Aký je váš názor na povinné očkovanie na Slovensku?

careamell
14. aug 2012

Táto téma je tu viac krát opakovaná, no málokto sa k nej vyjadruje. V poslednej dobe som tu však zaznamenala viac reakcií, viac negatívnych...
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/14petulka88/...
http://simonka.webnode.sk/o-nas/...
Veríme štátu, pediatrovi, veď prečo by chceli pre nás niečo zlé, prečo by nás nútili k niečomu, čo by nášmu dieťaťu uškodilo...Ale priznajme si, čítame príbalové letáky od liekov? Čítame ich aj od vakcín, ktoré dávame pichať do nášho malého mimi?
Mnohé si poviete, je to dané štátom, nečítam, neštudujem, je to dané, tak prečo sa mám zaujímať?
Ak to vezmem laickým rozumom, v mnohých európskych štátoch nie je očkovanie povinné. Ako to, že tam nemajú epidémie, existuje obrovská migrácia ľudí, ako to, že tu nič také nie je?
Na MK je jedna téma ,,Nesúhlas s povinným očkovaním". Ale pochybujem, že ich mnohé mamičky čítajú. Tu sú najmä odporcovia očkovania.
Tak, ako si mamičky čítajú a študujú vlastnosti kočíka, ktorý vyberá pre svoje mimi, by si každá mala preštudovať aj túto problematiku.
Aký je teda váš názor na povinné očkovanie na SR? Študujete si sama informácie a príbalové letáčiky, či dôverujete pediatrom?

zzzz128
14. aug 2012

@careamell ahoj,ja dlho,už niekoľko mesiacov čítam články,príbehy,zloženia vakcín po nete...príde mi veľmi nespravodlivé,že v demokratickom štáte,nemá právo rodič ochrániť svoje dieťa,musí podstupovať doslova ruskú ruletu so zdravím svojho dieťaťa...a to len pre biznis veľkých firiem,"odborníkom" čo odborníkmi niesú... Podľa mňa o pár rokov sa prevalia všetky špinstvá,ktoré sa robia,a tieto super očkovania budú len čierna historia... Keď pôjdem s malým na očkovanie,spravím to,že prinesiem napísaný nesúhlas a ak bude chcieť dôvod,tak si vytlačím fotky,čo sú trebárs aj tu,ako končia det po očkovaní,a spýtam sa jej,či mi bude ručiť že malému sa nestane to isté....

petah82
14. aug 2012

presne tak, malo by to byt dobrovolne, kto chce, nech ockuje, kto si precita pribalove letaky, clanky a knihy a rozhodne sa, ze nechce ockovat, nech neockuje. v inych statoch ziadne vacsie epidemie ako u nas nie su, takze nevidim rozdiel. zaockovanost v statoch s dobrovolnym ockovanim je stale vysoka, lebo vela rodicov sa tych chorob boji a daju ockovat, tak isto veria doktorom. ked sa niekto vyhovara na to, ze neockovane dieta mozno nakazi ockovane: 1) a cim? 2) a keby, tak to druhe je predsa ockovane, naco ho potom davaju ockovat a po 3) to teraz nikto nepojde do inych statov, nebude cestovat, kde je dobrovolne ockovanie, lebo tam su neockovane deti, ktore mozu nakazit moje ockovane? to co je? nie vo vsetkych statoch sa ockuje to iste co u nas, cize aj deti od nich, mozu cestovat k nam a my k nim, co potom?... mne akosi unika ta logika v celej veci.

jajka0211
15. aug 2012

ja som maleho nechala zaockovat v porodnici na tuberkulozu.. Nemal ziadne problemy po ockovani ale ked sme mali ist na prve ockovanie do noziciek,zacala som sa tomu venovat. Cely maleho prvy rok som to uspesne posuvala a stale som rozmyslala cim dam zaockovat ci nie.. Nedavno moj manzel prekonal cierny kasel. Zistili mu to asi az po mesiaci choroby pretoze ani ich nenapadlo ze by mohol mat chorobu proti ktorej bol zaockovany.. Po celu tu dobu, ked sme nevedeli co muzovi je, sa muz stykal s malym, spali sme v jednej posteli.. A maly tento cierny kasel nedostal! A tak som sa rozhodla, ockovat NEDAM! Moj maly ma asi po mne dobru, silnu imunitu a ziadne svinstva nepotrebuje! Zatial mal od narodenia len siestu chorobu a par slabych nachladeni. Inak je zdravy ako rybka. Mna mali tiez teraz ockovat, na tetanus, ale tiez odmietnem.

zaockujteajslnko
15. aug 2012

Uprimne naco je tato opakovana tema ked tema "nesuhlas s povinnym ockovanim" je aj po rokoch velmi aktivna tema?

ty chces aby sa tu pisalo nieco ine? alebo aby sem chodili len nejaki "filtrovani" a odsuhlaseni ludia? lebo inak nechapem naco sa opakuju temy ked jednym kliknutim sa dostanes cez tych 1300 stranok az na aktualnu temu v tej teme "nesuhlas s povinnym ockovanim" .

alenka600
15. aug 2012

No ja som to pochopila tak, ze sem rovnako mozu pisat ludia ci maju nazor taky, ci onaky, teda ci pre, alebo proti, toto nie je tema primarne pre jednu alebo druhu skupinu. Spravne @careamell ?

natas4
15. aug 2012

@zaockujteajslnko ak do temy "nesuhlas s povinnym ockovanim" napise niekto opacny nazor a teda ze je za ockovanie, tak si s Vami moc nepokeca, pretoze ho vsetci hned odsudite a pustite sa do neho ako diva svorka. Myslim, ze v tejto teme by sa mohli vyjadrit oba tabory, aj ked uprimne povedane aj tak to tu casom skonci utocenim, ale to uz skoro v kazdej teme.
ja sama este nie som rozhodnuta ci dam ockovat MMR a rada si precitam pre aj proti. V teme vyssie spominanej su pre mna prilis jednostranne nazory a vyjadrenia.

careamell
autor
15. aug 2012

@natas4 Ahoj, ja som sa rozhodla MMR očkovanie odmietnuť. Už som to lekárke aj oznámila. Zobrala to celkom v pohode.
Ja som sa taktiež o túto tému nezaujímala. Ale mnoho mamičiek, aj tu na MK, toto očkovanie odmietali, preto som sa rozhodla si niečo o tom poštudovať. Bola to práve téma Nesúhlas s povinným očkovaním, ktorá mi v tomto smere otvorila oči. Keby som vedela, čo viem teraz, neočkovala by som vôbec. 😉
Čo sa týka spomínanej témy, očkujúce mamičky mám pocit chodia do nej najmä vyrypovať, samozrejme nie všetky.

gubcikova
15. aug 2012

tak my sme mali a máme komplikácie po očkovaní.u oboch deťoch už neočkujeme.pre zhrnutie-dcéra-tetanus,hexa všetky 3,mmr.po tretej hexe fľaky na tvári po 2rokoch to idú riešiť na kramároch,syn-2 hexa-nemohol dýchať,doteraz hrče pod nohami a dalšie

natas4
15. aug 2012

@careamell ja stale nie som rozhodnuta...citam si rozne stranky, ale bud su uplne proti alebo za.Nas by mali ockovat v septembri, do vtedy sa musim rozhodnut.Kamosky co na MK nechodia , tak vsetky dali ockovat...niekedy mam pocit, akoby neockovanie bola moda MK..nic v zlom 🙂

careamell
autor
15. aug 2012

@natas4 Ja by som nepovedala že móda. Ak je ,,in" to, že sa maminky zaujímajú aj o takúto tému, ktorá nie je ľahká na študovanie, je potrebné jej venovať veľa času, aby si si mohla vytvoriť nejaký ten svoj laický názor, tak potom ok 🙂
Vieš čo, ja čítam aj maminkovské časopisy, ale teda tam nič o ,,neočkovaní" nevidím, to mi trocha vŕta v hlave, keď mám na nete veľa možností si prečítať o tejto téme. Myslím, že by si žiaden časopis nedovolil napísať niečo proti očkovaniu
Toto je asi najväčšie mamičkovské fórum na SR, preberá sa tu naozaj veľké množstvo tém a táto o očkovaní je jedna z nich. Ja som sa tu nielen o tejto problematike dozvedela a naučila veľa, ale aj o látkových plienkach, ktoré vďaka tomuto fóru nosíme. 🙂 No, chcela som týmto len povedať, že ani nemajú možnosť sa dozvedieť, že sa dá aj odmietnuť povinné očkovanie a aké možné riziká tohto očkovania reálne existujú.

careamell
autor
15. aug 2012

@gubcikova ja som niečo počítala o vašich starostiach, videla som aj fotoalbum s malého nôžkami, dúfam, že už bude len a len lepšie 🙂držím palce...

alenka600
15. aug 2012

@natas4 @careamell Ked som este len "chodila" s mojim teraz uz manzelom, tak on prisiel s tym, ze ziadne ockovanie - a kedze on nie je Slovak, tak o MK v zivote nepocul a mamickovske fora necita🙂 Ja som ho samozrejme zotrela, ze nech si strci taky nazor za klobuk, a asi na dva roky som to pustila z hlavy ale potom pred porodom som sa tomu venovala a dospela som k rozhodnutiu. Hlavne ma nebavilo triedit zrno od pliev - teda vyselektovat vsetky tie fantasticke pro, ale aj proti ockovacie videa a clanky atd atd. A trvalo nejaky cas, kym som sa dostala k jadru, ale stalo to za to 😉

natas4
15. aug 2012

@careamell mna najviac mata aj to, ze nasa znama, ktora je lekarka a pytala som sa na jej nazor, tak mi povedala ze ockovat by urcite dala, len si mam dat pozor aby moja dcera bola zdrava.

xlucia
15. aug 2012

@natas4 a co presne ta na tom mata??

natas4
15. aug 2012

@alenka600 a co bolo to hlavne co ta presvedcilo?

natas4
15. aug 2012

@xlucia predpokladam, ze kedze je nasa blizka znama, tak by nechcela aby sa mojej dcere nieco stalo

xlucia
15. aug 2012

@natas4 tak to nerozumiem uz vobec. tak je jej slova, ak to beries takto by ta mali ukludnit nie? ved sa vyjadrila za ockovanie

natas4
15. aug 2012

@xlucia no ale potom si zas precitam o rizikach v ockovani a stranky proti a zas som nerozhodna...ale rozhodnut sa musim ..

alenka600
15. aug 2012

@natas4 Spisala som si asi 10 otazok, ktore mi po tom vsetkom vyzneli ako najdolezitejsie
Ktore choroby z tych, proti ktorym sa ockuje su naozaj smrtelne?
Ktore su nebezpecne?
Ktore su lahko liecitelne?
Ake su potrebne podmienky na to aby clovek tou chorobou ochorel?
Je ockovanie povinne vsade? Ak nie, tak preco?
V krajinach, kde nie je povinne ockovanie - ja tam vacsi vyskyt tych chorob?
Ake je zlozenie vakcin? Obsahuju aj skodlive latky?
plus mozno este nejake dalsie. A ked som sa dopracovala k odpovedi na tieto otazky, mala som jasno v hlave. Potom som si este nechala nejaky cas, lebo dcera este nebola na svete a ked to bolo aktualne, vypocula som si nazor pediatricky (pro) a nazor lekara - manzelovho stryka (ten bol proti).

careamell
autor
15. aug 2012

@natas4 teraz som si čítala komentáre jednej mamičky, ktorá tiež premýšľala nad odmietnutím MMR. Nakoniec zaočkovať dala, písala komentár, že majú horúčku, na ďalší deň, že majú výsyp červených vyrážok a vieš čo teraz napísala? že sa malej dve vyrážky zmenili na hnisavé, má v nich akoby vodu a okolie má červené. Či to môžu byť kiahne...Pravdepodobne však dostali osýpky, jeden z vedľajších účinkov MMR.

bibio
15. aug 2012

@natas4 Veľa chorôb má inkubačnú dobu niekoľko dní až týždňov. V deň očkovania nemusia byť žiadne príznaky, ale imunita už bojuje a do toho prásk... vakcína...
Ja som neriešila, verila lekárom, malá dostala v pôrodnici BCG vakcínu, nemala žiadne problémy. Ale potom sa mi otorili oči, keď sme začali behať po doktoroch - malá mala pri narodení mnopočetné hemangiómy a jeden rástol príšerne rýchlo, nemohla dýchať nosom, očko slzilo a bolo zatláčené. Stretla som sa len s ignoranciou z ich strany. Vďaka za internet, zistila som si čo a ako a kam sa obrátiť, aby malej pomohli a neprišla o zrak. Odvtedy lekárom nedôverujem, všetko si vyhľadávam na nete, pýtam sa. Pobudli sme v nemocniciach dosť, videla a počula som kadečo. Aj problémy po očkovaní, čo len ticho medzi rečou prriznali, že áno... Cukrovka, poruchy imunity, oslepnutie, leukémia...Kvôli liečbe hemangiómu malá očkovaná nemohla byť a za tú dobu som si naštudovala o vakcínach dosť. Teraz má 3 roky a že ideme očkovať. No túdle núdle... Čítam príbalové letáky liekov (často aj na drugs. com a iných stránkach, kde je toho oveľa viac ako v našich krabičkách), zaujímam sa, čo jeme. Teraz sme sa začali trápiť s atopickým ekzémom a vysledovala som, že za to môže aj farbivo v syroch. Lenže kúpiť syr bez anatta (zaradené medzi škodlivé Éčka) je umenie. Keď už je povinnosť, tak by mali byť aj práva - odškodnenie za poškodenie zdravia, aj keď to maminkám, čo prišli o detičky absolútne nepomôže. Verím, že raz sa v parlamente zíde dosť poslancov odolných lobistom a zmení sa to. Dúfam, že sa toho dožijem😀

natas4
15. aug 2012

@careamell ja viem , ze vakcina nechrani na 100 %, len by mala zmiernit priebeh choroby...teda dieta by malo chorobu ovela lepsie zvladnut

natas4
15. aug 2012

@bibio urcite som za to , aby ockovanie nebolo povinne, ale aby bolo dobrovolne...ale aj keby to tak bolo, aj tak by som teraz rozmyslala ktore rozhodnutie bude pre moju dceru lepsie

cigaretka5
15. aug 2012

ak je očkovanie také úžasné a potrebné orečo potom zo dňa na deň zrušili očkovanie proti TBC, a lekari priznali, že to bolo jedno z najnebezpečnejších očkovaní?
Čo bude o rok? priznajú aj hexu alebo MMR?
Niečo som si prečítala, niečo vypočula a hlavne vypočula svoj materinsky inštinkt NEOČKUJEM. Nemám na to tisíc podložených vedeckých štúdií ani ma už nebaví čítať všetky tie pre a proti stránky. Som mama a počúvam svoj vnútorný hlas..............

careamell
autor
15. aug 2012

@natas4 keby tie osýpky dostala ,,prirodzene" , tak už by mala doživotnú imunitu a očkovanie by už nepotrebovala 🙂

plutvonozec
15. aug 2012

Môj 14 ročný syn ma od 10 tich. cukrovku, tak som sa rozhodla dcérku 2,5roka nedať očkovať MMR vakcínou. Dívam sa na
tak, že tieto choroby sú liečiteľné, ale cukrovka nie. Nikdy sa nezmierim s tým, že moje dieťa si musí 4krát denne pichať
inzulín.
A ďalšie očkovania? Na 99% asi tiež nedám. Ešte, že mám výbornú pediatričku, ktorá to zariadila tak, že ma hygiena
neprenasleduje....

natas4
15. aug 2012

@careamell no ale co ak by dostala osypky "prirodzene" a priebeh by bol velmi zly a komplikovany, pretoze nebola ockovana, ktore ma zmiernit priebeh choroby?stale len odvsadial pocuvam, ze osypky nie su kiahne a ze je to ovela nebezpecnejsia choroba...ja som ockovana na osypky bola, rubeolu tusim nie

bibio
15. aug 2012

@natas4 tak budeš rozmýšľať vždy a nielen nad očkovaním... Jednoducho si to treba rozobrať na drobné, ako to tu radila @alenka600 a prídeš na to, že je menšie riziko, že Tvoja dcérka bude mať trvalé následky po osýpkach ako riskovať diabetes. My máme teraz ísť do narkózy kvôli vyšetreniu magnetickou rezonanciou. Malá berie lieky, ktoré ako som zistila na už menovanej stránke reagujú s narkotikami a môžu spôsobiť náhly pokles krvného tlaku. Zase ma nikto nepočúva, ignorujú, sme pre nich proste len pacient, ktorý náhodou bude mať nejaké nežiadúce účinky a narkózu neprežije... Že narkózu podstupuje veľa ľudí a my sme pravidelne sledovaní aj na kardie.... Vôbec neberú do úvahy, aké interakcie majú lieky.

natas4
15. aug 2012

@plutvonozec a to ti doktor potvrdil, ze cukrovku ma tvoj chlapcek od ockovania?