Kontrola zo sociálky na Veľký piatok

tinka1601
3. apr 2015

Ahojte od rana so sebou bojujem, kedže som veriaca, dnes je Veľký piatok, som Pn. Samozrejme by som chcela ist na obrady, no kedže su mimo casu mojich vychadzok a keby mi prisla kontrola a nebola by som doma, bol by to problem, Ako by ste to riešili? Kedze je dnes den pracovného pokoja...Och :/

siska53
3. apr 2015

@tinka1601 ja si myslim ze ked si chora,mas byt doma a nerozsirovat nakazu-to je pre mna osobne horsi hriech.. To,ze vynimocne nepojdes,ti iste odpusti.
Ano,ja nie som taka veriaca ako ty,verim v Boha,akurat necitim taku potrebu to riesit cez kostol, chodime len obcas sa nachvilu pozriet,ale myslim si,ze takto to by to malo byt. Si chora,mas byt doma.

tinka1601
autor
3. apr 2015

Ale ja niesom chora, som PN len z dovodu tehu, preto to riesim. Keby som bola chora tak samozrejme to je ine

foxinka81
3. apr 2015

Oni chodia hocikedy.... keď dá zamestnávateľ podnet ku kontrole, tak prídu a nezáleží na tom v akom čase...mojej mame tak prišli v nedeľu o 12 na obed 🙂

pribinak
3. apr 2015

Neverím, ze nejaká pani, ktorá ma tabuľkový plat, chce byt normálne na sviatky doma, príde skontrolovať ci ležíš v posteli s vylozenymi nohami.
Tiez su to ľudia a chcú mat kľud, úplne iné je, keby niekto nahlásil, ze ta videl niekde na nákupe, aké v kostole? Kto ta nabonzuje? Kresťan to neurobí

janinah
3. apr 2015

šla by som do kostola....bez mihnutia oka..... 😉 aký je vlastne postih? nejaká pár eurová pokuta myslím.....

tinka1601
autor
3. apr 2015

@pribinak Aj ja tak zmyslam, no v dnesnej dobe je mozne vsetko.

tinka1601
autor
3. apr 2015

@janinah vezmu mi celu Pn a odhlasia z PN, nasledne by ma zamestnavatel prepustil...

sissy27
3. apr 2015

@tinka1601 je úplne jedno, z akého dôvodu si PN - máš dodržiavať liečebný / kľudový režim, ak ťa na PN dal lekár, tak bol asi dôvod, ak si chcela sama, tak už len z princípu (prepáč, ale neznášam špekulácie typu "som pn ale len keď sa to mne hodí"... Určite budú v TV prenosy z omší ako každý rok, úprimne a zo srdca sa môžeš pomodliť aj doma v súkromí... Ten hore to isto pochopí a nebude s tým mať problém...
@pribinak ver mi, kresťan bude prvý, ktorý ju nabonzuje...

zutera
3. apr 2015

I já bych raději zůstala doma.Asi ani né kvůli kontrole,ale lidi jsou zlí, ještě by tě mohl někdo udat ☹

janinah
3. apr 2015

@tinka1601 toto určite nie,vygoogluj si momentálne platné postihy......

janinah
3. apr 2015

@sissy27 áno,tv prenosy sú platné akoby bol človek priamo na omši....

ivet1371
3. apr 2015

Zostať doma lebo môžu prísť a zoberú marodku

tinka1601
autor
3. apr 2015

@sissy27 mozno ten prispevok nevyznel dobre, ja nechcem a ani nezneuzivam Pn aby som nemusela chodit do prace, kludovy rezim dodrziavam, aj vychadzky, inak som doma. Vsak viac ani nevladzem, len ma tak mrzi ze nepojdem asi ani dnes na omsu, nebola som ani na Popolcovu stredu, tiez z dovodu PN. :( a taka som z toho rozladena, ze ci si to nezlahcujem....

sissmiss
3. apr 2015

@sissy27 uz viac krat som si vsimla ze pises do podobnych tem rovnako dokola, ze si chora mas byt doma. Ale su rozne diagnozy a pn neznamena chora. Pn znamena prace neschopna. Ist do kostola hodku posediet, ci nechat sa odviezt manzelom na navstevu k rodicom...to nie je nadludsky vykon. Su ludia ktori si zozenu pnku s neobmedzenymi vychadzkami a pritom na to nemaju narok, su taki co maju narok ale sa im to nepodari vybavit aj z toho dovodu ze uz nevladzu si to vybavovat...Ano, na sk sa tehotna zena casto dava na pn koncom tehotenstva lebo uz nevladze a zamestnavatel potrebuje pracovnu silu ktora nie je obmedzena a rady co si davala ze zamestnavatel ma povinnost jej dat inu ulohu...ano, urcite ak predtym rozvazala tovar autom, denne 300km tak v tom moze pokracovat do 8m tehu...mhmmm, a ak robila toto, tak urcite nie je problem ju preradit za kasu...mhmmm, to sa urcite oplati aj jej aj zamestnavatelovi zaucat ju, venovat sa jej na tie 4tyzdne a stracat pri nej cas a zisk a tym padom aj odvody statu...
Mame tu raz socialny system ktory je nastaveny takto, ze zena ma nieco odrobene a na zaklade toho ma na nieco narok, tak nebudme papezskejsi ako papez, ze mam dovod, mam narok, ale nebudem to vyuzivat lebo niekto na mk sa na mna skaredo pozrie. Byt na pn nema byt trestane ze nesmies nikam ist lebo nahodou by ti mohlo byt dobre a ty mas predsa domace vazenie. To lipnutie niektorych zien tu z mk na tom aby tehotna zena na pn bola len doma a trpela, nesmela ani pred dom vyjst, je trosku zvlastne, normalne to stoji za uvahu co tie zeny co vyzaduju obmedzovanie inych k tomu vedie...Ak je zena na pn a ma vychadzky dajme tomu 4h denne tak je skor taky prezitok komunizmu ze nastavme jej to tak aby si nemohla za ten cas nakupit (dve +dve hodky), pripadne vyzdvihnut dieta zo skoly, spravme jej to neprijemne a obmedzujme ju, aby sme mali za co buzerovat, nedoverujme jej ze naozaj je pn a dajme jej to pocitit. Ak je nedovera uz apritori od statu tak ja nvm, mne to pripada urazlive, clovek cely zivot maka a odvadza, neklame, ale ked moze vyuzit nejaku vyhodu systemu ktory ho inak skor osklbava, tak sa ma citit ako zlodej? 😔 Smutne...

jama16
3. apr 2015

Ahoj.Ja som tiez PN z dovodu tehu.Pretoze som mala dost tazku robotu tak som isla na marodku po par tyzdnoch tehotenstva.Lenze PP my uz skoncil tak vychadzky nedodrziavam aj ked mam urcite obavy ze moze niekto prist.Zase si myslim ze 4hodiny denne je hrozne malo na to ze je zena tehotna.Nejsom chora ani ziadne problemy nemam... klop klop...iba som nemohla pracovat na takom mieste kde som pracovala.Takze si myslim ze ist na omsu do kostola alebo neviem kam neni az take strasne.Ja by som isla urcite. 😀

zeriempizzu
3. apr 2015

@sissmiss vsetko je to krasne ale kolko zien na PN v tehotenstve vlastne na tej PN nemusia byt? Kolke sa "dali vypisat" lebo sa im ozaj pracovat nechce? Ked prestaneme ako narod klamat v tomto, potom sa to zmeni celoplosne.

sorciera24
3. apr 2015

moja svokra robi kontroly zo soc. poistovne na PNky...v jednom nemenovanom okrese....a poviem vam, ze kontroly cez vikend a sviatky nerobia;) ....zamestnavatel tie prve dni moze poslat...ale SP aspon tu nie:D

sissy27
3. apr 2015

@sissmiss úprimne? áno, vadí mi zneužívanie čohokoľvek - či už nášho "úžasného" sociálneho systému (ktorý je celý zle nastavený, ale bohužiaľ), kolegov, priateľov, príbuzných... nie, nikdy sa mi nestalo nič zlé v tomto smere, necítim sa nijako osobne dotknutá, len proste mám na to svoj názor, môžem? 🙂 či mám si ho nechať pre seba? 🙂 ak sa niekto nechá vypísať na pn (aj keby neopodstatnene), ok, ale nech to potom prijme bez reptania aj s nevýhodami, ktoré to prináša... tinka je na pn, ale má vychádzky, teda môže sa ísť prejsť, nakúpiť si, na návštevu, nie je väzňom... v prípade, že nebude dodržovať stanovený režim, je to aj trošku o inom - predpokladám, že má nejaké problémy - niečo sa stane, spadne, príde jej zle, začne krvácať - bude si potom trieskať hlavu o stenu, že predsa len mala sedieť doma a šetriť sa? Čo sa týka aktuálne toho kostola - dnes je veľký sviatok, v kostoloch bude ľudí oveľa viac ako bežné dni, ktovie, či ju niekto pustí sadnúť (špeciálne keď nemohúce babky obsadia kostol hodinu pred samotnou omšou), vydýchaný vzduch, polovica ľudí usoplená...neviem, veľmi by som zvažovala, či mi to treba...
@tinka1601 sama si zváž, čo bude pre teba najlepšie... hlavne si premysli, či aj prípadné dôsledky budú pre teba ok, či už čo sa týka zamestnávateľa alebo po zdravotnej stránke (naozaj netuším, ako to vyzerá v kostole u vás, ale tu u nás stoja ľudia až vonku aj počas bežnej nedeľnej omše a to nie je malý kostol)... a hlavne, až nabudúce budeš riešiť takúto vec, tak to rieš doma s mužom alebo mamou, nie na verejnej internetovej diskusii aj s fotkou a "adresou" ... nemusí ťa nikto stretnúť, stačí, ak zamestnávateľ natrafí na túto diskusiu...

sissmiss
3. apr 2015

@zeriempizzu to je na zamyslenie ci by sa to zmenilo. Ja mam skor pocit ze ak niekto klame tak mu to nejako prejde a ak je cestny tak toho budu buzerovat

tinka1601
autor
3. apr 2015

rozprudila som diskusiu, sorry kocky ale zajde to do krajnosti ako citam. Nemala som v umysle ziskavat rady ako oblbnut system a tazit z neho. Proste mozno len nejaku radu, komentar ako zmyslate. Ja PN nezneuzivam, mam 4 hod vychadzok denne a inac som doma. Lezim pretoze nevladzem. Nemam ani falosnu bolest krizov ani kadejaku blbost. Takze dalej necitam nekomentujem. A pisala som verejne pretoze mam svedomie ciste a este raz nezneuzivam to nijak!

david93
3. apr 2015

kľudne choď, budeš sa cítiť lepšie

ellca123
3. apr 2015

dnes uz niesu napisane vychadzky?od lekara

sissmiss
3. apr 2015

@sissy27 jasne ze mas pravo na nazor aj na vyjadrenie, ja ti ho neberiem, ani nemienim ist do debaty stylom ze ved ja vlastne tiez len reagujem a mam nazor...🙂
Ale viac krat som si to vsimla ze tvrdis ze pn znamena byt chora a byt doma. Ale ono to znamena prace neschopna, ak robila zena predtym v nevhodnom prostredi, nejaka chemia, co je skodlive pre plod, tak neznamena ze musi lezat doma, ale len nesmie byt vystavena tej chemii co je v praci. Takze je neschopna v tej konkr. praci pokracovat. Preto si myslim ze hodit vsetky do vreca, si pn mas lezat a oddychovat, je zavadzajuce. Podla mna to treba brat individualne, pripad od pripadu a nie ze tehotna+pn= leniva zgerba. A ak je to zle nastavene v systeme ze tehotna na pn nema narok na volny pohyb, len na vychadzky v presne stanovenom case a rozsahu a musi mat speci diagnozu aby mala neobmedzene vychadzky...to je sice fakt ale netreba z toho vychadzat a na zaklade zleho nastavenia niekoho bit lebo zle nastaveny system to umoznuje

liz_lemon
3. apr 2015

@tinka1601 tak lezis, lebo nevladzes, ale do kostola vladzes?

@janinah za porusenie liecebneho rezimu pocas PN urcite nie je len par eurova pokuta, zo stranky socialnej poistovne:
Ak sa preukáže porušenie liečebného režimu, poberateľ dávky stratí nárok na výplatu
nemocenského a to odo dňa, za ktorý sa zistilo porušenie liečebného režimu do ukončenia dočasnej
pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu určeného
lekárom. Pri opakovanom porušení liečebného režimu počas trvania tej istej dočasnej pracovnej
neschopnosti poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského od každého dňa opakovaného
porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti,
najviac v rozsahu 30 kalendárnych dní od každého dňa opakovaného porušenia liečebného režimu
určeného lekárom.

emily76
3. apr 2015

@tinka1601 toto sa dalo vyriesit tym, ze poziadas lekara o vychadzky v urcitu hodinu.. mna sa dr pytala, ci chcem nejaku konkretnu hodinu...a zalezi aj kvoli comu si pn, ak treba dodrziavat kludovy rezim alebo mas nejake zdravotne problemy, tak posedenie v studenom kostole asi nebude pre teba to najlepsie. Teraz treba mysliet v prvom rade na babatko, pomodli sa doma, bohu na tom asi nezalezi, ci tu, ci tam, dolezitejsie je nieco uplne ine 😉 pekne sviatky

bylinkarkaaa
3. apr 2015

Keď je človek na PN tak môže ísť von , len v čase napísaných vychádzok. Kontrola príde hoci kedy. Viem o prípade, keď pacientovi zomrel rodič a šiel na pohreb, Mal kontrolu a bol problém, že musel poisťovni vrátiť peniaze , ale za celú dobu PN čo bol doma. Je veľa študentov zo soc. práce a brigádne robia terénnych kontrolorov. Ešte ako bylinkárka, by som povedala, že ak ste tehotná nemali by ste svoje dieťa ohrozovať , sú sviatky a do kostola prídu aj ľudia čo tam celý rok nejdú . Hlavne starší ľudia tam idú aj keď sú chorí, lebo sa boja že keby tam nešli, že je to hriech. Pozor na prasačiu chrípku. Dostať ju možno, v preplnených nákupných centrách, halách, zhromaždeniach........ 😉 😉

zeriempizzu
3. apr 2015

@sissmiss nesuhlasim. Nikto nie je 100% cisty ci 100% klamar. A uz vobec to nie je tak ze poctivy na vsetko stale doplaca. Ale to je uz ina tema, fajt je ze kedze sa na Sk velmi klame a ako narodu sa nam neda verit, musia byt kontroly i na take trapnosti ako PN.

bylinkarkaaa
3. apr 2015

Inak, v písme svätom je napísané, Choď do komôrky a v tichosti sa pomodli a Boh bude pri tebe, Boh bude s tebou.

anetkaadamko
3. apr 2015

určite by som do žiadneho kostola nešla......myslím, že ani doma nie si len-tak zo srandy.....

sissy27
3. apr 2015

@sissmiss nech sa páči, tu je definícia práceneschopnosti podľa Sociálnej poisťovne:

Práceneschopnosť môže byť uznaná z dôvodu choroby, pracovného úrazu, úrazu, choroby z povolania, iného všeobecného ochorenia či z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia.

a toto je riešenie v prípade nevhodného prac. prostredia / práce:

Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná, alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.
Ak úprava pracovných podmienok nie je možná, zamestnávateľ je v súlade s § 55 ods. 2 Zákonníka práce povinný preradiť tehotnú ženu na inú prácu, ktorá je pre ňu vhodná vzhľadom na jej schopnosti a kvalifikáciu a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy. Ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu. Ak nie je možné preradenie na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť tehotnej zamestnankyni pracovné voľno s náhradou mzdy.

dúfam už konečne aj ty vidíš rozdiel medzi "práceneschopnosťou" a "nevhodným pracovným prostredím" ...