Recepty mamičiek z Nemecka

neurologia
24. feb 2010

Ahojte babizne,

tak som zalozila temu ....aby sme si mali kde pisat tie nase recepty a nezahlcovali tym nasu diskusiu....takze veselo piste kopirujte....diskutujte...

mnaaaaam uz sa tesim... 😉

rpinguin
8. aug 2010

zenule, myslite, ze by som aj ja nejaku tortu zvladla na narodeniny? Nikdy som nic nepiekla okrem Dankinej rolady, babovky a buchiet. Da sa to zvladnut?
Nieco strasne lahke a overene neporadite? A dala by som tam uz aj tu MMF umelinu navrch, len nech to nejako vyzera. Velka vdaka!

marosko
8. aug 2010

Evi, podarili sa ti vyšľahať ten krém? Dosť často píšu ,že sa to môže zraziť a nevyšľahá sa tak som mala obavu vyskúšať. Ale robila som podobný,ale tam šla várova čokoláda. Ten bol v pohode.
A ešte k tým mafinkám s likérom. Je ho tam vo výrobnom produkte moc cítiť? Len aby som vedela či je to vhodné aj pre deti.
Ešte jedna otázka. Kde kupujete najčastejšie javorový sirup a za koľko. Dakujem.
Pre tých čo sú na Slovensku tak od zajtra sú v Lidli v akcii cukríky na MMF. 300 g - 0,99 € čisto biele

evinkaaa
8. aug 2010

Reni - jasne, ze by si zvladla. Na zaciatok nieco lahsie a podari sa, neboj. 😉 Zajtra kuknem do mojich receptov na nieco lahsie a napisem ti.

Dani - krem sa mi vyslahal absolutne bez problemov. Aj ja som o tom "nevyslahani" pocula, ale ved som si myslela, ze ked nevyskusam, tak nebudem vediet. Tak som skusila a vyslahal sa vynikajuco a vcelku rychlo. Bola som pripravena na to, ze budem dlhsie miesat... Chuti velmi cokoladovo (co nieje moj pripad, kedze cokoladu nemam moc rada), ale nevadilo to, kedze som tortu s tym kremom darovala a nebola pre mna. 😀
K "likerovym" mufinkam - podla mna ich tam moc necitit. Vseobecne sa hovori, ze sa pri vareni-peceni alkohol vypari. A takto je tu aj u nich.....akoze chutia troska likerom, ale nie nejako extremne, len tak jemne. 😵
Javorovy sirup som kupila normalne v Edeke a uz ani neviem kolko stal, ale ak sa nemylim, tak nejako okolo 3 eura.
O cukrikov v lidli na sk tiez viem a chcela som maminke dat vediet, ale ked boli pred mesiacom tu, tak si nakupila minimalne 10 balikov bielych obycajnych ,kedze tie sa na sk daju tazko zohnat. Takze teraz nepotrebuje.
A ty si teraz na sk?

evinkaaa
8. aug 2010

Renca - tak najjednoduchsia varianta (ak sa ti teda nechce ani piect... 😀 ) by bola, ze kupis hotovy korpus. Vies ten okruhly, co predavaju bud vanilkovy alebo cokoladovy. A na to urobim/das traseny mandarinkovy krem a hotovo. A teda ak chces vyskusat, das na to marshmallow a ozdobis. 😵

Ak teda chces, pisem ti recept na takzvany traseny mandarinkovy krem, ktory sa vobec nemiesa a ani nevari a ani nechladi, cize nemas s tym starosti. Iba sa trasie 😀

1slahacka nevyslahana kelimkova
mandarinkovy kompot maly - okolo 300g (kto nema rada mandarinky, tak da sa to aj s jahodovym kompotom)
Dr. Oetker Paradies Creme Vanille Geschmack
Vsetky tri suroviny (slahacku z kelimka nevyslahanu, ten vanilkovy krem-prasok, cely kompot aj so stavou) das do nejakej nadoby, uzavries a trasies. Trasies tak dlho, kym nezhustne. Aj s otvorenim kompotu a pridanim vsetkych priad do nadoby to cele trva maximalne 10 minut. Krem je lahky a chutny a hlavne veeelmi rychly. 😵

evinkaaa
8. aug 2010

A este som zabudla, ze ak to chces na tortu ako iba jednu plnku (cize jednu vrstvu a nie dve), tak staci vsetkeho po jeden kus. Ak chces plnku dat dvakrat, tak musis dat dve slahacky, 2 kompoty a 2 pudingy. 😉

rpinguin
9. aug 2010

Evi, ok, znie to lahko a este otazocka, ze co je trasenie? To je nieco ine ako slahanie tym rucnym slahacom? Akoze normalne tou nadobou triast? Teda, to som v zivote nepocula. A keby som chcela tu umelinu MMF na to dat, ako sa to robi? Na to trasene asi toho hore moc nenapisem, ze?

honnig
9. aug 2010

Cauky holky,

recept na jednoduchou buchtu:

4 vejce
1 hrnek cukru, cca 250 ml
2 vanilkove cukry
1 mensi hrnek mleka, cca 180 ml
1 mensi hrnek oleje, cca 180 ml
2 hrnky mouky, cca 250 ml (muze byt hladka, nebo jeden hladka a druhy polohruba)
1 prasek do peciva

Cela vajicka poradne vyslehat s cukrem a vanilkovym cukrem, pridat mleko, lehce promichat, pridat olej - lehce promichat a pridat mouku s praskem do peciva - promichat, nalit na plech nebo na pecici papir. Do kulate formy je urcite aspon na 2x, ale muze se udelat i polovicni davka.
Dalsi varianty jsou jednoduche - pridat trochu skorice a jablka, nebo cast udelat s kakaaem a potrit kremem od Danky z mascarpone, nebo do toho nahazet nejake ovoce a treba i drobenku.

Reni, kdyz chces potahovany dort a delas ho poprve, co koupit marcipanovou deku, ktera je uz vyvalena a priplacnes ji na dortik a neni s tim tolik prace? Maji ji treba v Kauflandu, stoji asi 3,25, jenze kdyz si spocitas naklady a tu piplacku s marshmellow..... 🙂 🙂

evinkaaa
9. aug 2010

Reni - tie tri veci das do uzavretej nahoby a normalne v rukach to trasies. Preto to je jednoduche, lebo nepotrebujes ziadny mixer, absolutne nic. Len tvoje ruky... 😀 A kludne mozes dat navrch ten MMF. Ved pozri - das naspod piskot, na to tuto plnku/krem, na to zasa piskot, navrchu to musis ale potriet buttercremom (vymiesat si v miske trosku masla a cukru) a tym potri vrch a boky a az potom sa da dat na to MMF. Keby sa nedal ten buttercrem, tak MMF nebude drzat. 😉

A recept na MMF:
2 lyžice vody
1/2 až 1 lyžičku kyseliny citrónovej
1 balíček marschmellows - haribo alebo iné (300g)
okolo 50-7506g práškového cukru
Napisem ti to tak, ako to robim ja, pretoze podla mna to je jednoduchsie ako je povodny recept... 😉
Ja napriklad niekedy nedam vobec vodu, ale za to 3 lyzice citronky, to znamena, ze ten mmf aj nejako chuti - nakyslasto. Alebo davaju baby aj mandlovu aromu, to je tiez super. Kazdy ako chce.
Takze ja si dam cukriky do hlbsej (mikrovlnko-vzdornej) misky, dam tam vodu a citronku a zapnem. Najprv na najnizsiu teplotu len na par sekund- nanajvys minutu. Toto opakujem viackrat, kym nevidim, ze sa cukriky topia a prmiesam ich, pretoze naspodu zvyknut byt uz roztopene a navrchu este moc nie. Ked vidim, ze sa topia, mozem troska teplotu zvysit. Ked su vsetky roztopene, misku vyberiem a mixerom do toho vmiesavam postupne preosiaty praskovy cukor. Ja nedavam pocas topenia cukor a nepremiesavam, pretoze to sami zdalo ovela zlozitejsie. Naco si komplikovat zivot, ked to ide jednoduchsie?! 😀 Takze ja dam az nakonci cukor a premiesam mixerom. Ja napriklad nedavam ani tolko cukru ako je v recepte, pretoze to sa mi zda nehorazne vela a mala by som z toho fakt kamen, take tvrde by to bolo a nedalo by sa s tym formovat. Takze preto davam postupne a sledujem. To vidis, ze uz bude tuhsie. Musi to mat konzistenciu ako detska plastelina, vtedy to je ok. Ked to take je, tak si to "vysypem" na pracovnu dosku, ktoru som posypala praskovym cukrom, aby sa hmota nelepila a ked je treba, este dosypavam cukor a miesim v rukach. Ak nie, tak uz mozes rovno valkat a modelovat. Vyvalkas si na tenko - na tan 4-5mm a prenesies na tortu a uhladzujes vrch a boky a zvysok naspodu odrezes. Hotovo a mozes zdobit. 😵

evinkaaa
9. aug 2010

A hanka ma pravdu, moznost, ze si kupis uz hotovy vyvalkany marcipan je tiez jednoduchsia. To zalezi an tebe... 😉

rpinguin
9. aug 2010

@honnig wow Hani, to pises az teraz? No to mas pravdu, ja sa teda fakt nejdeme piplat s tymi umelymi cukrikmi, aj ked ma to vyskusat stale laka- to je fakt.
A na ten tvoj kolac sa da tiez ten marcipan placnut?
@evinkaaa Evi, to trasenie tiez musim vyskusat, to je fakt dobry vynalez 🙂

honnig
9. aug 2010

Reni, jasan, ze da. Ale jak psala Evca, nez placnes marcipan, je potreba trosku potrit buchtu nejlepe maslovym kremem.
To piplani je narocne na cas, tak bych doporucila, az budes mit hlidani, kdyby se nedarilo, at nejsou obalene i deti 😀 😀 Ja uz se do takovych narocnych akci poustim jenom, kdyz je manza po ruce 😎

evinkaaa
9. aug 2010

Reni - som zvedava, co nakoniec vykuzlis 😀

evinkaaa
9. aug 2010

Ja sa akurat "trapim" nad pocitanim a kreslenim predlohy. Vymyslela som si totiz, ze pre maminku upeciem tortu so skrytym cislom. Vyzera to velmi pekne a bude to urcite hitom na oslave. Len je to vcelku narocne a trva dlho, ale nevadi. Aj tak sa to oplati. 😉 Aby ste vedeli o com tu meliem 😀 , ukazem vam priklad:
http://www.tortyodmamy.sk/?q=narodeninove/skryt...
http://www.tortyodmamy.sk/?q=narodeninove/skryt...

marosko
9. aug 2010

Evi, to vyzerá úžasne. Potom napíš popis ako treba pri tom postupovať a na čo treba myslieť aby bol výsledok taký pekný. V novembri ma mm narodky do v tedy by som mohla trénovať a potom takto prekvapiť.

marosko
9. aug 2010

A ešte som ti zabudla odísať ,áno my sme teraz na sk preto som upozornila na tú akciu cukríkov. A ďakujem za objasnenie ,ktorý puding kupovať v De na trasenú tortu. Ja som ho robievala tu na sk a nevedela som čo kúpiť tam. Tak už viem,že sa budem pýtať odborníčky. 🙂

evinkaaa
9. aug 2010

@marosko - Dani, no to si musis pre kazde cislo zvlast rozpocitat. Ja som nasla sice postup, ale ja potrebujem cislo 50, takze som si akurat vsetko rozpocitala a mam to akurat hotove, celu tu schemu. Dalo to zabrat, ale az take strasne to nebolo. Uz sa veeelmi tesim na vysledok. Dufam, ze sa bude darit. 😵
Moja, ja niesom ziadna odbornicka. Od tej mam veru daleko 😀 . A kupila si si tie cukriky dnes, ci sa ti uz neusli?

iii
10. aug 2010

evi, no to je neskutocne podarene! a iste aj velmi pracne....
elenkine narodeniny sme odflakli kopcekom zmrzliny, ale stoja predo mnou dva dalsie questy, a to muzove narodky a marcelkove krstiny. na narodky skusim mozno tu marhulovu trasenu rencinu tortu (ale az potom, co renatka zverejni svoj vysledok 😀 ) .
no a krst neviem. bude to v malom, len my a krstni rodicia, po kostole pojdeme do parku grilovat, tak mozno nejake muffinky, alebo ine drobne kusnky, mate napad? nieco, co by odolalo aj pripadnemu dazdu... 😀

schatzinkaschatzinko
10. aug 2010

jejda, Evi drzim palceky s ciselkom!! videla som to a velmi sa mi to pacilo, ale to je uz pre hornu stufe. ako si Ty! uz sa tesim, na fotocku, ako Ti to dopadne🙂)) tiez som pozerala na ten traseny krem a sa mi ta myslienka velmi paci a tiez som nevedela, ktory je to ten krem v Nemecku, co do toho ide🙂) tak sme predtym uz s mangelom nakupili rozne vanilkove pudingove variacie, ale ako vidim, netrafili sme sa ani do jednej hh🙂 a ako vidim uuplne stacilo sa opytat proficky!! zatial, neviem, ako to ide sem pridat obrazok, ale ked tak prispejem aspon tymi melonikmi🙂) co ste uz videli na fcb🙂 su take vesele🙂))

Ingi sak kup cukor a vodu🙂 teda tu v pripade dazda nepotrebujes. A postup- lyzicku (alebo kazdemu podla chuti ) cukru vlozim do ust, prilejem cukor alebo kvapy dazda a prehltnem🙂) rychly dezert🙂)

schatzinkaschatzinko
10. aug 2010

a tu je recept:
Melóny
250 g masla, 250 g práškového cukru, 200 g sušeného mlieka zmiesime a rozdelíme na dve rovnaké časti.
Jedna časť hmoty cca 300 g zostane bielej farby a do druhej časti pridáme červenú
potravinársku farbu.
Z červenej hmoty urobíme 10 guľôčok, ktoré dáme na 10 minút do mrazničky.
Bielu hmotu rozdelíme na 10 častí, rozvaľkáme a oblepíme okolo červenej guličky a opäť dáme na 10 minút do mrazničky.
Zelená hmota:
300 g mletých orechov, 300 g práškového cukru, 1 bielok a zelenú potravinárskej farbu zmiesime, rozdelíme na 10 rovnakých častí, rozvaľkáme a dobre prilepíme na bielu guľku. Obalíme v jemnom kryštálovom cukru a znovu dáme do mrazničky na 10 minút.
Potom každú guľku pokrájame na 8 časti a rozpustenou horkou čokoládou pomocou špáradla alebo mikroténového sáčka, v ktorom sme rozpustili v mikrovlnke čokoládu, urobíme zrniečka.
Môžeme urobiť aj kokosové melóny z:
250 g kokosu, 1 Salka, 100 g sušeného mlieka a 150 g práškového cukru. Postup je taký istý ako pri orechových melónoch.

evinkaaa
10. aug 2010

Ingi - no najlepsie a najpraktickejsie by boli naozaj mafinky. Urob nejake ovocne alebo cokoladove. To ma rad asi kazdy. 😀

Vieri - no ty si sa nejak rozpiekla 😀 😀 😀 . Dievcina, a o akej "vyssej lige" to tu prosim ta hovoris? Ved ked kuknem na fb na tvoje umelecke diela, tak neni o com... 😵 Naozaj naaadhera. A este raz opakujem - ja som urcite neni ziadna proficka!!! Ved ja tiez peciem ako ty a ostatne baby.
Uz si upiekla nejaky kolac pre vasich na zajtra? Ci budes piect az zajtra? Neviem, tak narychlo ma nic nenapada. Ja vzdy zvyknem upiect ten "moj" jablkovy kolacik, ked pridu nasi. A vzdy sa tomu tesia, pretoze je veeemli chutny. A este zvyknem pre nich vzdy upiect z take satocky z listkoveho cesta. Nic zlozite. Listkove cesto to vyvylkane uz kupit. Rozbalit ho a rozkrojit na 8 rovnakych stvorcov. Do kazdeho stvorca dat do stredu lyzicku nutely, alebo tvarohu s vanilkovym cukrom a skoricou alebo nieco podobne, zabalit potriet vajickom alebo mliekom (tiez velmi chrumkave) a dat piect. Velmi jednoduche a veeelmi rychle a hlavne chutne. Mnam. 😝

evinkaaa
10. aug 2010

Vieri - tie melony su fakt nadherne a recept znie velmi lakavo, ale ako som uz pisala na fb, pre mna toto absolutnie nieje. Neviem, asi som cudna, ale taketo neico mi vobec nechuti. 😖
Ale ty len pec a modeluj dalej, radi sa pokochame 😵 😵 😵

schatzinkaschatzinko
10. aug 2010

hh, dakujem Evi za pochvalu! si moja inspiracia!🙂 este som neupiekla nic, premyslam, ze ci neskusim taku torticku, ako si tu raz dala link, musim este pohladat, co do toho isli ceresne visne, ci co...alebo len take easy nieoc tvarohove, to mame najradsej 😀 😀 😀

evinkaaa
10. aug 2010

Vieri - presne, take torty mam aj ja najradsej. Najlepsie naspodu cesto z butterkeksov alebo normalny piskot a na tom "len" nejaka tvarohova plnka alebo jogurtova s ovocim. To je lahoda 🙂

schatzinkaschatzinko
11. aug 2010

Evi, tak som nakoniec pribudla do kruhu sarlotiek🙂9 akurat som urobila troska zmenu, ze som miesto jednej smotany dala tvaroh, tak uvidime, ako bude chutit🙂))uz sme ju aj vyklopili, tak je proti tym vasim taka mini 😀 😀 😀 ale zajtra bude mat svoju premieru 😵 😵

evinkaaa
12. aug 2010

Vieri - vitaj v klube sarlotiek 😵 😵 😵

dania
18. aug 2010

Tak ja zase ozivim nase kucharske a cukrarske tema 😀
Evi, krtek je samo domo, lichoti mi, ze jsi to nepoznala nebo aspon nepriznala 😉 I Nic se divil, jaky umelec ve me drime. Kdyz prisel s napadem, abych koupila figurku krtka a ja jsem mu rikala, ze neni treba, ze jsem uz koupila marcipanovou hmotu, tak se dival dost pochybovacne. Jen ta lopata jaksi ztratila tvar...

iii
19. aug 2010

danka, no ale to je neuveritelny vytvor, toho krtka si vyformovala z marcipanu? nepisala si kedysi, ze si mala vzdy solovku dvojku z vytvarnej? 😀

a pridavam cosi uplne jednoduche aj ja, klasicku taliansku panna cottu:

PANNA COTTA:
500 ml slahackovej smotany
50 g cukru
2 platky bielej zelatiny
vanilka, alebo vanilkovy cukor
.................smotanu s cukrom a vanilkou zmiesame a asi 10 minut pomalicky varime. medzitym dame na 5 minut zmaknut platky zelatiny do vody a potom ich primiesame do smotany, kym sa nerozpustia. smotanu vylejeme do formiciek (cca 6-8, zalezi od velkosti) a dame na cca 5 hodin stuhnut do chladnicky. potom vyklopime a ozdobime podla fanzatie - ovocie, nejaky liker, kamarelovy krem, listky maty.......
velmi nenarocny a efektny dezertik 😉

schatzinkaschatzinko
19. aug 2010

wow Danka, to si vazne robila toho krtka Ty?? no, klobuk dole je perfisny!!! ja som sa vcera snazial vymodelovat medvedika, tak som si pekne nasla na nete predlohu a uz som ho modelovala, ked pride domov manzel a hovori, no, ten vyzera troska inak, nez ten, co ho mas v pocitaci...a este raz sa tak zamyslel a hovori.. a vies, co, sak mozes povedat, ze je to aj prasa..) tot tolko moje modelarske schopnosti 😀 😀 😀

a pridam aj ja fotocku jedneho kolaca co som robila, tzv. lepis.. lebo som ho lepila z kazdej strany ako sa dalo..povodne to mala byt lienka, potom som uvazovala o slimakovi a nakoniec je to akoze klobuk 😀 😀 😀 😀

schatzinkaschatzinko
20. aug 2010

baby nemate nejaky napad, ako pripravit chutne cuketu??ale nemyslim zapekanu..to mi uz raz nevyslo 😀 😀 😀 😝 😝

evinkaaa
20. aug 2010

baby, od vcera maju v lidli v akcii marshmallow 300g balenie za 0,99 euro. 😉 Ja len tak, ak by ste chceli 😀