Britská mačička - starostlivosť

sabina_00
27. dec 2020

Ahojte. Veľmi by sme s priateľom chceli Britskú mačičku.. no ani jeden z nás sme mačku nikdy nemali. Ani v rodine nikto. Cize nevieme nic o starostlivosti.
Tie ktoré mate tieto mačičky mohli by ste mi to aspoň v skratke napísať?
Co treba pre taku mačku ? Mačka alebo kocúr? Keďže majú srst budu asi aj plznut. Plznu moc a často?
Chceli by sme ju mat len doma. Urcite ju nechcem púšťať na potulky. Ako často je to s kúpaním? Viem ze mačky to neznášajú.

Ďakujem za každú odpoveď 🥰🌹

mimulaaa
27. dec 2020

Ahoj, máme 8 ročného britského kocúrika. Mačky netreba kúpať, sú veľmi čistotné a vôbec nesmrdia. Za ten čas, čo ho máme, sme ho kupali dva krát, aj to preto, že mal problémy s močovými cestami a stala sa mu "nehoda" v prepravke po ceste od zverolekára. :D čo sa pĺznutia týka, v lete je to extrém, tak isto sa netreba zľaknúť vygrcaných chlpov, ktoré sa v lete raz za čas objavia na podlahe, keďže si tie pĺznúce chlpy často vylizujú...no keď mu chlpy pravidelne vyčešeš, dá sa to celkom zniesť. No a v zime je to úplne v pohode, pĺznu omnoho menej. 🙂 a inak toho nepotrebuje veľa. Čistý mačací záchodík, po kastrácii nejaké lepšie granule pre sterilizované mačky - zvyknú mať kvôli tomu problémy s obličkami, močovými cestami a priberaním, tak to netreba zanedbať... briti majú svoju špecifickú povahu, ale o to je s nimi život krajší. Čo sa týka toho či mačka alebo kocúr poradiť neviem, máme skúsenosť len s kocúrikom, ale je to moja najväčšia láska a najlepší kamoš. Takže ja vrelo odporúčam! :D

katkamatka7
27. dec 2020

@sabina_00 Mačka aj kocúr si značku svoje územie. Kastráciu sa tomu dá predísť, podobne mraukaniu mačky v čase hárenia. Z jedla si dokážu časom vyberať, čo im chutí viac. Okrem misky na jedlo je potrebná miska s vodou. Na trávenie si odhryznú z trávy, je fajn ju mať v kvetináči alebo aspoň doniesť a nech si obhryzká pár stebiel trávy z ruky. Je to spojené aj s vyvrátením potravy, čo je bežný jav u mačiek. Tráva im čistí žalúdok od zlízaných chlpov vlastnej srsti. Plzne na jar, a zase pred zimou má srsť bohatšiu. Zaspí kdekoľvek, nie je potrebné investovať do drahých pelechov, keďže im veľmi ,,chutí" zaspať napríklad v lepenkovej krabici. Hračky na naháňanie, chytanie, na brúsenie pazúrikov, treba dať pozor na sedačky, kreslá, drevený nábytok. Mačacia toaleta je fajn so strieškou, treba jej meniť podstielku, piesok. Dostať aj taký piesok, ktorý pohlcuje pachy. Mladé mačiatka sú veľmi hravé, sibalske, vekom sa mačka upokojí a kocúr je vykastrovaný pokojnejší. Dá sa naučiť na určité povely, ale isto nie typu rozkazov ako to dokážu psy.

meluela
27. dec 2020

@sabina_00 hlavne kupujte od seriozneho chovu a nie od mnozitelov (=ludia, ktori maju chov len pre peniaze a nedodrziavaju pravidla, nie su registrovanym chovatelom) .. toto plemeno mnozitelia na slovensku dost pokazili, moze sa vam stat ze si kupite macicku z vrodenymi vadami, bude cely zivot trpiet a odide vam predcasne.

yellow28
27. dec 2020

@sabina_00 na uvod...aj moja dcera je Sabinka a kupovali sme macicku pre nu, lebo strasne tuzila po zivom zvieratku...mame nasu britku z chovnej stanice uz 15 rokov...je maximalne nenarocna, u veterinara sme boli 1x za jej zivot a to na kastraciu, inak ziadne problemy nema....nekupeme, neceseme, hygienu zvlada sama vo vlastnej rezii 🙂 chlpy pusta viac na jar a na jesen, papa len granulky whiskas, ine nic nechce jest... Ostatne uz popisali dievcata vyssie...jedine, co ja mozem odporucit, poradit sa v chovnej stanici o povahe maciatka...ja som bola tvrdohlava a nedala si povedat, lebo sa mi zrovna tato pacila najviac...ale majitelka ma hned upozornila, ze macicka ma komplikovanejsiu povahu a nie je az taky maznak... Tak to aj dopadlo...nasa Ella je "panicka", ktora sa neda chytiti do narucia a hladkat sa necha len, ked je na zemi a ked ona chce... Tento rok sme kupovali psika a uz som si poradit nechala, tak mame najvacsieho maznaka pod slnkom a vynahradza nam Elline chladne spravanie 🙂

katrin21
27. dec 2020

Macku kupat netreba,cesat mozes,ked chces,ale nemusis... velmi neplzne,asi tak ako kazda ina macka
Britky su aristokratky, maju svoju povahu a svoje ja, pomojka sa,ked ona chce, nedonutis ju robit nieco,co nechce😂. Mali sme britku. Su to krasne macky.
Macka ci kocur,to mas jedno,rozdiel je v cene sterilizacie,macka stoji viac.... potrebuju skrabadlo, macka rada spi vysoko a ked ma skrabadlo,nedriape ine veci. Zachodik a Zverlit do neho, to je zaklad.
Macka je cistotna,nesmrdi skor psy smrdia.
Je dobre mat v byte macaciu travu, alebo rastlinku zelenec chochlaty, lubia ho obhryzat na travenie chlpov, robi im to dobre. Niektore rastliny su naopak jedovate.
Co sa tyka jedla, vyhodne su granule, hovienko menej smrdi ako pri tekutejsich krmivach a konzervach,ale su macky co granule moc nechcu, my nasej striedame . Granulky v miske stale,rano dostava aj tasticky. Vodu treba tiez mat ,maju radi cerstvu . My me teraz aj macaciu fontanu,z tej pije.
Co sa tyka vychovy, nedovoluj co nechces, aby robila ,lebo co macke raz dovolis,tazko oducis.😂😂 Su velmi inteligentne. Nasa nesmie na stol a tak..😉

sabina_00
autor
27. dec 2020

@meluela nie to rozhodne nechcem. Množitelov neznášam a nepodporujem..

sabina_00
autor
27. dec 2020

Ďakujem vám veľmi pekne dievčatá.
A s mačiatkami netreba nejaké očkovania atď? Ako u psíkov lebo mala som len psa tak preto neviem co treba k starostlivosti o macky 🙂

1xenia1
27. dec 2020

@meluela presne tak ako hovoríš. Radšej si zaplatiť serióznemu chovateľovi, vidieť rodokmeň, vedieť o ochoreniach ak sa v chove nejaké vyskytli. Celkovo by som povedala, že mačička je nenáročný spoločník. Treba zabezpečiť kvalitné krmivo, wc, veterinára, kúpať netreba mačička sa postará sama o seba, vyčesávanie je na mieste lebo samozrejme trocha pĺzne.

1xenia1
27. dec 2020

@sabina_00 povinná je besnota ale dá sa očkovať aj proti iným ochoreniam. Keď budete mať od seriózneho chovateľa tak určite dostane maciatko už s očkovacim preukazom.

janulik2008
27. dec 2020

Macka sa nekupe a nepotrebuje vela ... misku na vodu na granulky zachod skrabadlo a peliešok.

janulik2008
27. dec 2020

A mame briťáky 4 😀 najnovsie colorpoint kocurika ❤

hors
27. dec 2020

Ak sa smiem spýtať, ja tez uvazujem o britke ale mam doma 2 civavky 8r a 2r obe su salamistky vobec zvierata im neprekážajú ,preto sa chcem spytat ako sa britky chovaju k psom ktorý su v domacnosti .Mate niekto skusenost prosim

sabina_00
autor
27. dec 2020

Dievčatá a viete mi povedať ako nájdem seriózneho chovateľa? Davaju nejaké inzeráty alebo sú oficiálne niekde registrovaný? Lebo snažila som sa nájsť u nás v PD, na internete ale nenaslo mi nič.

katrin21
27. dec 2020

@sabina_00 daj si do googla chovna stanica britskych maciek a vyhodi ti.... mozno nie priamo v PD...
Ockovania su samozrejmost u kazdeho plemena

janne318
29. dec 2020

Nepostrehla som, či to tu niekto sponemul, no ak nie, dovolím si doplniť - áno, britské mačky sú síce úžasné stvorenia, len s nimi treba "prežiť" ich bláznivé detstvo a pubertu. V dospelosti sa zvyčajne skľudnia, no ak si chcete zadovážiť malé mačiatko, treba rátať s tým, že to občas môže byť pohroma. 😛 Kvetináče na zemi, mačka na kuchynskej linke, na stole, aj na záclone. Najlepšie škrabadlo je sedačka, najlepšia hračka vianočné gule, najchutnejšie jedlo to vaše odložené na sporáku, najlepšia dostihová dráha celý byt, najideálnejší čas na hranie druhá hodina nočná a najzaujímavejšie miesto na prieskum to, z ktorého ju vyháňate. 🤷‍♀️

janulik2008
29. dec 2020

@janne318 🤣🤣🤣

janulik2008
29. dec 2020

@janne318 ale mas pravdu. Mame kocura maleho a je to strela 🤣🤣🤣 ked sme mali maciatka tak o pol 1 v noci nacvicovali velku cenu Formule 😀😀😀

kittykat22
29. dec 2020

@mimulaaa je fakt pravda ze tato macka nesmrdi. Ma ju kamarat a vobec necitit ze maju kocura ked sme prisli k nim domov. A to mal vyse roka a este nebol kastrovany 🙂 Mal nadherny kozuch a celkovo bol dost velky 😅 Rozkosny bol. Lenivy a rozmaznany 😁 Sme sa nim hrali - a ten sa v polovici hry zobral, lahol pod stol a zaspal 🤣🤣

katrin21
29. dec 2020

@kittykat22 ziadna macka nesmrdi...mali sme uz viac maciek, ani jedna nesmrdela,ked je v cistote, nema preco.. pes ano, pes ma pach.

katrin21
29. dec 2020

@janne318 no nasa britka nic z toho ,co pises nerobila... asi bola ta vasa az moc temperamentna..
Inak kto chce kludnu macku, odpprucam Ragdoll..tu mame teraz my.. akurat su menej mojkave nez obycajna macka... alr su uzasne ,ako pes v macacej kozi. Mudre, aportuju, vsade za vami idu, su pokojne...a krasne ,akurat chcu byt blizko.vas, nie na vas😂😂. Pozdravujeme..

yellow28
29. dec 2020

@janne318 moja toto vobec nerobila 🙂 ziadne pohromy sa u nas nekonali a ako skrabadlo si vybrala interierovu rohozku pred dverami... Najlepsia hracka bola gumicka do vlasov...v zivote nevyskocila na linku, respektovala to, ze su miesta, kam nesmie...ale tak kazda macka je ina, ako aj my ludia 🙂

janne318
30. dec 2020

@katrin21 waaau! Krááásna! 😍🤩

janne318
30. dec 2020

@katrin21
@yellow28 máme teraz druhého kocúra. Moja zveromilná dcéra by najradšej dotiahla domov asi aj ťavu. 😂 Ten prvý pošiel ako 12-ročný, 😔 ale keď bol malý, bola to riadna divočina. 😂 A tento druhý detto. 🤷‍♀️😂 No aj tak sú to miláčikovia. 😄❤️

katrin21
30. dec 2020

@yellow28 aj u nas presne..a gumicky do vlasov bolo top a su to aj teraz, normalne ich hlada,doniesie aby som jej ich hadzala a zas mi ich donesie😂

janulik2008
30. dec 2020

@katrin21 tie fotky sú bohovské 😀😀😀❤❤❤

katrin21
30. dec 2020

Tu este par..aj ako kuka na stol,vie ze tam nesmie,tak caka a obsmrda😂

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katrin21
30. dec 2020

@nikolka1986 my mame polodlhu ale tym ze Ragdoll nema podsadku srsti,je hebka ako zajacik a srst bezudrzbova, sem tam preceseme skor ze sa nam chce,ale netreba v podstate.. dredy sa jej nerobia..

Inak Rahdoll ma edte jedmu vyhodu..oni vobec nepouz9vaju pazury, fakt ze vobec ani ked jej krpata robi zle ( rozumej vlaci ju a mojka dlhsie,nez si cica praje a uz mrauci😂) neposkriabe..keby som to nezazila,neuverim

janne318
31. dec 2020

@nikolka1986 vidíš.., s tými miskami to je dobrý postreh. 👍 Náš kocúr mal z plastových misiek mačacie akné. Teraz má na vodu nerezovú a na žrádlo keramickú - a je v pohode. O tom britovi - to jak by si o našom písala. 😂🙏🤷‍♀️