16-ročná dcéra sa rozhodla byť vegetariánka

tenerifka
20. jan 2019

Zaujimali by ma vase skusenosti s vegetarianstvom u dospievajucich deti. Moja dcera chcela na mesiac vyskusat, ako sa bude citit, ak vyluci zo svojho jedalnicka maso. Konzumuje ovocie, zeleninu, strukoviny, cz vyrobky, tofu, ryby, vajicka, orechy, syry,kvalitne oleje, cokoladu, obcas pizzu.....no a ten mesiac presiel a ona chce v tomto sposobe stravovania pokracovat, t.j. ziadne sunky ci parky(co nejedavala prakticky ani predtym a s cim suhlasim), ale teda uz ani ziadny steak ci masko s ryzou, paprikas, gulas a pod. Trochu sa obavam, ze by jej tymto mohli v strave chybat proteiny a aj zelezo(vieme, ze z rastlinnych zdrojov sa do tela vstrebavaju horsie ako zo zivocisnych). Ako mam odhadnut, kolko jej treba bielkovin na deñ, kedze okrem vajicok a mliecnych vyrobkov je vsetko rastlinneho povodu?
Zatial to mam odsledovane tak, ze za deñ 1 vajicko, bud ryba alebo strukovinovy salat(striedame obdeñ), hrst pistacii, ci kesu ci inych orechov, syr tak 2-krat za deñ, k tomu samozrejme ovocie a zelenina a ine veci, ktore ale neobsahuju bielkoviny, raz za 7-10 dni tofu.
Ma organizmus z takejto stravy dostatok bielkovin a zeleza?
Co by som mala este pridat a kolko?

ostorha
20. jan 2019

@tenerifka Moj muz bol medzi 15 az 17 rokom zivota vegetarian bol aj aktivistom v Slobode zvierat😂 tam ho vlastne presvedcili na vegetarinastvo. .On prirodzene od malicka nie je velmi masovy jemu takyto jedalnicek problem nerobil a ze vyrastol vysoky,zdrave velmi huste vlasy,zuby ,kosti..Takze upny vegetarian bol iba tie 2 roky a co mi hovoril tak mu mama varila strukovinove a zeleninove privarky s vajickom,sojove maso,rozne natierky,drozdie...On je mliecny typ tak vela tvarohu,jogurtov jedol,syry, celozrne pecivo,oriesky a tak nechybalo mu nic krvny obraz mal ukazkovy a ma ho dodnes bude mat 44 rokov.Kolko coho pridat v tomto ti uz nepomozem muz nikdy nic nevazil,jedol ked mal hlad a na co mal chut ,ale nakoniec sa vratil k pestrej strave i ked maso my mavame tak 3 krat v tyzdni.

aadenka
20. jan 2019

Za mna - podpor ju v tom, skus nejaky ten den v tyzdni to “dat” s nou. Ked to bude jej telo potrebovat, zmeni jedalnicek. Ak jej budes oporou a nie proti, nebude ju to drzat na just, kebyze ju to uz raz prejde 😉

mogaa
20. jan 2019

@tenerifka
bielkoviny-vajíčka, ryba, strukoviny (tie sú zároveň aj zdrojom železa)-pre lepšie vstrebávanie železa si ich môže pokvapkať citrónovou šťavou

mohla by ešte doplniť semačka, avokádo
-pre lepšiu predstavu koľko má čo bielkovín si to hoď do kalkulačky, ak jedáva strukoviny tak železa by mala mať dosť

https://www.protein.sk/hladas-tabulku-bielkovin...
https://www.vyzivovo.sk/potraviny-bohate-na-bie...

tenerifka
autor
20. jan 2019

@aadenka no my sme na tej strave s ñou, predtym se jedli.maso tak 2-krat do tyzdña( chude hovadzie)

tenerifka
autor
20. jan 2019

@mogaa pozriem tu kalkulacku
Inak citronovu stavu na salat mame denne( mame citrony priamo zo stromu) , aj avokado jeme kazdy deñ

tenerifka
autor
20. jan 2019

S ñou mam problem, ze malo druhov zeleniny zje varene, tak mi niekedy dochadza fantazia
Strukoviny len vo firme salatu zmiesane so suovou zeleninou

tenerifka
autor
20. jan 2019

@ostorha u dievcata sa bojim velkeho mnozstva mliecnych vyrobkov, len tak primerane, predsalen su tam zenske hormony navyse

tenerifka
autor
20. jan 2019

Baby sorry za preklepy, pisem z mobilu a prsty mi utekaju, kam nemaju

mogaa
20. jan 2019

@tenerifka najviac železa je okrem mäsa v strukovinách, len kvôli lepšiemu vstrebávaniu sa odporúča skombinovať s C vitamínom alebo pokvapkať pár kv.citr.šťavy....naopak ak sa potraviny obsahujúce železo kombinujú s potravinami kde je veľa vápnika-tak sa železo nevstrebe ale vylúči...veľa železa je aj v žihlave(čaj), čučoriedky, Melasa, čierne ríbezle,marhule...

tenerifka
autor
20. jan 2019

@mogaa tu melasu kupim, uz som o tom pocula

mogaa
20. jan 2019

@tenerifka ak jedáva ovsenú kašu - kludne nech si to tou Melasu osladí, veľa železa obsahuje aj sezam
---a na bielkoviny ešte tvaroh

ostorha
20. jan 2019

@tenerifka Neviem ci ma dcera rada mak ale mak obsahuje vela zeleza a viac vapnika ako mliecne vyrobky.

tenerifka
autor
20. jan 2019

@ostorha nema....ani jedno z mojich deti ho nechce, u nas sa nepredava a ochutnali ho prvykrat v neskorsom veku

tenerifka
autor
20. jan 2019

My matky by sme mali dostat metal, co vsetko neurobime pre svoje deti, ci maju 2 ci 20 rokov

lubi40
20. jan 2019

bielkoviny su aj v mucnych vyribkoch - lepok je bielkovina. Takze chlieb, cestoviny, cokolvek z muky. SKor by som sledovala vit B12. Ostatne by pri pestrej strave ako popisujes nemal byt problem

elizita
20. jan 2019

Ahoj, ja som vegetarianka 18 rokov, ale ze uplne bez masa, nejem ani ryby. Ak sa obavate znizenia zeleza, zaradte do jedalnicka co najviac tmavej zeleniny, vseobecne listovej, tekvicove semienka, mak a uplne ze top na zelezo je mungo fazulka. Zelezo sa vyborne vstrebava prave z rastlinnej stravy. Nikdy som si nesledovala prijem toho alebo oneho. Len som mala na pamati, ze vegetarianstvo nie je len o vyluceni masa, ale o zaradeni dalsich jedal do stravy.

kubobubo
20. jan 2019

@tenerifka ja som bola 5 rokov vegetarianka od 19 do 24. Nemam rada chut masa a krvny obraz super. Chodili sme darovat krv - masozravec, ja vegetarian ako tvoja dcera a veganka. Krvny obraz som mala dobry iba ja. Veganku vyradili a masozravej kamoske tiez dali doplnit zelezo. Teraz jedavam maso - mam celiakiu. Varit celiaticky a este bez masa a pre muza a deti uz je mission impossible. Ale pre seba ak varim, tak bez masa. Casom tiez prejdem znova na vegetariansku stravu, maso teda fakt nemusim a to mam krvnu skupinu nulku.

mima172
20. jan 2019

@tenerifka Ja som vegetariank 7 rokov (mam 30) a podotýkam, že nejem žiadne mäso, tj ani ryby (som vegetarianka z etického hľadiska, čiže kto je živý toho nezjem).
Nemusíte sa o dcéru obavat. Ak nie je veganka ale len vegetarianka, tak jej nič chýbať nebude. Vegetariánstvo je podľa WHO odporúčané všetkým vekovým kategóriám, vrátane detí, tehotných a dojciacich žien 🙂
Ak chcete by pokojná, tak jej kúpte vitamín B12, no nakoľko sčasti mäso je (ryby), tak by jej nemalo chýbať nič.
Posledné krvné testy na vitamíny a minerály mi dopadli top, jediný nedostatok som mala vit. D a k tomu sa lekárka vyjadrila ako k niečomu, čo ma 80%populacie v zime. Testy robene 3.1.2019.
🙂

vespertine
20. jan 2019

Ja nejem mäso 20 rokov, začala som v 14-tich. Moja mama z toho bola tiež na nervy. Príde mi to trochu smutné, keďže dieťa sa rozhodne žiť zdravo, a rodičia sa paradoxne boja. Nikdy som neriešila nijaké počty ničoho. Otehotnela som dvakrát, obidve deti na prvý šup, tehotenstva bezproblemove, pôrody tiež, krvny obraz vždy tip top, ani železo som nemusela brat, čo iné spolutehotné masozravkyne musia pomaly každá druhá asi. Takže dcére zagratuluj k dobrej volbe a sústreď sa hlavne na strukoviny, obilniny (pšeno, pohánka) a kvalitné mliečne výrobky (tvaroh, gouda, kefír...) Ak sa bojíš, vezmi ju raz za rok na preventivku s dôkladným rozborom krvného obrazu. Ale osobne by som sa ďaleko viac bála o dieťa, ktoré miluje klobásy, šunky a párky. A v dobrom radím, naštuduj si aj zdravotné výhody tohto spôsobu života.

abbey1
20. jan 2019

Začiatky vegetariánstva sú ťažké na varenie. Dcéra staršia neje mäso 4 roky. Začínali sme cestovinami dookola pokým sa naučila jesť viacej druhov zeleniny a pokým sme sa naučili pripravovať rôzne variácie strukovín a jedál, ktoré sme predtým nezvykli jesť. Teraz už je to fajn. Problém so železom mám len ja, ale to je iný problém. U nás sa je veľa jedál zo strukovín, humus, kuskus, veľa grilovanej zeleniny, listovej zeleniny.semienka, oriešky.
Jedine, čo dcére dodnes chýba sú klasické lasagne a pravý guláš. ;)
Nuž, niečo za niečo. Zvyšok rodiny nie sme vegetariani, ale mäso mávame málokedy.
Držím päste. ;)

lucyluv
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natinka36
20. jan 2019

@tenerifka ahoj, ja nejem maso od 14 vobec ani kuracie. Nie z presvedcenia ale z dovodu toho ze mi nechuti. Nepijem ani mlieko samotne len ked je v niecom a takisto vajcia, nejem ani ryby. A nic mi nechyba. Ale zas jedavam vyvary a ani stavy od masa ked si dam ku ryzi mi nevadi. Len pozutie masa mi robi problem. Vsetky hodnoty mam v norme. Podla mna pomaha aj tabulka podla krvnych skupin tam je vypisane ktore skupiny ake druhy potravin potrebuju. Myslim ze ak sa tak dcera rozhodla netreba ju nutit jest to co nechce skor ju v tom podporit a mozno sa aj k masu vrati spat. A mozno prave naopak najde si uplne iny variant stravovania co jej bude vyhovovat a bude sa citit lepsie. Dnes uz vsetko hejtuju nic nieje poriadne zdrave ani maso ani zelenina. Tak clovek nech da na svoj pocit ✊🏼✊🏼 Drzim palce.

patricia_b
20. jan 2019

@tenerifka a ryba nie je mäso? vegánstvo o vylúčení všetkého živočíšného čiže ani syry a ani vajíčko .... podľa mňa má mladá dosť ťažkých jedál a zistila, že ak dá zdravšiu stravu, tak sa cíti lepšie ... skús sa jej opýtať či by si nemohla ty skúsiť urobiť kuracie, hovädzie na prírodno s ryžou a s čerstvou zeleninou, ale fakt, že tak raz za týždeň .... inak ja toto podporujem, ja nejedávam bravčové a tieto naše miestne jedlá tiež len strašne výnimočne, lebo mi ten spôsob úpravy vôbec nechutí, že by som to mala tak jesť denno denne, mne fakt vyhovuje skôr nejaká ľahšia úprava bez smotanových, zápraškových omáčok a podobne

pininka
20. jan 2019

Ja by som to svojej dcére v tomto veku nedovolila. Moja sesternica sa tiež takto rozhodla presne v 16 tich, výsledkom bolo po pár rokoch skoro žiadne vlasy na hlave, stále zle hodnoty v krvi a až keď sa snažili o bábo a ona nie a nie otehotnieť, doktorka sa jej spýtala či nieje vegetariánska, ona že áno, kázala jej nech s tým prestane. Začala opäť jesť mäso, všetko sa jej upravilo, vlasy, pleť, a po pár mesiacoch bola tehotná, čo sa predtým snažila dva roky. Jasné,nie každý organizmus je rovnaký, ale ja neverím že sa mäso dá nahradiť akoukoľvek inou potravinou.

abbey1
20. jan 2019

@pininka Neverila by si, ale i vegetariáni majú normálne deti a niektorí nie a rovnako mäso konzumujuci sa neúspešne snažia. Strava urobí veľa pri väčšine problémov, ale samotné vylúčenie mäsa určite nie, pokiaľ je strava vyvážená. A taká nemusí byť ani u ľudí s dennou porciou mäsa. Podľa diétnej chyby u tvojej sestranici nemôžeš odpísať vegetariánstvo.

pininka
20. jan 2019

@abbey1 svoju správu som začala písať so slovom JA. To znamená že je to môj názor a nesúhlasím s tým aby moje dieťa bolo v 16 vegetarián. Ale nikomu neberiem jeho presvedčenie. Píšem len skúsenosť z rodiny. Nikde som nenapísala že neverím že vegetariáni nemajú normálne deti, tak mi to nevkladaj do úst. Poznám vo svojom okolí viacero žien ktoré mali problém otehotnieť a boli vegetariánky, ale ako som už písala, určite to nieje u každého.

stormie
20. jan 2019

V prvom rade si treba uvedomit ze vegetarianstvo nie je len o tom ze vylucim maso a masove vyrobky z jedalnicka. Vsetko to potrebene z masa treba nahradit niecim rastlinnym, treba si to nastudovat a dodrziavat, potom nehrozia vypadane vlasy, pokazene zuby a ine zdrvotne problemy, skor by som povedala ze naopak a opakujem - treba vediet ako na to, nie len vylucit maso

elizita
20. jan 2019

@pininka lenze na to sa tu autorka diskusie nepytala, tak to tu vyznie dost zaparacne akoby si nemala co robit..

pininka
20. jan 2019

@elizita aha, takže keď niekto pridá iný názor tak nemá čo robiť,áno? Hmm,som nevedela že je to tu len o pritakavani. A keď si prečítaš ešte raz jej príspevok tak sa tam pýta,že sa bojí či jej nebudú chýbať nejaké proteíny a tak. Je hádam jasné,že tie ktoré ste vegetariánky jej isto nebudete písať že áno, budú jej chýbať a môže sa to stať. Súhlasím s odpoveďou @stormie. Ani jednu som neoznacila a ešte som napísala že nikomu neberiem jeho presvedčenie,tak o akom zapárani tu píšeš?

jana_eyre
20. jan 2019

ja som bola par rokov vegetarianka v puberte, teraz uz nie som ale maso jem len obcas, ak mam chut inak nie(mne maso moc nechuti).. detom davam maso tak 2-3x do tyzdna.. no a chudokrvna mimo tehotenstiev som nebola nikdy, deti tiez nie.. vyvazena strava doda dostatocne vela zivin..

aj ked ma niektore zeny budu zato neznasat, tak si myslim, ze nasa spolocnost je premasovana a je toho v nasej kuchyni az prilis.. kazdeho vec samozrejme, plne respektujem ak niekto maso je aj kazdy den, mne sa to ale zda zbytocne.. za pravdu mi dal aj muzov kolga z talianska, ze slovenska kuchyna obsahuje masa az moc..