Ako funguje dedičnosť krvných skupín?

nataly2009
11. mar 2011

Prosím vas je možne, aby dvom pozitívnym rodičom sa narodilo negatívne dieťa? Presnejšie ja 0+(pozitív) a manžel B+(pozitív) a dieťa mame B- (negatív). Je to možne? Ja som o tom ešte nepočula a vlastne sa v tom ani moc nevyznam... Jedna doktorka mi povedala, že to je možne a druha že nie ☹ Mala ma dva roky a krv jej brali už 3x a 3x to vyšlo rovnako B- Nechcem myslieť na myšlienku, že nam ju mohli v nemocnici vymeniť ☹ Neviete mi niekto poradiť, či je to možne, aby sa dvom pozitívnym rodičom narodilo negatívne dieťa?

jarunka111
11. mar 2011

@nataly2009 verím, že toto ti pomôže, lebo Rh faktor má akoby rôzne podskupiny
http://primar.sme.sk/kalkulacky/krvna-skupina-d...

nataly2009
autor
11. mar 2011

dakujem jarunka111, ale moc sa v tom nevyznam ☹ Vôbec si to tam neviem vypočitať, alebo sa doluštit k tomu, či je to možne, alebo nie 😖

sisaka
11. mar 2011

@nataly2009 je to mozne http://www.canadiancrc.com/paternity_determinat...
posledna veta pri RH faktoroch - 2 rodicia s RH + mozu mat dieta s Rh -

latvia
11. mar 2011

@nataly2009 ano, moze, kedze Rh faktor sa dedi dominantne.
gen pre Rh faktor (D) sa sklada z 2 alel. tie mozu byt dominantne D alebo recesivne d.
teda vo vasom pripade je to takto:
TY si Rh+, teda mas dominantny gen zlozeny z alel bud DD alebo Dd(pri dominantnej dedicnosti staci ked je jedna alela D a uz je cely gen dominantny)
TVOJ MANZEL je tiez Rh+, takze je tiez gen zlozeny bud DD alebo Dd.
VASE DIETA zdedi stale len jednu alelu od teba a jednu od manzela. tak si skriz tieto alely :

DD a DD = jedna od teba , jedna od muza - akokolvek to pokombinujes tak vznika D, cize Rh+
DD a Dd = vyjdu ti kombinacie iba DD alebo Dd, cize zase vyjde dominantny Rh+

vy vsak obaja mate Dd, cize skrizime
Dd a Dd - jedna od teba, jedna od manzela - moznosti po krizeni = DD , Dd,Dd a dd
prve 3 kombinacie su vysledok Rh+, posledna dd kombinacia je ziaden Rh faktor (Rh-) kedze sme pisali ze male d je recesivne a dve recesivne alely tvoria recesivny gen, a kedze sa Rh dedi dominantne( musi byt aspon jedno velke D ) tak tato posledna moznost je o tom ze Rh faktor vase dieta nema, je negativne 😉
cize bola 25 percentna sanca ze sa zo 4 moznosti trafi prave ta recesivna a trafila sa 😉 dieta vam nezamenili

evi55
11. mar 2011

ja som rh neg a obe deti a manzela mam rh pozit... moze to byt rozne ako pisen latvia. obaja zdedili rh faktor po nom. v tomto pripade som "cudzia" ja 🙂

latvia
11. mar 2011

@evi55 jj, ty mas dd a manzel bud DD alebo Dd.....mali ste minimalne 50 percentnu pravdepodobnost ze manzel da do vienka D ktore deti zdedia dominantne, aj ked ty dodas recesivne d 😉

evi55
11. mar 2011

@latvia nečakala som, že obaja malí budú rh neg. ale keďže majú kombináciu s recesívnym d odo mňa, môžu mať deti s rh neg., že?

latvia
11. mar 2011

@evi55 zalezi koho si vezmu 🙂 lebo tvoje deti maju od teba d a od muza D, cize Dd....ak si vezmu partnera s dd tak budu mat pravdepodobnost 50 :50 , ak si vezmu partnera s DD tak budu mat len Rh pozitivne deti a ak si vezmu Dd partnera tak to maju 25 percent ze budu bez RH faktora, kedze

Dd a Dd maju moznosti krizenia - DD, Dd,Dd,dd - prve tri su Rh+ , strvta moznost Rh-

latvia
11. mar 2011

@evi55 poooooooockaj, tvoji mali su rh negat??tak to potom pisem zle 😀 alebo som uz popletena z toho vsetkeho?

lyongirl
11. mar 2011

Matka Otec Deti
Rh+ Rh+ Rh+ alebo Rh -
Rh+ Rh - Rh+ alebo Rh -
Rh - Rh+ Rh+ alebo Rh -
Rh - Rh - Rh -

evi55
12. mar 2011

nie, sú pozitívni, dobre si to rozpísala 🙂 ďakujem.

nataly2009
autor
13. mar 2011

Ano, už som si tu stranku pozrela, lepšie a hlavne v klude, už som to pochopila 🙂 Ďakujem Vam všetkym, že ste mi to vysvetlili, ďakujem moc mi to pomohlo 😉

nataly2009
autor
14. mar 2011

Ešte sa vas chcem opytať, da sa takyto podrobny odber niekde aj uskutočniť? Myslim na pozitivnu krv DD a Dd. Robia niekde taketo podrobne odbery? Viete mi niekto poradiť? Ďakujem.

dadis
15. mar 2011

@nataly2009 taketo odbery sa nerobia. Asi mas vazne pochybnosti, ked ta nepresvedcilo ani to, ze je mozne, aby mala tvoja dcera Rh-. Mozno mas na to viacero inych dovodov, preco nad tak vaznou vecou pochybujes...pozerala som na nete, testy DNA su pekne drahe napr. http://www.dnatest.sk/index.php?page=test-info&..., sama si musis rozhodnut, ako vazne su tvoje pochybnosti, ci mas vazny dovod do niecoho takeho investovat...ma tieto pochybnosti aj tvoj manzel? a co sa tyka podobnosti? nepodoba sa na nikoho v rodine? nemusi byt kopia...napr aj moj syn sa nepodoba ani na jedneho z nas, ma crty mojej svokry (ktora je ciernovlasa, hnedooka), svetle vlasy ma po mne, zelene oci po manzelovi...

jojka7
22. aug 2016

baby ja som z toho pako...je možné že mama je A+ otec A+ a dieťa je 0- ?