Mám ísť na vysokú školu?

16. mar 2022

Dobrý deň.
Od malička mi rodičia dookola opakovali, že sa musím snažiť a vyštudovať vysokú školu, aby sme sa v živote mali dobre. Ich názor bol aj mojim názorom a teda vysoká škola bola vždy v pláne. Teraz však veľmi rozmýšľam, či tých 5 alebo viac rokov driny za to naozaj stojí. Učenie sa dlho do noci, stresy zo skúšok. Nie je to zbytočné úsilie, ktoré výjde úplne navnivoč? Veď v dnešnej dobe stačí, keď má človek NÁZOR.

janai1
16. mar 2022

A čo chceš študovať?

sara287
16. mar 2022

presne tak..zalezi co chces studovat.. ja mam vystudovanu nie zlu skolu - ale tazko si v tomto obore najst pracu. Preto, by som uz isla studovat len taku VS kde ju naozaj potrebujes a bez nej sa nezaobijdes.

bluka2
16. mar 2022

Postačí sa učiť aj cez deň a na zvládnanie stresu je kopec technik, ktoré sa tiež môžeš naučiť...

adriannasvk
16. mar 2022

Zalezi aku mas SS a aku mas peespektivu s nou. VS aka? Nie vzdy sa oplati ist na VS,zabit roky studiom a po skole ostat na UP alebo zarabat tolko ako bez VS.

mamina0078
16. mar 2022

To my mame za teba rozhodnut? Ty musis vediet ci chces alebo nie su uspesni ludia bez rovnako ako neuspesni s vysokou skolou a niekedy aj nizsim platom

dame2
16. mar 2022

VŠ treba najmä chcieť študovať. Ja som išla hneď po SŠ na vysokú, keďže sa to odo mňa "očakávalo" a tak to aj dopadlo - po prvom semestri som odišla a začala radšej pracovať. Po piatich rokoch som sa sama rozhodla pre štúdium, momentálne študujem externe a ono to aj oveľa lepšie ide, keď je to moje vlastné rozhodnutie a nie tlak rodiny 🙂

simca06022011
16. mar 2022

otazkou je nie ci mas ist studovat, ale co chces robit... ak chces robit pracu kde nie je nutna VS, tak na co.. ak naopak VS potrebujes, tak tiez nie je o com diskutovat. Treba brat ale ohlad aj na buducnost, lahsie sa studuje 20tnikovi ako 40tnikovi a na rozne pozicie poziadavky sa menia, napr. dlho sa pri uctovnikoch/ napr. uz poradca nemoze byt hocikto/ sklonuje podmienka vzdelania, nebude stacit prax.. atd atd. Cize do buducna treba pozerat, ci je mozne, ze tu VS budes potrebovat..
ostatne argumenty ako ucenie a stres su nepodstatne, pretoze to iste budes mat aj v praci :D plus nie kazda skola je taka stresova a uz vobec nie vsade sa ucia v noci (ja som studovala tazku VS, a v noci som sa ucila naozaj par krat, ked som chcela mat pokoj a nasekala som si skusky na jeden-dva tyzdne)

marusia674
16. mar 2022

Skusky mas 2x rocne, sem tam nejaky zapocet... vš nie je o tom ze sa denne do noci ucis. Pre mna to bola skvela skusenost do zivota byt na vš, byt na intraku, naucit sa samostatnosti... keby si mam vybrat zasa, tak idem este raz na vš ...

heln
16. mar 2022

v dnesnej dobe staci mat nazor?

heln
16. mar 2022

prepac, zalezi od vs, niektore profesie bez vs robit nemozes, skratka treba kvalifikaciu,
ked je clovek sikovny nepotrebuje vs aby dobre zarobil.
ako denny student sa nemusis ucit po nociach a stres zazijes vsade, aj v praci, ked mas terminovane ulohy a blbeho sefa tak zazijes ine stresy, potom stresy aby si zarobila dost aby bo na hypoteku a uzivila deti....
takze zalezi len na tebe, ale jednoduchsie mi pride studovat hned po strednej, ziadne starosti, nederies sa v robote ako potom ked zistis, ze potrebuje vs a studovat externe popri praci a detoch.

veronika3110
16. mar 2022

Mňa osobne štúdium na VŠ veľmi baví 🙂 Stále sa dozviem niečo nové a pracujem na sebe, rozširujem obzory.
Po strednej som hneď začala učiť v MŠ a šla som na VŠ externe.. čiže to nie je 5 rokov, ale po novom už 7. Vždy som stíhala a nikdy som nemala žiadne stresy.. samozrejme, externé a denné štúdium je o niečom inom...skúšky sme síce mali s dennými rovnaké, ale tie projekty a seminárky pomedzi semester sme nerobili...
Okrem toho čo som spomenula závisí od titulu aj môj plat v škole, takže to je pre mňa dalšou motiváciou... Robíme s kolegyňami tú istú robotu, lenže niektoré majú kvôli titulu aj o 300€ viac, čo už nie sú len také drobáky...
Momentálne som začala študovať Mgr., tiež externe, o 3 týždne rodím. a zatiaľ nehodlám prestať. Samozrejme to externé štúdium mi dalo možnosť zabezpečiť samú seba a mať vlastný život tým, že som mala plat a chodila do práce. Vedela som, že sa chcem po škole vydať a mať rodinu, takže som nechcela chodiť na VŠ denne s tým, žeby som skončila napr. na materskej alebo kde a nemala žiaden domov, niečo nasporené, žiadnu materskú a pod... a zároveň som chcela študovať dalej...
Ak si na 100% rozhodnutá čo chceš robiť a VŠ by ti k tomu len pomohla, určite chod do toho... prejde to všetko strašne rýchlo... a naozaj ako spomínali baby vyššie, tie skúšky trvajú max. 2 mesiace .. 🙂 dá sa začať učiť priebežne a nemať tak stres ani dlhé noci... a pod.. 🙂

sidicek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz