Keď si nechce matka pripustiť, že dcéra je už dospelá

piskotka1991
5. sep 2014

Mam 20 rokov, som dievca byvam este doma nakolko studujem na VS, chodim na brigadu lebo som len sama s mamou ( su rozvedeni a oca prakticky nepoznam) ktora mi nema z coho dat ... pomaham doma co sa da (uratam, pomozem pri vareni, a ked mama pride z obchodu tak jej pomozem s taskami od auta) , nepijem, nefajcim, nehulim( przvukujem ze som ani nikdy nevyskusala), myslim si ze som dost samostatna, od mamy nepytam ziadne vreckove a niektore veci si uz tiez kupujem sama(kozmetika, drogeria, oblecenie, krrdit, mesacnik, skripta a pod.), kedze som jedinacik a mama priatela nema mam problem a to aky ze ma stale neberie ako dospelu osobu...nemame spolocne nazory(samozrejme tie moje su hlupe aeste detske podla nej), nevytvara ziadne kompromisy pre mna, je sebecka, tvrdohlava, prisna aj keby uz vobec nemusela byt, nadava mi a robi si zo mna srandu ak sa pre nieco na mna nastve alebo aby mi ublizila, neche ma pustat von dlhsie ako do 22:00 ( aj ked jej zavolam musim byt nacas doma),neustale pocuvam kedy uz vypadnem alebo nech zacnem priapievat...poradte co robit...lebo ako dceru ma nema rada tak sa o mna bat nemoze...a vobrc si ma nevazi...dakujem za kanzdy nazor ci negativny alebo pozitivny 🙂

0silvia0
5. sep 2014

@piskotka1991 v takomto prípade by bolo naozaj rozumné čo najskôr vypadnúť, študuješ na VS, pridaj sa ku spolužiačkam, ktoré bývajú niekde na priváte a vyskúšaj si normálny život aký ti patrí/prináleží 🙂 Možno aj ty získaš iný pohľad na mamu, aj ona na teba keď budete nejaký čas od seba. Možno časom to môžete opäť spolu skúsiť, keď budeš mať prácu a budeš prispievať, ako si to mama želá.
Mimochodom, fakt "materské" správanie, je mi to ľúto 😢 Ľudia sme všelijakí, aj matky nebývajú všetky ideálne, ale zosmiešňovať názory iného sa nepatrí a robiť si srandu z vlastného dieťata je vonkoncom nevhodné.

janinah
5. sep 2014

mám 20r. dcéru a chodí na celé mesiace do sveta,nie aby o 22tej mi bola doma.....skús sa s mamou porozprávať,vystihni jej dobrú náladu,urob kávu a podebatujte ako dve dospelé ženy......a skús uvažovať o podnájme ,o osamostatnení sa,aj jej to povedz,že si nájdeš dobrú- lepšie platenú robotu,ale máš jej prispievať na bývanie,tak to radšej pôjdeš do podnájmu a budeš žiť svoj život...ženy v tvojom veku už aj priateľov či dokonca niektoré manželov majú príp. aj dieťa a nik ich neobmedzuje...teda radím rozhovor,ale postupne pracuj na osamostatnení sa...

piskotka1991
autor
5. sep 2014

Student si moze zarobit max. Do 159 eur vdaka nasej vlade, za zarobok nad limit musi zamstnavatel platit 7 percent odvody co je ochotny len malokto...na privat alebo intrak by mi nevyslo nakolko stipendium ako samostatnej osobe by mi uznali len ak by som bola sirota alebo preukazala doklad o trvalom pobyte ze byvam sama...s mamou som sa pokusala vela krat porozpravat no je nekompromisna a ini ludia ju nezaujimaju...ona to sama navrhla aby som sla na intrak s tym ze domov sa uz nebudem moct vratit ked raz odidem...este mi to osladi ze ci as si myslim ze za mnou bude revat som na omyle...kupi si sampus a bude oslavovat ze som konecne vypadla...

janinah
5. sep 2014

a nejaké pôžičky nie sú? čo by si splácala až po škole keď sa zamestnáš....

terezka1947
5. sep 2014

@piskotka1991 hmmmm....zujimave...
tak bud je ozaj jednou z tych "zlych" matiek,kt.mozno hnev na byvaleho partnera takto nestastne pretavili do dietata ☹
alebo ti dava sice najavo,ze jej na tebe nezalezi...aaaale je dost mozne,ze je to iba zastieraci manever-chrani si svoje vnutro pred sklamanim,ze raz odides...a tak ta podcenuje,ze si dieta-bez nej nic a stale zavisla od nej
a zaroven sa boji,ze o teba prichadza-a nechce si to priznat
tym,ze ste same dve...je to dost mozne...
ale tak ci tak...asi ti neostane nic ine,iba : 1.rozhovor s mamou(asi opakovany)
2.hladat si postupne samostatnost inde
3.a mozno este vyskusat,ci mama naozaj chce,aby si odisla alebo ma iba silne reci a po case by jej doslo,ze je chybas...taaakze naozaj jedine internat

je mi luto,ze musis toto riesit...no z tvojich prispevkov citit,ze si silna mlada zena.....

marlene
5. sep 2014

@piskotka1991 ,je mi luto ,ze mas s mamou taky vztah. ja sama mam syna 19 rocneho a mame vynikajuci vztah ,respektujeme sa navzajom,nikdy som mu nic nezakazovala a som rada ,ze byva doma . mozno sa mama o teba boji ,aby si si neskazila zivot,aj ked sposob akym to ukazuje je dost divny. ale faktom je ,ze si dospela osoba a kym nemas vöatsny zarobok a studujes,je jej povinnostou sa o teba starat aj financne. je od nej nefer sa k tebe takto chovat,ak sa clovek rozhodne mat deti,nesie za ne zodpovednost az kym sa celkom neosamostatnia.

piskotka1991
autor
5. sep 2014

Nikdy si nepoziciavam ani nepoziciavam inym je to mojepravidlo a riadim sa tym aby som si vystacila vyplatou...no silna to neviem kazdopadne dakujem kazdemu jednemu z vas za podporu...necakala som ju od starsich...🙂 vravize uz mam 18 ze kde je pisane ze sa o mnamusi stara...ze nemusi za co jej tiez nikto nic neda...akokeby zavidela ze chodim na vysku ona tu moznostnemala...najprv ma strasne trapilo ked mi len tak povedala ze som nula, jedno hovno co v zivote este nic nedokazalo ale ukazala svoj charakter a odcudzila si ma od seba

kiki68
5. sep 2014

vypadnut z domu na intrak aspon alebo na byt s dalsimi babami, budes mat pokoj. Zarobis na brigadach, mozno nieco na stipku,ak sa dobre ucis, hlavne prec od mamky.

lauricka
5. sep 2014

poznam dievcata vysokoskolacky, ktore sa tiez staraju same o seba a byvaju na private so spoluziakmi, chodia na brigady...da sa to. Skus tiez skusit postavit sa na vlastne nohy, ked sa takto mama sprava. Neries ju, ma problemy a nevie ich asi prekonat. Ale Ty uz musis ist svojou cestou. Ale chce to sebadisciplinu.

janinah
5. sep 2014

@piskotka1991 v najhoršom prípade peniaze na študium od rodiča môžeš aj vysúdiť...kľúče od bytu máš,tak jednoducho oznám,že mami idem von a prídem o 1nej a hotovo..alebo že idem na víkend s kamoškami na chatu,prídem v nedeľu večer a hotovo....a celkom žiadne peniaze ti nedáva?

lady511
5. sep 2014

@piskotka1991 ja som ako 20 ročná bola tehotná,,a teda mala som uuuuuplne iný vztah s mamou,,sme ako kamarátky...je to prehnané..určite by ste sa mali porozprávat a toto ako si to napísala sem to povedz jej,,,niesi dieta..(jej deckom budeš vždy ale si dospelá!!!) ...zase do 22 00 doma?..to je už teda riadne cez 😕 ..skus ist na privát 😉

mihula
5. sep 2014

skus sa osamostatnit a sudnou cestou žiadat vyzivne od oboch rodičov,du povinni ta živit do 25 rokov a brigadami a doučovanim to zvladnes.Držim palce

sissy27
5. sep 2014

@mihula nie sú povinní ju živiť do 25 rokov, ani do 26 rokov, vyživovacia povinnosť nie je limitovaná vekom... vyživovacia povinnosť voči deťom trvá do doby, kým nie sú schopné sa samostatne živiť - takto je to stanovené v zákone, v praxi to znamená toľko, že každý prípad sa posudzuje individuálne... pri niektorých aj dospelých deťoch môže vyživovacia povinnosť trvať do konca života (napr. zťp), naopak, pokiaľ 18r. ukončil školu a nechce alebo nevie si nájsť prácu, tak skôr nie ako áno (samozrejme záleží od sudcu)...
@piskotka1991 je to smutné, že to máš doma takto... ale s tým asi nič nespravíme ani my, ani ty, takže pre teba asi bude najlepšie ešte nachvíľu zaťať zuby a pracovať na osamostatnení... nemáš nejakých príbuzných, krstnú, kde by si mohla byť? viem, že to nie je nič príjemné niekoho otravovať, ale ak máš prispievať na chod domácnosti, tak to kľudne môže byť niekomu, kto si to bude vážiť a dopraje ti aspoň kľud...v prípade, žeby si sa obrátila na súd ohľadne výživného, tak by si mala celkom šancu uspieť, keďže sa pripravuješ na povolanie dennou formou štúdia...

stano4000
5. sep 2014

@piskotka1991 vypadni z domu... mas narok na socialne stipko? zisti si.

cica869
5. sep 2014

aku mas strednu skolu? skus si najst normalnu pracu na tpp a skolu mozes robit aj externe....niektori zamestnavatelia ponnukaju aj ubytku ak nemas vlastne len trba hladat 😉

cervenaruza123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
svetluska82
6. sep 2014

@piskotka1991 rodic je povinny sa starat do 25- roku zivota o dieta pokial studuje .

piskotka1991
autor
11. okt 2014

Ano studujem na vyske...poberam sociane stipko ale na to mi musela dat papiere mama kvoli prijmu spolocne posudzovanych osob...( to jej este polku musim dat)... keby som domov neprisla bez oznamenia to ze mam kluce mi nepomoze vymkla by ma ( co sa uz par krat stalo) ... alebo jak ona hovori ze by ma vyhodila z domu a mala by ona svaty pokoj...myslim si ze nikto sa nenajde kto by za ubytko nieco nepytal ved nikto nikomu nic neda zdarma...a este taky maly detail ze ked raz z domu vypadnem nech uz nepocitam s tym ze budem mat dvere otvorene...ak by som sa mala aj ja spravat takto k svojim detom to radsej nebudem mat deti...so rada ze nemala dalsie lebo neprajem nikomu takeho ,,rodica''...

k_a_j_k_a
11. okt 2014

@piskotka1991 ahoj, ja mam 30, manzela, dve deti a uz 10rokov nebyvam u nasich. Stale ma mama berie ako 10rocneho fracka. Nech poviem alebo spravim cokolvek. Nic sa jej na mne nepaci, za vsetko mi pinda. V 20tich som sa zbalila a odisla z domu. Dva roky som ich nevidela. Ked sa mi narodili dcerky, myslela som, ze to mamu zmeni. Nezmenilo. A nikdy nezmeni. Neviem, co poradit, asi len vydzat, dostudovat a zariadit si svoj zivot. A nevratit sa. Ja som bola makka a i ked je to hnusne, z velkej casti to lutujem. 😒

marionmarion
11. okt 2014

Mozno by som pouvazovala o preruseni studia, najst si pracu, byvanie a skolu dokoncit externe...asi lahke to nebude, ale aspon ta nikto nebude sikanovat...

0silvia0
12. okt 2014

@piskotka1991 ty sa ku svojim deťom nikdy nebudeš takto správať, pretože si uvedomuješ, že takto sa matka nemá správať... a skutočne tvoja mama nedokáže vnímať, ako ti veľmi ubližuje. Smutné 😒

17alexis
29. okt 2014

@piskotka1991 Keď čítam tvoje príspevky, mám pocit, že píšeš o mne. 😀 Nikdy som s mamou nemala extra vzťah, a to som jedináčik - takže podľa predsudkov by som mala byť varená-pečená dcérenka. 😀 Na strednú som chodila na intrák, aby som bola s mamou čo najmenej, víkendy boli hrozné, lebo som musela byť doma. Potom som sa vybrala na VŠ 200 km od domu, to som chodila domov raz za mesiac a našla som si skvelú brigádu, čím som si mohla ťahať bývanie, školu...za víkendy v mesiaci som si v pohodke zarobila tri stovky a z toho sa dalo fungovať na študáčku celkom fajn. Od mamy som nemala ani podporu v štúdiju, lebo keď ma čakala ťažká skúška, tak mi volala, nech sa na to vykašlem a vrátim sa domov, ona sa o mňa bude starať. Na jednej strane mám s ňou hrozný vzťah, na druhej je na mne chorobne naviazaná. Nakoniec som sa na školu vykašľala, lebo som si uvedomila, že s tým, čo ma baví, si zarobím viac než s odborom, ktorý som študovala a začala som zarábať veľmi slušné peniažky, Teraz už bývam s priateľom a s mamou sa vídam raz do roka. Teraz som s ňou bola v auguste, keď sme mali v rodine pohreb, takže mám zas pokoj celý rok. Rodičov si človek nevyberá, ale priateľova mamina je úžasná, tak aspoň s ňou si rozumiem. Vie mi vo veľa veciach poradiť, o ktorých by som sa s mojou nemohla baviť. A ak náhodou niečo neviem uvariť, tak nevolám mame, ako to baby zvyknú, ale krstnému. S ním si vždy tak super pokecam, aj 90 minút ako nič. 😀 Veľmi ti držím palce, aby si žila svoj život po svojom a možno si časom aj tvoja mamina uvedomí isté veci. 😀