Ako zvládate prácu na zmeny?

sosanna88
6. apr 2016

Chcem sa spytat najmä zien, ktore mate doma deti/dieta.
Ako to prosim vas zvladate?
Robim pracu fyzicky, aj psychicky strasne narocnu, denne, nocne. Som v praci pomerne casto. Total vystavena.
Pred MD mi to vyhovovalo lebo som si mohla oddychnut, tak som to vnimala ako plus, ze nemusim sa trmacat do roboty kazdy den a tie nocne, to je otras. Napr. po takej nocnej pridem domov 7:30, ak si aj lahnem, tak mozem spat nanajvys do 11tej aby som potom stihala co-to v domacnosti, alebo nieco vybavit a uz trielim pre malu do skolky. atd atd atd, nechcem sa nejako konkretne rozpisovat.
Skratka som unavena ako kon, vkuse nevyspata, nic ma nebavi, nic sa mi nechce, lebo nevladzem. V robote sa vystavim a doma idem uz na zalozny.....
Ina robota v nedohladne, a pravdupovediac take denne cestovanie a vstavanie by ma asi bavilo este menej.
Len ma zaujima ako to zvladate tie ktore robite rovnako? Kedy vsetko stihate? Ako zijete? Moj manzel hovori, ze len spim a chodim do roboty.
Kym on pride z prace, ja uz idem s malou spat lebo skratka nevladzem. Toto je aky zivot? Alebo si musim len zvyknut? (robim pol roka)

dominika6
6. apr 2016

@sosanna88
akože nechceš robiť radšej od napr od 8:00 - 17:00?
to by ťa bavilo ešte menej?

moni244
6. apr 2016

Teraz sa stracam, to nerobis kazdy den? Ako casto robievas nocne? A nemozes si urobit veci v domacnosti, vybavovacky, ked mas volno? A ked si po nocnej, tak mozes spat, kym nemusis ist po dieta do skolky. Na vsetko treba len dobry managment a nebyt otrokom domacnosti

sosanna88
autor
6. apr 2016

@moni244 sak toto....

dominika6
6. apr 2016

súhlasím s moni244 ak nemáš systém do pol roka ťa šľahne
na drzovku urob doma rozpis prác a hádam aj manžel môže večer uvariť,upratať aspoň kuchyňu......či?

susu29
6. apr 2016

Neviem, ako pracujes.. ja konkretne nie, ale moja suseda, robi takto zmeny tyzden ranna, tyzden poobedna, tyzden nocna.. poviem Ti, robi tam len kratko (asi 5 mesiacov), ale dopady uz teraz hrozne, unavena, nevyspata, ako ona hovori vsetko zanedbane, vratane deti.. je strhana, zostarnuta.. podla mna najhorsia praca pre zenu s detmi.. ale ked tych moznosti vela nie je..
@sosanna88

luckarisko74
6. apr 2016

@sosanna88 ahoj....ja tak pracujeme tiez....teda ja robim 12 denna nocna 2 dni volno.....mam dve deti....najmladsi mal rok ked som zacala robit....bolo to narocnejsie ale zvykla som si☺zvyknes si....len to chce cas....my sme fungovali tak ze cez dennu bol maly u babky....pred nocnou so mnou....po nocnej tiez aj potom....ja som spavala len na obed s nim asi 3 hodky....teraz uz chodi do skolky....po nocnej spim doobeda....ale som unavenejsia nez ked som spala tri hodiny☺ja si zvyknem pospat aj poobede ked mam volno a potom aj vecer vydrzim byt hore ....☺

katka708
6. apr 2016

Ak nechodíš každý deň do práce, navarila by som počas volného dňa na 2-3 dni, oprala a čo to upratala najmä v tieto dni. v ostatné by som sa snažila venovať rodine a na domácnosť by som kašlala.
Ja budem mať prácu od 8 do 17 a to sa mi zdá omnoho horšie. Variť budem večer keď syn zaspí, prať asi tiež a cez víkendy upratovať. a to máme aj dosť veľkú kvetinovú a zeleninovú záhradu...

barbora1522
6. apr 2016

Moja mama robi na 3 zmeny uz roky, dokonca robi sviatky víkendy jednoducho nonstop, do tyzdna byva 1 den doma. Uz teraz sme jej deti dospelé, takze uz to ma jednoduchšie sme samostatne, ja uz bývam sama mam rodinu, sestra byva u rodicov. Ale ked sme boli deti vzdy zvladala vsetko mali sme doma poriadok, navarene, dokonca bývame na dome takže aj dvor zahrada a vsetko okolo toho. Otec dost pomaha mame hlavne co sa tyka dvoru. záhrady robil otec. Doma o domácnosť sa starala mama. Ked bola v nedeľu alebo v sviatky v praci varil otec mi sme mu pomáhali s upratovanim. Jednoducho treba prace v domacnosti rozdelit. V tyzdni navarili aj na par dni, bezne sme mali obed na 2 -3 dni, robila nam do skoly kazdy den desiatu, potom sa snami večer ucila, ked bola v praci zas sa snami učil otec. Nehovorím je praca náročná, viem to podla mojej mami ale vzdy si vedela vsetko zariadiť a s otcom sa doplnali, ked bola v praci, on sa staral o nas. Taktiez vela krat pomohli aj starý rodičia, zobrali nas zo skoly, skolky. Uz aj mama vravi, tiez ze ked bola mladšia lahsie zvladala pracu na zmeny hlavne nocnu, tiez ju to dost vekom vyčerpáva. Ale ja uz mam tiez syna takze je uz aj babka a nemozem povedat pomaha mi aj so synom, zvláda ho ak pomerkovat,ked potrebujem si ist nieco vybavit. Neviem moja mama je asi dokonala, ale zvláda to.

marylis
6. apr 2016

@sosanna88 no tak za toto si mozes sama. Ja ked mam volno a maly je v skolke, tak pol dna sedim na sedacke, kukam do blba a uzivam si to ticho a druhu polku si citam a venujem sa vylucne sebe, idem von. Ani by ma nenapadlo robit nieco ine. Maximalne dam prat. 😎

jamnicka
6. apr 2016
Používateľ jamnicka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od jamnicka.

baby ja ako na to kukam my sa furt len nahaname a nahaname a za cim??

eeffka
6. apr 2016

@sosanna88 osobne si myslim ze si nezorganizovana, ak ides na rannu predpokladam 6-14,00 o 3si doma a do vecera mas urcite viac casu ako ja som som v kancli 8-17,00
ak ides na poobedku , vstanem o 7 a do 13,00 , navarim , operiem a este aj okna poumyvam
jediny problem vidim s nocnou: 22-6, ale sak dojdem domov dieta dam do skolky o 8 a do 3-4 mozes spat 7hod...ze nespis to je ina vec...
takze treba prehodnotit priority, varit kazdy den a zorganizovat sa.

eeffka
6. apr 2016

@sosanna88 a este k tomuto ....Kym on pride z prace, ja uz idem s malou spat lebo skratka nevladzem....
on chodi z prace o 19-20,00? lebo to je podla mna cas na spanie pre skolkara, aj to velmi skory z mojho pohladu

panidia
6. apr 2016

@sosanna88 Ahoj,mne moj muž hovorí to isté 😀 -že len spím a chodím do roboty.Písala som to už aj ja ,ale v inom príspevku,že z práce chodím dorobená ako kon/doslova/,ja už mám ale naštastie velké dieta /jedno/ a preto som štastná že nemám malé deti,lebo by som to nezvládla .Ja nechápem tuto dobu,alebo čím to je.Každý je unavený ,ako tak počúvam okolo seba,asi v práci majú vysoké nároky na ludí -nie sme predsa stroje .

xenia2
6. apr 2016
Používateľ xenia2 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od xenia2.

@panidia to mas pravdu teraz su vsetci unaveny, ale ani sa necudujem ludia sa len nahanaju a neoddychuje.. len pracuju od nevidim do nevidim a potom sa niet co cudovat ze je kazdy len unaveny

bianca
6. apr 2016

@sosanna88 zvyknes.Najviac sa desim chorob a prazdnin ,lebo to nespim ani cez den a ficim defakto non stop cele letne prezdniny koli dovolenkam

jajavm
6. apr 2016

Ahojte, vsetko sa da lahsie zvladnut,ked je dietatko ako tak zdrave, teda bezne detske sopliky a kasle neratam. A dnesna zamestnana zena sa bez pomoci manzela alebo babky nepohne. Treba si zaviest rezim, ktory rodina zvladne. Dieta musi pochopit, ze povinnosti ma kazdy. Bezne je dochadzanie a to je asi najvacsi rozdiel oproti minulosti. Mne cestovanie zaberie 1,5 hodiny denne. Tak sa musime striedat s manzelom. A bez dvoch aut to nejde. Dlho som nechcela vodicak, ale teraz by som bez auta pracovat nemohla. Domace prace zamestnanej matky: treba sa zmierit s tym, ze sa neda vsetko robit na 100 percent. Dievcata, davajte si realne ciele, co sa da zvladnut. Teda rozdelit si cas a zistit, ktore prace v domacnosti, kolko asi trvaju. A myslite na svoje zdravie. PS. najvacsia "strata" casu je varenie. To sa stale ucim, ako to cez tyzden nejako zvladnut 🙂 A snazim sa ucit, ako sa da casovy manazment este vylepsit v domacnosti 🙂

trdelnik234
6. apr 2016

@katka708 Ahoj, nemyslim, ze to mas horsie. Spanok cez den sa tomu nocnemu ani zdaleka nevyrovna, praca na zmeny je zabijak. Robila som takto asi 2 roky a akoze nikdy viac, j elae pravda, ze vtedy som este nemala deti. Pracovat napr. od 8.30h do 17.15h je oproti tomu parada. Teda aspon podla mna.

sosanna88
autor
7. apr 2016

Tak zeny, robim denne, nocne 12ky. Zvladam vsetko, ja som nepisala, ze nezvladam v zmysle nestiham, nemam kedy a podobne. Ja len tolko, ze som STRASNE unavena a mam dojem ze ma uz rachne. Ako tu uz niektora pisala, nocnu nedospis.
Len taky priklad. V pondelok som bola v dennej, dochadzam, cize vstavala som 3:30 ako vzdy. O 6h zacinam v praci, som tam do 18tej, v sluzbe sama...v podstate nonstop na nohach, niekedy ani nejem. Ficim v podstate na kave. Pridem domov 19:30, to uz nastava rezim okolo malej, okupat a pod., poznate to. 20:30 padam do postele s malou.
Spim do 6, max do 6:30 bo vstavam s malou do skolky. Ano, manzel ju nesie kazdy den lebo aj on tak ide do roboty, idu na aute. Je to velke plus, ale vstavat musim. Vychystat ju. Ked odidu z domu, ja uz si nelahnem lebo sak prat, zehlit, varit, upratovat, proste co treba....Niekto si povie, lahni si cez den. Ja to nedokazem. Sadnem si radsej k pc, tv....Vzdy mam aspon 1h na oddych, to sa nestazujem ale...
Ani sa nespamätam, uz idem pre malu, prideme domov alebo ju beriem k nasim, podla toho ako stiha manzel z prace a ja odchadzam 16:50 na nocnu....A taham do rana, kedy pridem 7:30 domov, to sa uz ledva vyzuvam a padam do postele. Spat nemozem kolko chcem lebo zase povinnosti...cize max do tej 12tej. No a dalsie rano zas len vstavat 6-6:30....
Ja uz skratka vecer neviem kde je sever a nech sa snazim akokolvek, manzel zo mna nema ani prd. Ked aj ostanem s nim pri telke, tak tam do 15min zaspim.
Da sa nejako prekonat ta unava? O to mi ide...aby som nemala dojem, ze len prezivam zo dna na den.
Stale sa utesujem ze si zvyknem, ze to maju aj horsie, stale mam len jedno dieta atd. ale citim sa ako 100rocna. Tym, ze mam robotu aku mam ma dost boli chrbtica a aj nohy, mavam krce, tak aj to mi znasobuje pocit unavy.
Ale tak snad nemozem sa na vsetko vykaslat a len spat cele doobedia. Bez tak uz nemam taku vyluxovanu domacnost aku som mavala.
Stve ma ten permanentny pocit unavy. Nemam ani jediny den na dospanie lebo furt nieco. A ked mam v hlave, ze to treba, hento treba, tak aj tak by som nevedela spat. Niekedy ma pochyti ,,nicnerobenie,, ale to zas len hlivim do pc alebo tv. A mam dojem, ze to unavuje este viac 🙂
No katastrofa so mnou...
Ale vdaka za reakcie.

trdelnik234
7. apr 2016

@sosanna88 Vies co ti poviem? Tato praca nie je pre teba a ak takto budes pokracovat, znicis si zdravie. Neporovnavaj sa s inymi zenami, co maju viac deti a vsetko stihaju, ale pocuvaj svoje telo. Ja napriklad o sebe viem, ze nocne urcite nie. To radsej upratovat cez den za menej penazi ako robit 3smenku. Neda sa ti vybavit apson 2SMENKA alebo ina robota? Nie si v pohode a to nie je dobre.

sosanna88
autor
7. apr 2016

@trdelnik234 ale ved mam 2zmenku

tobnuf
7. apr 2016

Ahoj viem ze chces pocut nazor zien ja som sice nikdy nerobila na smeny ale moj mm ano.. ma nocne.. poobedne.. ranne.. robi 8h vela sa nabeha .. proste narocna praca a so synom mi velmi pomaha .. a vidim na nom ze je strasne unaveny .. ze nevladze .. len by spal vkuse .. ked pride vikend spi aj 12h.. a poobede si hodi slofika.. verim ti ze to mas velmi tazke.. a hlavne ked si unavena tak aj urcite podrazdena.. nemas komu dat malu.. mame.. svokre aspon na par hodin pospat si? Lebo takto dlho nevydrzis a drbne ta.. fakt vazne..

muska
17. jan 2017

@sosanna88 úplne ťa chápem, ja robím tiež na smeny,to čo cítim najviac je únava, strašná únava. Robím ráno, poobede, víkendy, sviatky, čakajú ma nočné. Za jeden týždeň vystriedam aj aj 4 druhy zmien, idem z poobednej na rannú atď. Unavená som ako kôň. Mám pocit, že nič nestíham. Prídem z poobednej, je takmer 23 hod., deti už spia, kým zaspím je takmer polnoc, no ráno tak či tak vstávam s deťmi, aby som ich aspoň ráno videla a vychystala do škôlky a školy. Potom im navarím, poperiem a utekám do práce. Keď robím cez víkend, nestíham si urobiť väčšie upratovanie, doháňam to cez týždeň a to už nie je ono. Čo sa týka rodinných stretnutí, osláv, krúžkov deti, všetko je na manželovi, ešteže on berie deti do a zo školy. Kto takto nerobil to ťažko pochopí. Posledné mesiace to syn ťažšie znáša, večer nechce ísť sám spať, musím ho držať za ruku pri uspávaní, v noci sa budí, chodí k nám do spálne, takže som ráno opäť nevyspatá, stále sa pýta kedy idem do práce, kedy prídem a ak som náhodou doma, tak sa uisťuje, či ozaj nejdem do práce. Neviete mi poradiť, či je zamestnávateľ povinný mi upraviť pracovný čas, keď o to požiadam? Moje deti maju 4 a 7 rokov.

sosanna88
autor
17. jan 2017

@muska u mna sa to upravilo asi tak po 8mesiacoch...
stale je to na prd, ale uz som si asi zvykla. vadi mi len to, ze stale rozmyslam nad spankom, kedy a kolko mozem spat, den mam rozvrhnuty na sekundy a raz za cas to na mna tak dolahne, vtedy som neprijemna na vsetkych a na vsetko ale uz som sa naucila, ze len poviem stop a treba ma nechat....vtedy si pospim aj pol dna, lezim, pozeram tv, proste neriesim nic okolo seba. a dalsia vec, mam bordel. ja co som vzdy mala tip top vsetko....jasne, nejaku tu udrzbu robim denne aby nikoho neotocilo vo dverach ale nejake luxovanie, na to nemam cas a ani chut. upracem riadne tak raz mesacne a fungujem dalej...je to niekedy o hubu ale zatial som nic lepsie nenasla.

muska
17. jan 2017

@sosanna88 budem sa tebou inšpirovať 😉

gabika53
24. feb 2018

No tuto úžasne 1 mamina píše, že vo voľnom čase aj okná poumýva...len zabudla, že túto maminu ako ju narozdiel, nečaká kancelária, ale manuálna práca!! To je rozdiel, obrovský rozdiel...mala som možnosť vyskúšať obe, administratíva bola nič oproti pásu, kde si neuvaríte kávičku kedy chcete, kde si nesadnete na riť a nepotelefonujete veci potrebné...je to veľmi náročné, zvlášť keď máte malých školáčikov, klobúk dolu maminy!

laila22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lia261
2. sep 2020

Toto ma čaká za mesiac až na to že budem na 3 zmenke... Ranna, nočná, poobedna a už teraz viem že to nedam...ked som bola bez syna a mladsia bolo to fajn ale akonahle mas nejake povinnosti... Potom ked sa vyspis... Nikdy nezaspis pokojne a nočné su zabijaky... Máš pocot že prežívaš? Pretože tak to anozaj aj je, skusa sa o tom porozprávať s manzelom, mozno si hodiť nejaku tu pn na oddych a utriedit si priority...lebo život je len jeden.