Aký štýl učenia ste mali na vysokej škole?

4. jún 2021

Ahojte, cítim, že potrebujem nejakú zmenu, čo sa týka štýlu učenia ako ste sa učili vy na VŠ? Píšem tu najmä preto lebo nechcem strácať čas niečím, čo nebude fungovať. Ja sa učím tak, že si čítam učebnice nie žeby to nebolo účinné ale už nejak ma to nebaví stále si sadnúť a len čítať a mám pocit, že každým dňom mi len z toho prepne.😂 Vypisovanie poznámok v mojom prípade nepripadá do úvahy pretože na 1 skúšku máme v priemere 250-300 strán. Alebo koľko ste sa učili a koľko ste mali voľna? Ja sa zvyknem učiť cca 45min a 10-15min. voľno a tak dookola. Viem, že niektorí pri učení sa prechádzajú po izbe pomáha to? Alebo ako ste sa motivovali k učeniu? Ja čo študujem viem prečo aj ma to baví ale už som úplne vyhoretá a neviem sa do ničoho dokopať preto si myslím, že nejaká zmena by mi prospela ale neviem aká.

luckalukas_1
4. jún 2021

ja som sa neucila sice nie na VS, ale rychlejsie som si vsetko zapametala s melodiou 😃 spievala som si ucivo s melodiou oblubenej pesnicky a veeelmi mi to pomahalo🍀

nafka0483
4. jún 2021

Asi vela zalezi aj na tom aky odbor studujes a ake predmety sa ucis. Inak sa uci didkatika, inak matematika, inak odborne strojarske predmety...

autor
4. jún 2021

@nafka0483 právo študujem kde pri každom predmete je len milión textu 😬

unicornlady
4. jún 2021

Krikľavými fixkami som si vyznačovala také hlavné body (fotografická pamäť), potom dostatok vody a pohybu (to si spomínala, že prechádzať sa pri učení. Ja som to robievala, že napr. po dvore či izbe som sa aj poprechádzala či ponaťahovala pri učení)

vlastne aj jeden psychológ to odporúčal, že je dobré dať si pripomienky do mobilu a niekoľkokrát sa hýbať za deň (aj pri sústredenej činnosti, aj keď človek síce na chvíľu preruší ten flow, ale mozog sa lepšie okysličí, prekrví...)

nafka0483
4. jún 2021

Ja som sa predmety na ten styl ucila tak, ze vzdy po prednaske som si moje rucne pisane poznamky prepisovala do pocitaca. Zmensila som trochu pismo a formatovala na 2 stlpce a snazola sa dat vsetko na jednu A4ku obojstrane. Aj ked sme k danemu ucivu mali napr 2-3 dalsie knihy na nastudovanie, tak tie hlavne body boli v poznamkach. Tym som si vela veci zapamatala uz po prednaske - tym prepisanim som si to upevnila. A popri tom som si nacitala dodatocne knihy a materialy - a bud si zvyraznovala praimo tam, alebo som si zas pisala poznamky - ty pises, ze sa to neda, ale ja som robila len akoby osnovu. napr. som si vypisala autorov a nazvy ich teorii, ku kazdej zopar klucov slov.
A potom na skusky som si zas citala knihy - niektore pasaze som uz len tak "preskenovala" ine som citala poriadnejsie - podla poznamok som vedela na co sa zamerat. Nasledne som sa sustredila na poznamky a tie veci okolo toho sa mi uz pomaly vynarali v hlave. Niekey som precitala knihu raz, niekedy 5x.

A nepocitala som si cas, sadla som si do zahrady a zacala a ked som citial, ze potrebujem prestavku, tak som si ju urobila. Niekedy po 30 minutach, niekedy po 2 hodinach...

ibrunova
4. jún 2021

Moja dcéra študuje právo, veľa si robí poznámky a potom sa učí, len samotné čítanie jej nestačí, všetko si hovorí nahlas.

benoite
4. jún 2021

Ahoj, ja som si urobila taku osnovu so zakladnymi bodmi. A este co mi pomahalo, urobit si listocky s otazkami dat do misky a tahat. Ak som ju nevedela, hodila som ju spat. Pozri si ako sa robia pamatove mapy, to pomaha.

zuvelyn
4. jún 2021

ja som si vypisovala poznamky. Studovala som v prahe, tam take nieco ako pisanie poznamok na prednaskach/cviceniach neexistovalo, na vsetko boli knihy popripade dlhe ppt. prezentacie. Takze ked som sa sla ucit na skusku vytiahla som obycajny A4 papier a vypisovala som si to podstatne co mi trebalo, podciarkovala, zvyraznovala, hviezdickovala kruzkovala atd atd. Na statnice som potom svetky tieto poznamky vytiahla a robila uz len zjednodusene myslienkove mapy. AJ ked som sa sama skusala ta som si neodpovedala v hlave alebo nahlas, nevedela som sa tak sustredit, ale vypisovala som si v odrazkach na papier odpoved na otazku. Najlepsie sa mi vzdy ucilo po zotmení v noci

lindous
4. jún 2021

Ja síce študujem prírodné vedy a teda nemám toľko textu, ktorý sa potrebujem naučiť, ale skôr mnoho príkladov, ktoré potrebujem pochopiť, takže je to trochu iné... Ale teda mala som aj také predmety, hlavne na začiatku a keby som si mala len čítať, neudržím pozornosť, takže si potrebujem písať, písať, písať... Ale čo by ti mohlo možno pomôcť je, že najlepšie sa mi učí s niekým, niekedy stačí, že sme pri sebe, niekedy si to navzájom vysvetľujeme, také teoretickejšie predmety si spolu nahlas čítame a podobne 😊 a ešte na mňa super funguje zmena prostredia, rada sa chodím učiť do univerzitnej knižnice alebo do kaviarní 😊

katkamatka7
4. jún 2021

Neštudovala som právo, no písanie poznámok, osnov, konceptov, zvyraznovanie... to som si vyvinula automaticky, pri 300 stranovom texte mi moje poznámky pomáhali absorbovať kvantum učiva.

Zautomatizovane používanie farieb, ( červenou názov diela, autor, meno,zelenou pojem, cudzie slovo, definícia, čiernou určitý príbeh). Tiež písanie veľkými tlačenými písmenami pre hlavné pojmy, názvy ....písaným písmom obšírnejsie vysvetlenie). Pomáhala som si znakmi,ako štvorec, kruh pre zakrúžkovanie čísla, roku) trojuholník, obdĺžnik, pričom každý z tých tvarov vyjadroval určitú podstatu toho, čo si značím.

Tiež využívanie znakov ako plus, hviezdička pre obšírne vysvetlenie, vyjadrenie jedným, dvoma slovami toho, čo som čítala ako logicky sled, postup.

Používanie marginalií, teda znakov, ktoré si Ty sama určíš, čo značí a, píšu sa priamo do textu, na okraj textu.

Z 300 strán textu spísať osnovy, základné body, ( nie slohovú prácu).

Opakovať pomocou poznámok, hneď v ten deň po prednáške. Vydrží to v pamäti dlhšie a pri čítaní textu naviac, ktorý bol na prednáške odporúčaný na doštudovanie, sa podstatné učivo nalepí skôr a na dlhšie.

Prestávku zvoliť po skončení témy, okruhu tém, zopakovať. Urcité texty čítať rýchlo, určite texty nahlas ( opakovanie).

Poznámky slúžia na prípravu, aj keď odpovedala na skúške ústne, poznámky Ti pomáhajú držať sa osnovy,mať pavúka.

Pri písomnej odpovedí, kde rozpisuješ tému, už píšeš viac sloh. Pri testoch To pomôžu znaky, ktoré si vytvoríš a poznáš Ty. Dokáže sa to rozvinúť natoľko, že nakreslíš srdce a máš v pamäti celý ,,príbeh" danej témy.

monka105
4. jún 2021

Mňa bavilo vyznačovať a štítkovať si podstatné veci v knižkách. To bola vlastne moja motivácia, prečo sa do toho pustiť 🙈😂. Tiež som sa učila tak, že 45 minút a 15 pauza, vždy som si ma začiatku rozdelila, koľko toho denne musím prejsť, tak aby som stihla aj opakovať a učila som sa max 5 hodín denne. Potom som sa snažila odmeniť, ísť trebárs na prechádzku, kávu s kamoškami, do kina, nakupovať, pustila som si seriál...Ani mňa to nebavilo, ale bohužiaľ, treba to len prežiť. 🙂

estrella5
4. jún 2021

Ja som si veľa veľa zvýrazňovala zvýrazňovačkami 🙂 Časom som už mala aj rôzne farby na rôzne veci (napr. ružovú na nadpisy, oranžovú podnadpis, zelenú podstatné vety, atď). Pomáhalo mi to na fotogenickú pamäť 🙂 Takže najskôr som si rýchlo prečítala jednu kapitolu, popritom zvýraznila ako to bolo potrebné, naučila, potom zas rýchlo prečítala druhú kapitolu, zvýraznila, atď.

A kráčala som, veľa kráčala 😀 Dokonca som mala pocit, že čím rýchlejšie kráčam, tým sa rýchlejšie učím 😀 + som si to hovorila nahlas... Naučila som sa takto jednu stranu, zopakovala, naučila druhú stranu, zopakovala prvú aj druhú, naučila tretiu, zopakovala druhú a tretiu, a tak ďalej.. Keď som sa naučila komplet nejaký celok (tj. x strán) zopakovala ako celok a prešla som na ďalší, a tam znova 1. strana, zopakovať, 2.strana, zopakovať a tak stále dokola 😁 Pri predmetoch, ktoré sa nedali takto "odkráčať" (napr. chémia) som zas veľa písala (vzorce, rovnice).. Stále dokola až kým som to nevedela.

Čo sa týka prestávok.. Mala som častejšie krátke pauzy - keď som sa naučila napr. jednu kapitolu, alebo x strán apod. (záležalo od veľkosti kapitol, či celkového množstva učiva) krátka pauza (spraviť si kávu, pozrieť si krátke 8-10 min. video na youtube, a pod.)... A potom dlhšie pauzy, keď som sa naučila x kapitol, xy strán (znova podľa celkového množstva učiva, ktoré som mala na ten deň v pláne) .. To pre mňa znamenalo obed a nejaký ten seriál, ísť sa prejsť von alebo len tak ležať...

A ešte mi veľmi pomáhalo vyhradiť si celý jeden deň na komplexné zopakovanie deň pred skúškou/písomkou. Tam už som si zopakovala len také hlavnejšie veci, príp. sa doučila to čo mi až tak nešlo...

Drž sa 🍀 A ešte by som napísala...
Ak ti to nevychádza všetko podľa predstáv, plánov, netreba sa z toho "zrútiť". Aj toto čo som ja napísala bol len ideálny prípad keď všetko šlo ako malo 🙂 Ale bolo aj xy dní, kedy som viac prestávkovala/prokrastinovala, ako sa učila... x dní kedy som sa naučila dve vety a dala si prestávku, že proste neeee, nechcem, nejde mi to, nevládzem už 🙈🙈 niekedy som sa aj viac naplakala, či nazúrila, že to sa nedá stihnúť (a namiesto učenia som radšej polku dňa bola v nervoch, že sa môžem na to vy.... 🙃🙃 ).... Bolo aj x písomiek/skúšok, kde som sa k opakovaniu ani nedostala a "opakovací deň" som strávila nervovaním sa, že nestíham si to ani len všetko prejsť, a nie to ešte aj zopakovať...  Aj toto k tomu asi patrí.. 🙂

elanel
4. jún 2021

Ja som vyštudovala právo a veru na všetky ustne skúšky som sa učila písaním si, prečítala si k otázke co bolo treba, vypísala si to dôležité a hovorila nahlas kým som to nevedela, opakovala som už len zo svojich poznámok a potom som sa smiala, že ku každej skúške som mohla knihu vydať, toľko som popisala😁 napriek tomu som sa štandardne na skúšku učila max týždeň od cca 9.00 do 18.00 s krátkymi prestavkami

kkovacovak
4. jún 2021

Mávala som viac stránok na skúšku ale ja nie som zrovna študentský typ. Som presne taká tá spolužiačka ktorá sa nič neučila a aj tak skúšku spravila 😄 Ja som si keď tak robila svoje poznámky a to som vždy ako keby vysvetľovala niekomu inému. To mi pomáhalo. Veľa ľudí sa nevie učiť a učia sa zbytočne veľa textu. Niekedy stačí vypichnúť kľúčové slová a pri tej skúške ti to napadne. Závisí to ale od typu školy a toho aký si typ študenta. Ja som to vždy vedela obkecať ak to šlo. Učila som sa veľmi málo. Na štátnice 3 dni napr

mpg
4. jún 2021

Pri učení to má každý inak, niekto si to zapamätá, ak to počuje povedané, niekto prečítané a niekto ak to má napísané, ja som si vždy vypisovala takú osnovu, základné veci aj z napr. z 300 stranovej knihy, niekdy som si potom tie poznámky ešte raz prešla a ešte z tých základných vecí som si vypísala úplne tie základné.

makova333
4. jún 2021

Citanie nahlas, som dost "sluchovy typ" (lahsie predmety mi stacilo sustredit sa na prednaske, pisat poznamky a potom 1x nahlas precitat) , vyznacovanie farebnymi fixkami a dopisovanie info z prednasky. Inak kocka z Dejepis Inak mala super video ako sa ucit. Napriklad dcera sa na VS uci tak, ze musi mat pustenu hudbu. Mna by vykotilo, ale u nej to funguje od zakladnej skoly. Nuz, treba najst vlastny sposob.

autor
4. jún 2021

@elanel na akej fakulte si študovala?

autor
4. jún 2021

Ďakujem všetkým za rady 😇

elanel
4. jún 2021

Na pravnickej😁 ale asi ta skôr zaujíma, ktorá VŠ, tak UMB

staskadexter
4. jún 2021

Cau, asi ako vobec prvu vec co by si mala spravit je polozit si otazku preco studujes. Vyznie to ako banalita, ale je to v skutocnosti najdolezitejsia otazka v studiu. A popri studiu je velmi uzitocne si neustale davat tuto otazku.

wintery
24. apr 2024

Ahoj, ak toto budeš ešte čítať, tak napíš mi 🙂