Váš názor na štrajk lekárov

labaga
11. nov 2011

ostava 19 dní do casu ked lekarom uplynie výp.lehota. dotkne sa to aj detských nemocníc dfnsp ba hlavne, ako to skoncí??
co si myslíte navýšia platy lekárom v nemocniciach?

lauritka
28. nov 2011

na margo. moj gynelog v KE si tiez kupoval usg pred par rokmi - sam, stalo vtedy okolo 2 mil. sk . Doteraz ho splaca. takisto som platila aj napriklad za zrkadielko,alebo vytery atd. Akurat ma niektore ukony v ramci prevencie zdarma.

minewka
28. nov 2011

Ešte doplním - výslednú sumu si lekár platí - úver. O tom, že by sa drahé prístroje dávali zadara - to neviem.

Možno nejaká firma poskytuje čosi podobné ako leasing.

suem
28. nov 2011

@monnaa Ked budem cely den sediet na MK ako ty a promptne odpisovat na tvoje "podnety" vela vody nenamutim a ja nie som typ co bude vydierat a brat si ako zivy stit deti a chorych. Zarabam na seba sama, preto sa musim aj praci venovat a tuto diskusiu beriem ako rozptylenie a relax. 😎
Vies co je v podnikani najdolezitejsie? Informacie 😉

katja78
28. nov 2011

@cmeliatko - prosím Ťa a ten hruby zisk u zubára (asi ktorému vedieš účto) zahŕňa aj výdavky na stomatologický materiál? Fakt ten Tvoj zubár má čistú mzdu 70.000 eúr?

lauritka
28. nov 2011

neviem kocky, ale po dnesnych spravach mam pocit, ze volby vyhra suverenne hranol 🙂
ucitelia avizuju strajk. " thumbs up "

monnaa
28. nov 2011

@suem - ja som na RD 🙂, z práce by som nestíhala písať. Ešte na mna môžeš zavolať sociálku ak máš pocit že sa nestarám o deti, veď moju IP- adresu si lahko zistíš, nie ? ale mám pocit, že na niektoré otázky si nám neodpovedala a zabiehaš niekde inde !!!

odrik
28. nov 2011

OTVORENÝ LIST PREMIÉRKE SLOVENSKEJ REPUBLIKY
PANI IVETE RADIČOVEJ.
 
Vážená pani premiérka,
Vzhľadom na vážnosť situácie, do ktorej Slovensko vstupuje, som sa rozhodol zaslať Vám otvorený list. List, v ktorom by som Vám veľmi rád poskytol pohľad na momentálnu situáciu z inej strany ako ju asi vnímate Vy, alebo ako je Vám prezentovaná Vašimi spolupracovníkmi, členmi vlády a médiami.
 
Patrím medzi tých ľudí, ktorí boli Vašimi sympatizantmi v prezidentských voľbách a držali Vám palce v boji proti pánovi Gašparovičovi, ktorý pre nás mladých ľudí na Slovensku už dlho nie je alternatívou k ničomu. Dokonca sa v tomto otvorenom liste priznávam, že som Vám v tých voľbách dal aj hlas pani premiérka! A spolu s Vami som nakoniec s ľútosťou vtedy musel prijať výsledky tých volieb.
 
Patrím medzi tých lekárov, na Klinike úrazovej chirurgie v Bratislave na Kramároch, ktorí Vás v piatok 25.11.2011 čakali s Vaším boľavým ramenom, aby Vám pomohli. V stredu večer sme predtým na Kramároch ošetrili zase prezidenta, krátko po jeho tlačovej konferencii o výnimočnom stave. Vidíte pani premiérka, že my hráme fér a čisto! Aj počas „boja“ si svojho protivníka ctíme a dokážeme mu pomôcť! A sebavedome poviem, že sme na seba patrične hrdí!
 
Patrím medzi tých lekárov, ktorí sú deň čo deň konfrontovaní so životom a smrťou a sú naučení a denne cvičení niesť obrovskú a dovolím si tvrdiť s plnou vážnosťou, že najväčšiu mieru zodpovednosti akú poznáme - zodpovednosti za ľudský život.
Pri všetkej, aj tej najväčšej úcte k Vašej práci a Vašej zodpovednosti pani premiérka, neviete o čo hovorím.
 
Pani premiérka, život je o zodpovednosti a schopnosti nás všetkých vyrovnať s ňou. My lekári sme s ňou plne stotožnení a naučení niesť ju v maximálnej mierne až na hranice ľudského života, ďalej už nie, ďalej už musíme prosiť o pomoc Pána Boha.
Apelujem na Vás a dovoľujem si Vás požiadať len o jedno, skúste sa úprimne sama pre seba, bez akýchkoľvek vplyvov a tlakov vo svojom vnútri pozrieť na svoj rebríček hodnôt. Som presvedčený, že máte Zdravie na prvom mieste. Máme ho tam totiž všetci! Všetci tí, ktorí ešte nie sú skazení politickým tlakom, všetci tí, ktorí ešte nezapredali svoje svedomie šedým ekonomickým vplyvom alebo všetci tí, ktorí ešte nenastúpili na falošnú cestu po moci bažiacej lúzy.
 
Pani premiérka, my ako Vaši predošlí sympatizanti nemôžeme pochopiť viac vecí. Ako je možné, že sa zrazu názorovo tak rozchádzame, že nevieme nájsť spoločnú reč za rokovacím stolom, že sa Vy dokážete v takto závažných veciach spojiť s tým, kto Vás potápal, očierňoval a hanobil v kampani pred prezidentskými voľbami, len aby dosiahol svoj po moci dychtiaci cieľ. Ako je možné, že nechcete rešpektovať základné princípy ľudských práv?! A ako je možné, že ste nechali situáciu v zdravotníctve zájsť až takto ďaleko, pričom sme Vás na ňu už niekoľko mesiacov vopred upozorňovali?!
 
Zámerne som napísal, že sme Vaši bývalí sympatizanti. Po Vašich posledných vystúpeniach ste sa z nás, lekárov, totiž snažili spraviť handry a bábiky, s ktorými ste chceli zamiesť podľa Vašej ľubovôle. Týmito Vašimi krokmi a vystúpeniami
 
v médiách ste pani premiérka stratili aj tú poslednú štipku našich sympatií, ktorá v nás ešte pre Vás úprimne driemala. Vašim rozhodnutím spojiť sa prezidentom a vyhlásiť výnimočný stav, o ktorom okrem Vás a prezidenta pochybujú snáď všetci ľudia s hlavou na krku v Európe, dokonca aj bez akéhokoľvek právneho povedomia ste nás pani premiérka postavili na nohy!
 
Vašim postojom k nám, ste nám ale dali do rúk jednu fantastickú zbraň. A to je naša jednotnosť a súdržnosť. Váš postoj a správanie sa k nám, nás zomkol tak silno, ako ešte nikdy predtým! Je na Vás vidieť a aj to cítime, že s tým máte naozaj veľký problém. Znamená to v skutočnosti pre nás len jedno, že ideme správnym smerom a neuhneme z neho za žiadnych okolností.
 
A keby ste robili čokoľvek, nedokážete nás rozdeliť. Doprial by som Vám pani premiérka, čítať našimi očami, našu vzájomnú komunikáciu, názory a postoje!
My z toho máme úžasný pocit, ako všetci spolu pri sebe držíme! My dnes máme svoju „nežnú revolúciu“. Aj vtedy 17.novembra 1989 sme kričali - v jednote je sila. Sme už poučení a skúsenejší pani premiérka o 22 rokov, aj teraz vieme, že v jednote je sila! A verte, že nepustíme tú jednotu až do úplného konca. My sme na to reálne pripravení! A som viac ako presvedčený, že aj Vy osobne už dnes viete, že v utorok podvečer sa tento zbytočný „zápas“ skončí a aj Vy si budete môcť v kľude povedať, že keď Vás znovu raz rozbolí rameno, že máte kam prísť a máte sa na koho obrátiť.
My sme si zvolili zástupcov, ktorí majú od nás absolútny a jasný mandát rokovať s Vami!
 
Aj napriek tomu, že sa to Vám nepáči! Aj napriek tomu, že ich neviete preskočiť, obísť alebo podliezť. Sú tam a budú tam až dokonca za nás bojovať. A my budeme stáť za nimi. Takže skutočne to začnite pani premiérka vnímať reálne, lebo čas sa kráti. A ani Vy ani my nechceme zobrať ľudom na Slovensku dostupnosť zdravotníctva. Zdravotníctva, ktoré je odborne stále na výške. Ale len preto, že ho lekári svojim odborným aj ľudským prístupom a aj nízkymi mzdami už niekoľko rokov saturujeme. Naša kvalita pani premiérka je taká, že nemecké pracovné agentúry sú po nás dychtivé a sú schopné nás všetkých 2386 lekárov zamestnať!
 
Sme skutočne zvedaví na Váš výnimočný stav. My tiež vieme, že výnimočné udalosti si žiadajú aj výnimočné riešenia. Avšak zneužitie stavu núdze na zavedenie nútenej práce pre lekárov je veľmi vážna vec. Vy pani premiérka, vláda aj prezident by ste nemali s týmto inštitútom zaobchádzať takto hazardne. Navyše, ak aj stav núdze zavediete, nevyriešite tým absolútne podstatu, odsunuli by ste tým riešenie o maximálne 90 dní. A toto môžeme skutočne draho zaplatiť v Bruseli a Strasbourgu! Stojí Vám takáto blamáž a draho vybudované postavenie Slovenska v Európe skutočne za to?!
Vašim a prezidentovým rozhodnutím by ste odstránili princípy demokratického systému základných ľudských práv a slobôd, najmä zákazom nútených prác podľa čl. 18 ústavy. V prípade Vami navrhovaného postupu sa obrátime na súd s návrhom na predbežné opatrenie, ktorým by sa zakázalo vynucovanie nútených prác a ak by súd nekonal, vieme vyhlásiť, že účinné použitie zákonných prostriedkov bolo znemožnené. Následne by tým vznikli dôvody pre aplikáciu čl. 32 ústavy (právo na odpor). My lekári by sme tým pádom využili právo na odpor podľa čl. 32 ústavy a odmietli by sme pracovať. Mohli by sme navyše konštatovať porušenie našich práv podľa medzinárodných dohovorov, ktoré sú ďaleko nad zákonmi SR. Slovenská republika by takýto súdny spor v Strasbourgu na 100% prehrala, pretože Európska Charta ľudských práv je na takéto prípady výsostne chúlostivá. Veď nakoniec poučte sa z našich okolitých susedných štátov, kde tiež podobné vyhrážanie sa výnimočným stavom vládou všetci ustáli a došlo k dohode,
nie k blamáži v EÚ. Verím, že naše Slovensko nepostavíte znovu do línie k totalitným režimom a zvíťazí vo Vás zdravý rozum!
Rozhodnutie, ktoré Vás pani premiérka čaká, je asi najdôležitejšie, ktoré počas svojej vlády urobíte. Skúste nás preto, ešte posledný raz presvedčiť, že máte chuť zabojovať o našu dôveru, ukážte nám, že vo Vás zostal ešte kúsok ľudskej etiky, morálky, zdravého úsudku a keď nič z toho už nie, tak aspoň túžba po zdraví alebo aspoň snaha o je naplnenie.
Či je Vám už jedno ako to s lekármi dopadne? Chcete „dohrať“ túto hru s nami a potom sa začať tváriť, že idú voľby a zmeníte rétoriku a začnete nás zrazu presviedčať o opakoch Vášho momentálneho konania a správania k nám a budete nás presviedčať, aby sme Vás volili, alebo ako si to vlastne predstavujete?!
Pani premiérka, chceli ste byť v kontakte s lekármi a komunikovať priamo s nami. Využívam preto túto možnosť otvoreného listu a požiadal som našich, verím spoločných priateľov a slušných ľudí, ktorým záleží na skutočných hodnotách nášho života, aby vám ho doručili.
Chcem vám ponúknuť zároveň stretnutie, o ktoré po opakovaných nedohodách s našimi skutočne legítímnymi zástupcami toľko žiadate.
My lekári sme ochotní sa s Vami stretnúť a rokovať. Ale prosím rešpektujte, že naši zástupcovia sú tiež lekármi a sú našou neoddeliteľnou súčasťou, zvolili sme si ich sami a úplne dobrovoľne!
Pozývame Vás teda k nám na Kramáre, hoci aj hneď v pondelok ráno.
Prajem vám príjemný a pokojný víkend a verím, že už v utorok večer si budeme môcť podať ruky a budeme sa vedieť jeden druhému pozrieť aj priamo do očí.
S pozdravom,
MUDr. Peter MALINOVSKÝ, PhD.,
chirurg - traumatológ
Klinika úrazovej chirurgie UNB a SZU

monika15
28. nov 2011

@andreah25
zlata moja ja som neutekala 🙂 ja som nemala dovod.
a ano spravne si to napisala neotravuj ma !

andreah25
28. nov 2011

@cmeliatko to máš ale na mysli 70tis. SKK a nie EUR....

nasta197
28. nov 2011

myslím si že by mal každý takto štrajkovať čo chce mať viacej na výplatnej páske ...a to asi každý.. no slováci nemajú na to gule čudujem sa že sa lekári odhodlali ... no ked sa jedná o ľudské životy a zdravie tak by to nemali preháňať.. ale čo už veď si polepšili o min 300 eur a to je už niečo... 😎

teodorka
28. nov 2011

veru aj ucitelia avizuju strajk 🙂

czechzuzanaba
28. nov 2011

Vysvetli mi prosim nekdo, odkud vsichni maji to cislo 300 EUR?

delideli
28. nov 2011

@nasta197 : v reale z tych 300 eur neuvidia takmer nic..bude to obdoba niekdajsieho "zvysovania" platov ucitelov- velke halo v mediach, v realnych cislach dostali nakoniec mnhoy este menej ako brali dovtedy..

nasta197
28. nov 2011

však to bolo dnes v rádiu že je to schválené..

nasta197
28. nov 2011

delideli no ved neboj nič politici si to vedia veľmi dobre uhrať ..... všetko majú premyslené

odrik
28. nov 2011

Píšem Ti ako Tvoj bývalý generálny riaditeľ sekcie, kolega lekár, ako
aj člen hnutia, ktoré Ti dalo dôveru. Tento list sa Ti nebude páčiť.

Blahoželám Ti k súčasným "víťazstvám".
Poslať vojakov s bajonetmi na lekárov za to, že žiadajú hrubú hodinovú
mzdu 6 (slovom šesť) euro pre mladého lekára a 12 (slovom dvanásť)
euro pre neurochirurga, považujem za ťažko prekonateľné zlyhanie
kresťanského politika.
Tie úspešne odpublikované vedrá mediálnych neprávd, poloprávd a
"nedorozumení" v réžii Tvojho komunikačného odboru (Ahojte Katka,
Roman aj Tomáš) sú už len čerešničkou na torte Tvojho "úspechu".
Určite si budeš ešte dlho klásť otázku, prečo to muselo dospieť do tohto stavu?
Možno Ti pomôže, ak si spomenieš na moje naliehavé varovania z jari
tohto roku. Boli zbytočné. Preto som Ti dal v júni výpoveď na
ministerstve. Nie, že si neurobil revíziu, Ty si "svoju" politiku hnal
do krajnosti. Qui bono?
Viem, že v takýchto situáciách zvykne človeka veľmi hrýzť svedomie, je
to daň za pýchu. A bude to bolieť dlho.
Milý Ivan, možno si to ešte neuvedomuješ, ale práve pochovávaš ideály
kresťansko-demokratického hnutia v priamom prenose.

Za asistencie kamier, s bajonetmi namierenými proti lekárom .....
kvôli 6 eurám na hodinu!
Ešte raz Ti blahoželám, dúfam, že si na seba hrdý.
tibor hlavatý (Doc. MUDr. Tibor Hlavatý PhD-LFUK Bratislava)

Prepacte, ze posielam cele listy, ale tak mi to prichadza mailikom 🙂

lauritka
28. nov 2011

@czechzuzanaba z medii 😝 😀

rikarika
28. nov 2011

@odrik nechapem co chces týmito listami povedat

czechzuzanaba
28. nov 2011

@lauritka No jestli nas o vsem informuji tak jak o tomto, tak mam fakt pocit, ze nas povazuji za bandu tupcu....A vis co, mozna aj sme, kdyz tomu vetsina lidi slepe veri a ani se nesnazi si overit ty informace jinde.

odrik
28. nov 2011

Ako toto cele dopadne?

lauritka
28. nov 2011

@czechzuzanaba 😉 zdrzim sa komentara...

cmeliatko
28. nov 2011

@andreah25 EUR samozrejme.

odrik
28. nov 2011

@rikarika
Ja vobec nic 🙂. Informacia

lauritka
28. nov 2011

@cmeliatko 70 000 eur mesacne ? huh ??? 😕

cmeliatko
28. nov 2011

@katja78 z toho je odratane vsetko. okrem osobnych dani. tie v uct. nie su ani realny vydavok takze v tej sume nie su.

czechzuzanaba
28. nov 2011

@lauritka Ted vidim Radicovou na TA3 mluvit.....a fakt jak k bande blbcu mluvi...takove teatralni pauzy dela mezi vetama, aby sme meli cas to zpracovat asi 😀

A to sem ju mela driv rada, ale posledni dobou mi fakt vadi.

monnaa
28. nov 2011

@odrik - obidva listy som čítla 🙂 .
@cmeliatko - 70 000 Eur 😨 😨 😨 ??? nechce sa mi veriť

lauritka
28. nov 2011

jj 😅

odrik
28. nov 2011

@monnaa
Ja sa ospravedlnujem, ze som nimi zabrala kopec miesta 🙂, ale takto mi to prislo, nie ako link.

monnaa
28. nov 2011

sledujete TA3 ? Ved tá radičová je na pokraji zrútenia !!!