Ako odstrániť žlté fľaky z bieleho oblečenia?

lucinka1988
3. okt 2020

Milé mamičky,

vedeli by ste mi prosím poradiť nejaký zaručený “recept”, ako odstránim žlté fľaky z bieleho oblečenia? Čakáme druhé bábätko a ostali mi nejaké novorodenecké vecičky po synovi, skladujem ich už 2,5 roka a na niektorých bielych veciach sú také malé žlté fľaky, pritom keď som ich odkladala, všetko bolo snehobiele. Mám to len vyvariť vo vriacej vode alebo poznáte niečo, čo funguje lepšie?

Ďakujem veľmi pekne.

kika831
3. okt 2020

@lucinka1988 vsnish na biele pradlo ste neskusali?

mell27
3. okt 2020

Skús žlcové mydlo, bežne ho majú v dm-ke 🙂 zachránilo mi už nejeden kus oblečenia 😉

lucinka1988
autor
3. okt 2020

@kika831 ďakujem pekne, práveže som ešte neskúšala nič, najprv som sa chcela poradiť, kým začnem robiť pokusy☺️

sterea
3. okt 2020

Podľa mňa postačí len oprať v bežnom pracom prášku. Inak aj Savo perex je dobré na fľaky na bielom oblečení.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
birika
3. okt 2020

@viestta toto robim aj ja a vyperie mi vsetky flaky aj na ujtierkach a uterakoc, dokonca zlte flaky na bielom tricku pod pazuchami 🙂

lenuska9999
3. okt 2020

Dať vymočiť do vanishu a tak vyprať. Ja k bielemu prádlu pridávam aj odmerku tohoto. Rozžiari mi prádlo.

joujou444
3. okt 2020

ja pouzivam prasok PUER (od TierraVerde Yellow&Blue). Treba dodrzat navod - namocit na noc do vody viac ako 40-stupnovej a potom dat normalne prat. Idu dolu vsetky akekolvek flaky organickeho povodu a som s tym velmi spokojna. Skvrny z akrylovej farby nam samozrejme nezisli ale to je trosku asi na inu temu 🙂

lululilien
3. okt 2020

Ja som dala oblečenie na deň do lavóra s horúcou vodou a detským tekutým praškom. Potom som nažltlé časti pretrela žlčovým mydlom, nechala pár hodín pôsobiť a vyprala v práčke.

miskamilka
9. feb 2021

@lucinka1988 ahoj, co ti nakoniec pomohlo na tie zlte flaky. Riesim prave rovnaky problem. Vcera som vytiahla veci po dcerke a polovicka ma zlte flaky 🙈

lucinka1988
autor
9. feb 2021

@miskamilka ahoj, ja som to dala prať na 60st., pridala som Savo na biele prádlo a po flakoch ani stopy

miskamilka
9. feb 2021

@lucinka1988 dakujem, pojdem kupit savo 🙂

majanik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzu1111
27. feb 2022

@miskamilka
@lucinka1988 ahojte mamičky a ako ste riešili vecičky, na ktorých sú nažehľovačky? Riešim teraz rovnaký problém - opaľovacky 2-3krat oblečené, odložené v top stave a teraz, keď som ich vytiahla z krabice, tak po bielej sú fľaky.... Lenže majú krásny obrázok Mickeyho vpredu, ten pranie na 60stupnov isto nezvládne. A so Savom a nazehlovackami vôbec nemám skúsenosti....Čo s tým? Zničí Savo nažehlovacku? Ak nie, pomohlo by Savo a pranie na 40ku? Alebo neskúšali ste na také veci niečo iné? Vanish, ocot, žlcove mydlo,sódu.....Ďakujem za radu.

miskamilka
28. feb 2022

@zuzu1111 z vacsiny veci mi to zislo ked som ich 2-3x oprala na 40. So zlcovym mydlom. Ale z niektorych veci to nezislo.