Aké oblečenie na vernisáž?

29simona29
16. feb 2023

Ahojte,

tie, ktoré máte skúsenosti, ako by ste sa prosím obliekli na slávnostnú vernisáž? Akcie tohto typu sú pre mňa trochu neznámou..Nie som si istá, či bude v poriadku, keď ai oblečiem elegantné šaty a k tomu vysoké čižmy nad kolená (elegantné), alebo vhodnejšie budú lodičky? V šatách mám jasno, len tá obuv..Nechcem to zbytočne prehnať, ale ani podceniť, keďže ide o celkom významnú udalosť významného človeka..Dočítala som sa, že by malo ísť o smart casual, aj keď na pozvánke dress code nie je uvedený..
Vďaka

vlasica19
16. feb 2023

Mohla by si pridat fotku tych siat? Asi by sa lepsie potom aj posudzovalo, co sa viac hodi. Myslim si, ze cizmy by mohli byt okej pre takyto pripad, zalezi, ako to cele ukaze.

zdencaaaa
16. feb 2023

Cizmy nie, lodicky ano

kiki68
16. feb 2023

@29simona29 cierne a tie lodicky su fajn, ale daju sa aj cizmy alebo take tie pol cizmy. Dolezite je, aby si satami nerusila to umenie okolo. Preto sa odporuca byt v tych farbach pomerne monotonny. Co mozes zvolit ako zaujimave je nejaky pekny napadity sperk.

29simona29
autor
16. feb 2023

@kiki68 tieto čižmy a horčicové šaty..🤷‍♀️

lululilien
16. feb 2023

Na vernisáž sa chodí v čiernom 😅. Uvidíš, umelci túto farbu milujú. Čižmy sú Ok.

29simona29
autor
16. feb 2023

@vlasica19
@kiki68
@lululilien
Ďakujem veľmi pekne, tak predsa si dám asi čierne šaty a lodičky😁Čierna je aj tak moja naj farba, neuvedomila som si, že aj keď ide o umelca, farebné šaty by mohli pôsobiť príliš rušivo☺️

kiwi3
16. feb 2023

je to aspon v slovenskej narodnej? ale v zasade neviem o vernisazi, kde by niekto dodrzal nejaky dress kod. obvykle sa chodi v beznom obleceni.

29simona29
autor
16. feb 2023

@kiwi3 bude to na BA hrade

kiwi3
16. feb 2023

kludne si mozes dat, co si pisala, nic tym nepokazis, ale myslim, ze to nikoho nebude zaujimat. teda ja som bola na desiatkach vernisazi, niekedy aj ako vystavujuci, ale nikto to nejak specialne neriesi. na vernisaze sa nechodi ako do slovenskeho narodneho divadla, ze by si tam musela odevom specialnu uctu vzdavat. ak je to vytvarna vystava, tak aj vystavujuci casto pride v rifliach alebo v com sa citi dobre

kornelies
16. feb 2023

Cierne saty a lodicky, urcite nie cizmy.Tvoje cizmy su pekne, ale vhodne na nosenie do baru a na diskoteku. Elegantne cizmy su s ihlovym podpatkom. Vobec neries, ze tam niekdo pride v obycajnom obleceni, ty bud za damu. Nie je nic otrasnejsie, ked Slovaci pridu do divadla, opery v obycajnom, dennom obleceni. Dress code musi byt a preto nas zapadna Europa povazuje za robotnicku triedu vhodnu iba na montovanie aitomobilov. Robime si to sami. ☹️

kiwi3
16. feb 2023

@kornelies asi si nikdy nebola na zapade na vernisazi. tam sa naozaj umelci nenechaju zvazovat dress kodmi. a ze ich tam byva vacsina na takej vernisazi

elementissa
16. feb 2023

@kornelies pravda veru. Minulý víkend sme boli v SND na opere a deti tam boli v TEPLAKOCH (asi 5 takých detí som tam videla- deti okolo 11/12 rokov, pre mňa sú to deti), zopár mužov prišlo v rozgajdanych rifloch a vytahanom tričku, tučné ženy v legínach a podobne. No otras proste. Veď kam sa má už človek obliecť ak nie niekam na kultúru? Hrozne nekulturni sme vo všeobecnosti

29simona29
autor
16. feb 2023

@kornelies Áno vďaka, čierne lodičky sú istota vždy..Ja už bary a diskotéky nie🤭, tak som chcela tie čižmy využiť aspoň takto, lebo mi stoja v skrini, ale ešte ich tam teda nechám☺️
V bežnom oblečení by som istotne nešla, ja okrem toho, keď idem s deťmi na ihrisko alebo do prírody, chodím skoro vždy aspoň športovo elegantne, ale teda vyberiem aj materiálovo také šaty, čo sú viac ako klasický business štýl do práce, ale zase na ples by som v nich nešla..Snáď to bude ok☺️A tie čierne lodičky..

sovica
16. feb 2023

@29simona29 Ak je to smart casual dress code, tak môžeš ísť kľudne v tých horčicových šatách a môžeš si dať aj tie vysoké čižmy. Vôbec nie sú potrebné lodičky. Smart casual štýl je niekde na polceste medzi formálnosťou a ležérnosťou, vrchná časť outfitu by mala byť viac formálna, spodná môže byť viac uvoľnená.
Premietni si pár filmov, kde boli ľudia na vernisáži. Vo väčšine filmov, ak sa vernisáž konala cez deň, ľudia boli oblečení formálne až úplne "normálne" (samozrejme, žiadne športové oblečenie). Na večernej vernisáži bývajú ľudia oblečení viac spoločensky, čiže ženy majú krajšie šaty v midi alebo maxi dĺžke, nohavicový alebo sukňový kostým atď.
Nezabudni na pekne upravené vlasy a make up.

sovica
16. feb 2023

@29simona29
...a tak som to hodila ešte do google a našla som napr. toto:
Ako prebieha vernisáž, prečítaj si úplný koniec: Čo dress-code, sú nejaké očakávania ohľadom oblečenia?
https://atelierhlavina.sk/ako-prebieha-vernisaz/

https://www.lovely.sk/smart-casual-pre-zeny-co-...

https://www.zenyvmeste.sk/sest-tipov--co-si-obl...

lululilien
16. feb 2023

@29simona29 prepáč mi za ten komentár s obľúbenou čiernou. mne by si sa s čižmami páčila. K tomu šaty, ak čierne tak kabelku veselej monotónnej farby, alebo náhrdelník. Alebo k čižmám tie horčicové šaty 😉. Čierne saty a lodičky si nechaj do divadla. Na vernisáži budes po cely čas stáť na nohách, treba pohodlnú obuv.

29simona29
autor
17. feb 2023

@sovica vďaka moc, toto všetko som si prečítala skôr, než som sem založila diskusiu...mne neboli celkom jasné tie topánky, fotky som našla len zopár a aj to našich celebrít, ktoré sa úplne vymykali akémukoľvek dress code🫣a na pozvánke nie je uvedený žiadny😬🤷‍♀️Vernisáž bude na BA hrade, večer a budr navyše spojená s oslavou autorových narodenín🤷‍♀️A je to dosť známy a významný človek..V každom prípade budem múdrejšia, keď tam uvidím ostatných..V niektorých prípadoch by som sa rafsej narodila ako chlap🤭

kornelies
17. feb 2023

@kiwi3 Autorka nie je umelkina, je pozvana na vernisaz. Zila som v New Yorku, bola na spolocenskych akciach a urcite si ludia viacej vsimnu a pochvalia dokonale oblecenu damu. Mna nezaujima, ze niekdo ma oblecene neadekvatne oblecenie, Oblecenim reprezentujem svoj spolocensky status, seba a svoju rodinu. Bodka.

29simona29
autor
17. feb 2023

Ďakujem Vám, pomohlo ste mi, každá jedna🤗Naozaj!Pekny deň aj víkend Vám prajem!