Hexavakcína a jej riziká. Mám dať synčeka očkovať?
Prepac emjee, ale vytvorim tuto temu opatovne, lebo je zamerana detailnejsie na problematiku.
Chcem sa opytat mamiciek, ktore dali ockovat svoje deti touto vakcinou, ci mali nejake tazkosti, ci uz zdravotne, alebo ci pozorovali na svojich babatkach nepohodlie, prehnanu citlivost a pod.
Rozmyslam, ci dat ockovat svojho synceka, tak budem vdacna za kazdu odpoved.
Stručné zhrnutie
- Hexavakcína sa v diskusii uvádza ako kombinovaná vakcína podávaná vo viacerých dávkach počas prvého roka života; rodičia v praxi podávali prvú dávku vo 3. mesiaci alebo od 6. mesiaca a celkovo boli spomenuté tri dávky do jedného roka.
- Bežné krátkodobé reakcie po Hexavakcíne, ktoré rodičia popisovali, sú zvýšená teplota (často 38–39,5 °C), podráždenosť, ospalosť a začervenanie či opuch v mieste vpichu; riešenia spomínané v diskusii zahŕňali Panadol baby, Nurofen, Paralen, studené vínové obklady a lokálne octanové masti.
- V diskusii rodičia uviedli aj závažnejšie komplikácie po očkovaniach (hnisavé abscesy, zväčšené uzliny, hospitalizácie alebo nutnosť chirurgického ošetrenia), pričom niektorí používali doplnkové prístupy ako homeopatiu (Silicea, Thuja, Sulfur) a probiotiká BioGaia.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy a koľko dávok Hexavakcíny sa spravidla podáva?
A: V diskusii rodičia uviedli, že Hexavakcína sa bežne podáva v troch dávkach do jedného roka; niektoré komentáre uvádzali prvú dávku vo 3. mesiaci, iné lekárky navrhovali začať od 6. mesiaca.
Q: Aké sú bežné vedľajšie účinky po Hexavakcíne a ako ich liečiť?
A: Diskutujúce matky opisovali zvýšenú teplotu, mrzutosť, ospalosť a začervenanie v mieste vpichu; liečba v praxi zahŕňala Panadol baby, Nurofen, Paralen, studené vínové obklady a v niektorých prípadoch opakované dávky antipyretík.
Q: Aké vážnejšie komplikácie po očkovaní sú v diskusii hlásené a čo sa s nimi robilo?
A: V diskusii boli hlásené hnisavé abscesy pri mieste vpichu, veľké zväčšené uzliny pod ramenom a hospitalizácie; riešenia uvádzané rodičmi zahŕňali návštevy na pľúcne (sono uzliny), chirurgické čistenie abscesu a antibiotickú liečbu.
Q: Je očkovanie Hexavakcínou povinné a hrozia za odmietnutie sankcie?
A: Rodičia v diskusii uviedli rozporné názory: niektorí považujú Hexavakcínu za povinné očkovanie, iní tvrdia, že neexistuje zákon, ktorý by rodičov trestal; jedna zmienka v diskusii uvádzala možnú pokutu „až do výšky 50 tis. Sk“, toto tvrdenie je v diskusii neoverené a sporné.
Q: Dá sa Hexavakcína kombinovať s Prevenarom a odkedy platí povinnosť kombinácie?
A: V diskusii rodičia zmienili, že od narodení po 1.1.2009 sa podľa niektorých informácií Hexa a Prevenar podávajú naraz a u detí narodených v roku 2009 má byť ich podanie spojené; rodičia narodení pred 1.1.2009 spomínali možnosť odložiť alebo platiť Prevenar samostatne.
Q: Aké doplnkové alebo alternatívne prístupy rodičia v diskusii používali pred alebo po očkovaní?
A: Rodičia spomínali homeopatiu (Silicea, Thuja, Sulfur), probiotiká BioGaia, masáže bábätka, studené vínové obklady, octanovú masť a konzultácie v homeopatických lekárňach (spomínaná homeopatická lekáreň v Tesco Petržalka).
Závery z diskusie
Zhoda
- Reakcie na Hexavakcínu sú individuálne a u väčšiny detí sú popisované ako krátkodobé (zvýšená teplota, mrzutosť, ospalosť, začervenanie v mieste vpichu).
- Rodičia v diskusii používajú antipyretiká (Panadol baby, Nurofen, Paralen) a lokálne opatrenia (studené obklady, octanová masť) na zmiernenie symptómov.
- Niekoľko rodičov uviedlo, že pri závažnejších lokálnych komplikáciách (hnisanie, veľké uzliny) nasledovala odborná starostlivosť vrátane sono vyšetrení, antibiotík a chirurgického ošetrenia.
Sporné názory
- Povinnosť očkovania: niektorí účastníci tvrdia, že Hexavakcína je povinná a existujú sankcie (v diskusii spomenutá pokuta „až do 50 tis. Sk“), zatiaľ čo iní tvrdia, že neexistuje zákonný základ na tresty a rozhodnutie je na rodičoch.
- Hodnotenie bezpečnosti Hexavaccíny: časť diskutujúcich považuje súčasné kombinované vakcíny (Infanrix Hexa, Hexavac) za „modernejšie a bezpečnejšie“, iní poukazujú na prípady z Nemecka a spochybňujú účinnosť Hexavacu pre hepatitídu B a možnosť vážnych následkov.
- Vek podania BCG/TBC: niektorí účastníci považujú rutinné očkovanie novorodencov proti TBC za zbytočné v nízkorizikových oblastiach, iní zdôrazňujú jeho význam v rizikových skupinách.
Otvorené otázky
- Je Hexavac účinná proti hepatitíde B u detí a aké sú spoľahlivé verejné štúdie o tom?
- Má očkovanie v útlom dojčenskom veku (prvé dni/týždne) vyššie riziko závažných následkov ako pri očkovaní v neskoršom veku?
- Aké presné zloženie Hexavakcíny je verejne dostupné a kde získať kompletné farmaceutické štúdie od výrobcu?
- Aké sú právne dôsledky odmietnutia povinného očkovania v SR a aké konkrétne sankcie (ak vôbec) sa uplatňujú?
Spomenuté značky a firmy
GSK, Infanrix Hexa, Hexavac, Prevenar, Rotarix, Panadol baby, Nurofen, Paralen, BioGaia, Tesco Petržalka, iuro.awardspace.com, rizikaockovania.sk, ockovanie.org, Robert‑Koch‑Institut (RKI), impfschaden.de, medizin2000.info, Hlas Ruska, RÚVZ, Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dovera
Spomenuté produkty a metódy
Hexavakcína, Infanrix Hexa, Hexavac, Prevenar, Rotarix, BCG (TBC vakcína), DPT, MMR, Panadol baby, Nurofen, Paralen, studené vínové obklady, octanová masť, antibiotiká (ATB), homeopatia, Silicea, Thuja, Sulfur, probiotiká BioGaia, masáž bábätka, febrilné kŕče, preočkovanie, booster dávka
Miesta a osoby
Petržalka, Bratislava, Tatry, Holandsko, Nemecko, Mnichov, Rusko, NRSR, Hasplová, Hlas Ruska
@tanja61 a ak sa ockovat nebude, nestane sa vobec nic, ak myslis na rozsirenie chorob....lebo ockovat sa zacalo, az ked boli na ustupe, a na ustupe neboli vdaka ockovaniu, ale vdaka tomu, ze sa podstatne zvysila uroven hygieny, ludia mali dostatocny prisun vitaminov a nehladovali a prestali zit v malych vlhkych studenych bytoch, kde sa mnozili plesne🙂))
@tanja61 ja som napr. este na mumps a rubeolu ockovana nebola 😉 no, toho je vcelku dost...ono bz stacilo si precitat len pribalovy letak a zistis, ze prevenar, ci infanrix obsahuje nadmerne mnozstvo hlinika napr., problemy po tom napr. tu: http://www.slobodavockovani.sk/tags/Hexa/
http://www.slobodavockovani.sk/tags/pneumokoky/
mnohe vakciny obsahuju napr. polysorbat 80, ktory napr. sposobuje neplodnost....
na MMR vakcine mi napr. vadi, ze je vyrobena z umelopotratenych embryi (v pribalovom letkau to najdes pod skratkou MRC-5)....ono je toho strasne vela, ja sama to po veceroch studujem uz pomaly 2 roky a stale neviem toho dost 😉 ...najlepsie je zacat pribalovymi letakmi.....a oplati sa preciata diskusiu Nesuhlas s povinnym ockovanim.... 😉
http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovanie-t... ....
@sorciera24 dakujem urcite to stoji za zvazenie ako dalej pokracovat 😉 urcite to budem skumat 😉moj starsi syn bol ockovany normalne chvalaBohu nemame ziadne problemy a imunitu ma dobru,nieje casto chory ,dufam ze vsetko bude ok tiez 🙂
@tanja61 tak to bud rada, nie kazdy ma to stastie, ono vacinou ta nastartuju prave problemy v rodine alebo u znamych po ockovani...ja som bola pred apr rokmi tiez velky zastanca ockovania a aha kde som dnes... 😉
@sorciera24 RUBEOLU, tu mi ani nespominaj, ked som bola tehotna tak som mala pozitivnu rubeolu. TO by vraj znamenalo ze plod moze byt vazen poskodeny. Preplakala som 3 tyzdne kym mi prosli vysledky z opakovaneho odberu. Tie boli v poriadku NASTASTIE a mozno aj vdaka tomu ze som bola na rubeolu v mladosti zaockovana...??
@michaela.g ty si bola ockovana proti ruzienke?....lebo ja nie a to ty si starsia....proti rubeole sa u nas ockuje od r. 1985 a ty mas viac rokov ako ja, ak ams teda uvedeny spravny vek.....tak mi to nejak nevychadza.....
@sorciera24 proti rubeole ma ockovali ked som mala 11 rokov, alebo tak nejak + - nebola som uuplne mrne.... 😉
@michaela.g aha, ano, ti,, co ju neprekonali tak sa potom doockovavali....aj tak je momentalne tato vakcina pre mna napr. nepripustna, kedysi napr. nebolo toto ockovanie sucastou MMR...ako je to dnes...a prave tejto zivej vakciny robenej na umelo potratenych detoch, sa bojim.... 😉 kazdy mame na to svoj pohlad....moj, je po mojich info, nie... 😉
@tanja61 Mam doma knihu pre lakarov,kedze babka este davno studovala medicinu...vola sa to Repetitorium pre praktickeho lekara..je sice z roku 1955 mapisal to kolektiov lekarov... ale som velmi rada,že som ju doma objavila.Presne to som potrebovala ako vtedy pristupovali k tymto detskym chorobam ako mums ,rubeola a osypky..
Vtedy ako aj tvrdi jeden nemecky lekar, co aj knihu n a tu temu vydal vola sa Buchwald...povedal,ze to boli bezne detske choroby ,kt. si deti mali prejst ,kym pojdu do skoly..
Presne tam k tomu aj tak pristupuju v tom repetitorium ....ziadna masova reklama na vakcinacie / vtedy asi este neboli take vakciny si mozno poviete../ Ale stručne povedane...čo tam pisali...je ,ze ...dieta ,ktore zije v dobrych podmienkach je dobre zivene, dobra hygiena , harmonia..tak nehovorim ,ze nemoze chytit infekcne ochorenie..ale pokial nema vrodenu nejaku geneticku chorobu imunity oslabenej alebo co ..tak by asi tie najtazsie komplikacie nemalo mat..
Opisuju tam dobry priebeh niekedy ,vraj až taky dobry ,ze si to clovek nevsimne ,ze to prekonal a samozrejme aj ten horsi kde byvaju komplikacie ...ale napr.. Vie niekto alebo trapi sa niekto s detskou chorobou šarlach ? Pri ktorej su bežné vysoke horučky a vraj tiež aj smrtou može skoncit? Asi nie ,lebo nie je na nu vakcina tak nou nikto rodičou nestrašii...Dnes ,človek nikdy nevie aj mlady clovek moze umret na obycajnu chripku alebo zapal pluc....Takže je to take fakt...na uvaženie všetko...Každý by mal mať slobodnu volbu si rozmyslieť...a nie že povinne tak koniec nezaujem...poznam pribehy ,ked male dieta do rana po ockovani umrelo a nikoho to nezaujimalo..samozrejme ,ze povedia ze vsade inde je pricina len nie vo vakcine..
☹ 😀
@gizmo22 ja som sa doteraz o to naozaj velmi nezaujimala ale cim dalej tym viac mi to vrta hlavou a zvazujem ako dalej 😉 inak je to smutne ked poznas aj pripad ktory opisujes nepriala by som to ani nepriatelovi ale tiez treba byt objektivny a nemusi byt problem vo vakcine ako aj pises dneska mozeme zomriet aj na chripku 😖
neviem, mne sa nepaci, ze take male telicko ma bojovat so 4 bakteriami naraz, ved to mu rozhadze uplne cely imunitny system, nehovoriac ked bol uz pred tym ockovanym tym svinstvom na tbc,po ktorom deticky koncia na opreracnom stole a vyberaju im uzlinky 😢 .
Si myslim, ze rodic by mal mat pravo volby ci svoje dieta chce dat ockovat alebo nie, ako je vsade inde v europe.
Ja pravdepodobne nedam ockovat ani hexa ani nic ine,,, si myslim, ze je to zbytocne,,, nie sme v 19 st, takze aj ked maly ochorie tak si myslim, ze je dostatocne mnozstvo antibiotik, ktore mu z choroby pomozu,,, ale ja mu umelo niake choroby vyvolavat nebudem, najme ked okrem bacilov su v tych vakcinach silne rakovinotvorne latky, ako ortut, formaldehyd a bohvieco este,,, ved sa preukazala suvislost s ockovanim a cukrovkou, dokonca ochrnutim, alebo slepotou,,, tak toto ja dobrovolne pichnut nedam,,,,,
@gizmo22 je to vsetko o peniazoch, keby si vedela, ako farmeceuticke firmy diktuju lekarom kolko liekov musia za mesiac predat, a lekari ti potom nukaju liecbu, ktora ti ani velmi nepomoze, ale on-ona si splni limit a za to dostane zajazd na havaj, , tak nekup to?!, je to svinstvo,,, ludia sa musia naucit rozhodovat za seba, zdravotnictvu uz davno neide o zdravie, je to biznis,,,ako kazdy iny,,,, kazdy hrabe za seba, a to viem z vlastnej skusenosti,,
ahojte moja dcera bola zaockovana proti zltacke typu A a B az teraz pred mesiacom kazda do inej nozky a nemala absolutne ziadne vedlajsie ucinky 😉
@natalia777 to nemôžeš vedieť. nežiadúce účinky môžu nastať aj rok poočkovaní.môj syn dostal cukrovku. 😒
no my ideme v pondelok na prehliadku a lekarka nas uz asi bude chciet zaockovat infanrix + prevenar, sa nesmierne tesim 😨 😅 ako budem musiet aktivne odrazat tie jej utoky zastrasovania 😖
@anicka1981 vsak to je na tom najsmutnejsie....:D a ked sa chces slobodne rozhodnut ..idu ta ukamenovat... ☹
@veroveronika aspon to si vynut u lekarky ,,ak sa ine neda ,ze nech to nepicha sucastne hexu aj prevenar..ale na viac razy..ak by boli problemy nech sa vie z ktoreho...
@veroveronika a stale chodite k tej koze? lebo s nou to bude fakt boj.....uvidis ako bude reagovat, ale mojho tiez chcela ockvoat za akzdu cenu....az som presla k inej lekarke a tam sme obisli v pohode 😉
@sorciera24 😀 🙂 chodime, chodime 🙂 , zatial sa chystam argumentovat tym, ze potrebujem stanovisko imunologa a dufam, ze sa mi podari ziskat potvrdenie o kontraindikacii ockovania 😕 , ak nahodou nie, tak potom to bud uplne odmietnem, alebo prejdem ku dr (vieme ktorej) 🙂
@veroveronika tak vela stastia.....lebo nasi imunologovia (ti v nemocnici)...tiez radi ockuju a nic im nevadi..... 😀 😠
@sorciera24 juuuuu,,no chystam sa ku mudr Jesenakovi,,ci nemam ist ku nemu??? ku komu teda? Makovicka neprijma novych pacientov, ma toho vela, zacne prijmat az od konca septembra, mi tusim vravela...
@gizmo22 ja uz somsa rozhodla,, nedam nic ockovat,,,,tato stranka ma presvedcila uplne
http://rizikaockovania.sk/ a specialne tieto dva pribehy
http://rizikaockovania.sk/sved/maximko.html
http://rizikaockovania.sk/sved/tumpachova.html
.. je to smutne,,, a desive.. nades tam aj kopu inych veci ohladom ockovania,,,,
@veroveronika ja idem zajtra na poradnu, dostanem krika , ze sme prepasli tbc ockovanie 😝 , a ja mu narovinu poviem, ze nedavam ockovat a hotovo, nech sa na hlavu postavi,ked chce,,,, je to moje dieta, on ho pichne a do 15 min po nasom odchode na nas ani nepomysli, a ja sa budem trapit s deckom co ma 40 horucky, zapalenu rucku, alebo boh vie ake nasledky, a potom behat po imunologii, alebo po plucnom atd, ,, nie dakujem,, dobrovolne to nedam,,, a vlastne ani nedobrovolne, 😝

@hellokitty ahoj citala som si tvoj prispevok a aj prispevok dax11 ale nevidim tu jej odpoved alebo reakciu..... vela mamiciek cita tieto clanky a potom naozaj tak ako aj ja su vystrasene co je spravna volba?ockovat alebo nie?vie vobec niekto tu s vas odpovedat?pride mi to dost logicke co si pisala a aj dost rozumne a hlavne ked sa prestane ockovat tak co mozeme ocakavat o par rokov?ale tak ako aj vacsina neviem co spravne je a samozrejme tiez chcem to najlepsie pre svoje dieta,ja neodsudzujem matky krtore nedaju ockovat a ani naopak 😉