Suma za škôlku vo Švajčiarsku

28. mar 2023

Ahojte proaim neni tu mamicka ktora zije/zila vo svajciarsku ? Mali by sme sa tam stahovat ale teda muz tvrdi ze skolka stoji 2500 frankov na mesiac a to je statna. Naozaj je to tam taka palka ? To potom z coho platia tam ludia pochybujem ze predavacka tam zaraba 7000 .
Dakujem za pripadne info skusenosti

cicimon
28. mar 2023

ano, ceny su tam take

heidy222
28. mar 2023

Však kvôli tomuto je Švajčiarsko krajina, kde ešte stále funguje väčšina matiek ako žena v domácnosti. Preto som sa rozhodla radšej pre Nemecko. Aj keď u nás statna škôlka okolo 650 na mesiac. Keď boli obe deti v škôlke, tak cez 1000 sme platili, čiže normálne že polka platu ide na škôlku

cookie29
28. mar 2023

Nie vôbec ma to nešokuje. To len nemalo Slovákov si mysli že v zahraničí majú super platy a rovnaké náklady ako my. Cena je od 1500 do 3000CHF v závislosti od mesta. Ale ide o súkromnú škôlku nie štátnu. A neviem koľko zarába predavačka ale minimálna mzda je okolo 5000CHF. Ale náklady sú vysoké. Poistenie energie potraviny atd

vilma7
28. mar 2023

Škôlka je od 4 rokov a tá je zadarmo.
To o com píšeš nie je Škôlka. Ale KiTa.
Tak.neviem, aké staré máš dieťa a čo vlastne potrebuješ.
Do.Kita môžeš dať dieťa na pol dňa, celý, utorok alebo piatok, rozhodneš o tom sama.
Ďalšia forma starostlivosti o deti je Tagesmutter, čiže denná matka, to je lacnejšia forma a platí sa.od 7 CHF na hodinu.
Aj Kita a všetky ceny sa líšia od kartónu kde bývaš.

vilma7
28. mar 2023

@cookie29 žiadne minimálna mzda vo Švajčiarsku ustanovená nie je.

luccija
28. mar 2023

@vilma7 KiTa je teda čo jasle?či niečo čo navštevujú do 4 rokov?

vilma7
28. mar 2023

Ja žijem vo Švajčiarsku 6 rokov ako mam detí, predtým 10 rokov ako bezdetna.
Matky to tu riešia tak že:
= Pracujú na skrátený pracovný úväzok
= pri deťoch sa s partnerom striedajú
= Pracujú cez víkend alebo v noci
= nepracujú
= deti dávajú do KiTa alebo k Tagesmutter

Mnoho KiTa ponúkajú takzv.subvencie, rozumej zľavu, ktorú potom ty vybavujem na úrade mesta.

Škôlka je povinná od 4 rokov ale môžeš požiadať aj o posun. Tam sa neplatí ani cent. Ani na výlety, do divadla atď. Každá Škôlka je od 8>12.00. Žiadne do 16.00 ako na Slovensku. Raz do týždňa majú škôlku aj poobedie, kedy vyzdvihnem dieťa o 12.00 , doma sa nasleduje a poobede ide nazad. Aj desiatu si deti nosia sebou. Ak potrebuješ aj iné informácie, napíš kontakt cez poštu na messenger. Ja tu žijem s 2 deťmi, a zvládate to aj bez KiTa či Tagesmutter.

vilma7
28. mar 2023

@luccija to je KinderTagestatte, čiže niečo kde sú deti pomaly aj od narodenia...plus asi 15?
Tam môžeš dať napríklad aj dieťa po škôlke, keďže končí o 12.00.

Platí sa podľa dní a hodín, koľko tam dieťa je. Tých 2500 plus je suma asi za celý mesiac od rána do 17.00.
A to využíva málokto.

vilma7
28. mar 2023

@luccija KiTa nie je povinná. Je to pomoc pre matky, rodiny, kde môžu dať deti keď Pracujú.

cookie29
29. mar 2023

@vilma7 nie je minimálna hodinová sadzba?

vilma7
29. mar 2023

@cookie29 niektoré kartóny si uzakonili, iné nie. Takže oficiálne žiadny minimálny hodinový plat vo Švajčiarsku nie je.

cookie29
29. mar 2023

@vilma7 ďakujem. Kamarátka asi bude v kantóne kde je lebo niečo spomínala okolo 24CHF Ja som len chcela reagovať na to že “predavačka nezarába 4000”

vilma7
29. mar 2023

@cookie29 tu je to extrémne individuálne od kartónu. Každý nma svoje zákony atď.

dadka294
29. mar 2023

Ahoj, mozes mi napisat. Ja tu zijem a mam dve deti.

luccija
29. mar 2023

@vilma7 takže také niečo ako školský klub?
Zaujímavé... a tie čo tam pracujú sú učiteľky?
Či to sú súkromné kluby, opatrovania?
Tak potom byť učiteľkou na 4 hodiny je fajn🙂

vilma7
29. mar 2023

@luccija skôr denne centrum pre deti. Tam.musia mať tiež odborný personál, potom rôzne praktikantky alebo študentky. Sú súkromne, ale možno aj štátne.
Tak učiteľka má naj nejaké iné povinností, administratívu, školenia, porady atď.

laurita285
29. mar 2023

@vilma7 ty už fakt nevieš po slovensky 😂

sense
29. mar 2023

Škôlka alebo jasle? Jasle súkromné alebo subvencionovame. A áno súkromné jasle môžu vyjsť na 2400chf mesačne. Toto je ten dôvod prečo je veľa žien doma. Nie preto žeby ich muži tak parádne zarábali ale preto žeby si jasle dovoliť nemohli obzvlášť ak by žena robila napr takú predavacku

sense
29. mar 2023

@vilma7 ono s tou minimálnou mzdou je tak ze niektoré odvetvia majú stanovenú minimálnu mzdu iné nie a rovnako aj kantony. Ale máš pravdu ze štátom daná minimálna mzda ako napr na svk neexistuje

autor
29. mar 2023

@vilma7 deti mam 4 roky a 2 roky

autor
29. mar 2023

@cookie29 samozrejme viem ze su tam naklady vysoke len ma sokovali ceny na skôly nakolko to je polovica mzdy a aj viac ak tam dam obe deti. Muz co ma kolegov tak ich zeny su doma s detmi co sa mi zdalo cudne ale už zacínam chapat

autor
29. mar 2023

@vilma7 jee super písem ti . dakujem

sense
29. mar 2023

Ono napr náklady na škôlku si môžeš odratat z príjmu na dane. Teraz sa to dokonca zvyšovalo. Prv to bolo 6tis ročne, potom 11tis.
A musíš to brat aj tak ze ak jeden zarobí v čistom povedzme 4tis a ma dat za súkromné jasle 2500 chf. Plus tým ze obaja pracujú sú vyššie dane, tak sa to neoplatí. Ostanú radšej na jednom. Prijme, nepotrebuješ externe opatrovanie, zaplatíš menšie dane a možno budeš aj "sociálny prípad" a dostaneš premienverbilligung, úľavu na zdravotnom. Poistení a si na tom istom na konci roka len s tým ze jeden z rodičov je doma

vilma7
29. mar 2023

@laurita285 predstav si že viem. Ale píšem po nociach z mobilu ak si si nevšimla. Doma sa rozprávame len po slovensky, keďže aj manžel je Slovák.
Ale súdiť niekoho na základe pár chýb je zaujímavé. 🤣🤣🤣

lapersefona
7. nov 2023

@heidy222 v ktorom bundeslande si ? To je veľa a polku ti nepreplatí stat?

vevesh
7. nov 2023

@lapersefona
@heidy222 takmer vsetky bundeslandy maju statne skolky uz zadarmo. Okrem Schleswig-Holstein, co viem....

heidy222
8. nov 2023

@vevesh Baden Württemberg a Kita-Gebühren sú dokonca v každom Kreis iné.

vevesh
8. nov 2023

@heidy222 tak Kita-Gebühren boli vzdy skolka od skolky ine, kedze kazda skolka ma ine naklady🙃