Externé štúdium informatiky

sabinami
25. apr 2022

Ahojte, rozmyslam nad externým štúdium informatiky s možnosťou uplatnenia sa v IT sektore (napríklad na paneurópskej)
Dá sa zvládnuť popri práci ?
Ako by ste hodnotili náročnosť štúdia informatiky ? Veľmi náročné alebo ? Zvladla by som popri práci ktorú vykonávam normálne na TPP ?

luccija
25. apr 2022

@sabinami určite nie paneurópsku🙂je to náročné štúdium máš už aj inú VŠ?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
laurar1
25. apr 2022

@sabinami Pokial sa chces zamestnat v serioznej it firme, paneuropska ti moze v zivotopise aj uskodit. Zalezi od toho, co by si chcela robit, na vela pozicii vysoku skolu nepotrebujes. Ale ak potrebujes, pozri radsej stu, pripadne aj inu, ale nie paneuropsku a podobne.

dskjhfdlkdjhl
25. apr 2022

@sabinami Ako si na tom s matematikou? Tej sa pri studiu informatiky isto nevyhnes.

nikolka1986
25. apr 2022

STU popri práci? To by si teda dala. Vieš niečo o info.? V čom programuješ? Ak v ničom, tak tam ani nechoď.

dskjhfdlkdjhl
26. apr 2022

@sabinami Tu si mozes pozrite, kde sa da informatika extrene (bc studium) studovat, pripadne si vyhladavanie mozes upravit, ja som tam dala len take uplne zakladne poziadavky (externe, bc, informatika, v slovencine)
https://www.portalvs.sk/sk/morho?unitype[0]=1&u...

dorottka
26. apr 2022

Je to uplne jedno, kde informatikuje vystudujes, dokonca by som povedala, ze nikoho to nezaujima. Na kazdom pohovore ludi bude zaujimat, co mas za sebou, ake projekty, zadania a proste co vies. Poznam par programatorov z paneuropskej a su velmi sikovni, poznam aj ludi z inych uni a hroza des. Fakt je to jedno. Dolezite je to, co robis mimo studia - teda staze, vlastny kod a celkova aktivita. Skola ta programovat aj tak nenauci, to budes musiet zmaknut sama a jednoduche to veru nie je. PS: robim programatorku uz dobrych 18 rokov a dobrych 12 robim pohovory 🙂

sabinami
autor
26. apr 2022

@luccija nemám inú, chcela som si dať niečo externe čomu by som sa potom aj mohla reálne venovať 🙂

@dorottka ďakujem veľmi pekne 🙂 takze teoreticky by bolo možnosťou absolvovat kurzy namiesto školy ?
Našla som kurz junior programátora no neviem či to je už pre nejakých čo skúsenosť majú, pretože ja nemám vôbec ziadnu ale som veľmi učenlivá nemám problém sa tomu venovať aj doma aby som sa zlepšovala

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luccija
26. apr 2022

@sabinami a strednú máš akú?myslím, že privysoko rubes, ale nechcem Ťa podceňovať.Vacsinou sa tomu ľudia venujú už skôr a mali to aj v škole chytilo ich to za srdce sú výborní v matematike...akú máš školu možno poradíme niečo ine

kittykat22
26. apr 2022

@sabinami urcite do toho chod 🙂 skvely napad! chod na den otvorenych dveri, spytaj sa na predmety, nechaj si poslat test matematickych predpokladov. VS to obycajne maju. A vyskusaj. Co horsie, ako to, ze odides po pol roku sa ti moze stat? Nic. Nedaj sa odradit. Podla mna na to ides skvelo. Urcite tam najdes ludi na podobnej vlne a ked nie skola tak ti poradia co dalej. Urcite by nezaskodilo pozriet si matematiku.

sabinami
autor
26. apr 2022

@viestta áno aj IT security mi napadlo ale nevyznám sa v tom takze aj tazko sa mi hladaju nejaké informácie kde by som sa vedela dozvedieť čo a ako, čo si vyštudovať alebo aké kurzy absolvovat 🤷🏻‍♀️

@luccija Ja som z úplne ineho zamerania, strednú mam hotelovú akadémiu ale som kadernicka uz 5 rokov a iste udalosti čo sa týkajú mojho života ma nútia aby som sa niekde posunula a keďže viem že uz nejaku dobu je dopyt v IT sfére tak mi napadlo že by som mohla ísť týmto smerom
Úplne v pohode, rada si vypočujem vaše názory 🙂

@kittykat22 Ďakujem za odpoved 🙂 presne toto som si povedala aj ja že však čo, ak by som aj štúdium zacala ale zistila by som že to nie je absolútne pre mna respektive že mi to nejde tak nič sa nedeje, môžem ísť do niečoho ineho predsa 😀

dorottka
26. apr 2022

@viestta lepsie sa uchytia? Odkial mas prosim tuto info? Nerypem, len fakt som zvedava, lebo hoci su to ziadane profesie, su relativne nepocetne v porovnani s programatormi a na to, aby si si vedela zapytat, potrebujes mat nenormalne vedomosti a prax. V spolocnostiach ako Deutsche telecom, kde beru kazdeho, a potom si ta zaskolia… to nepovazujem za vysoko specializovanych profikov, nech sa nikto nehneva. Cest vynimkam. A platovo, tam ani radsej nechodme. Dalej - v dnesnej dobe uz nenajdes ludi, co “len koduju”… celkovy trend je posun k fullstack developmentu, cize softverovi inzinieri musia vediet defacto vsetko, aj bezpecnost, aj siete aj pracovat s lubovolnym blackboxom.
@sabinami jj skolu ti netreba, nic sa tam nenaucis relevantne do praxe, resp. maloco, vela omacok, ktore su povinne jazdy a v praxi ti ich netreba. Zacni dakym kurzom, pripadne sa skus zamestnat v lubovolnej IT firme, kde netreba odbornost na zaciatok a za sekuritacku ta vyskolia. Ver mi, nemas sa coho bat, zvladnes to. Koderina je frustrujuca a trva dlho. Ak chces predsa len programovat, tak skor data science ako software engineering.

kittykat22
26. apr 2022

@sabinami nie je to take horuce ako ti tu pisu. Ked sa ti nepodari niektori predmet spravit tak ho prenesies do buduceho roku. Ked to robis dialkovo mozes to robit aj dlhsie - spoznas novych ludi. Nikde nie je napisane, ze musis vystudovat za tie urcene roky, mozes dokoncovat, odchadzat a vracat sa ... neboj sa toho.

luccija
26. apr 2022

@sabinami už nechceš byť kadernicka?Veď choď za svojím snom kedy, ak nie teraz?K IT neviem poradiť...

sabinami
autor
26. apr 2022

@dorottka Ďakujem pekne za podporu ale teda myslím, že s mojimi nulovými skúsenosťami v oblasti IT ma nikde nezoberú :D
asi by bolo naj absolvovať teda nejaký kurz, napríklad som našla greenfox academy, máte tu niekto s nimi skúsenosť či ? Ponúkajú akreditovaný kurz junior programátor a udávajú 100% garanciu že mi nájdu po absolvovaní prácu :D
prípadne nejaké iné tipy ?

@kittykat22 presne toto si vravím aj ja že kľud, však k ničomu sa tým neviažem 🙂

@luccija nie že by som nechcela, milujem tu prácu ale zamestnať sa v kaderníctve pod niekým obnáša papierovo minimálnu mzdu, zvyšok na ruku aj to nie je až bohvie čo, žiaľ 🙂
na vlastné podnikanie sa necítim už neviem čo čakať, mám veľa známych, ktorí to nezvládli počas pandémie a hlavne sťahujem sa na západ slovenska, tam je kopa iných možností, vravím si som ešte mladá prečo nevyskúšať niečo nové, iné, hlavne niečo v čom by som sa vedela posúvať- kariérne rásť a čo by bolo platovo lepšie ohodnotené.
Však ak by to aj nevyšlo, stále sa viem vrátiť k práci s vlasmi, ktorú mám v rukách 🙂

dorottka
26. apr 2022

@sabinami ono tie bootcampy nie su zla vec na zaciatok, ale podla mna do programovania nechod. Ono to fakt nie je trivialne a musis byt pripravena do toho investovat more “zadko-hodin”, omnoho viac ako samotny kurz. Skusat skusat, ak nieco nejde predychat a skusat, kym to nepojde zas. Niekedy to trva fakt dni. To, ze programatoriek zien je tak malo, nie je preto, ze zeny na to nemaju bunky, ale za to, ze na to nemaju casto potrebny frustracny level. A uplne to chapem. Odporucim ti orientovat sa na IT smery ako testing, alebo projektovy manazment, rozne admin alebo konzultantske smery. Vazne na to nepotrebujes mat ziaden IT background ani skusenosti. Firmy ako AT&T, Accenture, TSystems atd. velmi casto beru ludi z uplne inych odborov (fakt vsetko od letcov, cez masmedialne komunikacie ci ucitelky anglictiny) a vyskolia si ich na svoje konkretne pozicie. Je to najlahsi sposob ako sa do IT dostat a mat ok plat. Greenfox garantuju, ze ti najdu pracu, ALE uz nespominaju fakt, ze negarantuju, ze sa tam udrzis. Videla som uz viacero takych pripadov - mnohych absolventov takychto bootcampov sa firmy zbavia este v priebehu skusobnej doby. Ale to sa na plagaty nepise zial. Fakt neboj, aj pre teba su moznosti, IT je mega siroka “oblast” a dovolim si povedat, ze na vacsinu pozicii tu na SK ziadne speci vzdelanie nepotrebujes.