Švajčiarsko - skúsenosti a rady

5. mar 2023

Dobrý deň všetkým 🙂
Chcem vás poprosiť o radu a informácie. Je tu niekto kto žije vo Švajčiarsku s celou rodinou? Keď áno, podelíte sa prosím o skúsenosti a rady? Aký je tam sociálny systém? Ste tam spokojnejší? Neľutujete odchod zo Slovenska? Na čo si dať pozor a čo robiť ako prvé? A aké boli začiatky? Ďakujeme veľmi za každú radu a skúsenosti.

martinmmartin
6. mar 2023

Podla toho co tam budes robit. Je to spolocnost ako kazda ina a velmi zalezi na tom kam sa v nej zardis. AK budes robit robotu co dokaze robit kazdy druhy tak tvoj zivot pekny nebude nikde. Rozdiel zistis iba ked vystrcis nos za hranice kde budes mat vyhodu vacsieho prijmu.

sense
6. mar 2023

Ja som odišla pred 20r a neľutujem. Švajčiarsko ale nie je pro family rodiny, materská 96 dní, rodičak žiadny, pridavky medzi 200-300 chf záleží od kantonu sa zdanuju. Jasle cca 120 n'a den záleží ci Gemeinde poskytne subvencie alebo nie, deti od 4 rokov do škôlky kt je povinná školská dochádzka a nie je ako na svk ze deti sú tam od 7-16.00. V porovnaní so Slovenskom viac zarobíš ale aj viac zaplatíš... Po 20r by som sa ale na svk nevratila

autor
6. mar 2023

@martinmmartin Ďakujem. Takže je tam veľký rozdiel v platoch?

autor
6. mar 2023

@sense Ďakujem.

sense
6. mar 2023

Oproti Slovensku je tam veľký rozdiel v platoch ale aj v nákladoch. Ja som sama s dcérou a len zdravotné poistenie pre ňu a mňa vychádza cca 450chf. Zdravotné poistenie si platí každý sám nejde percentuálne z platu ako na Slovensku. A takisto podľa poistky platíš ešte aj za lekara

autor
6. mar 2023

Pomer príjem a výdavky sa však stále oplatí, či?

sense
6. mar 2023

Zalezi od prace a platu, od nárokov atď ... Robiť treba všade a platiť tiež... Ako v každej krajine.
Záleží ci budete robiť obaja alebo len jeden, od toho koľko máte deti s ako staré mate deti. Od toho co budete robiť a koľko zarobíte, kde a ako budete bývať, každý Kanton ma inubsadzbu daní, inak poplatky za poistné atď atď....

martinmmartin
6. mar 2023

Stale nevieme co presne tam chces robit. Pracu odbornika alebo pracu na ktory netreba vzdelanie? Podla toho sa zaradis do svajciarskej spolocnosti.
Je to celmi jednoduche, ak nebudes mat velku konkurenciu v tom co robis tak budes velka pani, ak tvoju robotu dokaze robit hocikto komu sa prave pidarilo ocitnut sa vo schweizi tak budes na konci spolocenskeho rebricka slapat v kolotoci minimalnej mzdy kde budes mat zarobok presne taky abi si s odretymi usami prezila a budes dozivotne bojovat proti obrovskej konkurencii pristahovalcov co snivaju velke sny a tych tam teda nieje malo.
Napis proim co bude za pracu

sense
6. mar 2023

Do švajčiarska treba stále povolenie. Čiže najprv potrebuješ pracovnú zmluvu a bývanie, na základe toho ti udelia povolenie. Pokial nemáte prácu obaja tak ten co prácu má a dostane povolenie, musí požiadať o zlúčenie rodiny. To bude povolené ak zarobí dosť na to aby zvyšok rodiny uživil a ma zabezpečené ubytovanie pre celú rodinu. Čiže ak máte napr 2 deti nemôžete mať 1izbovy al 2jizbovy byt. Niektoré la tóny žiadajú dokonca ubytovanie tak ze ak máte deti rôzneho pohlavia ze musí mať každe svoju izbu. Presne podmienky zistíš na príslušnom migracnom úrade kantonu kam sa chystáte.
Ber to tak je rozdiel zarobiť 10tis a rozdiel 5tis, rovnako ako na Svk je tozdiel mat 800 a rozdiel 1600

autor
6. mar 2023

@martinmmartin Muž robotník ako nastavovač vstrekolisov, žena Bc ZATIAĽ na Slovenskom rodičovskom, 4 deti (17, 10, 6, 9mesiacov)

autor
6. mar 2023

@sense Mysleli sme že na začiatku cez agentúru aby nám pomohli a aby nám niečo dôležité neušlo.

autor
6. mar 2023

Je mi jasné že začiatky nebudú ružové, myslím skôr vychodit cestíčku pre deti a ich budúci život.

sense
6. mar 2023

Jazyky ovládate aké? Skúsenosti mate aké. Čiže v podstate nemáte istú ani robotu ani ubytovanie. To 17 ročne už by muselo byt samostatná jednotka čiže by si muselo hľadať Ausbildung. Keďže v 17 je povinná školská dochádzka ukončená.
Čiže vo vašom prípade by bolo lepšie nech ide muž a keď bude mať zázemie tak vy potom za im cez Familiennachzug

autor
6. mar 2023

@sense Muž ovládanie jazyk nemecký a prax v obore má +/- 19 rokov. Chceli by sme ísť až v prípade že pracovať budeme obaja (teda nie hneď), deti by sa dovtedy ešte doučovali jazyk .

sense
6. mar 2023

Keď vie jazyk a ma prax, môžeš skúšať sam posielať životopisy do konkrétnych firiem. Môže pozrieť stránku jobs.ch, veľa Agentur ponúka len temporär job

autor
6. mar 2023

@sense ktorý kantón je pre rodiny lepší? Kde začať hľadať?

sense
6. mar 2023

Ťažko povedať... Základné podmienky a zákony sú tie isté... Podľa tohto by som sa určite ne orientovala. Ak neviete francúzsky a taliansky tak určite nie tieto kantony
Resp jasle platíš všade, povinná školská dochádzka tak isto. Mimoškolské aktivity sa tiež platia.
Co sú podľa teba dobre podmienky pre rodinu?

sense
6. mar 2023

Ja som žila v 4 Kantonoch jeden mal lacnejšie quellesteur ale zato vyššie poistky, ďalší naopak a odkedy mam dieta resp cez 10 rokov som v jednom kantone a nevidím dôvod napr na sťahovanie sa k nemeckým hranicami aby som mohla ísť na lacnejší nákup do nemecká. Keď mám stabilnú prácu a zázemie cez 150km od hraníc. Alebo nepôjdem bývať do Tessin len preto ze síce zaplatím o polovicu menej ročnú daň za auto ale neviem jazyk a bol by problém s hľadaním práce, alebo plat tlačený nadol keďže je tam dochádza dosť ľudí z pohraničia. Keď tu žiješ à chceš žiť základ je práca. Okrem toho ľudia tu bežné dochádzajú denne hodinu dve do prace a večer naspät

Takže treba hľadať tam kde je ponuka prace

autor
6. mar 2023

@sense hej, to znie rozumne 🙂
Takže je lepšie osloviť priamo firmy ako agentúru. A v našom prípade v nemecky hovoriacich miestach. Tak ?
Ďakujem veľmi 🙂

sense
6. mar 2023

Ak viete nemecký tak hľadať priamo tam kde sa dohovoríte...