Alergia - vajcia, mlieko, lepok

xantipkaaa
6. júl 2021

Ahojte. Dr synovi nariadila prísnu diétu. Vylúčiť mlieko, vajcia, lepok, ryby. Absolútne neviem čo variť ako variť. Som v tom úplne stratená. Prosím nemáte niekto jedálniček? Alebo aspoň nápady na jedla? Ďakujem

thereisabear
6. júl 2021

Skús pozrieť nejaké paleo a lowcarb recepty, aj keď tam vajcia a mliečne niekedy býva, no veľa receptov je bez. Ostáva mu hlavne mäso a veľa veľa zeleniny + ovocie, bezlepkové obilniny (ryža, pšeno...), rastlinné "mlieka", napr. kokosový jogurt a pod.

gdpr
6. júl 2021

Ja mám podobnú diétu len miesto vajec cukor (sacharidy) a nie je to až také hrozné ako sa zdá na prvý pohľad polievky okrem mliečnych môže všetky, bezlepkové pečivo na raňajky/desiatu/olovrant/večeru nájdeš v pohode aj v potravinách takže to tiež nebude problém a dáš mu so zeleninou alebo šunkou/salámou... Veľa ovocia pridať na také snacky, alpro jogurt alebo s kokosovým mliekom sú fajné jogurty a na raňajky ešte sú dobré rôzne kaše ovsená, pohánková... A z varených jedál cestoviny, mäso, ryža, zemiaky, údené tofu, šaláty... Dá sa s tým krásne vyhrať stačí zájsť v obchode do nejakej vegan sekcie a máš tam rôzne náhrady mlieka a vajec ja mám veľmi rada alpro produkty alebo z kauflandu vegan zónu 🙂 rovnako aj bezlepkovú múku zoženieš v dnešnej dobe úplne bez problémov

gdpr
6. júl 2021

Ja som napríklad dnes robila krémové rizoto s vegan syrom a rozdiel ani vo vôni ani chuti nebol skoro žiaden 🙂 horšie by to bolo pred pár rokmi ale teraz na každom kroku niečo ako náhradu živočíšnych produktov nájdeš 🙂 ani sa necítim nijako obmedzená s mojimi intoleranciami - na mliečne výrobky, lepok a sacharózu

xantipkaaa
autor
6. júl 2021

@gdpr vegan syr je prosím aký? A keď chcem napr.spravit niečo ako palacinky, čím nahradiť mlieko a vajcia?

gdpr
6. júl 2021

@xantipkaaa mlieko nahradíš napríklad mandľovým, kokosovým, ovseným mliekom podľa chuti (ja sa napríklad sójovým mliekam vyhýbam lebo mi nechutia takže každý si musí nájsť to svoje) a vajcia ľanovými semiačkami keď zaleješ horúcou vodou(prevarenou), necháš chvíľu odstáť sa na nich urobí taký sliz s konzistenciou vaječného bielka. Ja som mala tento syr https://planetanatur.sk/produkty/violife-syr-te... tuším, že som ho kupovala v kauflande. A ešte som zabudla, že aj dmka má bezgluténovú-bezmliečnu sekciu s veľmi fajnými potravinami https://www.mojadm.sk/vyziva/bezglutenove-a-niz...

lujza123
6. júl 2021

@xantipkaaa ty si si nikdy nevšimla v obchodoch rastlinné mlieka? V každom supermarkete ich majú... Sójové, mandľové, ovsené, ryžové...
Vegan syr je proste vegan syr, nieje robený z mlieka, skôr stužený a ochutený kokosový tuk, hodí sa všade tam kde chceš niečo roztiect... Pizza, toasty,... Maju ho v obchodoch zo zdravou výživou ale aj v kauflande, občas nájdeš aj v tescu ci bille
Veganskych jogurtov je teraz už tiež veľa na výber.
Lepok sú hlavne múčne veci, toho keď sa zbavíte prospeje celej rodine

Ved si kúp nejakú vegan kuchárku, pozri recepty na nete aspoň ss ti rozšíria obzory. Samozrejme ze aj "palacinky" spravíš, napríklad rozmixovany banán funguje ako vajicko

aceris
6. júl 2021

@xantipkaaa tam kde by si pouzila mlieko nahrad sojovym/ryzovym/ovsenym/kokosovym prip. kokosovou smotanou. Tam kde idu vajcia, tak vynechas. Niekedy staci ak ide o cesto pridat viac muky, ak ide o kolac, tak banan rozpuceny.

angi07
6. júl 2021

Su rastlinne mlieka, natierky atd. Muky a zmes muk na pecenie , sladkosti atd atd.su drahe ale ked musis musis....liana.sk alebo najviac+recepty www.tbls.sk

aceris
6. júl 2021

@xantipkaaa recept na palcinky odporucam tento: https://varecha.pravda.sk/recepty/veganske-pala... V nasej rodine uplne top.

xantipkaaa
autor
6. júl 2021

@lujza123 veruze nevšimla. Väčšinou chodím do našich miestnych potravín a tuná takéto veci nie sú.
@gdpr díky moc, pozriem

@angi07 ďakujem, pozriem
Skúsim tie palacinky.

U mňa je toto španielska dedina. Mám z toho total stres

cezpat
7. júl 2021

@xantipkaaa Vajce ide nahradiť kadečím, napr. banánom, škrobom, ovocným pyré, vínnym kameňom, ľanovými semienkami... Záleží od toho, kde a ako chceš vajce nahradiť.
Odporúčam si prečítať:
https://www.ugazdinky.sk/nahrada-vajicok-v-kuch...

xantipkaaa
autor
7. júl 2021

Ďakujem všetkým. Včera som študovala a trochu si to ozrejmila. Takže si kúpim rast.mlieko, múku, pozriem jogurty. Miesto obyc masla dám ramu a olej rastlinný je tiež ok?

xantipkaaa
autor
7. júl 2021

A ešte, tie klasické kukuričné chrumky, to by tiež mohol

aceris
7. júl 2021

@xantipkaaa pozor na tu ramu. Neviem ktora zlozka vadi malemu. Ale bezne vo vsetkych ramach je mliecna bielkovina. Len jedna taka so zelenkavym obalom je skutocne cisto rastlinna.

xantipkaaa
autor
7. júl 2021

@aceris ďakujem za upozornenie. Nevedela som to

xantipkaaa
autor
7. júl 2021

Ešte mi prosím poraďte. Bola som u nás v Terne. Nestihla som Kaufland. Nezohnala som ale žiadne sladkosti/slanosti ktoré by neobsahovali mlieko, lepok, vajce. Vždy aspoň niečo z toho mali. Nemáte niečo overené,? Alebo predsa len v tom Kauflande zoženiem? Kúpila som bezlepkove a bezvajecne. Ale obsahujú šarvátku. To je z mlieka že? Mám z toho už taku hlavu 😔

cezpat
7. júl 2021

@xantipkaaa Srvátka je z mlieka.
Sladkosti: tu nájdeš výber https://anezka.sk/susene-sladke-mnamky
Alebo skús dať do google mixitka bez lepku.
V bežnom obchode ťažko nájdeš... Možno napr. Arizonky (sladké burizony), sezamové tyčinky v mede, želé medvedíky....

xantipkaaa
autor
8. júl 2021

@cezpat ďakujem. pozriem

hipuska
14. júl 2021

Neviete mi poradiť? Pokúšala som sa upiecť piškóty podľa receptu nižšie. Tiež mám ako autorka bez múky, vajec, mlieka. Použila som zmes na pecenie koláčov, guarovu gumu, ryžové mlieko.

Piškóty sú vôbec není piškóty. Že také krehké. Chutia ako lepidlo, alebo gumové medvedíky. Čo som urobila zle?

@thereisabear
@gdpr
@cezpat
@aceris

https://superkvasaci.cz/bezvajecne-detske-pisko...

cezpat
15. júl 2021

Ja netuším, nemám skúsenosť s guarovou gumou, možno na zvláčnenie by som skúsila použiť banán alebo 100% jablkové pyré. Možno je chyba v tej zmesi. Skús len bezlepkovú múku... Pridať možno prášok do pečenia, vínny kameň alebo sódu...

beezmeenaa
3. okt 2021

@gdpr ovsené mlieko pti alergii na lepok, intolerancii ci celiakii by som radšej vypustila ak nie je záruka že je z nekontaminovaneho ovsa

beezmeenaa
3. okt 2021

@hipuska je ten link správny? Čítam v recepte pšeničná múka.

kukimuri
Odpoveď bola odstránená
Zobraz