Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

baru2
3. júl 2021

inak da sa tej endometriozy aj zbavit natrvalo??? :/ pani co bola so mnou v nemocnici bola uz na xy operaciach a nakoniec jej vybrali maternicu,,, to pomaha? ked to napada aj ine organy vraj?

dajus00
13. júl 2021

@janemari ahoj je normálne pri endometrióze krvácať nepravidelne a dlho?

baru2
13. júl 2021

@dajus00 neviem ci nepravidelne, ale dlhsi menzes je vraj normalny.

janemari
autor
31. júl 2021

@dajus00 ahoj áno normálne ja som veru mávala silné krvácanie aj 5-7 dní. Veľakrát špinenie pred termínom menzes a aj po ňom.

tvorime_s_laskou
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tvorime_s_laskou
8. feb 2022

Ahojte žienky, možno by mi niektorá z vás vedela poradiť...užívala som nejakú dobu inofolic, no zistili mi endometriózu a doktorka mi nasadila endovelle....moja otázka znie môže sa endovelle kombinovať s inofolicom? .... Ďakujem za všetky vaše rady a skúsenosti. Ja som zatiaľ v tejto téme nováčik.

dajanka5555
23. jan 2023

@janemari ahojky no ja mam diagnostikovanu endometriozu už som postúpila dve operačky a stále mam dáku cystu čakám na výsledky .. a hádam sa poštasti s babom mam trosku strach...Hlavne mam strach ze aby to dieťatko nebolo dáko choré lebo mi dávali veľa hormónov za tie dva roky 😑Chcem aspoň. Jedného potomka

baru2
24. jan 2023

Zienky, tak ja mavam spinenie aj pred ms, aj mavam dlhu menstruaciu silnu aj 9 dni. Pred dvomi rokmi mi zistili cystu 8x6cm na lavom vajecniku, vyoperovali mi ju, nechcela som hormonalne liecby a hlavne uz bola vraj dost velka a sposobovala velke bolesti, takze rovno operacia, potvrdena endometrioza. za 3mesiace od operacie som otehotnela a presne rok, teda rok aj 3 dni po operacii som porodila 🙂 ked som zistila ze som tehotna v 5 tyzdni na sone mi oznamil ze okrem nadejneho plodu babatka je tam aj cysta 4x3 cm. Takze rastla opat a zas vcelku rychlo. V tehotnstve sa vraj stratila a dr mi vravela ze ju tam nevidi. Som 7 a pol mesiaca od porodu. Obcas mam pocit ze sa vrstila cysta ale dr mi este na jesen povedala ze tam nic nemam. Takze snad nepride opat. Ale teda zienky nezufajte, otehotniet sa da. 🙂 aj vynosit zdrave babatko.

janemari
autor
31. jan 2023

@dajanka5555 neboj sa zadarí sa, hlavne nebuď na to upriamená lebo psychika robí svoje. Ja som otehotnela keď som riešila úplne iné veci. Dieťatku by to nemalo ublížiť. Kamoška tá brala nejaké steroidy, nevedela udržať plod jedine čo majú problém je že je dieťa väčšie vzrastom.

statocnaskzena
22. júl 2023

Endometriózy sa dá zbaviť natrvalo.
Po 10 mesiacoch nemám žiadne bolesti s menštruáciou (aj moja pernamentná bolesť hlavy vymizla a už netrpím takou chronickou únavou ako pred 10-timi mesiacmi), moja 6cm čokoládová cysta prestala rásť, fibrioid sa zmenšil z 2 cm na 1,4 cm. Pracujem s koučkami, ktoré už nemajú žiadne cysty ani fibroidy, ani bolesti. Vymiznutie cýst trvá nejaký čas a tak mám pred sebou ešte pol roka cesty alebo aj viac, v závislosti od organizmu.
Držím Vám všetkým palce.

baru2
23. júl 2023

@statocnaskzena smiem položiť pár otázok.?
Prvá, by bola. Mala som endo cystu 8x6 ktorú mi vyiperovali následne som otehotnela na začiatku tehotenstva už som mala ďalšou endo cystu 4x3 cm. Bolo to 3 mesiace od operácie. Odvtedy mi na gynekológia vraví ze cystu nemám. Ja mam však bolesti podobne ako v období keď som cystu ešte nemala a keď začala rast. Od pôrodu po psr mesiacoch to začalo. Opäť mam problémy, boli ma brucho, mam ho nafúknuté, raz mam problém so zápchou raz s prehananim, záleží od fázy cyklu. Ozaj mam tak max týždeň kedy mi nič nie je. Mávam bilestivejsiu ovulaciu, veľmi citlivé brucho v určitom období mesiaca, pri dotyku veľké bolesti. Ak okeby ma čreva boleli. Mala si niečo podobné? Endometriozu teda cystu vraj nemám. Ale ja mam stále nejaký sprostý pocit ze niekde to tam je. Ci to nie je na črevách alebo niekde keď to takto boli. A ta únava ja som posledne mesiace asi 3 možno 4 stále unavená. A nemyslím si ze to je tým ze mame malé dieťa. V noci mu dám mlieko a spi ďalej.

Druhá otázka ako sa dá z toho dostať? Som pomerne mladá a nechcem takto trpieť stále. Mám deti a chcem byť fit

statocnaskzena
23. júl 2023

@baru2
Ahoj baru2,

Veľmi rada odpoviem na tvoje otázky.

Je veľa žien, ktoré mali podobné problémy a doktori na prístrojoch nič nevideli. No naše múdre telá vedia, keď niečo nie je na poriadku.

Dostať sa z endometríozy je cesta. Je potrebné adresovať viacero oblastí. Strava, ktorú jeme, kozmetiku a osobnú drogériu, ktorú používame, čistiace a iné prostriedky v našej domácnosti, ľudia kolom nás a i naša minulosť.

Ženy s endometriózou majú zvyčajne vnímavejšie telá, a je to vlastne dar. Protokol, ktorý mi pomohol, a v ktorom teraz ja sa trénujem za koača, je založený na múdrosti: Naše telá sa vždy snažia hojiť. Otázka je, čo bráni hojacemu procesu. Keď si porežeme prst, tak sa nakoniec zahojí. A takto to je s každým kúskom našeho tela.

Problémy s nafúknutým bruchom som mala aj ja. Mrzí ma, že máš bolesti. Je veľa žien, čo takto trpeli, no nakoniec sa im podarilo uzdraviť.

Ako prvé je veľmi dôležité vynechať zo stravy lepok a sóju. Je veľa ďalších potravín, ktoré treba vynechať alebo konzumovať iba raz za čas. Takisto cukor. Ak už si chceme osladiť deň, tak iba prírodnými sladidlami. Nášmu telu však prospieva, ak príliš nesladíme. Takisto je potrebné jesť menej a častejšie a mať dávku proteínu v každom jedle. Toto vie trocha pomôcť s energiou. Veľmi dôležité je aj vyhýbať sa pesticídom a chemickým postrekom. Bio strava je dôležitá.

Ďalej môže telo trpieť nedostatkom nejakého vitamínu alebo minerálu. Na internete sú dostupné testy zo vzorky vlasov.

Ako som spomínala, vyliečiť sa z endometriózy je cesta. Kúsok po kúsku, po malých krokoch. Treba mať vytrvalosť a vieru.

Ukazuje sa, že ženy, ktoré majú cysty, tak je niečo v našej minulosti, čo ostalo nezahojené. Odporúčam prečítať si knihu „Tělo sčítá rány“ od autora Bessel van der Kolk. Takisto aj Gabor Maté má knižky na danú problematiku.

Ja osobne som zistila, že bolo veľa udalostí v mojou živote a aj ľudia v mojom živote, ktoré ostali nezahojené. Ale môžem s radosťou povedať, že sa mi podarilo ku mnohým sa vrátiť a zahojiť zranené časti vo mne. Niekedy je potrebné dokonca si nájsť aj EMDR terapeutku.

Je veľa nástrojov ako napríklad písanie denníka hneď po zobudení, relaxácia-meditácia poobede na doplnenie bateriek, ktoré postupne pomôžu.

Neviem, či ovládaš anglický jazyk. Všetko je napísané tu v knihe: „How I Ended My Endometriosis Naturally: Without Painkillers, Drugs or Surgery“ od Wendy K Laidlaw.

Ak nie, viem poskytnúť svoje koučing služby zadarmo, nakoľko sa stále trénujem za kouča, no daným protokolom a cestou som si sama prešla a dosiahla výsledky.

Je úžasné, že sa zaujímaš ako sa z toho dostať. Verím, že sa dostaneš.

baru2
23. júl 2023

@statocnaskzena vidím ze je naozaj všetko možné. Pri rozvode som mala urcite zdravotné problémy ktoré následne zmizli. Potom zas zrejme ostali na duši nejaké rady a iné veci ktoré spôsobujú moje problémy. Skúsim si tu knihu kúpiť a prečítať. Ak by sa dalo rada nazrieť do tohto sveta a skúsim to. Moc sa mi nechce ísť k psychologovi , aj keď som tam už bola. Ale viem ze všetko si musím riešiť aj tak sama. Takže snáď by som to zvladla

statocnaskzena
24. júl 2023

@baru2
Ahoj baru2,
Prejsť si danou cestou stojí za to. Mne sa nielen fyzicky polepšilo, ale aj viac rozumiem sama sebe a som sebavedomejšia. Navyše som v sebe objavila skryté kreatívne talenty. Píšem básne, kreslím a dokonca komponujem skladby na piáne. Človek ani nevie aké dary sa v ňom ukrývajú. No čo je dôležitehšie, je viac sám sebou a prospieva to celkovému zdraviu.
Je skvelé, že to skúsiš.
Ja pracujem s EMDR terapeutkou. Je rozdiel medzi psychológom a terapeutom. Veľmi dobrá je knižka od Francine Shapiro, zakladateľky EMDR terapie - Getting Past Your Past. Je preložená aj do češtiny a dá sa zohnať v knižnici - Jak se zbavit minulosti. V knihe je veľa ľudských príbehov a aj to ako im EMDR terapia pomohla.
Je obrovská podpora ak máš na svojej ceste za zdravím niekoho, nejakú kamarátku, ktorá v teba verí, kto verí v tvoju intuíciu a tvoje rozhodnutia, či už je to výber doktora, alebo psychológa. Cesta môže byť niekedy s hrboľami, ale ty to zvládneš.

baru2
25. júl 2023

@statocnaskzena tak ak sa smiem spýtať ako mam začať?

statocnaskzena
25. júl 2023

@baru2 Ahoj baru2. V prvom rade žiadna pšenica a lepok v strave.

maruska.s
7. apr 2024

Ahojte, mal niekto pri endometrioze zvacsenu pecen? Na CT mi popísali mierne zvacsenu...ďakujem