Láska bez prvotného zaľúbenia?

dejna131
11. nov 2019

Ahojte. Naposledy som sem pisala pred rokmi, ale vtedy ste mi velmi pomohli. Mam 27, priatel 30. Randime 10 mesiacov, vychadzame spolu dobre, lubime sa. Ale predsa je tu problem. V uprimnej chvili mi pri pohariku povedal, ze teraz je stastny, ale ze mi este nechce velmi slubovat buducnost, happy ever after, aby ma naahodou nesklamal. Pretoze je trosku zmateny priebehom naseho vztahu. Nikdy nepresiel fazou blazniveho zalubenia a ruzovych okuliarov, motylov v bruchu ( v predchadzajucom vztahu vraj ano). Ale kedze som bola taka trpezliva,.. a vraj som uzasny clovek a pritahujem ho fyzicky, tak sme nikdy nemali dovod prestat sa stretavat. Par krat ma prosil aby som bola trpezliva ja som bola. A bola som zalubena. Takze sme po mesiacoch prisli do stadia ze ma lubi, a je so mnou stastny a najviac dusevne uvolneny. Ako vravim, ten vztah je pekny, ale kedze sa mu to este nestalo, nevie co si ma mysliet o tom preco tam nebolo to prvotne zalubenie a ci to je v poriadku. Ci nam nebude nieco chybat. Obom nam je trosku luto ze tam nebolo to poblaznenie, ta pekna faza. To zalubenie je u niekoho take silne ze vztah z neho dokaze zit 2-3 roky s krasnou iskrou, kym si nedaju dole ruzove okuliare. Niekedy sa potom rozidu. Celkom si vazim ze naozaj vidi kto som a lubi ma racionalne aj bez tej chemickej reakcie. Ale na druhej strasne mi to je luto. A bojim sa ze raz kvoli tomu nas vztah ztroskota. On je dost individualisticka a racionalisticka osoba a nepotrebuje zenu ku stastiu. Pokial je s nou stastny tak je rad ze je stastny, ale ak ju nema tak nepojde hladat lasku za hory. Je velmi empaticky a mily, takze tu absenciu zalubenosti som az tak nepocitovala. Zdalo sa mi ze to je taky dospelejsi vztah. Vzdy sa snazil spravit ma stastnou. Ja som si ani nebola az taka vedoma jeho pocitov. Myslela som si ze mam byt trpezliva vseobecne. Lebo nie je vztahovy typ. To, ze nebol zalubeny vysvetlil az teraz. Ze casom presiel rovno do fazy lasky. Celkom ma to zobralo,... a neviem co mam robit. Je to nieco co sa uz neda vratit spat. Trochu sa bojim. Nechcem podcenit situaciu. Mam 27 a nie som sice rodinny typ, ale aj tak uz mam chut si budovat nieco dlhodobejsie.

adusa1987
11. nov 2019

Ja s mojim muzom ked sme sa stretli prvykrat vraj on sa zalubil na prvy pohlad dokonca tak ze bol by schopny hned v sobotu si ma vziat 😂 ale ja som to tak vooobec necitila...u mna to alo z laskou k nemu velmi pomaly aj pokial som si upratala pred kobercekom ze co chcem ze mi ten clovek velmi chyba ze ma lubi ma ma rad je mi s nim fajn a ze ho vlastne milujem preslo aj pol roka...teraz ame spolu 9 rokov z toho 7 ako manzelia mame 2 nadherne deti male...a sexualnu chit na seba este lepsiu ako za mlada a aj ta laska medzi nami je cim dalej tym silnejsia...sem tam padneme do stereotypu ale vtedy si poviem ze takto to nechcem...veeela sa rozpravame spominame a to drzi nas vztah nad vodou a som za muza stastna a aj za to ze som sa s nim nerozisla ako som chcela..cize nebrala by som to tak ze kazdy vztah ktory hned na zaciatku nezaziva zamilovanost ruzove okuliare ako vo filmoch je vztah hodny zahodenia...nas je o to silnejsi ze nildy ziadne ruzove okuliare neboli ale uprimnost

komplikovana
11. nov 2019

Podla mna riesite nepodstatne, pretoze motyle v bruchu nie su vobec indikatorom pre vztah. Tieto fazy pochadzaju z filmoveho platna a to nikdy nezobrazuje skutocnost. Laska je rozhodnutie chciet byt s druhym. Vztah je kazdodenna praca na nom. O tom aky bude rozhodujete vy dvaja, podla toho co do toho vlozite. Je vam teraz dobre? Tak v tom pokracujte aby bolo este lepsie, spoznavajte sa, objavujte.

lintu
11. nov 2019

Naozaj to až príliš analyzujete. Nerobte to, lebo sa v tom nakoniec stratíte a pôjdete od seba. Nie vždy je to len o motýľoch. Niečo trvalé a pekné môže vzniknúť aj bez nich.

lula313
11. nov 2019

Tak furt lepsie ako keď kolegyni frajer povedal, že ju nikdy nelubil(v tom čase spolu bývali 4 roky), ale racionálne mu s nou bolo dobre, asi aj to, že mu upratovala, varila, robila nákupy.. a presne, mal problem sa posunut dalej(manzelstvo, dieťa), ale tak ona mala podstatne viac rokov ako ty.. ešte by som dala tomu čas.. ale aj v minulosti bolo veľa sobášov skôr z rozumu ako lasky a veľa párov sa časom začalo milovat

17juraj17
12. nov 2019

Co tam nie to sa nevytrati. Ak mate pekny vztah tak sa ho drz. Horsie by to bolo keby sa bezhlavo zamiloval a po par rokoch by ho to preslo a vztah by stroskotal.

deti95060810
12. nov 2019

hm, je to len taký typ človeka...ja sa dokážem zaľúbiť veľmi rýchlo a intenzívne...ale len na krátko. myslíš že je to dobré? Ani náhodou...
Váž si aký je, načo by ti bol chlap ktorý by ti vyznával lásku mesiac a po mesiaci už by mal inú? Prelietavý "Donchuan" je k životu k ničomu.....

hapipa
12. nov 2019

ako ja by som z toho žiadnu tragédiu nerobila. poblázdnenie kľudne ešte môže prísť ani nebudeš vedieť ako. písala si, že vzťah je pekný a ľúbite sa, tak to nerieš a nežen niekam, čo by si mohla neskôr ľutovať

juliet86
12. nov 2019

noooo mne by to asi chybalo. my sme sa zalubili jak kone a je to tak doteraz uz skoro 9rokov. najma ide o to ze mozno ty keby si bola ako on. nie az tak zalubena tam by ten vztah ani nebol mozno. nebola by si bola byvala taka trpezliva

sonnenshein
12. nov 2019

Trvaly a krasny vztah podla mojho nazoru nijako nepotrebuje na zaciatku mat silnu biochemicku reakciu (lebo nic ine tie povestne motyle nie su, len hormony).
Takze neries, a uzivaj....

smitjan
12. nov 2019

Kazdy vztah je iny, ale myslim, ze proste je to takto zakazdym, ze jeden to ma hned a druhy nie, ze je to zase take postupne, ale ja by som to nejako ako tragediu nevidela. Mnozstvo ludi praveze z rychlej a blaznivej lasky vytriezvie a potom sa rozidu, takze by som bola pokojna 🙂

mauzi
13. nov 2019

Ja som tiež začala pravú lásku k mužovi cítiť až neskôr.. on zaľúbený na prvý pohľad, bláznivo a ja som ešte po roku pochybovala 😀 Teraz je to skoro 10 rokov čo sme spolu ... 🙂 neanalyzovať, užívať, istota, že spolu budete roky nie je ani pri motýľoch v bruchu

galioska
13. nov 2019

@dejna131 prvotná zaľúbenosti nieje vždy dôležitá, keď on tým neprešiel nevadí, podľa mňa ten vzťah má väčšiu perspektívu ako niektoré strašné zaľúbené vzťahy,ktoré keď vyprchajú ostanú vlažné.

modra_kolobezka
13. nov 2019

Je možné, že tvoj priateľ sa v minulosti sklamal a teraz má v sebe nejaký blok, nedokáže sa naplno uvoľniť a naplno sa nechať uniesť láskou. Podľa mňa na to ešte príde. Možnože keby ťa nemal tak úplne istú a musel o teba nejako bojovať, pocit zaľúbenosti by prišiel skôr

kiwi3
13. nov 2019

ja tiez v zasade suhlasim s @komplikovana a dalsimi, ale je zvlastne, ze to takto a teraz riesi... normalne sa s tym clovek v dospelosti tak nejak "vyrovna" sam a nepotrebuje tym zatazovat partnera. sa obavam, aby tym nenaznacoval, ze s nim nemas ratat, ze si tym proste celkovo nie je isty.

seva22
13. nov 2019

Myslím,ze.je to fajn chlap a ja by som to a ním skúsila ešte "potiahnuť"... Ja som si s mojim.terajsim.manzelom.zazila.nieco podobne...Motýle v bruchu sú tak pre teenagerov a ako si napísala,spolu s okuliarmi ružovými nezaručuju,že vzťah vydrží (skôr si myslím že čím viac je človek pobrazneny a má tie okuliare,tým viac nevníma realitu a tým viac je sklamaný,keď zaľúbenie a okuliare ipadnu a spodnú a preto je tam aj väčšia pravdepodobnost že sa ti dvaja rozídu)...láska je cit,to áno,ale.je to hlavne zrelé rozhodnutie,že budeš stáť po niekoho boku,aj keď nebude všetko "ružové"...lebo tá chémia zo vzťahu vyprchá skôr či neskôr,potom je ten vzťah už len na Tom "rozhodnutí" byť spolu😉drzim vám palce❤️

gloria31
13. nov 2019

@dejna131 moja u nás to bolo presne naopak. Môj sa hneď pri písaní zamiloval a ja som bola tak racionálna že som sa celkom dlho nevedela do neho zamilovať. On musel čakať kým ja sa zamilujem, tiež sme nemali bláznivé zamilovanie. Sme spolu od 2017. Teraz v októbri sme spolu začali bývať a pred 2 týždňami sa nám narodil spoločný syn. Aj takýto vzťah bez blazniveho zamilovania môže byť ten pravý a na celý život. Veľmi veľa sa rozprávajte spolu a hlavne o pocitoch jeden k druhému to je to budovanie vzťahu.

natalindaaaaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mojong
13. nov 2019

necitala som reakcie ale ani bezhlava zamilovanost na zaciatku nezaruci pevny vztah, myslim ze ho nezaruci nic, stale sa moze nieco stat a treba si uzivat pekne chvile a pocit stastia kym to vsetko mame, a o vztah sa treba starat - nie jednostranne samozrejme, myslim ze ked ti priatel dokazal povedat a priznat sa k tomu ze tou prvotnou zalubenostou nepresiel ma v teba doveru a vie ze ho pochopis, .....laska ma rozne podoby ..... a to ze nema motyle v bruchu ked ta vidi nezname ze ta lubi menej ako keby ich mal,.....nie je to ziadna chyba, je to len vsetko zidealizovane, .......som s muzom 14 rokov a nikdy to nebolo ako z romanu, proste nie je ten typ aj ked ja skor ano :D ale funguje to ;)

dejna131
autor
13. nov 2019

@kiwi3 K tej konverzacii som ho dokopala ja... A presne toho sa obavam a presne tak som to aj napisala. Povedal ze mi nechce este slubovat buducnost, aby ma nesklamal. Lebo je zmateny svojimi pocitmi. A ja uplne chapem ze ak s byvalou priatelkou mal aj krasnu fazu zalubenia a potom aj lasku, tak sa mu zda ze nas vztah nie je to prave orechove, aj ked je so mnou stastny (a mozno snad ta krajsia faza este len pride). Mozno prave ten prvy vztah ho tak uzavrel. Aspon jeho kamarati hovoria ze odvtedy sa vyhybal zenam. A ja uplne chapem vsetkych co hovoria ze zalubenie nie je take podstatne pre dlhodoby sa silny vztah a ja suhlasim.. ale to sa k tomu dlhodobemu vztahu musime najprv dopracovat. AJ ked je nas vztah pekny a lubime sa, tak tomu nieco chyba. A ja som uz bola tolko krat trpezliva, ze mam obcas pocit ze uz nevladzem. Zaroven ale od toho nemozem teraz ujst, lebo ja zalubena som.. a vycitala by som si, ze som to neskusila.

xeniii
13. nov 2019

@dejna131 hlavne netreba na nič tlačiť. Viem, že to nebude pre teba najjednoduchšie, chápem aj to, že si asi často už z toho unavená, len sama si musíš ujasniť, či ešte zotrvať, vydržať 🙂

kristinaangela
13. nov 2019

Ja som zase na lásku.vzdy som sa najskôr zalubila,mala motýle v bruchu ...a všetko čo k tomu patrí až potom som mala vzťah s dotyčným človekom.raz som mala vzťah s človekom,ktorý bol do mňa zaľúbený ale ja nie.mala som ho rada,bolo mi s ním dobre aj sme si rozumeli,mali čo povedať.ale ta láska a to všetko okolo toho mi vo vzťahu veľmi chybalo.tak som si povedala,že nemám čo vymýšľať keď ma ľúbi a je mi s ním dobre,že možno to všetko postupne príde,že náš vzťah potrebuje len čas.a tak som čakala a čakala ale nič neprišlo.asi po roku nášho vzťahu som sa s ním rozišla.zostali sme priatelia,sem- tam si zavoláme či sa stretneme. viem,že som urobila správnu vec pretože by som nebola v tom vzťahu šťastná,iba spokojná. Asi po polroku som stretla človeka,do ktorého som sa zaľúbila.

ivankomonika
13. nov 2019

Ja ta velmi zial nepotesim ako vacsina komentov ktore to vidia tak ruzovo. Chlap sa vyjadril ze nic ti slubovat nemoze. Podla toho co som ja pochoila si dobra kamaratka s ktorou si velmi rozumie ma ta rad ale nemiluje ta. Muz s ktorym mas mat deti byt "do konca zivota" by mal za teba aj "zivot" polozit a nie sa vyjadrit nic ti slubit este nemozem. Mozete mat nakoniec tvojou trpezlivostou rodinu ale jemu vzdy nieco bude chybat a daj si pozor lebo ak pride do cesty jemu zena u ktorej pociti tie "motyle" ty si skoncila vtedy...osobne poznam muza ktory je uz zenaty "z rozumu" maju dieta ( v monulosti sme mali zvlastny vztah aj ked nikdy sme spolu neboli) a on mi napriek tomu uz 2x zacal vypisovat aj ked zenu opustit nechce ale chyba mu to ze ju nemiluje....cize stale akoby nieco hlada...a moj nazor ze vztah bez " pravej lasky" moze fungovat ale skor ak je to naopak ze muz velmi miluje a zena je ta co az tak nie.....ak ma chapes....ale drzim palce je to tvoj zivot ty sa musis rozhodnut ci budes stastna po boku muza ktory ta lubi ako kamaratku...a otazka je ci vobec si ta niekedy vezme....

bobricek1979
13. nov 2019

@dejna131 moja ja zo svojim mužom sme sa vôbec nechceli čo ostatný si mysleli, že ideme po sebe a bum už sme spolu 4roky manželia

modra_kolobezka
13. nov 2019

@dejna131 teraz ma napadol pribeh Kate Midelton. Musela sa rozist s Williamom, aj ked ho milovala, aby ten pochopil, ze je to laska jeho zivota a inu zenu nechce. Proste niekedy musi zena aj nieco rizknut aby muz mohol zistit, ze ju miluje 😉

jana11061989
13. nov 2019

Keď som bola na prvom rande s mojím,tak kamoške som na druhý deň vravela,že tak s tým chalanom nechcem mať nič spoločné. Potom sme sa pol roka stretávali sem tam na káve. A keď po pol roku sa prestal ozývať,keďže zistil,že je to asi len z jeho strany ten záujem,tak som zistila,že mi chýba. A už sme spolu 10 rokov,z toho sme 5manzelia, máme krásne 3deti. Tá zaľúbenost s motýľmi tam nikdy nebola,ale stále sa oritahujeme a klape nám to vo všetkých stránkach.

duckinka
13. nov 2019

Vopred prepac za úprimnosť,no nebude to fungovat. Som si tym ista. Mam par vztahov za sebou,so zalubenim,bez zalubenia,kamaratskych,vselijakych... Chlap musi byt zalubeny jak hovado hned na začiatku. Proste ten rytier co dobíja srdce zeny... myslím ze len takto to môže fungovat. Správny chlap musi o zenu bojovat,maju to proste v krvi🤣 a my sa môžeme zaľúbil casom do takéhoto rytieta.... Podla mna zeny nemaju co vyckavat,bojovat,byt trpezlivé. Ti nie je dobré znamenie. A ďalšia vec....sedeli ste pri vinku...in vino veritas... Ma ta rad ako kamaratku, váži si ta,citi sa s tebou sam sebou,no i jemu chyba byt zaľúbený. Časom to zacne hladat.... možno niekde inde. Je mi ti ľúto, prepáč este raz za uprimnost😇

andreaa812
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreaa812
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
naniki
14. nov 2019

@dejna131 - každý vzťah je vabank, písať tu, že sme spolu 4 roky,resp.7 rokov a pod. a sme šťastní - je nezmysel, šťastie a aj láska je pominuteľný pocit a vždy neistý stav,takže bilancovať sa dá až po období 20 rokov,niekedy aj to nie......Iná vec je zodpovednosť...niekedy sa emócie bijú s raciom,nie sú v súlade ,prevláda jedno alebo druhé a je ťažko povedať,čo je lepšie....Nie je to o tom,či takýto vzťah bude fungovať,lebo aj obojstranne šialene zaľúbenému páru to v reálnom živote fungovať nemusí....nie je to pravidlo.To, či sa niekto zaľúbi, resp. nezaľúbi ide mimo nás,nevieme si poručiť zaľúb sa !Tento biochemický proces za nás robia hormóny a biochemické reakcie v našom mozgu a ide to mimo nás,neovplyvníme to, či chceme alebo nechceme...Je ťažké popísať čo znamená príťažlivosť,žiadostivosť...neviem si predstaviť,ako by som do takého vzťahu šla, ak by som toto z partnerovej strany necítila.....teda ak by to on tak necítil...Nie je pravda,že sa sklamal a zatrpkol na ženy,je to samovoľný proces v mozgu, vôľou sa nedá ovplyvniť - ak by tomu tak nebolo,nebolo by toľko nešťastne zamilovaných platonických jedincov.Niektorá z Vás tu píše,že niekedy v minulosti boli tiež sobáše z rozumu,resp. rodičia určili koho si kto vezme ( spájanie majetkov ) alebo sa 2 vzali vyslovene z praktického dôvodu,nehľadiac na to,kto je do akej miery zaľúbený- neriešili to.Iné im ani neostávalo,neprekročili prah vlastnej dediny,nemali možnosť stretnúť niekoho iného - do koho by sa trebárs zaľúbili,následne priviedli dieťa a bolo treba sa starať,variť,gazdovať.....Stretla som sa v živote aj s ľuďmi,ktorí opustili vlastnú rodinu ( pritom boli zodpovední ) - lebo stretli lásku svojho života a ten "pocit" predtým nikdy nepoznali - ako sa hovorí,láska je veľký čarodej.Otázka je ako vám to funguje v sexe, či je tam tá iskra,túžba,žiadostivosť,lebo podľa mňa aj toto je indikátor.osobne si myslím,že intenzita lásky/zamilovanosti sa meriať nedá,ale dá sa cítiť...dajte na vašu intuíciu a riaďte sa ňou.Existuje aj pojem "hladné srdce", t.j. že niektorí jedinci si hľadajú lásku,resp. berú čo príde ( nemyslím to doslova ) v obave,aby neostali sami....aj tu som to medzi riadkami postrehla ...že = mám 27 rokov a rada by som si založila rodinu.Jeho zdôvodnenie by som brala ako priznanie sa,že z jeho strany to nie je zaľúbenie - preto sa obáva,lebo vie, čo to zaľúbenie JE !Tým Vás nechcem odradiť samozrejme,len porozmýšľajte, či vám to tak vyhovuje.Mimochodom aké je znamenie ? Nie Vodnár ?

francuzka17
14. nov 2019

@naniki ja som napr vodnár a napíšem ako to vidím ja.
Mala som 3 vzťahy, prvý cca rok, vedela som že ho vlastne nechcem, ako píše priateľ dotyčnej, mala som ho rada, ale nebola som zaľúbená.... Dožrala som ho tak, že ma nechal. Vôbec mi potom nechýbal. S druhým priateľom som bola cca 8 rokom, zasnúbená, kolotoč sa opakoval, bol dobrý, šikovný, ale z mojej strany tam láska nebola. Neviem vôbec prečo som to nechala zájsť tak ďaleko. Ani deti som s nim nechcela, nevedela som si to predstaviť. A potom bum. Stretla som muža, som s nim doteraz. Bolo tam všetko, motýliky, nohy sa mi triasli ako osika, zaľúbila som sa ako puberťák.... Tesne pred 30_tkou. Nechala som snúbenca, hoci to bolo strašne... Z každej strany výčitky, čo to robím... Ja, čo som vždy odsudzovala neveru.... Ale potom sa mi veľmi uľavilo... A vôbec mi ani po tých rokoch nechýba. S týmto mám dieťa a hoci nič nieje stále ideálne, prípadný rozchod by veľmi bolel.
Týmto nechcem povedať, že takto to musí dopadnúť aj v tomto prípade, ale keď ti už povedal pri všetkej úprimnosti, že zaľúbený nebol, minimálne si dávať pozor. Ako, to neviem... Zalubenost sa nedá naplánovať, ani sa jej ubrániť.... Jedine z rozumu, čo sa mne nepodarilo a ani to neľutujem.