Materská na rok 2012. Oplatí sa platiť sociálne?

ferdik4
16. máj 2011

Kto vie, ako to bude s materskou na buduci rok? Rozmyslame, ze budeme mat babo, vzhladom na to, ze ide o planovane tehotenstvo, tak ma napadlo, ze ci sa oplati si platit dochodkove v soc. poistovni. Ci to bude platit aj na buduci rok. Co o tom viete? Dakujem

xlucia
16. máj 2011

@ferdik4 co bude buduci rok, nevedia ani na ministerstve... a vzhladom na to ze je tam mihal,ktory sa tomu rozumie, radil predtym mamam ako system obist a obabrat, tak to ruzovo nevidim.

rabarka
16. máj 2011

@ferdik4 ahoj, no ono je podstatné, čo robíš teraz. teda či si odvádzaš nemocenské a v akej výške. Skús napísať.

ferdik4
autor
16. máj 2011

Ja som studentkou VS a teraz koncim, tak rozmyslame, ze by sme chceli. Zacala som si platit nemocenske nejakych 48€ a neviem ci to ma vyznam. Ale dakujem vam.

ferdik4
autor
16. máj 2011

A niekto mi spominal, ze sa pri narodeni dostava nejakych 25 000 sk, co je na tom pravdy?

elise
16. máj 2011

@ferdik4 to je príspevok pri narodení prvého dieťaťa

krprtka
16. máj 2011

@ferdik4
@elise je to príspevok pri narodení dieťaťa (maximálne troch detí, čiže na štvrté už nie), ked sa dožije 28 dní... 😝

charlize
17. máj 2011

@ferdik4 podla mna DNP tak skoro nezrusia, takze ja by som do toho isla, ale pekne s predstihom, tiez si platim, pre istotu dlhsie. Oni sa len budu snazit zabranit spekulantom, aby obchadzali system vo svoj prospech, ked si budes normalne platit (oplati sa nastudovat si na strankach socpoist.sk normalne to dobrovolne nemocenske) tak budes dostavat normalnu matersku.

ferdik4
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petronelka1
17. jún 2011

Ja by som si tiež začala na tvojom mieste platiť DNP, oplatí sa to. Ale ako píše charlize s dostatočným predstihom. Tie peniaze, čo do toho vrazíš, sa ti čoskoro potom vrátia. A tých 25 000 sa dostáva na 1,2 a 3 dieťa, keď to ovšem do budúceho roka nezrušia. V našom štáte nič nereálne. 😠

rachel36a
20. jún 2011

@ferdik4 pokiaľ ti to nerobí finančné problémy tak si to plať, budeš mať nárok na materskú z vymeriavacieho základu, t.j. 60%, ale musíš to platiť 270 dní pred nástupom na materskú, t.j. platiť si to skôr ako otehotnieš, aj ja si to platím, z môjho platu by som mala materskú 257 eur, a s dobrovolným poistením mi to vychádza nejakých 500 eur, a to je rozdiel

darina5
20. sep 2011

mozem sa spitat ja si platim od maja 2011 maximum dobre si to platim ked termin by som mala mat v juli 2012.a ked maju byt zmeny 2012.tak neplatim si zbytocne ja si to platim hned z maxima od maja2011.dakujem

lucy56
20. sep 2011

no ono uz sa sepka ze dno idu zrusit,ale malo by ostat pre nezamestnanych a szco, takze tebe ako studentke sa to asi este oplati ,ked stihnes splnit podmienky, oni idu asi zrusit to ze zamestnane zeny si mozu doplacat do maxima a tym poberat aj maximalnu matersku,lebo toto naozaj vyuziva vela zien

madalena188
26. sep 2011

...tiche sumy ku mne doniesli, ze EU tlaci na to aby bola moznost pripositenia..tak len drzat palce...naj aspon na nieco tu uniu mame..ked uz nam do vsetkeho kecaju.... 😉

poisonblu
24. okt 2011

kočky, opýtam sa tu...ak sa poistim DNP k 1.11.2011 z minima, lebo som NP zo zamestnania, tak pre maxim. matersku mi stacia tie dva mesiace a ak by som zostala nezamestnana k 1.1.2012, tak nemusim zvysovat VZ na maximum? Bude sa mi materske pocitat z datumov 1.1.2011-31.12.2011 NP a 1.11.2011-31.12.2011 DNP? samozrejme, ak splnim 270 dni DNP, co urcite ano, kedze babo planujeme december-januar

cigaretka5
25. okt 2011

@poisonblu lenze aby sa ti z DNP materska vobec pocitala, musis byt dnom nastupu na matersku poistena aj z DNP aj zo zamestnanaia a na oboch sucasne , splnat podmienku 270 dni

veselavrba
25. okt 2011

No ja si platim uz 3 rok babatko sa este nedari, ale aspo budem mat vyssiu matersku tak sa to oplati.

bubulka722
25. okt 2011

@poisonblu Podľa vyjadrenia samého Smeru sa plánuje zavedenie obvodovo-daňovej reformy len o niečo neskôr, takže možno bude aktuálny rok 2013, ťažko teraz povedať. Ako bude znieť zákon o DNP hlavne vzhľadom k materskej a či tam bude nejaká ochranná lehota, tak ako bolo navrhované, nikto netuší. Sama sa musíš rozhodnúť, či to riskneš a tie peniaze tam dáš. V prípade nezamestnanosti od 1.1.2012 by si mala urobiť zmenu na max. VZ aby si mala nárok na materskú, i keď sa ti bude počítať z roku 2011. Súčtom tvojej hrubej mzdy a pripoistenia ti vychádza max. VZ ak si platíš minimálne DNP?

poisonblu
25. okt 2011

@cigaretka5 jj, to budem mat..ak by som zostala nezamestnana, tak budem v ochrannej lehote tych 8 mesiacov...a zakon o soc. poisteni hovori o 270 dnoch ku dnu porodu...neviem ako to stanovuju, kedze na MD sa odchadza skor, ale zakon hovori jasne....musim to este prestudovat

@bubulka722 ano, HM mam 800 eur, takze mi staci platit z minima...bolo mi poradene, ze ak zostanem nezamestnana, tak sa mam k 1.1. odhlasit a k nasledujucemu dnu prihlasit z maxima, aby sa mi pocitala materska z noveho poistenia....

bubulka722
25. okt 2011

@poisonblu Od poslednej zmeny musí ku dňu nároku na materské uplynúť minimálne 26 týždňov. To by si ty splnila, ale treba platiť z max. VZ. Inak bavíme sa v čisto hypotetickej rovine, takže nech ti vyjdú plány, pretože nalinajkovať si kedy presne otehotniem sa asi moc nedá.

poisonblu
25. okt 2011

@bubulka722 jj, to mi je jasne....cisto teoreticky...aj keby som otehotnela v januari, alebo vo februari, tak si urobim nove DNP z maxima, teda ak dostanem vypoved..ak nedostanem, tak budem dalej bez zmeny platit DNP z rozdielu....

bubulka722
25. okt 2011

@poisonblu Ano, po skončení prac. pomeru si zmeň min. VZ na maximálny.

lemge
26. okt 2011

ahojte,dnes davali v spravach,ze od jan. 2012 bude materska vyssia,a dlhsia -40tyzdnov.zaujimalo by ma,ci ju budu mat vyssiu a dlhsiu aj mamicky co uz na materskej su,alebo len tie,ktore po 1.1.2012 nastupuju na MD 😕 ???
mne materska konci 18.1.2012(to je tych 34tyzdnov)..predlzia mi ju na 40 tyzdnov a zvysia?? 😕 ja o tom pochybujem,ze to takto bude,ale ak niekto nieco o tom viete,dakujem za radu 😉

martina2001
26. okt 2011

@lemge dobrá správa, minulý rok predlžovali aj tým čo už boli, tak snáď bude aj tento rok, potešilo by to 😉

muskam
4. dec 2011

@bubulka722 prosim ta mohla by si mi poradit? Momentalne som na rodicovskej dovolenke - maly bude mat o 3 tyzdne 2 roky. Inak som zamestnana a prva materska sa mi vypocitavala z platu, vyslo mi to necelych 400 eur. Ak by som cisto teoreticky takto o rok porodila druhe babo a tym nastupila na matersku, z coho sa mi tato dalsia materska bude vypocitavat ? Z platu pred prvou materskou alebo z rodicovskeho prispevku ??? Je lepsie sa mi v tomto pripade pripoistit napriklad od januara 2012? dakujeeeeem 🙂

sashie
4. dec 2011

lemge - na 100% to platí aj pre teba, plynulo prechádzaš na dlhšiu a vyššiu materskú, to viem na isto.
🙂

sashie
4. dec 2011

muska - pokiaľ prejdeš plynule z rodičovskej na materskú, tak sa ti materská vypočíta z posledného príjmu, t. j. z platu, ktorý si mala pred prvou materskou. Ale musíš plynulo prejsť z RD na MD to znamená, RD ti platí presne do dňa, keď tvoje prvé dieťa dovŕši 3. rok . Ak by si napr. nastupovala na MD (tých 6 týždňov pred plánovaným dátumu pôrodu) po tretích narodeninách tvojho prvého dieťaťa, tak musíš ísť aj čo len na 2 dni do práce, aby si mala MD vypočítanú z posledného príjmu. Ak by si nenastúpila do práce medzi RD a MD, tak by ti materskú vypočítali z min. a to je cca 200 eur.
Príklad:
tvoje prvé dieťa bude mať 3. roky 5. apríla a ty nastúpiš na MD hocikedy pred 5. aprílom, tak sa ti MD vypočíta z posledného príjmu, aký si mala pred prvou materskou.
tvoje prvé dieťa bude mať 3. roky 5. apríla a tebe vychádza nástup na MD napr. 7. apríla (alebo hocikedy po 5. apríli), tak musíš aj na tie 2 dni nastúpiť do práce a potom ti bude vyplácaná MD z tvojho platu. Lenže ak nenastúpiš, a povieš si, že na jeden alebo dva dni sa ti neoplatí ísť do práce, tak ti MD vypočítajú len z 200 eur. Viem to, lebo som tento rok volala do sociálky (asi tak v máji), tiež som toto potrebovala vedieť a to čo som vyššie napísala, mi povedali v sociálnej poisťovni. Na webe majú číslo k info o materských a rodičovských, na to si zavolaj a oni ti všetko vysvetlia aj na konkrétnom tvojom prípade. Ja už volám len tam, lebo aj moja segra robí napr. na personálnom v obrovskej firme a mala milné informácie. 😖

sashie
4. dec 2011

už je schválený zákon, že DNP (pripoistenie) sa nebude dať len samostatne, ale v nejakom balíku s iným poistením, napr. v nezamestnanosti alebo invalidne a pod. ale neviem presne, do ktorého balíku dali nemocenské - myslím s akými ďaľšími poisteniami.

chmartinka88
5. dec 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či sa mi oplatí platiť DNP. Som študentka a od júla si platín DNP v najnižšej čiastke, od októbra však v najvyššej, pretože som tehotná, termín mám 23.6.2012, čo mi vychádza okolo 300dní. Len som sa chcela opýtať. či sa mi to oplatí platiť, a koľko týždňov musím nastúpiť na materskú pred termínom pôrodu? Ďakujem

jankatt1
5. dec 2011

Ahojte dievčatá!
Tak pekne poporiadku!
Minulý týždeň sa objavili v mediách správy o MD...ale POZOR! Padol len návrh, nič nebolo schválené, podpísane, prerokované v čítaniach, nič nenadobudlo platnosť a už vobec nie účinnosť!
To, že sa vyjadrili že od 1.1.2012 znamená, že takýto zákon možu kľudne prijať aj napr. v novembri 2012!
Tak isto tie, ktoré neporozumeli....pre všetky ženy, ktoré nastúpia na materskú od nadobudnutia PLATNOSTI zákona, len tie budú mať nárok na vyššiu materskú a poberať dlhšie...uvediem príklad: mamička išla na materskú minulý rok (nastupovala za určitých podmienok, výška aj týždne) - táto mamička bude poberať tých starých 34 alebo 36 tt a percentá po starom, nemá nárok ani po novom roku na zvýšenie!OPAKUJEM, ZVYSENIE TYZDNOV A SUMY PLATI LEN PRE MAMICKY,KTORYM VZNIKNE NAROK PO SCHVALENI ZAKONA A PO JEHO PLATNOSTI!!!!!!!
Druhá vec je, či sa poistiť ako DPN! To, že chcú zrušiť DPN platí len pre budúce mamičky, ktoré sú ZAMESTNANE (za ne plati odvody zamestnávateľ a oni sa casto pripoistuju do maxima) - pre ne to bude zrusené!
Pokiaľ ste študentky, aleb nezamestnané a platíte si DPN, dostanete materskú podla toho kolko si platíte!Zhrniem to, ide len o to, ABY SA ZENY KTORE PRACUJU NAVYSE NEPRIPOISTOVALI!!!
Ak by ste mai ešte nejaké otázky, kľudne sa pýtajte...

epaula7
5. dec 2011

ahoj janka,chcela by som sa ta spytat, ci budem mat narok na matersku a v akej vyske. momentalne som na rodicovskej dovolenke ktora mi bude trvat az do novembra 2012 a pocas tejto doby by som chcela este otehotniet.DNP som si platila cely rok 2010 a este aj januar 2011 a potom som DNP prerusila a teraz v decembri som zacala znovu, ale iba z minima. podmienku 270 dni by som tym padom splnila, ale chcem sa vas spytat, ako casto sa da vyska pladby DNP menit a v pripade, ze by som zostala iba pri tom minime, kolko by mi vychadzala materska?
vopred dakujem za odpoved.