovat nad tou mensou. Skor pochvalit ako pekne papa. A zasmiat sa ze babatko papa len milecko tak ako vsetky babatka tak isto ako ona ked bola v tom veku .. a vraviet jej aka je uzasna ako ju lubis a ze Ta mensia je velmi ako ona a o par mesiacov snou bude mat vela zabavy. A ze sa mà dobre chovat Lebo mala ju bude napodobnovat. Vzdy ked babatko spi venovat sa prvorodenej. Vydobija si negativne pozornost Lebo ziarli. Potrebuje extra vela lasky a pozornoti nie Kirk a po zadku. Kym babatko spi kreslite si spolu alebo hrajte hru pecte spolu ako predtym ., a ked je babatko hore tak nech su vela vela spolu. Za par mesiacov budu take partacky ze tomu ani verit nebudes. Ze bol aj takyto cirkus. Od 5-6m mozu mat spolu vanu s plytkou vodou a ked uz bude vediet sediet to hnet bude kopec zabavy vo vani 2 😜

velkykamosi
17. jan 2022

My bojujeme stým istým už skoro mesiac .. syn má 5 rokov .. len dúfam že čím skôr to prejde .. 🙂

simona99687
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simona99687
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubik6x
20. jan 2022

@denyskalili no moja 5 ročná dcéra sa veľmi tešila na bračeka, keď sme prišli z nemocnice tak ani za mnou neprišla len za ním 🥰 ja som jej už počas tehotenstva vysvetľovala že nesmie kričať atď ale neskôr samozrejme začala žiarliť, o brata sa chcela starať samozrejme sme jej to zatrhli lebo ho chcela dvíhať atď, plakala že ju už neľúbim že ľúbim len bračeka, ale brala som ju ku sebe a vysvetľovala že ich ľúbim rovnako, a že sa jemu venujem viac, pretože ona už je veľká a šikovná a on to všetko čo vie ona ešte nevie a musime ho to naučiť, že aj ju sme to učili a prešlo ju to veľmi rýchlo to pochopila, skús jej to dookola vysvetľovať, na moju nepomáhalo žiadne karhanie len som si na ňu tiež vymedzila čas, kedy som sa venovala len jej, keď malý spal bola som s ňou, ona to nechápe prečo je to tak, že predtým si bola s ňou a teraz už nie, preto to robí, žiada si vašu pozornosť či už po dobrom alebo po zlom, skús sa jej viac venovať, ja som napr robila náramky, vystrihovačky a podobne, to čo ju baví

basska_b
21. jan 2022

Nie je to nic prekvapive... ked sa narodi babo, paradoxne musis davat 200% pozornosti starsiemu. Babu staci prso a byt na rukach... starsie potrebuje hry, rozhovor, pomoc so sebaobsluhou atd atd...

kikush2000
23. jan 2022

@denyskalili Ahoj, pre tvoju dcéru je to obrovská zmena, doteraz bola jedináčik a všetko sa točilo okolo nej. Ona nie je zlá naschvál ako píšeš, len vie, že keď bude zlá, tak si všimnete aj ju, že jej budeš venovať pozornosť, aj keď niekedy ťa pozornosť spočíva v kriku.
Chýbaš jej, jej správanie je volaním o pomoc, pozornosť, o čas s tebou. Bitka ani krik nič nevyriešia. Nám sa syn narodil keď mala dcéra 3r a 2mes., viem čo je to žiarlivosť. Jednoducho snaž sa vnímať staršiu dcéru a pochopiť ju aká je to aj pre ňu zmena, ak robí scénu, kľud, musíš vydržať bez kriku, buď jej nablízku kým sa upokojí, neignoruj ju. Keď sa situácia upokoji, sadni si s ňou a klad jej otázky a počúvaj ju....ty hovor menej a viac počúvaj, je dosť veľká, možno ti povie že sa hnevá na bábätko...to je ok...a prečo? Lebo bábo mi berie mamu. Chápem...a čo by ti pomohlo? Čo by si navrhovala? Ona ti všetko časom povie keď bude cítiť že si trpezlivá, kľudná. Určite pomôže keď tvoj muž pôjde kocikovat a vy dve si vymyslite svoj program, aby ste boli spolu. Samozrejme jej treba vysvetliť že také malé bábätko najviac potrebuje mamu, ale zároveň nech si povie čo by ju potešilo. A netreba nútiť do pomoci s babom a reči ako ty si staršia, ty musíš pomáhať maminke...nech pomáha keď bude chciet. Držím palce

andrea_prestastna
8. jún 2022

@velkykamosi ako vam to ide?
U nas detto
Syn 5r a dcera 3m
Milion hodin viac venujem synovi ako dcere
Chvalim ho obimame sa hrame sa proste je uplne uprednostneny a aj tak je drzy krici dupe bucha a nervak
Ja si neviem rady vobec

velkykamosi
14. jún 2022

@andrea_prestastna našťastie u nás sa to upravilo ako by chápal že čo sa deje a že má sestru 🙂 ale občas by ju najradšej niekomu dal .. ale mi aj veľmi pomáha je veľký a dobrý braček 🙂