Histamínová intolerancia a alergia na mlieko

andrea_imrichova
1. júl 2022

Syncekovi zistili histaminovu intoleranciu a alergiu na niektorú zložku kravského mlieka (neviem presne akú), ale doktorka nám odporúčala vynechať aj kozie ci ovčie mlieko. Teda mal by piť rastlinné mlieka, ale zatiaľ mu nesadlo žiadne. Napína ho z mandľového aj kokosového, sójové nemôže kvôli histaminu. Viete mi poradiť nejaké chuťovo normálne rastlinné mlieko? Popravde som zúfalá, neviem sa orientovať v tejto problematike. A ani neviem co mu mam variť. Tak ak by ste mali nejaké recepty, hoďte mi tu aj link 🙏 Vďaka

nwnw
1. júl 2022

@andrea_imrichova skus ryzove. Ja som neskusaa ale z tych kokosovych mam hrozny problem.
A este by som pozistovala co konkretne mu vadi na kozom a ovcom.
Neviem ake stare dieta. Kazdopadne vsetko cerstve.

sojorez
1. júl 2022

Ovsene ma celkom prijemnu chut, alebo i makove. Ja varim bezmliecne - v receptoch nahradzam mlieko rastlinnym mliekom alebo vodou, v palacinkach mineralkou. Su bezmliecne jogurty, "smotana" do varenia. Ja ako som prestala deti kojit, mlieko nechceli pit, ani to rastlinne. Dcera drzala histaminovu dietu,takze vsetko cerstve,nic prihrievane.

lenkabrcak
1. júl 2022

@andrea_imrichova ahoj ja mám tiež alergiu na BKM a podľa mňa je najlepšie Alpro kešu mlieko...ale majú ho len v niektorých väčších jednotach. Z ostatných rastlinných mliek aj mňa napína 😅

lenkabrcak
1. júl 2022

@andrea_imrichova ...najviac mi pripomína klasické kravské mlieko.Zo smotan na varenie používam Alpro ale len sójovú (tá má podľa mňa najprirodzenejšiu chuť). Jogurty takisto Alpro ...naj je čokoládový, nie kakaový (pre dieťa) a je tam ešte veľa ovocných druhov...podľa toho čo má rád.

liv1
1. júl 2022

Skus mlieka z bio obchodov. Su chutnejsie. Napr. Provamel znacka. Chutne je aj ovsene z normal obchodu. Celkovo treba tie mlieka poskusat, pretoze kazda znacka chuti inak. Do varenia mi chuti Provamel sojova smotana. Ten histamin zas az tolko nemusis riesit, ale zalezi ake presne problemy dieta ma. Urcite nevyrad kvoli tomu vsetky tie potraviny na zozname. Namiesto jogurtov do smotanovej torty su vyyborne zeleny jogurt kokosovy z Kauflandu a tiez kokosovy z Lidla. V tom z Lidla ani nie je citit kokos, ten vies pouzit aj do dipov. Na mojom insta @jemezdravo.sk najdes 99% bezmliecnych receptov. Keby nieco, tak sa kludne pytaj 😊. Varim tak uz vyse 10 rokov 🙈

amelia89
2. júl 2022

@liv1 mozem sa spytat? synovi vysla nejaka indikacia na hist intoleranciu a alergie na vajce ale on realne ziadne problemy nema alebo teda nie zjavne (testy sme davali robit kvoli abkm ktora sa ale nepotvrdila a postupnym zavadzanim mlieka aj priznaky sa uz neopakovali ako v mladsom veku) ma 2 roky. Ako imunolog mi sam povedal ze treba poskusat,ale poskusat co ked realne na nom nevidim problemy typu kozne, zazivacie atd. Moze sa to prejavovat aj inak a nevsimnem si to? Ja nemam problem diety drzat,drzala som bezmliecnu pri kojeni rok, potom u neho dalsi rok a kludne budem robit akukolvek inu ale ide mi o to ze preco ho mam ochudobnovat o vsetky vit a mineraly ked nemusim🤷🏽‍♀️

andrea_imrichova
autor
2. júl 2022

@nwnw mam doma aj ryžové, tak ešte skúsim... Doteraz pil dosť mlieka, v auguste bude mať dva roky.

andrea_imrichova
autor
2. júl 2022

@liv1 vďaka za rady. Ja som to začala riešiť kvôli tomu, že synček ma 22 mesiacov a nerozpráva. K tomu by sme mohli ešte pripočítať atopicky ekzém, reflux, časté zápaly horných dýchacích ciest a zahlienenie. Hodnoty neboli vysoké ani pri jednom náleze, doktorka hovorila, že to časom môže vymiznut.

amelia89
2. júl 2022

@andrea_imrichova mozem sa spytat aku ma spojitost alergie a nerozpravanie ?

andrea_imrichova
autor
2. júl 2022

@amelia89 ak telo nedokáže niečo spracovať, tak sa vylučujú toxíny, ktoré napádajú nervovú sústavu a to môže byť príčina toho, že dieťa nerozpráva... Napríklad, ale toto ešte riešime. Ešte nás čaká vyšetrenie sluchu a neurológia.

amelia89
2. júl 2022

@andrea_imrichova aha tak toto som nepocula este. moj syn ma o par dni 2 roky a nerozpava,resp len slova dajme tomu 30-40 ale nenapadlo by ma nikdy ze to moze byt v suvisloti s alergiami 🤷🏽‍♀️ to by asi pediater zvazil nie? V 2 rokoch este mnoho deti nerozprava

andrea_imrichova
autor
2. júl 2022

@amelia89 tak môj syn nerozpráva vôbec, neukazuje prstom, nereaguje na meno... Potrebujeme všetky vyšetrenia, aby sa vylúčil autizmus...

amelia89
2. júl 2022

@andrea_imrichova aha ok jasne rozumiem,ja som len chcela vediet tu suvislost lebo som o tom nepocula, ale dakujem za odpoved. Verim ze u vas to dobre dopadne

andrea_imrichova
autor
2. júl 2022

@amelia89 vďaka 🙏